Τερτίπια/ιδιοτροπίες ιερέων σε ναούς, τελετές κ.ο.κ.

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Έψαξα λίγο, αλλά δεν βρήκα τέτοιο θέμα. Αν υπάρχει παρόμοιο, πείτε το μου και τα συγχωνεύω.
Ηλεία: Τα ρούχα των καλεσμένων τίναξαν τη βάπτιση στον αέρα - Οι νονοί έτρεχαν να αλλάξουν αλλά ο αρχιμανδρίτης έφυγε!
Πρωτοφανείς εικόνες λίγο πριν ξεκινήσει η βάπτιση με τους καλεσμένους και τους νονούς να ψάχνουν μάταια για άλλα ρούχα από αυτά που φορούσαν (Φωτό)...

Όλα έγιναν στην Ιερά Μονή Παναγίας Ελεούσης στην Λυγιά Ηλείας όπου ο αρχιμανδρίτης αρνήθηκε να βαπτίσει παιδί επειδή οι γονείς του και αρκετοί από τους προσκεκλημένους φορούσαν παραδοσιακές στολές. Μια ώρα πριν το μυστήριο ο πατέρας του βρέφους ενημέρωσε πως κατόπιν εντολής δεν θα γινόταν το μυστήριο επειδή οι παρευρισκόμενοι φορούσαν Ελληνικές Παραδοσιακές Στολές από διάφορα μέρη της Ελλάδος.
ΦΩΤΟ από thebest.gr
ΦΩΤΟ από thebest.gr

Περισσότερα από 50 άτομα δεν είχαν άλλη ενδυμασία μαζί τους καθώς ακόμη και οι κουμπάροι φορούσαν παραδοσιακές στολές. Στη σχετική επιστολή προς τον Μητροπολίτη Ηλείας κ. Γερμανό, η οποία δημοσιεύτηκε στο onairnews.gr αναφέρεται: “Μια ώρα πριν το μυστήριο με ενημέρωσε ο πατέρας του νηπίου ότι κατόπιν εντολή σας δεν θα τελεστεί το μυστήριο επειδή οι παρευρισκόμενοι στο μυστήριο θα φορούσαν Ελληνικές Παραδοσιακές Στολές από διάφορα μέρη της Ελλάδος.

Όταν ρώτησα τον Αρχιμανδρίτη για την αιτιολόγηση της απόφασή σας αυτής, μου είπε πως δεν υπάρχει δικαιολογία και ο ίδιος εκτελούσε εντολή σας. Φαντάζεστε ο πρόβλημα το οποίο δημιουργήθηκε λόγω του ότι παραπάνω από 50 άτομα δεν είχαν άλλη ενδυμασία μαζί τους καθώς και οι πρωταγωνιστές του μυστηρίου, κουμπάροι κλπ, οι οποίοι έψαχναν για οποιοδήποτε ένδυμα να ντυθούν για να πραγματοποιηθεί το μυστήριο κατόπιν εντολή σας.
ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ
ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ

Θα ήθελα παρακαλώ πολύ να μου δοθεί μια αιτιολογημένη απάντηση γι’αυτή, την παράλογη κατά το σύνολο των εμπλεκομένων και καλεσμένων , εντολή σας. Η απορία η δική μου και όλων είναι ‘’για ποιον λόγο θεωρείται την Παραδοσιακή Ελληνική Φορεσιά «μη πρέπουσα», σε σχέση με την κοσμική περιβολή της εποχής μας’’.

Είναι η ελληνική παραδοσιακή φορεσιά ασύμβατη με την εκκλησία; Σας υπενθυμίζω ότι παρόμοια μυστήρια έχουν τελεστεί πανελλήνια με αποδείξεις και φωτογραφίες ακόμα και στην Παναγία την Καθολική της Γαστούνης πριν από 5 ή 6 χρόνια (γάμος με 400 καλεσμένους όλους με παραδοσιακές φορεσιές , Γαμπρός – Νύφη – Κουμπάροι κλπ)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Τσαρούχι και το κινητό στην κωλότσεπη της φουστανέλας ....καλά έκανε ο παπάς και τους έβγαλε καροτσάκι, δύο καρναβάλια ("εκκλησιαστικό" και "παραδοσιακό") δεν χωράνε στο ίδιο "μυστήριο" :lol:
État de siège
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αυτά τραβάνε επειδή ο τελετάρχης είναι κρατικοδίαιτος... αν πληρωνόταν κατ' αποκοπήν θα έβλεπες! Ιδιωτικοποιηση τώρα! :lol:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Κρατικοποίηση των δαπανών, ιδιωτικοποίηση των εσόδων....η εκκλησία μας ακόμη μια φορά δείχνει τον δρόμο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ι.ΣΥΝΟΔΟΣ: Χωρίς την συναίνεση του πατέρα Βάπτιση δεν γίνεται

Έχει κάποιος σχετική εμπειρία όπου π.χ. διαφωνούσε με τη/τον σύντροφό του για βάπτιση; Δέχεται γενικά ο ιερέας να τελέσει βάπτιση χωρίς τη σύμφωνη γνώμη και των δύο γονέων;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ναι, ξέρω τρεις περιπτώσεις παιδιών που ο πατέρας δεν ηθελε να βαπτιστούν αλλά η μητέρα τελικά το βάπτισε.

Το ένα ήταν σε σχετικά μεγάλη ηλικία αλλά δεν ξέρω ακριβώς πόσο, ίσως οκτώ, ίσως δέκα, ίσως δώδεκα - πάντως συναίνεσε και το παιδί, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Το περιστατικό είναι παλιό,δηλαδή το παιδί είναι πλέον ενήλικας με δικό του (αβάπτιστο) παιδάκι.
Το άλλο βαπτίστηκε πέντε ετών, είχα πάει κι εγώ ως καλεσμένη. Σήμερα θα είναι καμιά εικοσαριά ετών.
Το τρίτο βαπτίστηκε νομίζω δύο ή τριών ετών και σήμερα είναι έντεκα.
Στην πρώτη περίπτωση οι γονείς ήταν παντρεμένοι, στη δεύτερη διαζευγμένη, και στην τρίτη άγαμοι.

Εμένα με ενδιαφέρει επιπλέον τι κάνει το κράτος: δεν θα έπρεπε να καταγράφει το θρήσκευμα του παιδιού, και μάλιστα εφόσον μόνον ο ένας γονιός μπορούσε ως τώρα να τελέσει βάπτιση (που είχε ισχύ και ονοματοδοσίας κι έπαιρνε και όνομα). Αφού για την ονοματοδοσία πρέπει να υπογράψουν και οι δύο γονείς, το ίδιο και για το θρήσκευμα και για κάθε άλλο μεταβλητό στοιχείο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Thanks...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Από αυτά που θυμάμαι όταν είχα ψάξει το θέμα, για να γίνει βάπτιση χρειάζεται συναίνεση και των δυο γονέων. Αλλιώς τόσο ο γονιός όσο και ο νονός μπορούν να βρουν τον μπελά τους από τον γονιό που δε συναίνεσε. Το αν συναινεί το ανήλικο παιδί ή όχι δεν παίζει απολύτως κανέναν ρόλο.

Το ίδιο ισχύει και για την ονοματοδοσία. Πρέπει να υπογράψουν και οι δυο γονείς για το όνομα (ή ο ένας να κάνει υπεύθυνη δήλωση).

Στο www.atheia.gr ατο μενού Θρησκεία και κράτος > Ονοματοδοσία!=βάπτιση υπαρχει ένα πολύ διαφωτιστικό έγγραφο του Συνηγόρου του Πολίτη.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση