Τι παίζει με τους μοναχούς;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Γειά σας και πάλι αγαπητά μέλη, ως άτομο με θρησκευόμενους γονείς έχω ακούσει τόσα και τόσα και θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.
Τόσοι μοναχοί που είναι μαζεμένοι στα μοναστήρια στο Άγιο όρος π.χ., ορισμένοι από αυτούς λένε ότι κάνουν θαύματα. Π.χ. ο γ Παίσιος λένε ότι έβρισκε ονόματα, ότι είχε πει σε έναν λόγο του ότι είχε δει το Χριστό σε όραμα και κάτι τέτοια. Δεν είναι μόνο αυτός, είναι σίγουρα και άλλοι που ισχυρίζονται παρόμοια πράγματα. Εσείς τί πιστεύετε, (κυρίως για τον συγκεκριμένο αλλά και για τους υπόλοιπους);
Ήταν απατεώνας , πλανημένος;
Αν ήταν τρελός/πλανημένος οκ, αν ήταν απατεώνας τί συμφέρον είχε; Απομονωμένα ζούσε, δεν είχε σχεδόν καθόλου υλικά αγαθά κλπ
Αν είναι όλοι αυτοί οι μοναχοί απατεώνες, ορισμένοι δεν θα πρόδιδαν τους "σενεργάτες" τους;
Οκ η εκκλησία έχει μεγάλη περιουσία, αλλά οι μοναχοί δεν κερδίζουν και πολλά.
Εσείς τί λέτε να παίζει;
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Σκάνδαλο Βατοπεδίου

Κάποιες από τις ιστορίες είναι φίδια και σε κάποιες άλλες ο μοναχός όντως βρίσκει τι παίζει, ίσως λόγω εμπειρίας, ίσως λόγω κατάλληλης προετοιμασίας ή ίσως λόγω γενικών φράσεων με τις οποίες μπορούν να ταυτιστούν πολλοί, όπως ακριβώς συμβαίνει με τα ζώδια. Αν οι γονείς σου πιστεύουν τόσο πολύ, τίποτε από αυτά δε θα τους συγκινήσει, ίσως μάλιστα έχουν κάποια θεωρία ότι 'θαύματα' δεν κάνουν μόνο οι απεσταλμένοι του θεού αλλά και του διαβόλου.

Τα μοναστήρια υπηρετούσαν κάποτε και υπηρετούν ακόμα σε μικρότερο βαθμό την ανάγκη ορισμένων ανθρώπων να αποτραβηχτούν και όχι απλά να στραφούν στη θρησκεία λόγω π.χ. γήρατος και φόβου θανάτου. Έκπτωτοι επιχειρηματίες, εγκληματίες, παρολίγο αυτόχειρες, παλιοί αρχιχουλιγκάνοι των γηπέδων είναι ορισμένες κατηγορίες ανθρώπων που ενδεχομένως να περάσουν από τη σκέψη στην πράξη και όντως να μονάσουν.

Στην ύστερη Ρωμανία ο μοναχισμός είχε γίνει πληγή. Πολλοί άνθρωποι πήγαιναν και γίνονταν μοναχοί για να μην πληρώνουν φόρους και για να μην τους πάρουν στον στρατό.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

...ίσως μάλιστα έχουν κάποια θεωρία ότι 'θαύματα' δεν κάνουν μόνο οι απεσταλμένοι του θεού αλλά και του διαβόλου.
Τα θαυματα που γινονται στο ονομα του θεου με την βοηθεια της χαρης του και υποτιθεται οτι αποδεικνυουν στους πιστους το μεγαλειο του παναγαθου και μεγαλοδυναμου εαν μπορουν να γινονται και απο πονηρες και ταπεινες δυναμεις του κακου τουτο σημαινει οτι ο οποιοσδηποτε μπορει να κανει τετοια πονηρα τεχνασματα και δεν χρειαζεται να ειναι Θεος γιατι τοτε πολυ απλα προκειται για ανθρωπινες κακουργιες.

Κελσος
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

athriskos_97 έγραψε:Γειά σας και πάλι αγαπητά μέλη, ως άτομο με θρησκευόμενους γονείς έχω ακούσει τόσα και τόσα και θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.
Τόσοι μοναχοί που είναι μαζεμένοι στα μοναστήρια στο Άγιο όρος π.χ., ορισμένοι από αυτούς λένε ότι κάνουν θαύματα. Π.χ. ο γ Παίσιος λένε ότι έβρισκε ονόματα, ότι είχε πει σε έναν λόγο του ότι είχε δει το Χριστό σε όραμα και κάτι τέτοια. Δεν είναι μόνο αυτός, είναι σίγουρα και άλλοι που ισχυρίζονται παρόμοια πράγματα. Εσείς τί πιστεύετε, (κυρίως για τον συγκεκριμένο αλλά και για τους υπόλοιπους);
Ήταν απατεώνας , πλανημένος;
Αν ήταν τρελός/πλανημένος οκ, αν ήταν απατεώνας τί συμφέρον είχε; Απομονωμένα ζούσε, δεν είχε σχεδόν καθόλου υλικά αγαθά κλπ
Αν είναι όλοι αυτοί οι μοναχοί απατεώνες, ορισμένοι δεν θα πρόδιδαν τους "σενεργάτες" τους;
Οκ η εκκλησία έχει μεγάλη περιουσία, αλλά οι μοναχοί δεν κερδίζουν και πολλά.
Εσείς τί λέτε να παίζει;
όλοι οι μονάχοι δεν είναι ίδιοι

