Άλλη μία ερώτηση περί θαυμάτων

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, και εγώ τείνω να πιστεύω ότι του έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου οι συναναστροφές του και κάνει ότι κάνει. Μία ερώτηση ακόμα πιστεύετε ότι είναι καλή ιδέα να τον ρωτήσω στα ίσα για το αν λέει ψέματα ή όχι, να δω τι θα μου απαντήσει;
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Πέστου το εξής: αν σου έδινα 1.000.000 δολάρια τι θα άλλαζες στη συμπεριφορά και στη νοοτροπία σου;
Θα σου απαντήσει αυτό που θα σου απάνταγε ο κάθε νεοέλληνας: τίποτε!
Όλα είναι τέλεια πάνω τους!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι, δεν έχει κανένα νόημα να ρωτήσεις οτιδήποτε, μην περιμένεις αλλαγή στη στάση.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Χε, χε, χε.
Μα φυσικά, άδικος κόπος, όλοι ξέρουμε την απάντηση που θα δώσει. ;)
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

http://www.pigizois.net/thaumata/andrea ... inas03.jpg

Έπεσε αυτό στην αντίληψή μου, εσείς τί λέτε να έγινε;
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Νοσοκομες που κλαινε μες τα νοσοκομεια δεν υπαρχουν και μες τα χειρουργεια δεν μπαινει ο οποιοσδηποτε εστω και γιατρος να ειναι χωρις την σχετικη αδεια.Ειναι χονδροειδεστατη η περιγραφη πως να το κανουμε κι ασχολουνται οσοι τα πιστευουνε αλλα να ασχολουνται κι οσοι δεν τα πιστευουνε απλα και μονον ισα για να χανουν τον καιρο τους ειναι και το χασομερι μερος κι αυτο του θαυματος.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Moustarditsa
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 29 Ιαν 2015 10:28
Όνομα Ιστότοπου: -

Εδώ τα λέει πολύ πιο δακρύβρεχτα ;)

Καταρχήν, δεν μπαίνει όποιος θέλει μέσα στα χειρουργεία.
Δεύτερον, η θεραπεία που έκανε ο μικρός δεν απαιτούσε χειρουργείο ή νάρκωση. Το είχα κοιτάξει τότε αλλά δε μπορώ να θυμηθώ ακριβώς.
Τρίτον, η οικογένεια έχει διαψεύσει το συγκεκριμένο θαύμα. Ποτέ δεν τηλεφώνησαν στην μονή.
Και εντάξει, να ξεράσω, "Marina from Andros";;;;
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Άθρησκε, σόρυ, αλλά μου φαίνεται ότι θέλεις να πιστεύεις στον θεό.
Νοσοκόμες που βλέπουν θανάτους καθημερινά δεν κλαίνε στα νοσοκομεία. Στα χειρουργεία δεν μπορούν να μπουν καν γιατροί του ίδιου του νοσοκομείου αν δεν έχουν σχέση με την εγχείρηση. Σιγά σιγά θα γράψουν ότι αγία γιατρός έκανε την εγχείρηση μόνη της, με κλειστά μάτια, ενώ οι γιατροί παρακολουθούσαν για να μαθαίνουν! Αστειότητες!

Όταν πιστεύεις σε τέτοιες μπαρούφες ως θαύματα θα είναι μακρύς ο δρόμος της αποθεραπείας.
Είπαμε να είμαστε σκεπτικιστές ότι ίσως και να υπάρχει ή να υπήρξε μια ανώτερη δύναμη κάποιας μορφής, αλλά το να καταπίνουμε αμάσητα τέτοιες θρησκευτικές βλακείες είναι το άλλο άκρο.
Κάνε challenge σε τέτοιες χαζομάρες όταν τις ακούς. Δεν χρειάζεται καν να ψάξεις πολύπλοκα ερωτήματα για το αν οι νοσοκόμες κλαίνε ή αν επιτρέπονται επισκέπτες στα χειρουργεία. Το απλό ερώτημα είναι: Αν όντως επρόκειτο για θαύμα, ποιος ο λόγος να γίνει η εγχείρηση; Δεν θα αρκούσε το θαύμα από μόνο του για να γίνει καλά το παιδί; Γιατί ένας άγιος να παρακολουθεί την εγχείρηση δίνοντας θετική ενέργεια και να μην απλώσει το χέρι πάνω από το παιδί για να το κάνει καλά;

Και αυτό ισχύει για όλα τα λεγόμενα θαύματα.
Θαύμα: Έκλαψε η εικόνα της Παναγίας
Θαύμα: Ανάψαν οι λαμπάδες στον πανάγιο τάφο
Θαύμα: 3000 φίδια πηγαίνουν κάθε Απρίλιο στο τάδε εκκλησακι

ποιά είναι η χρησιμότητα αυτών των θαυμάτων; Εννοώ πέρα απο το να γίνουν γνωστες οι εκκλησίες στις οποίες γίνονται τα θαύματα και να γεμίζουν τα παγκάρια.

Γιατί δεν γίνεται θαύμα να σωθούν τα θύματα απο σεισμό; Οι αδικίες του πολέμου; Βιασμοί, σκοτωμοί κλπ; Ενω είναι θαυμα να μην δεις τον αναπτήρα που ανάβει την λαμπάδα;

Γιατί δεν είναι θαύμα η υπεροπροσπάθεια των γιατρών ή ακόμη και η τύχη τους σε δύσκολες επεμβάσεις να μην πάει κάτι στραβά, αλλά όταν πάνε όλα καλά είναι θαύμα κάποιου αγίου, ενώ όταν δεν πάνε καλά "ήταν θέλημα θεού".


Φίλε άθρησκε, θέλεις κατά βάθος να πιστέψεις. Δεν είναι κακό, ανθρώπινο είναι. Είσαι αρκετά μακριά από την απελευθέρωση από τις θρησκείες. Δεν είσαι έτοιμος να δεχτείς ότι θαύματα δεν υπάρχουν. Το βλέπω καθημερινά στα ποστ σου. Αλλά να σου πω και το άλλο; Έστω ότι αυτά είναι θαύματα και ότι ο θεούλης υπάρχει. Δεν σε εξοργίζει που ασχολείται με εικόνες που κλαίνε, μανουάλια που κουνιούνται, και πρόσωπα σχηματισμένα πάνω σε τοστ, ενώ στα πραγματικά προβλήματα σφυρίζει αδιάφορα; Τέτοιο θεό θέλεις να ακολουθείς;
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ας υποθεσουμε οτι ενα θαυμα μπορει να θεραπευσει το οτιδηποτε.Τοτε γιατι υπαρχουν οι ασθενειες κι αντι να θεραπευει τους αρρωστους δεν εξαφανιζει μια και καλη τις αρρωστιες ωστε οι ανθρωποι να χαιρουν παντοτε ακρας υγειας?

Εαν παλι προτιθεται να θεσει σε δοκιμασια ενας θεος τους ανθρωπους τοτε πρωτον οι ανθρωποι δεν ειναι παιχνιδια για να παιζει κανεις με αυτους μεχρι να τους χαλασει και κατα δευτερον πως ειναι σιγουρος οτι το αποτελεσμα της δοκιμασιας που υφισταται ο πιστος θα ειναι ικανοποιητικο κι οχι καποιο σιχτιρομπινελικιαρικο περαν πασης προσδοκιας που στο τελος κανεις δεν θα μεινει ευχαριστημενος.

Αμα παλι οι αρρωστιες ειναι μερος του κακου τοτε ας αφανισει το κακο αν μπορει ως παντοδυναμος,η αν το θελει ως παναγαθος.Αν ουτε αυτο ειναι μπορετο τοτε ας αρκει με μια απλη επικληση να γινονται τα θαυματα κατα παραγγελιαν οποτε να πιστεψουν οι παντες μια και καλη κι ετσι να τελειωνουμε και με αυτην την υποθεση για να ασχοληθουμε και με τιποτε αλλο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Τελικά το κόλλημά σου με τα "θαύματα" είναι μάλλον ανυπέρβλητο. Πέραν, δε, τούτου, είμαι περίεργος αν θα πάει μακριά αυτή η βαλίτσα, ήτοι κάθε "θαυματάκι" που εντοπίζεις στο διαδίκτυο θα το φέρνεις κι από δω να μετράς αντιδράσεις. Όχι ότι απαγορεύεται ή παραβαίνει κανέναν κανόνα, ούτε καν να το εκλάβεις ως προτροπή να σταματήσεις, απλά από ένα σημείο και πέρα καταντάει είτε κουραστικό είτε μονότονο.

Επίσης, θα πρότεινα να μην ανοίγεις κι από ένα καινούργιο νήμα για κάθε "θαύμα", συνέχιζέ τα εδώ, ίδιο θέμα πραγματεύονται.

:text-+1: στον επίγειο. Θες να πιστεύεις. Το 'χεις στο αίμα σου, στο DNA σου, το 'χεις μάλλον ανάγκη. Εντάξει, δεν είσαι ο μόνος, ισχύει για τους περισσότερους.

Η αθεΐα δεν έρχεται με καταπίεση ή με το ζόρι, είναι μια διαδικασία που ακολουθεί μια φυσική ροή, ένας μονόδρομος για κάθε σκεπτικιστή ή αμφισβητία. Μπορεί μεν να ωθηθεί ή επιταχυνθεί από μια παρέα όπως η δική μας καλή ώρα, αλλά είναι 100 % ατομική, προσωπική, πρέπει να πηγάζει αποκλειστικά μέσα απ' τον καθένα. Αλλιώς θα λένε πάλι κάποιοι για "αθέους" που επιστρέφουν -και καλά- στις θρησκευτικές τους ρίζες.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Παιδιά με έχετε παρεξηγήσει, δεν θέλω να υπάρχει (ο συγκεκριμένος) θεός, και έχω καταλήξει ότι η απόδειξη είναι μόνο τα θαύματα. Επίσης τα περισσότερα δεν έχουν αποδείξεις, δεν σας ποστάρω τέτοια γιατί την απάντηση την ξέρω ήδη: είναι ψεύτικα. Όμως όταν έχει στοιχεία (όπως αυτό) με πρόσωπα και τα σχετικά, θα ήθελα και μία δεύτερη γνώμη πέρα από τη δική μου.
Αν ήθελα να πιστέψω θα γραφόμουνα σε κάνα χριστιανικό φόρουμ να συναναστρέφομαι με άτομα τέτοια, και να μου δίνουν "αποδείξεις".
Δεύτερον, αν ήθελα να πιστεύω σε κάποιο θεό για ποιο λόγο να έιναι αυτός της ορθοδοξίας; Και οι υπόλοιπες θρησκείες έχουν αποδείξεις (ή καλύτερα "αποδείξεις") για θαύματα, γιατί να μην στραφώ στο Βούδα ασ πούμε;

Εύχομαι να με πιστέψετε και να μην νομίζεται ότι γράφω όλα αυτά επειδή έχω ανάγκη να πιστέψω στο θεό, ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ θέλω.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Στα παρακάτω χρησιμοποιώ την εσωτερική ''λογική'' του χριστιανισμού.

