Παΐσιος και θαύματα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΑΒΟΥΛΑΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Δεκ 2015 12:22
Όνομα Ιστότοπου: -

http://www.makeleio.gr/?p=503961

''Νέο Θαύμα Του Γέροντα Παϊσίου! Πριν Λίγες Μέρες !!!
Δημοσιεύθηκε: 16/12/2015 23:26 MakelarisaComments: 3''

Στο site που βλέπετε από πάνω, έχουμε την ''εμφάνιση'' του Γέροντα Παϊσιου στις 16/12/2015 σε κάποιους ανθρώπους.
Λοιπόν εάν καταλαβαίνω καλά, ο νεκρός ή εμφανίσθη ως πνεύμα ή αναστήθηκε εκ του τάφου και παρουσιάστηκε στον κόσμο.
Το θεωρώ κανονική απάτη, δεν πιστεύω ότι έγινε κάτι τέτοιο, αφού ούτε ονόματα των πιστών αναφέρονται, ούτε σοβαρά site
το έχουν αναπαράγει κτλ
Για πείτε μου την άποψη σας, διότι με το θέμα ''Παϊσιος'' έχει στηθεί μία ΕΜΠΟΡΙΚΗ επιχείρηση γύρω από το όνομα του και
κάποιοι τα οικονομάνε χοντρά.
Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Να και κάτι που ολοκληρώθηκε στις μέρες μας και προβλέφτηκε με απόλυτη ακρίβεια πριν από 25 περίπου χρόνια (σε επισκέπτες του Παϊσίου) και δημοσιοποιήθηκε πριν 20 χρόνια (από τον μοναχό που έγραψε το 1996 το βιβλίο με τα λόγια του).

Εγώ το άκουσα πρώτη φορά αρχές του 2000. Τότε ήμουνα από απόλυτα αρνητικός έως εχθρικός σε ότι είχε να κάνει με θρησκείες, αγίους, γέροντες κλπ.
Το άκουσα σε μια κουβέντα με φιλικά ζευγάρια (κάποιος είχε διαβάσει το βιβλίο) και η αντίδρασή μου ήταν ένα ειρωνικό και μάλλον προσβλητικό στον άνθρωπο που είχα απέναντί μου, σχόλιο. Λίγο η ιδεολογία μου, λίγο το άφθονο χρήμα που λόγω Ολυμπιακών αγώνων έρεε... Τέτοιες κουβέντες τότε ήταν εξωπραγματικές και προκαλούσαν μόνο το γέλιο και την ειρωνία.
Να λοιπόν που το ξανα-ανακάλυψα, ίσως για να αποκαταστήσω τον ανόητο παλιό μου εαυτό.
Off Topic
(Και ίσως η πρόθεσή μου να το δημοσιοποιήσω εδώ είναι μια προσωπική διάθεση εξιλέωσης..)
[youtube]Kl-6bdwJyCU[/youtube]
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Το 1996 και η κουτσή Μαρία ήξερε πως η Ελλάδα έχει μεγάλο ΔΗΜΟΣΙΟ χρέος.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Και ο Μητσοτάκης το 93, αλλά ζει ακόμα. Να του κάνουμε εικόνισμα του προφήτη.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα Το 1996 και η κουτσή Μαρία ήξερε πως η Ελλάδα έχει μεγάλο ΔΗΜΟΣΙΟ χρέος.

ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΧΕΣΗ ΚΑΜΙΑ ρε πως να σε πω τωρα γιατρε τοτε δεν υπηρχε ουτε ιντερνετ ουτε ο κοσμος σκεφτοτανε τοσο διστατκικα οπως σημερα
στην τελικη δε ξεραμε γιατι ψηφιζουμε αν ξεραμε δε θα βγαζαμε τον σιμιτη 2 φορες αυτος φταιει για εμενα που πηρε η χωρα την κατω βολτα
σκεψου μεχρι το 96 πως ζουσες και πως μετα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Και πιο πριν εγώ όταν κατάλαβα που θα τα βρει όλα αυτά που θα έδινε ο Τσοβόλας!!
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Γατάκια, εγώ σας πέρασα όλους. Από το δημοτικό ακόμα μάθαινα ότι η Ελλάδα ήταν χρεωμένη από το 1821!

Τεσπα, το κείμενο δεν πληροφορεί ότι η Ελλάδα είναι χρεωμένη.
Η ουσία του κειμένου είναι η βεβαιότητα με την οποία θα οδηγηθεί η χώρα στο απόλυτο αδιέξοδο μετά από 25 χρόνια.
Και ο τρόπος, το ύφος του. Το κείμενο μιλά με απόλυτη βεβαιότητα, όχι με ενδεχόμενη εικασία. Σαν να το έβλεπε ήδη ο γέροντας.