άλλοι είναι φανατικοί άλλοι πάλι δεν είναι και κάθε πανηγύρι -μοναστήρι έχει τα δικά του.
δυο αστεία παραδείγματα απο την περίοδο που ειμουν πιστος ή η θα ηθελα να ειμαι

Αγιου Γρηγορίου
μαζευόμαστε ένα απόγευμα και ερχετε ενα γεροντάκι (μαλλον ο αγιος του μοναστιριου)
ορθοδοξ τζιχαντιστης νεαρος (γύρω στα 20): πατερα μίλησε μας
γεροντακι. παιδιά μου τι να σας πω εγώ? εσείς τα ξέρετε καλύτερα εκεί στον έξω κόσμο
ορθ: πατερα πες μας για τις γυναικες
γερ:τι να σας πω εγω για τις γυναικες, σαμπως ξερω τιποτα?
ορθ: ειναι κακο πραγμα οι γυναικες?
γερ:χριστός και παναγια τι ειναι αυτα που λες παιδι μου? Η παναγια ειναι η μεγαλυτερη Αγια κτλ
ορθ:θελω να πω ειναι καλυτερα να μεινουμε μονοι μας
γερ: βάρια η καλογερική παιδί μου
τρολλ: ασήκωτος ο γαμος

Αγιου διονυσιου

Ο πνευματικος του μοναστιριου ο πατερας Μιχαλης(για να γινεις πνευματικος στο Αγιο ορος πρεπει να εισαι ιερεας για να γινεις ιερεας πρεπει να εισαι παρθενος)
επαιρνε με την σειρα τους προσκυνιτες και τους περνουσε απο ενα θερμο διαβασμα γνωστο και ως εξομολογηση
ετσι και εγω πηγα
αφου εγιναν οι απαραίτητες συστάσεις
πνευματικος: πες μου παιδι μου τις αμαρτιες σου
Μπαμιατζης: εεεε πατερα δεν εχω
Πνευματικος με εκπληξη: τι λες παιδι μου μονο ο Ιησους ηταν αναμάρτητος
Μπαμ: εεεεεε δεν θυμαμε τωρα....., εχω πει ψέματα.....
πνευμ: θα σε ρωτησω εγω, μικρος οταν ησουν αγγιξες το πεος κανενος φιλου σου?
μπαμ : οχι
πνευμ:το αγγιξες σε κανενα ζωο?
μπαμ :οχι
πνευμ:σου αρεσουν οι αντρες?
μπαμ :οχι
πνευμ: σου αρεσουν οι γυναικες
μπαμ :ναι
πνευμ:ααα εδω ειμαστε, εισαι παντεμενος
μπαμ :οχι
πνευμ:εχεις κανει σεξ
μπαμ :ναι
πνευμ:με ποσες
μπαμ : εεε δεν θυμαμε
πνευμ:πανω απο 5
μπαμ : εκει γυρω
πνευμ:ηταν καμια παντεμενη
μπαμ :οχι
πνευμ:παραφυση?
μπαμ :οριστε?
πνευμ:πρωκτικο ή στοματικο?
μπαμ :ναι
πνευμ:με προφυλακτικο?
μπαμ :οχι στο στοματικο
πνευμ:γενικα ρωταω
μπαμ :ναι
πνευμ: τωρα?
μπαμ :ναι
πνευμ: τι ναι?
μπαμ :εεεε χωρις?
πνευμ:κανεις σεξ με γυναικα παιδι μου? αυτο σε ρωταω
μπαμ :ναι
πνευμ:θα την παντρευτεις?
μπαμ :δεν ξερω καλα τα παμε
πνευμ:αυνανίζεσαι?
μπαμ :τωρα οχι συχνα
πνευμ:εχεις τιποτα αλλο να μου πεις?
μπαμ :δεν ξερω
πνευμ:κατι που σε βαραίνει?
μπαμ :οχι
πνευμ:ενα μυστικο, εχεις κλεψει ποτε, εχεις κανει κατι παράνομο?
μπαμ : πινω κανενα μπαφο
πνευμ:τι?
μπαμ :χασις
πνευμ: παιδι μου δεν γνωριζεις τις αμαρτιες σου, δεν ξερεις τι ειναι καλο και τι ειναι κακο. ο διαβολος σε εχει αποπροσανατολισειεισαι μοιχος, σοδομιστης, και δεν γνωριζεις οτι ειναι κακο.
μπαμ :τι να κανω πατερα νεο παιδι ειμαι κατι πρεπει να κανω και εγω
πνευμ:πρεπει να σταματησεις τις προγαμιαίες σεξουαλικες σχέσεις και να παντρευτεις την κοπελα με την οποια μοιχεσε μετα μπορεις να κανεις σεξ
μπαμ : δεν μπορω να την παντρετω
πνευμ: γιατι
μπαμ :γιατι ειναι αθεη
πνευμ: ΤΙ? είναι άθεη?(εδω σηκωθηκε ορθιος)μην τυχων την παντρετεις θα σε κανει αθεο και σενα, ο γαμος σας θα ειναι γεματο προβληματα και στο τελος θα χωρήσεις (αρε πατερα μιχαηλ ποσο δικιο ειχες)
μπαμ : για αυτο κανω μονο σεξ
πνευμ:ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ, ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ, λοιπον παιδι μου ακουσεμε, η πορνεια ειναι κακο πραγμα
μπαμ :μα δεν πληρώνω πάτερα
πνευμ:ΠΟΡΝΟς ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ που εχεις προγαμιαιες σχεσεις.(εδω καθησε παλι κατω διπλα μου) πρεπει να χωρισεις αυτη τη γυναικα, να βρεις μια καλη κοπελα να την παντρευτεις και να κανεις σεξ με μετρο μετα ΤΟ ΓΑΜΟ, ουτε παραφυση ουτε τιποτα ΑΛΛΟ να κανετε παιδακια και θα σας ευλογισει ο θεος. καταλαβες?
μπαμ :ναι
πνευμ: μου υποσχεσε οτι θα σταματησεις το προγαμιαιο σεξ
μπαμ : οχι
πνευμ:καταλαβενεις οτι δεν μπορεις να παρεις αφεση αμαρτιων και δεν μπορω να διαβασω την ευχη
μπαμ : μα γιατι αφου τα ειπα
πνευμ:τα ειπες ομως το θεμα ειναι να υποσχεθεις να μην τα ξανακανεις, ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΛΕς ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙς ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ αφεση
μπαμ :αφου ξερω οτι θα τα ξανακανω ειμαι αδυνατος χαρακτηρας
πνευμ: πρεπει να φυγεις τωρα παιδι μου και ο θεος να σε φωτιζει στο δρομο σου απορω τι ηρθες να κανεις εδω