Πίστη που πηγάζει μόνο από θαύματα είναι ατελής και ψευδής και δεν διαφέρει από την πίστη σε έναν ταχυδακτυλουργό ή δολοπλόκο. Στην Αποκάλυψη, οι αντίχριστες δυνάμεις κάνουν επίσης ''σημεία''. Για τον πιστό, ή τελοσπάντων για το 0,01 των πιστών που ξέρουν σε τι πιστεύουν, ένα θαύμα δεν είναι απόδειξη αλλά ένδειξη ύπαρξης του θεού, πρόγευση της αιώνιας ζωής και όχι πρόγευση μαγικής λύσης των προβλήματων της προσωρινής ζωής, ενίσχυση της υπάρχουσας πίστης και όχι δημιουργία της από το μηδέν. Ένα κανονικό χριστιανικό θαύμα αφήνει πάντα περιθώρια αμφισβήτησής του από τους μη πιστούς έτσι ώστε να μην παραβιάζεται η ελεύθερη βούλησή τους και συνεπώς να πιστεύουν ή όχι μόνο αν ''το λέει η καρδιά τους'' και όχι επειδή το επιβεβαιώνει η λογική. Ο Θωμάς, παρά το προσωνύμιο άπιστος επειδή αρχικά δεν είχε πειστεί ότι ο Ιησούς αναστήθηκε, ποτέ δεν έπαψε να πιστεύει ότι ο Ιησούς είναι γιος θεού, αλλιώς ποτέ δε θα έβλεπε τις πληγές από τα καρφιά, και ακόμα και τότε ο Ιησούς τού είπε ότι ευτυχισμένοι είναι αυτοί που πίστεψαν χωρίς να δουν.

Αν ο χριστιανικός θεός ήθελε να μας πείσει ότι υπάρχει χρησιμοποιώντας θαύματα, θα κατέβαινε ένα απόγευμα και θα έκανε μια βόλτα τινάζοντας πράγματα στο διάβα του όπως ο Τζιμ Κάρεύ στο ''θεός για μια βδομάδα''. Για την ακρίβεια, τα ευαγγέλια λένε ότι αυτό ακριβώς έκανε και μάλιστα με πιο εντυπωσιακό τρόπο -αν και όχι αποτελεσματικό, αν σκεφτούμε ότι ξόδεψε τριάντα από τα τριαντατρία χρόνια της... πολύτιμης και μοναδικής ζωής του παριστάνοντας τον μαραγκό ή τον μαθητή στον ''οίκο του πατέρα του''-. Μεταστοιχειώσεις, ιάσεις, αναστάσεις, ο κατάλογος είναι μεγάλος. Υπήρχε περίπτωση όμως να μην πιστέψει και ο τελευταίος άνθρωπος στον Ιησού αν πχ δεν υπήρχε απολύτως καμία αμφιβολία ότι ο Λάζαρος ήταν νεκρός για μέρες ή αν ο Ιησούς εμφανιζόταν δημόσια μετά την ανάστασή του ή, για να το φέρω στο σήμερα, αν όλα αυτά τα υποτιθέμενα θαύματα, που γεμίζουν βιβλία και βιβλία, ήταν αληθινά πέρα από κάθε αμφιβολία και στατιστική ερμηνεία; Άντε πες ότι οι άνθρωποι είναι άπιστοι και με πορωμένη καρδιά, δεν μπορείς όμως να πας και να τους βγάζεις και ηλίθιους. Αυτό που για τον πιστό είναι θαύμα, για τον άπιστο πρέπει να μπορεί να ερμηνευτεί λογικά με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Το πώς ξεχωρίζει κανείς τα θαύματα από τις ανθρώπινες ή και τις διαβολικές επινοήσεις είναι μια άλλη ιστορία.

Τα λεγόμενα επιχειρήματα περί ύπαρξης θεού π.χ. τελεολογικό, αν και σε χριστιανικά πλαίσια κάνουν το ίδιο φάουλ, σε γενικότερα πλαίσια και στην πολύ καλύτερη περίπτωση αφορούν ένα πρώτο αίτιο και μια ανώτατη ηθική αρχή, όχι συγκεκριμένο θεό.

