Τάφος Άγιου Δημήτριου ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγαπητά μέλη, χρόνια πολλά σε όλους.
Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση... Όλοι πιστεύω έχετε ακουστά τον τάφο του Άγιου Δημήτριου στη Θεσαλονίκη, ο οποίος έιναι μυροβλήτης.
Διάβασα κάπου ότι ένας καθηγητής του ΑΠΘ είχε υποδείξει σε κάποιον τον αγωγό με τον οποίο βγαίνει το μύρο.. Ορισμένοι υποστηρίζουν ότι είναι θαύμα. Αν όμως ήταν στημένο, κάποιος δεν θα το είχε καταλάβει; Δεν θα τους είχαν ξεμπροστιάσει; Δεν θα είχε γίνει σκάνδαλο;
Οκ θα μου πείτε κράτος και εκκλησία συνεργάζονται για να εξαπατούν κόσμο κλπ και δεν παίζει το κράτος να κάνει κάτι. Όμως δεν έχει υπάρξει ούτε ένας που να μην το πιστεύει να τους βγάλει στη φόρα δημοσίως;
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]jPGFeFs7lV0[/youtube]

[youtube]gJwYS45FtDw[/youtube]
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Μα για αυτό ακριβώς μιλάω, τα έχω δει τα βίντεο είναι αποδεδειγμένα αυτά που λένε;
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι, τα λένε επίτηδες για να τη σπάσουν στους παπάδες.
:D
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν λέω ότι κάνουν φάρσα, εννοώ μήπος το πιστεύουν αλλά δεν ισχύει; Υπάρχει απόδειξη;
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Θαυμα ειναι οχι το γεγονος το ιδιο,αλλα να φτασεις να πιστευεις το καθετι απιστευτο και παραλογο ως δηθεν αληθινο.Γιατι οσο δεν μπορει να εξηγηθει το γεγονος και χαρακτηριζεται ως θαυμα επειδη αντιβαινει στην λογικη αλλο τοσο ανεξηγητη ειναι και η πιστη προς αυτο και χαρακτηριζεται κι αυτη ως θαυμα.

Το πραγματικο θαυμα ηταν οχι γιατι εγινε,αλλα επειδη το πιστεψες.Αλλα η πιστη οσο κι αν ειναι πραγματικη,βαθεια και απολυτη δεν αποτελει σε καμμια περιπτωση τεκμηριο ορθοτητας,ειδαλλως ολοι οι σχιζοφρενεις θα ειχαν δικαιο σε οτι κι αν πιστευουν γιατι στα σιγουρα δεν ειναι ουτε ψευτες ουτε κι υποκριτες.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Επικούρειε πολύ καλά τα λες, εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως δεν τους έχουν βγάλει στη φόρα, από τη στιγμή που θεωρείται αποδεδειγμένο...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μα τους έχουν βγάλει στη φόρα. Αλλά ποιος σκοτίζεται; Και τι νομίζεις ότι μπορεί να γινει δηλαδή;

Νομίζεις ας πούμε ότι αν ζητήσει κανείς δειγμα από λείψανο αγίου ή από τίμιο ξύλο για να το χρονολογήσει στο Δημόκριτο, θα του δώσουν;

Δε φαντάζομαι να θες να πάμε και με αστυνομία να τους συλλάβουμε; Στην Ορθόδοξη Ελλάδα ζούμε. Δεν γίνονται αυτά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Εδώ είναι Ελλαδιστάν. Δεν είναι παίξε γέλασε. Εντάξει;
:mrgreen:
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

athriskos_97 έγραψε:Επικούρειε πολύ καλά τα λες, εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως δεν τους έχουν βγάλει στη φόρα, από τη στιγμή που θεωρείται αποδεδειγμένο...
άθρησκε πήγαινε εσύ ως πολίτης και θρησκευόμενος και κατήγγειλε αυτό το γεγονός ώς απάτη στον εισαγγελέα. εσύ τι νομίζεις πώς θα γίνει; θα αφήσει η εκκλησία να γίνει έρευνα; έτσι ακριβώς και με το άγιο φώς κ.α. θαύματα, όταν η απάτη είναι από την επίσημη εκκλησία είναι θαύμα και μυστήριο, αν είναι όμως απ'ο την αγία αθανασία του αιγάλεω τότε είναι απάτη.
ακόμη μια απόδειξη για την σχέση εκκλησίας κράτους που είναι σφιχταγκαλιασμένες από αρχαιοτάτων χρόνων.
μην πάς μακρυά, εδώ ο σαμαράς θεώρησε πως ο τσίπρας μπαίνει στα χωράφια του και τον κατηγόρησε επειδή λόγω θεοφανείων και εκλογών βεβαίως πως έχει κάνει σημαία του την ορθοδοξία που στην ουσία είναι σαν να του λέει τι ζητάς ρε φίλε στα δικά μου χωράφια; η πολιτική συντήρηση μαζί με το συντηρημένο πτώμα της θρησκείας που άρχισε και βρωμά ακόμη από την γέννηση του.
υ.γ. και μην θεωρήσεις τα γραφόμενα μου σαν αντίθετα πρός την θρησκεία άλλα όταν προβάλλουν το ψέμα σαν αλήθεια το μόνο όπλο είναι το ξεμπρόστιασμα ο χλευασμός και η ειρωνεία . όχι με την αφέλεια του κόσμου , αλλά με το θράσος των παπάδων.
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά τα λες Θεόφιλε
Απάντηση