η μεγαλόχαρη και η πίσω πόρτα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεκαπενταύγουστο σήμερα. πήγαμε λοιπόν με προτροπή της γυναίκας μου, όπως κάθε χρόνο στην νέα μηχανιώνα, για να προσκυνήσει την εικόνα της παναγίας φανερωμένης εκ της μικράς ασίας κτλ, κτλ.
εκεί που την περίμενα απέναντι από την εκκλησία, άρχισε ο ιερέας από το μικρόφωνο να διηγείται μια φανταστική ως συνήθως ιστορία.
ήταν λέει ένας μοναχός στο άγιον όρος και τον επισκέπτονταν αρκετός κόσμος.
μια μέρα πάει κάποιος επισκέπτης και του λέει: παππούλη τι είναι για μας η παναγία; και τότε αφήνοντας κάτω τα κρεμμύδια και τις πατάτες που καθάριζε ο μοναχός έδειξε μεγάλη προθυμία να εξηγήσει στον επισκέπτη τι είναι η παναγία για όλους όσους πιστεύουν.
κάποτε άρχισε να του λέει ο άγιος πέτρος καθόταν στην πόρτα του παραδείσου κι' εκανε την γνωστή καταμέτρηση. δηλαδή:πόσοι μπήκαν μέσα στον παράδεισο, και πόσοι έμειναν απέξω΄.
το βράδυ μετά από επανέλεγχο σε αυτούς που μπήκαν μέσα, του έβγαιναν τρείς παραπάνω. απορημένος πάει στο αφεντικό του τον χριστό, και του λέει το τι συνέβη. αυτός τότε του λέει: να στήσεις καραούλι και να παραφυλάς όλη την νύχτα για να δείς τι γίνεται.
πράγματι ο πέτρος έκανε ότι του είπε ο χριστός.
εκεί που φύλαγε και πήγαινε να τον πάρει ο ύπνος (παλιά συνήθεια) ακούει θόρυβο πάνω στα τείχη. κοιτάζει, και τι να δεί! την ίδια την παναγία να βάζει κρυφά κόσμο μέσα στον παράδεισο.
πάει λοιπόν την άλλη μέρα το πρωί στον χριστό, και του λέει: αφεντικό όσο και να φυλάω την πόρτα όσα κλειδιά και να μου δώσεις είναι όλα μάταια, γιατί η μάνα σου βάζει κρυφά κόσμο μέσα. κόκκαλο ο χριστός.κατάλαβες τι είναι η παναγία για εμάς τέκνο μου;

συμπέρασμα: εκτός από την μπροστινή πόρτα υπάρχει και η πίσω.
άντε καλό φθινόπωρο μας στέγνωσαν οι ζέστες.
GB_gr
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011 23:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Σαν να λέμε δηλαδή, παράθυρο στο νόμο!
:D
Απάντηση