Όταν ο Πάπας Φραγκίσκος δέχθηκε έναν τρανσέξουαλ

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Ντιέγκο Νέρια Λεχάραγα είναι ένας 48χρονος από το Κάθερες της Ισπανίας. Γεννήθηκε γυναίκα, αλλά ανέκαθεν ένιωθε άνδρας. «Το σώμα μου ήταν η φυλακή μου. Τα Χριστούγεννα, όταν ήμουν μικρός, έγραφα γράμμα στους μάγους με τα δώρα και τους ζητούσα να με κάνουν αγόρι» λέει στην εφημερίδα Hoy της Εξτρεμαδούρα.

Η οικογένειά του έδειχνε κατανόηση. Μόνο μία χάρη του είχε ζητήσει η μητέρα του: να μην κάνει την εγχείριση αλλαγής φύλου όσο ζει. Όταν εκείνη πέθανε, πριν από 8 χρόνια, ο Ντιέγκο πήρε τη μεγάλη απόφαση. Μετακόμισε στη Μαδρίτη και έκανε αυτό που πάντοτε ένιωθε ότι έπρεπε να κάνει.
Όταν γύρισε στο χωριό του, τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Πιστός καθολικός ο ίδιος, δεν σταμάτησε να πηγαίνει στην Εκκλησία. Όμως ο κόσμος που τον αναγνώρισε, έβγαλε τη χολή του. «Δεν ντρέπεσαι να έρχεσαι εδώ έτσι; Δεν έχεις καθόλου αξιοπρέπεια; Είσαι η κόρη του διαβόλου» ήταν μερικές από τις φράσεις που άκουγε.

Πριν από λίγο καιρό αποφάσισε να γράψει στον Πάπα Φραγκίσκο. «Πότε δεν φανταζόμουν ότι θα έκανα κάτι τέτοιο, αλλά με τον Φραγκίσκο το τόλμησα, γιατί τον άκουσα σε αρκετές περιπτώσεις και ήταν διαφορετικός. Ένιωσα ότι εκείνος θα έδειχνε κατανόηση» εξήγησε.
Για να φτάσει η επιστολή στο Βατικανό μεσολάβησε ο τοπικός επίσκοπος, ο οποίος στάθηκε στο πλευρό του 48χρονου.
Όταν ο Φραγκίσκος διάβασε το γράμμα, τηλεφώνησε στον Ντιέγκο. «Είδα να με καλούν από ένα νούμερο με απόκρυψη. Συνήθως δεν απαντώ σε τέτοιες κλήσεις, αλλά εκείνη την ημέρα το σήκωσα».
Και όταν το σήκωσε, άκουσε μια φωνή να του λέει: «Είμαι ο Πάπας Φραγκίσκος».
«Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα έδειχνε ενδιαφέρον για μένα. Υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που υποφέρουν και που αξίζουν πολύ περισσότερο την προσοχή του ποντίφικα» εξομολογήθηκε.
Τελικά, το ραντεβού έκλεισε για τις 24 Ιανουαρίου στο Βατικανό. Η συνάντηση ήταν ιδιωτική για αυτό και δεν υπάρχουν φωτογραφίες.
«Ρώτησα τον ποντίφικα, αν υπάρχει θέση για μένα στον Οίκο του Θεού». Αντί απάντησης, ο αργεντινός Πάπας τον αγκάλιασε.

«Δεν έχω σκοπό να τα κάνω σημαία όλα αυτά, ποτέ δεν το έκανα. Θα ήθελα όμως να δουν κάποιοι το φως μέσα στο σκοτεινό μονοπάτι που ακολουθούμε όσοι αισθανόμαστε ότι γεννηθήκαμε σε ένα σώμα που δεν αναγνωρίζουμε» καταλήγει ο Ντιέγκο.

http://news.in.gr/features/article/?aid=1231381123
Απάντηση