Και το σημείο που θέλει να μας κάνει να προσέξουμε είναι η τελευταία φράση για απόλυτο ηλεκτρονικό έλεγχο. Εκεί είναι όλη η ουσία. Στην ηλεκτρονική κάρτα που θα τα έχει όλα.

Να και ένα φρέσκο ψαράκι:
«Η κυβέρνηση με διάφορους τρόπους επιδιώκει να επεκταθεί η χρήση ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής και ταυτόχρονα παρακολουθεί πολύ στενά όλο το σύστημα των χρεώσεων» είπε ο κ. Σταθάκης.
http://finance.in.gr/InGrArticle.aspx?a ... 1500065502
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Φαντάζομαι είναι σαν το βιντεάκι που προφητεύει με απόλυτη βεβαιότητα ότι θα πάρουμε την πόλη η ότι άλλα κουλά έχει προφητέψει; η, τα άλλα που λέει ότι θα μας βοηθήσουν οι Ρώσσοι και θα τους σκίσουμε όλους; Αν είχε πει μόνο αυτό, θα ήταν πράγματι προφητεία. Αν έχεις πει όλου του κόσμου τις κουλαμάρες, τότε είναι ακατάσχετη πολυλογία, κάποια από τα οποία μοιραία, τα πετυχαίνεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Κάτσε περίμενε, γιατί πιάνεις διαφορετικά θέματα.

Α)Στο θέμα χρέος-μνημόνια-ηλεκτρονική κάρτα, έπεσε μέσα, οκ. Νομίζω συμφωνούμε.
Και εμένα μου φαινόταν κουλαμάρες όταν τα άκουγα το 2000 και έβλεπα γύρω μου να πέφτουν τα πακέτα (ευρώ, ΟΝΕ, ανοικοδόμηση, χρηματιστήριο, Ολυμπιακά έργα, χλιδή). Τώρα όμως κάθομαι κλαρίνο. Τα βλέπω μπροστά μου ακριβώς όπως τα είπε.

Β)Στο άλλο θέμα για τον πόλεμο, είπε ότι θα ξεκινήσει πρώτα ένα θερμό-πολεμικό επεισόδιο ή διεκδίκηση 1-2 νησιών μεταξύ Ελλάδας-Τουρκίας , με υποχώρηση της Ελλάδας. Κάποια στιγμή αργότερα θα εμπλακεί η Ρωσία (όχι για χάρη της Ελλάδας) και αυτό θα διαλύσει την Τουρκία. Μετά από μερικούς μήνες θα ξεκινήσει η δεύτερη φάση των γεγονότων με μεγάλο παγκόσμιο πόλεμο, χωρίς συμμετοχή της Ελλάδας. Η φάση θα κλείσει με την Ελλάδα να ορίζεται από τις μεγάλες δυνάμεις ως παρατηρητής στην ανατολική θράκη και στην Κωνσταντινούπολη.

Αυτό έχω καταλάβει εγώ από αυτά που έχω διαβάσει ότι είπε. Δεν ξέρω αν κατάλαβα κάτι λάθος.
Το Β θέμα φαίνεται όπως είπες κουλό αλλά αν, λέω αν, αν γίνει και αυτό, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι κάποιοι από εδώ μέσα θα βγαίνουν και θα λένε "εγώ το ήξερα, εγώ το είπα, εμένα μου το είχε πει η γιαγιά μου η προσφυγοπούλα" 8-)

(Με άλλα λόγια, για κάποιους και ο Θεός ο ίδιος να εμφανιστεί μπροστά τους, αποκλείεται να τον δουν.. ;) )

Τελος πάντων, αυτά έχουν ένα κάποιο ενδιαφέρον, αλλά συμφωνώ, μένει να δούμε και αν γίνουν. Δεν μπορούμε όμως να χαρακτηρίζουμε έτσι, επειδή δεν συμφωνούν με τα πιστεύω μας, έτσι δεν είναι;
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

..
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

μ'αρεσει το συνολακι μνημονια-καρτα κλπ.
περιμενω να πεσει μεσα και στο οτι θα μας πετανε ακτινες λεϊζερ μεσα απο το ιντερνετ και θα ελεγχουν την σκεψη μας.

την περιοδο εκεινη οντας φοιτητης σε οικονομικο πανεπιστημιο των αθηνων (ΛΟΛ), σχεδιαζοταν στις Βρυξελλες η επικειμενη νομισματικη ενωση και οι καθηγητες ηταν μοιρασμενοι σε εκεινους που ελεγαν οτι ειναι θετικο για την χωρα να μπει σε μια νομισματικη ενωση και στους αλλου μισους που διαφωνουσαν.

