διαβάζω το Κοράνι

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

το Ιερό Κοράνι είναι το αναμφίβολο Βιβλίο του ΑΛΛΑΧ Σουμπχάνα ουά Ταάλα
Ε πες το τόσην ώρα βρε αδελφέ,παρεξήγηση. Εμείς νομίζαμε πως είναι του ΑΛΛΑΧ Σουλαχανά μπούα Ταίδια. Άμα είναι του ουά Ταάλα πάσο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:lol: :lol: :lol:
Ε, αφού το γράφει στο κοράνι ότι το κοράνι είναι αναμφίβολο....
:facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
John
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 08 Ιουν 2013 22:15
Όνομα Ιστότοπου: -

aristidis540 έγραψε:και δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείτε όλοι εσείς(και οι τρεις εβραϊκές θρησκείες)να δέχεστε οτι έχετε θρησκεία απο τον χειρότερο λαό στην γη ,,αυτό ειναι ένα ακόμη ερώτημα.
Hey look...
aristidis540
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Δεκ 2014 09:20
Όνομα Ιστότοπου: -

ο Αδόλφος που κολλάει?
εννοείτε ότι οι Εβραίοι είναι οι μεγαλύτεροι φασίστες ever.μπροστά τους ο χιτλερ είναι παιδάκι.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Αριστείδη, πρόσεχε. Και τσουβαλιάζεις και τοποθετείσαι ξεκάθαρα ρατσιστικά.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Νομίζω πως ο Αριστείδης εννοεί πως οι 3 θρησκείες (ποιές τρείς;) θεωρούν πως οι Εβραίοι είναι ο χειρότερος λαός στη γη και όμως δέχονται τις επιρροές της θρησκείας τους, όχι πως όντως κατά τη γνώμη του είναι ο χειρότερος λαός της γης.Ελπίζω τουλάχιστον.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Den nomizw na enoi afto, kathos mia apo tis evraikes thriskies (profanos enoi Avraamikes) einai o Ioudaismos
aristidis540
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Δεκ 2014 09:20
Όνομα Ιστότοπου: -

παιδιά για να μην υπάρχει κάποια παρεξήγηση,νομίζω πως κάποια πράματα είναι γνωστά.
οι Εβραίοι σαν λαός και μεσώ τις θρησκείας τους είναι οι πιο φασίστες.Από την στιγμή που λένε οτι αυτούς επέλεξε ο θεός και ότι οι υπόλοιποι είμαστε μιάσματα.ειδικά ενάντια στον ελληνα(ελεύθερο πνεύμα).
Λειτουργούν με αυτό τον τρόπο,δλδ μας βλέπουν σαν κατώτερα οντά κτλ.
δεν έχουν τίποτα να επιδείξουν από πολιτισμό,ίσως ότι με το που επικράτησε η θρησκεία τους περάσαμε στον μεσαίωνα :shifty:
και γιαυτό θα με βρούνε απέναντι τους σε οποιαδήποτε εκδοχή τις θρησκεία τους.
υπάρχουν και εξαιρέσεις βεβαία όπως γουντι αλεν,καφκα ,αινσταιν κτλ.κτλ άλλα οι περισσότεροι από αυτούς είναι-ηταν άθεοι.
(τέλος πάντων μάλλον αυτά έπρεπε να μεταφερθούν σε άλλο θέμα και όχι εδώ)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Τζόνι για ξαναβγάλε το Αδολφίνι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
aristidis540
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Δεκ 2014 09:20
Όνομα Ιστότοπου: -

άντε πάλι τα ίδια :) ...με το ελληνας εννοώ τον ελληνα φιλοσοφο-ελευθερο πνεύμα εκείνης τις εποχής,που γέννησε και διαμόρφωσε τον δυτικό πολιτισμό και όχι τον σημερινό νεοέλληνα αμόρφωτο ρωμιο (κι'εγω μέσα)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Με επαληθεύεις, άρα ξανακρούω τον κώδωνα. Τσουβαλιάζεις επικίνδυνα κι όσο και να προσπαθείς να τα μαζέψεις με μαλακίες περί αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων, εξακολουθεί ο λόγος σου να είναι ρατσιστικός. Όχι, δεν υπάρχουν συγκεκριμένα κοινά χαρακτηριστικά σε λαούς ή θρησκευτικές κάστες. Ούτε (όλοι οι) Εβραίοι είναι φασίστες, ούτε (όλοι οι αρχαίοι) Έλληνες (φιλόσοφοι) σοφοί και σωστοί, ούτε όλοι οι μουσουλμάνοι τζιχαντιστές ή/και τρομοκράτες.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αυτή η ιστορία με τον αντιεβραϊκό ρατσισμό πραγματικά με αφήνει άναυδο.Πρόκειται σαφώς για την πιό διαδεδομένη μορφή ρατσισμού στον κόσμο.Στηρίζεται συνήθως σε αυθαίρετες γενικεύσεις, σε ξεκάθαρα ψέμματα και απάτες.Πρόσφατα σε κάποιο άλλο χώρο με αφορμή μια συζήτηση για το ολοκαύτωμα μου έκανε αλγεινή εντύπωση το πόσο διαδεδομένη είναι η αντίληψη ότι το ολοκαύτωμα είναι μύθος.
Δε νομίζω πως υπάρχει λαός στον οποίο να έχουν αποδοθεί τόσα πολλά αντιφατικά χαρακτηριστικά. Ας πούμε αυτό που λέει ο Αρκάδιος. Είναι λέει οι μεγαλύτεροι φασίστες και μάλιστα EVER!! και συνεχίζει με την μετρημένη παρατήρηση ότι ο Χίτλερ λέει μπροστά τους ήταν παιδάκι. Ταυτόχρονα οι Εβραίοι είναι και οι μεγαλύτεροι κομμουνιστές. Άιντε βγάλε άκρη με τους παραλογισμούς του αντισημιτισμού.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Γιατρος Του Ικα έγραψε:...Είναι λέει οι μεγαλύτεροι φασίστες και μάλιστα EVER!! ... Ταυτόχρονα οι Εβραίοι είναι και οι μεγαλύτεροι κομμουνιστές. Άιντε βγάλε άκρη με τους παραλογισμούς του αντισημιτισμού.
Κόκκινος και μαύρος φασισμός αντάμα...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

1η προειδοποίηση προς το μέλος: aristidis540
Links: viewtopic.php?f=43&t=7148&p=146443#p146396, viewtopic.php?f=43&t=7148&p=146443#p146425
Αιτία: γενικεύσεις και κατηγορίες προς συγκεκριμένες ομάδες ατόμων
Στην επόμενη προειδοποίηση: 24ωρος αποκλεισμός
It is by will alone I set my mind in motion.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aristidis540 έγραψε:παιδιά για να μην υπάρχει κάποια παρεξήγηση,νομίζω πως κάποια πράματα είναι γνωστά.
οι Εβραίοι σαν λαός και μεσώ τις θρησκείας τους είναι οι πιο φασίστες.Από την στιγμή που λένε οτι αυτούς επέλεξε ο θεός και ότι οι υπόλοιποι είμαστε μιάσματα.ειδικά ενάντια στον ελληνα(ελεύθερο πνεύμα).
Λειτουργούν με αυτό τον τρόπο,δλδ μας βλέπουν σαν κατώτερα οντά κτλ.
δεν έχουν τίποτα να επιδείξουν από πολιτισμό,ίσως ότι με το που επικράτησε η θρησκεία τους περάσαμε στον μεσαίωνα :shifty:
και γιαυτό θα με βρούνε απέναντι τους σε οποιαδήποτε εκδοχή τις θρησκεία τους.
υπάρχουν και εξαιρέσεις βεβαία όπως γουντι αλεν,καφκα ,αινσταιν κτλ.κτλ άλλα οι περισσότεροι από αυτούς είναι-ηταν άθεοι.
(τέλος πάντων μάλλον αυτά έπρεπε να μεταφερθούν σε άλλο θέμα και όχι εδώ)
φίλε aristidis540 είσαι λάθος δεν βάζεις ολόκληρο λαό στο ίδιο τσουβάλι επειδή τυγχάνει να έχει μια θρησκεία που μισούν οι άλλες δύο. χριστιανισμός, και ιδιαίτερα ισλαμισμός, δεν ξέρω τι σου έχουν πεί για τους εβραίους, αλλά εδώ στην χώρα μας ήταν και είναι πολύ φιλικοί. υπάρχουν βέβαια οι σιωνιστές, αλλά μήπως και εδώ δεν υπάρχουν νεοναζιστές; επίσης δεν μπορείς να ξεχωρίζεις σπουδαίους εβραίους και τους άλλους να τους ρίχνεις στον καιάδα, κι αν πρέπει να ριχτούν, κατά την γνώμη σου εκεί (στον καιάδα)εμένα που η γιαγιά μου ήταν εβραικής καταγωγής που πρέπει να ριχτώ εγώ αφού εκείνη δεν ζεί πιά;
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Είμαι στην αρχή ακόμη.
μην το παιδεύεις δεν θα φτάσεις ποτέ στο τέλος. κάποτε ξεκίνησα κι εγώ να το διαβάσω πέρα από τις εκνευριστικές επαναλήψεις και τις αυθαίρετες προτάσεις καμία πρωτοτυπία κάτι σαν παλαιά διαθήκη.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Γιατρος Του Ικα έγραψε:...Είναι λέει οι μεγαλύτεροι φασίστες και μάλιστα EVER!! ... Ταυτόχρονα οι Εβραίοι είναι και οι μεγαλύτεροι κομμουνιστές. Άιντε βγάλε άκρη με τους παραλογισμούς του αντισημιτισμού.
Κόκκινος και μαύρος φασισμός αντάμα...
δεν υπάρχει κόκκινος φασισμός. μόνο μαύρος.
aristidis540
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Δεκ 2014 09:20
Όνομα Ιστότοπου: -

επειδή γράφω αυτά που πιστεύουν(τα περί περιούσιου λαού κτλ)--εγώ θα την πληρώσω :(

πχ εάν γράψω την αλήθεια ότι οι μαύροι έχουν καλύτερο άλμα στο μπάσκετ θα θεωρηθεί ότι είμαι ρατσιστής προς τους λευκούς?
νομίζω ότι θέλουμε να ακούμε την αλήθεια.

σταματώ εδώ και συγνώμη εάν προσέβαλα κάποιον.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Τέρμα υπερβολική η αντιμετώπιση του aristidis540. Προσωπικά βρίσκω τουλάχιστον γελοίο τον κανόνα του φόρουμ σύμφωνα με τον οποίο απαγορεύονται οι γενικεύσεις και οι κατηγορίες προς συγκεκριμένες ομάδες ατόμων, αλλά από την στιγμή που υπάρχει, τουλάχιστον θα έπρεπε να γίνεται κάποια συζήτηση πριν πέσει η προειδοποίηση και πριν γραφτεί το "είσαι ακόμη ένας παλιοφασίστας". Ειδικά σε περιπτώσεις όπως αυτή του aristidis540 ο οποίος είναι νέο μέλος, φαίνεται πρόθυμος να συζητήσει, δεν εκφράζεται προκλητικά, και του οποίου οι αρχικές γενικεύσεις ("οι Εβραίοι είναι φασίστες") δεν ταιριάζουν με τις επεξηγήσεις του ("οι Ιουδαίοι Εβραίοι που πιστεύουν ότι είναι ο περιούσιος λαός είναι ρατσιστές").
John
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 08 Ιουν 2013 22:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Παρότι οι απόψεις του Αριστείδη είναι αμφιλεγόμενες, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι η αντίδραση της διαχείρισης είναι μάλλον υπερβολική.
Απάντηση