βασικα δεν με πείραξε γιατί πριν ένα χρόνο είχα πετύχει τον υπέρτατο πνευματικό στην μονή Ιβηρων ο οποιος με συγχωρεσε για πασα νοσο, μαλακια και αμαρτια χωρις πολλα πολλα

δεν σχολιάζω νομίζω οτι καλύτερα να σχολιάσετε εσεις. παντως μπορω να πω οτι ο μπαμιατζης ο τοτε παρολο που δεν εχει πολλες διαφορες απο τον τωρα ηθελε πολυ να πιστεψει αλλα τετοιοι μοναχοι τσελιγκες μαλλον τον απομακρυναν απο τον θεος και την θρησκεια.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εγω ηθελα να συναντήσω πνευματικούς ανθρώπους και να δώσω λύση στους υπαρξιακούς μου προβληματισμούς(αφου ουτε παιδί ήθελα, ούτε συμβουλη, ουτε ειχα λεπρα και καρκινο)
η συνάντηση με το πρώτο γεροντάκι στην Γρηγορίου ήταν κοντά στην δίκη μου άποψη περί θρησκείας και απόψεων (δηλαδή όλοι είμαστε κάλοι)ενώ η δεύτερη συνάντηση στην Γρηγορίου θα κάλυπτε ενα ορθοδοξο τζιχαντιστη.

οσον αφορα τα σουπερ ονοματα πατερ παισιος και λοιποι

1 ο παισιος δεν εχει γραψει τιποτα. τα βιβλια ολα ειναι γραμμένα απο κάποιους που και καλά το ξέρανε η ειναι μαρτυριες μοναχων και προσκυνιτων χεσε ψηλα και αγναντευε.... οτι ηχητικό ντουκουμεντο υπάρχει δεν αναφέρετε κάπου ειδικά αλλα γενικα θα ερθει ο αντιχρηστος κτλ

ο παισιος με βαση μαρτυριες υπεφερε απο τους προσκυνιτες που ζητουσαν τις συμβολες του, ο ανθρωπος κατα αντιστοιχια ηταν ενας βουδιστης δασκαλος
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Απάντηση