Μεγαλοι προφητες οι διαφωνουντες :lol:
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

της προφητειες του λεβεντη αρνιουνται να πιστεψουνε οι νεοφιλελευθεροι αυτου του φορουμ θα πιστεψουνε του αγιου παισιου?

σε λιγο θα σας λεμε καλημερα και θα λετε ειστε σιγουροι πως ξημερωσε?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

@αρης
αυτη η χωρα είναι γεματη μετα Χριστόν προφήτες..

@νικ
αδικο εχει; εχεις δει πως περπατανε οι πιτσιρικαδες στο δρόμο και ταυτοχρονα σερφαρουν στο κινητο; τους εχει ρουφηξει το μυαλο το αμπαλο και το αλαλο που λεει κι ο πατροκοσμας..
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

"προφητείες του Λεβέντη". Εδώ νομίζω πως τελειώνει η συζήτηση.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
John
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 08 Ιουν 2013 22:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Το 1996 και η κουτσή Μαρία ήξερε πως η Ελλάδα έχει μεγάλο ΔΗΜΟΣΙΟ χρέος.
Ο Βασίλης Ραφαηλίδης, σε όλα τα βιβλία του από τις αρχές του '90 μέχρι το 2000 που πέθανε, αναρωτιόταν πότε θα γίνει το μπαμ από τη τεράστια συσσώρευση του δημοσίου χρέους. Γενικά όσοι ενδιαφέρονταν και ασχολούνταν γνώριζαν που πάει το πράγμα, οι υπόλοιποι που πέταγαν χαρταετό έμειναν έκπληκτοι το 2010. Τα ίδια και με το μακεδονικό...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γατάκια, εγώ σας πέρασα όλους. Από το δημοτικό ακόμα μάθαινα ότι η Ελλάδα ήταν χρεωμένη από το 1821!
εάν τελείωνες το δημοτικό και συνέχιζες τις σπουδές σου στο γυμνάσιο ή λύκειο θα μάθαινες ότι άλλο πράγμα είναι να είναι μια χώρα χρεωμένη, όπως είναι η Γερμανία παραδείγματος χάριν, και άλλο υπερχρεωμένη και με ταυτόχρονα μικρή οικονομία, όπως η Ελλάδα παραδείγματος χάριν.

Όταν μια χώρα είναι υπερχρεωμένη τότε το να κάνεις το σκατό σου παξιμάδι προκειμένου να ξεχρεώσεις δεν είναι προφητεία αλλά αναγγελία.

Επίσης εάν είχες συνεχίσει και πέρα από το δημοτικό θα είχες μάθει και τον νόμο των μεγάλων αριθμών, ή τουλάχιστον θα έπρεπε να τον είχες μάθει.
Ο νόμος αυτός λέει ότι όσο περισσότερες μαλακίες λες τόσο πιο βέβαιο γίνεται ότι τουλάχιστον μια από αυτές τις μαλακίες θα σου κάτσει.
Εάν αντίθετα δεν λες μαλακίες άλλα αναγγέλλεις τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια τότε η περίπτωση να θεωρηθείς προφήτης από αδαείς, αμετροεπείς και ανεγκέφαλους είναι βεβαιότητα.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Σιγά τον Παϊσιο, Μπάμπα Βάνγκα ρε!
Να σας δω τι θα λέτε όταν γίνουν όλα αυτά.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

γιατι ρε γιατρε δεν βγηκανε οσα ειπε ο λεβεντης? ενταξει καταλαβαινω την στεναχωρια σας που πηρε και απο το κκε ψηφους αλλα της αληθειες να της λεμε οσα ειπε βγηκανε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλά ρε είσαι με τα καλά σου; Πήρε ψήφους από το ΚΚΕ ο Λεβέντης; Δηλαδή υπήρχε άνθρωπος που ψήφιζε ΚΚΕ και μετά ψήφισε Λεβέντη; Τι πίνεις και δε μας δίνεις;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

λεμοναδα ηβη πινω θελεις?

φυσικα και πηρε ψηφους απο ολες της παραταξης αλλα δε θα το συνεχισω γιατι θα θυμωσει το τεμπελοσκυλο

αληθεια εκεινο το παλικαρι ο παστιτσιος τι εγινε δεν τον δωσανε καμια εκπομπη καπου?

σε αλλη χωρα βεβαια δε θα τολμουσε να πει προς τα εξω της αποψεις του αυτο και μονο πρεπει να χαμογελα που ειναι ελληνας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση