ΙΡΑΝΟΣ ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΥΓΑΣ

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Όσο κι αν σας φαίνεται παράξενο ΄ένας συμμαθητής μου στο εσπερινό λύκειο είναι θρησκευτικός πρόσφυγας από το ιραν. το έμαθα μια εβδομάδα πρίν από την καθηγήτρια μας που κάνει μάθημα και στην τάξη του. δεν το έχω δεί ακόμη λόγω εργασίας αργώ να πάω σχολείο, και φεύγω πιο μπροστά, είναι και τα διαλείματα ολιγόλεπτα, οπότε δεν ξέρω πότε θα τον πετύχω, πάντως από την περιγραφή της καθηγήτριας πρόκειται για εξαιρετικό άνθρωπο, ευγενικό, ειλικρινή, αγαπά την χώρα μας και την ιστορία της θαυμάζει τους αρχαίους έλληνες φιλόσοφους και θέλει να σπουδάσει και να ζήσει στην ελλάδα για πάντα. η οικογένεια του είναι όλοι άθεοι και είχαν πολλά προβλήματα με το καθεστώς της χώρας του επειδή δεν πήγαιναν στο τέμενος για να προσευχηθούν και έτσι αναγκάστηκαν εδώ στην ελλάδα γιατί κυνδύνευε η ζωή τους κι επειδή είχαν το θάρρος να ομολογήσουν πως ε'ιναι άθεοι.
βλέπετε υπάρχουν πιο ενδιαφέροντα άτομα από τον αλή και τις απόλυτες απόψεις του περί κορανιου μόνο που δεν αυτοπροβάλονται.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σίγουρα θα είναι πολύ ενδιαφέρων άνθρωπος. Το να είσαι άθεος στην Ελλάδα του 2014 δεν στοιχίζει και πολλά, ενώ στο Ιράν του 2014 μπορεί να σου στοιχίσει τη ζωή. Θα ήταν τιμή μου να τον γνωρίσω αν θα τον ενδιέφερε κάτι τέτοιο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-yeahthat: :text-+1: :text-bravo: :text-goodpost:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτος ακριβως ειναι ο πραγματικος ορισμος της ελευθεριας των πεποιθησεων.
Το δικαιωμα να οριζεις εσυ ο ιδιος την ζωη σου κι οχι ο κοινωνικος σου περιγυρος.


Κι οχι σαν τους αλλους τους φωνακλαδες,μιγιαγγιχτους,παρανοικους μισανθρωπους που νομιζουν ως ελευθερια το δικαιωμα να κουμανταρουν ολους τους υπολοιπους γιατι αυτοι ταχα ειναι οι εκλεκτοι κι ολοι οι αλλοι υποδεεστεροι απο την ρατσιστικη αφεντια τους.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Σίγουρα θα είναι πολύ ενδιαφέρων άνθρωπος. Το να είσαι άθεος στην Ελλάδα του 2014 δεν στοιχίζει και πολλά, ενώ στο Ιράν του 2014 μπορεί να σου στοιχίσει τη ζωή. Θα ήταν τιμή μου να τον γνωρίσω αν θα τον ενδιέφερε κάτι τέτοιο.
δεν ξέρω αν θα συνεχίσω το λύκειο (λόγω εργασίας)για να βρεθώ κάποια στιγμή μαζί του για να τον γνωρίσω, αλλά υπόσχομαι πως αν αυτό γίνει, θα προσπαθήσω να τον φέρω σε επαφή μαζί σας.
Απάντηση