Αν κάποιος πιστός προσπαθεί να σε μεταπείσει με θαύματα, πες του ότι αυτό που κάνει είναι αμαρτία.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Στα παρακάτω χρησιμοποιώ την εσωτερική ''λογική'' του χριστιανισμού.

Αν κάποιος πιστός προσπαθεί να σε μεταπείσει με θαύματα, πες του ότι αυτό που κάνει είναι αμαρτία.
Σωστός
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Πίστη που πηγάζει μόνο από θαύματα είναι ατελής και ψευδής και δεν διαφέρει από την πίστη σε έναν ταχυδακτυλουργό ή δολοπλόκο. Στην Αποκάλυψη, οι αντίχριστες δυνάμεις κάνουν επίσης ''σημεία''.
Εαν τα "σημεια" δεν τα κανει μοναχα ο θεος αλλα μπορουν επισης και κατωτερες δυναμεις τοτε δεν ειναι αυτα εργα αγαθα εφοσον το αγαθο εκπορευεται μοναχα απο τον θεο κι οχι απο κακες δυναμεις που χαρακτηριζονται ετσι ακριβως επειδη πραττουν κακουργιες.

Γιατι πως τελος παντων γινεται τα ιδια ακριβως εργα να χαρακτηριζουν διαφορετικα οποιον τα πραττει.Τι δηλαδη η ιδια ακριβως πραξη ανεξαρτητως του αποτελεσματος που αυτη επιφερει θα χαρακτηριστει ως καλη απλα και μονον αν γινεται επικληση των αγαθων δυναμεων κι ετσι η πραξη αυτη τελικα καθαγιαζεται?

Η απαντηση ειναι πως ναι κι αυτο ακριβως συμβαινει γιατι η θεικη ανωτεροτητα προκυπτει απο την εσκεμμενη και βιαιη υποτιμηση της ανθρωπινης αξιοπρεπειας παντοιοτροπως απο τους στρατευμενους υπηρετες του εναντι ολων των υπολοιπων εθελοδουλων αγαθιαρηδων που κοιμουνται ορθιοι.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Moustarditsa
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 29 Ιαν 2015 10:28
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε συ, πρέπει να κρίνεις και λιγάκι...
Ο καθένας εξηγεί τον κόσμο γύρω του βάσει αυτών που πιστεύει κι αυτών που καταλαβαίνει. Σε έπεισε ο παππούς με το σταυρωμένο φωτοτυπικό (τώρα είδα τα συγχωνευμένα μηνύματα). Αν κάποιος άλλος σου έλεγε ότι πήγε να βγάλει φωτοτυπίες και το μηχάνημα αρνιόταν και μετά αυτός με τη δύναμη της σκέψης του, αφού έκανε τρεις στροφές γυμνός στη μέση του μαγαζιού, το έκανε να δουλέψει... θα τον πίστευες;
Αν σου έλεγε ότι έχει πάντα στην τσέπη του μικροσκοπικούς εξωγήινους από τον πλανήτη "Επί" και τους βάζει πάνω στα μελομακάρονα και αυτά πολλαπλασιάζονται;

Αν δεν πιστεύεις πως υπάρχει θεός, δε γίνεται να πιστεύεις ότι κάνει θαύματα. Όσο χαζά θα σου φαινόταν (ελπίζω δηλαδή να σου φαίνονται :oops: ) τα παραπάνω, με το ίδιο ύφος και σκεπτικισμό πρέπει να αντιμετωπίζεις και τα χριστιανικά θαύματα.
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Moustarditsa έγραψε: Όσο χαζά θα σου φαινόταν (ελπίζω δηλαδή να σου φαίνονται :oops: ) τα παραπάνω, με το ίδιο ύφος και σκεπτικισμό πρέπει να αντιμετωπίζεις και τα χριστιανικά θαύματα.
Μην ξεχνάς ότι μεγαλώνω με θρησκόληπτους και μέχρι πρόσφατα όλα αυτά τα θεωρούσα δεδομένα... Τέλοσ πάντων είναι αλήθεια ότι έχω θέμα με τις δεισιδαιμονίες και για τέτοια θέματα θα με χαρακτήριζα ευκολόπιστο, τέλος πάντων δίκιο έχεις.
Άβαταρ μέλους
Moustarditsa
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 29 Ιαν 2015 10:28
Όνομα Ιστότοπου: -

Το καταλαβαίνω. Όπως επίσης καταλαβαίνω ότι από μικρό παιδί, από το πρωί μέχρι το βράδυ, άκουγες για τη χάρη του θεού και πώς εμφανίζεται στη ζωή μας. Έμαθες να τα θεωρείς δεδομένα και να μην τα αμφισβητείς. Και τώρα, κάπως σαν τον απατημένο σύζυγο, συνειδητοποιείς ότι είναι όλα ψέματα. Και πρέπει να σκάψεις να ψάξεις και να βρεις όλα όσα σου είπαν και τελικά δεν ίσχυαν.

Αλλά κι εσύ πρέπει να καταλάβεις ότι όλο αυτό είναι ένα προσωπικό ταξίδι. Δε γίνεται να μας ρωτάς και να σου απαντάμε πώς να σκεφτείς και τι να νιώσεις. Γιατί τότε δε διαφέρουμε καθόλου από τους δικούς σου, που σου λένε ν΄αγαπάς το θεό, να τον φοβάσαι και να τον δεχτείς στην καρδιά σου.

Αφού την έχεις την έφεση προς τη δεισιδαιμονία, πριν δεχτείς κάτι ως "θαύμα" απλά σκέψου αν θα μπορούσε να έχει μια πιο απλή, πιο λογική εξήγηση. Οι συγγενείς σου, που μπορεί κατά τα άλλα να είναι υπέροχοι άνθρωποι, δεν είναι αλάθητοι. Κανένας δεν είναι. Κι επειδή ακριβώς είναι τόσο βαθιά θρησκευάμενοι, έχουν μάθει να τα βλέπουν όλα ως "χάρη του θεού" και να μην το ψάχνουν παραπάνω. Εσύ, αν θες να απαγκιστρωθείς, θα πρέπει να το ψάχνεις πολύ, μέχρι να είσαι σίγουρος ότι έφτασες στην αλήθεια. Όποια κι αν είναι αυτή.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

athriskos_97 έγραψε:Παιδιά με έχετε παρεξηγήσει, δεν θέλω να υπάρχει (ο συγκεκριμένος) θεός, και έχω καταλήξει ότι η απόδειξη είναι μόνο τα θαύματα.
Εύχομαι να με πιστέψετε και να μην νομίζεται ότι γράφω όλα αυτά επειδή έχω ανάγκη να πιστέψω στο θεό, ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ θέλω.
Συμφωνω με την μουσταρδιτσα για την προσωπική σου πορεία που πρέπει να εχεις. πχ εγώ αμφέβαλα για την υπαρξη θεου(οχι για την αμφισβήτηση μονο της εκκλησίας και της θρησκείας) απο τα 12 μου αλλα αυτο δεν σήμαινε και τίποτα. Χρειάστηκα άλλα 6χρονια για να γίνω άθρησκος, απλός δηλαδή να πιστεύω σε μια ανώτερα δύναμη και άλλα 10 χρονια ,δηλαδή γύρω στα 28-29 μου για να αποτινάξω κάθε ανάγκη μου να πιστεύω σε οτιδήποτε.
Στην φαση της " αθρησκειας μου" είχα αναγκη να πιστευω σε κατι νομιζω ή να γεμιζω αυτο που λενε νοημα ζωης ή κατι τετοιο τελος παντων που μετα απο μερικα ποτακια και μπαφακια το ξεχνουσα και αυτο.
παντως στην δικη σου περιπτωση εισαι ποιο τυχερος. υπαρχει κοινοτητα αθεων, υπαρχει ιντερνετ πληροφορηση μεταφρασμενα βιβλια κτλ

Τα θαύματα για τους άθεους και άπιστους δεν είναι απόδειξη ύπαρξης θεου(οποιοδήποτε θεου ή ανώτερης δύναμης). Αν ο άπιστος Θωμάς ήταν πραγματικά άπιστος το να ποιασει τις τρύπες στο χέρι του χριστού θα ηταν αποδειξη οτι δεν αναστήθηκε και οτι δεν υπαρχει θεος. Το να αναστηθεί κάποιος (ακομα και μπροστα μου) ή να γίνει καλά από μια ανίατη ασθένεια έμενα δεν μου λένε τίποτα σε σχεση με την υπαρξη θεου
Για μενα θαυματα γινονται αλλα δεν εχουν θεικη ή μαγικη προελευση. Αν αναλογιστεις τις διαδικασες και την οργανωση της φυσης και της ζωης θα βρεις πολλα θαυματα. πολυ ποιο μεγαλα απο τα μελομακαρονα και το φωτοτυπικο. Αν ο παππούς σου θεωρει ως θαυματα το πολαπλασιασμο των μελομακαρονων τοτε εχει για θεο του εναν πολυ μικρο και μαλακα θεο. Ενας θεος που πολλαπλασιαζει μελομακαρονα για να τα χαρισει στους φτωχους και δεν τους απαλασει απο τα βασανα τους τοτε ειναι μαλακας. Οταν ζητα ενα σταύρωμα για να μπορέσει να βοηθήσει τον πάππου σου στο θεαρεστο εργο του ειναι πολυ μικρος.

ενα θαυμα που πραγματικα θα πιστοποιούσε την υπαρξη και την μεγαλοσυνη του θεου θα ηταν αν κερδιζα εγω προσωπικα: 500 κιλα χρυσο, στο τζοκερ, χωρις να επαιζα δελτιο. τοτε θα ξαναγινομουν χριστιανος και οχι απλος χριστινος αλλα χριστινοφενταγιν (προτεσταντης εεεε να μην χασουμε και το χρημα). βεβαια εγω ειμαι αδυναμος υπαρχουν μερικοι φανατικοι αθεοι και το χριστο φανταρο να δουνε δεν αλλαζουν


Δεν θεωρω τον παππου σου απατεωνα. καθε αλλο μαλλον ειναι θυμα απατεωνων και τα θαύματα τα βιώνει πιθανόν ως αληθινά γιατι πιστευει. Αν πιστευεις δεν χρειαζεσαι θαυματα αυτα τα βιωνεις ακομα και αν δεν συμβενουν ή λαμβανεις ως θαυματα γεγονοτα που δεν εχουν καμια σχεση με θαυματα. αν δεν πιστευεις τα θαυματα ειναι αχρηστα. Θυμα θεωρω και σενα που δεν θελεις να πιστευψεις στον συγκεκριμενο θεο. θυμα ήμουν και εγω γιατι θα μπορουσαν να αποτιναξω αυτες τις δοξασιες απο τα 12 και τζαμπα χαθηκαν χρονια σκλαβιας αλλα δεν υπηρχει καποιος να με βοηθεισει.

μπορείς να αντικαταστήσεις την λεξη θυμα και στις τρεις περιπτωσεις με τις λεξεις βλακας, ανοητος, μαλακας κτλ
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

βεβαια εγω ειμαι αδυναμος υπαρχουν μερικοι φανατικοι αθεοι και το χριστο φανταρο να δουνε δεν αλλαζουν
Φυσικά και όχι.Τι ιδιαίτερο δηλαδή έχει ο χριστός φαντάρος;Και μεις πήγαμε φαντάροι,δεν το κάνουμε θέμα όμως.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

ο χριστός είναι αντιρρησίας συνείδησης δεν πάει στρατό
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Απάντηση