διαβάζω το Κοράνι

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Είμαι στην αρχή ακόμη.

Επιφυλάσσομαι να κάνω σχόλια αφού προχωρήσω λίγο. Προς το παρόν μου κάνει εντύπωση η έλλειψη φαντασίας (καμιά πρωτοτυπία, θυμίζει πολύ την Τοράχ/Βίβλο), η επαναληψιμότητα (και άρα πληκτικότητα, αλλά αυτό είναι χαρακτηριστικό των ιερών κειμένων γενικώς), η έμφαση στην τρομοκρατία των πιστών (να φοβάστε εμένα και μόνον εμένα, τιμωρία σε όσους δε με πιστεύουν παρόλο που εγώ ο ίδιος τους έκανα τυφλούς και κουφούς στα λόγια μου, σαφείς αναφορές σε τιμωρία, φωτιές κολάσεως, φρικτά βασανιστήρια, ξανά και ξανά - και από την άλλη ξανά και ξανά είμαι πολυεύσπλαχνος και ελεήμων, πώς στην ευχή τα βολεύουν στο κεφάλι τους μέσα απορώ) και το μίσος κατά των Εβραίων (εγώ σας είχα στα πούπουλα κι εσείς δε με πιστεύετε, να δείτε τώρα τι θα πάθετε, τη μέρα της κρίσεως θα υποστείτε τα πιο φρικτά βασανιστήρια).

Αγαπημένη η σούρα 41: "και μην αγοράζετε τα σύμβολά μου σε φτηνή τιμή". Να κάνουμε και τζίρο, τι το στήσαμε το μαγαζί.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εγώ το είχα ξεκινήσει κάποτε αλλα το σταμάτησα μετά από λίγο. Είναι πολύ βαρετό και κάθε δεύτερη πρόταση (που λέει ο λόγος) τελειώνει με "Γιατί ο θεός είναι μεγάλος" η κάτι ανάλογο.

Και βασικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπορεί κάποιος να το διάβαση και να "βρει το φως". Από την αρχή ξεκινάει με κανόνες και "Γιατί ο θεός είναι μεγάλος" χωρίς κάποια φοβερή αποκάλυψη. Μπορείς να διαβάσεις τον ποινικό κώδικα άμα είναι δηλαδή :P
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Προφανώς το έγραψαν εν είδει ποινικού κώδικα. ;)
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Φαίνεται ότι δεν είναι τυχαίο ότι σε μερικές χώρες το Κοράνι έχει αντικαταστήσει το Σύνταγμα.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

απο το βιβλιο του καζαντζακη ο χριστος ξανασταυρονεται υπαρχει ενα αποσπασμα που μιαζει πολυ αληθινο και θα μπορουσε να το εχει το κορανι τους

ο αλλαχ εφτιαξε εναν τουρκο εφτιαξε και εναν γκιαουρη και μαλωνανε ε αργοτερα ο αλλαχ εφτιαξε εναν αλλον γκιαουρη μαλωνανε μεταξυ τους οι δυο γκιαουριδες και ο τουρκος ητανε αραχτος και γελουσε
[καπως ετσι δηλαδη τα ελεγε]

αυτοι ειναι και αυτοι ειμαστε

αντε καλη συνεχεια στο κορανι και μετα να παμε και σε αλλα ιερα βιβλια
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Οσοι απο αυτους που θεωρουν τους εαυτους τους ως θρησκους εχουν διαβασει τα """""ιερα""""" βιβλια της θρησκειας τους,αλλοι τοσοι μουσουλμανοι εχουν διαβασει και το κορανι.

Ας μην ξεχναμε οτι πριν την ανακαλυψη της τυπογραφιας τα βιβλια ηταν εξαιρετικα σπανια και οι ανθρωποι φυσικα ηταν κι αυτοι αναλφαβητοι.Οποτε ποιος να βρει τι,πως,απο που και τελικα πως να καταφερει να το διαβασει.

Μονον οσοι προοριζονταν για απατεωνες λαοπλανοι περνουσαν απο ειδικη ταχυρρυθμη εκπαιδευση κι αυτοι ειχαν μια καποια προσβαση στη στοιχειωδη βιβλιογραφια της εποχης,αλλα ο βασικος σκοπος ηταν το <<αμα δεν κανεις τα χατιρια του θεου/αλλαχ,δηλαδη τα δικα μου τα χατιρια>> τοτε θα βαλω τους συγχωριανους σου να σε αφανισουν.

Οποτε το μονο που ενοιαζε τους φουκαραδες δεν ηταν τι λεει το "κωλοβιβλιο",αλλα μοναχα το να μην εξοργισουν τον καθε τραγογερο που τους ετρωγε τη ζωη,κι ετσι φροντιζαν να πηγαινουν με τα νερα του.Κι αυτη η μαλακια με τα ιερα τα κειμενα συνεχιστηκε για αμετρητους αιωνες,γιατι οι ανθρωποι δεν μπορουσαν να κανουν κι αλλιως.Και δεν επροκειτο ποτε να ξυπνησουν,κι ουτε φυσικα εαν το κανουν θα το κανουν ολοι μαζι ταυτοχρονα.

Και φυσικα η αναγνωση καθε τετοιας ιερης ανοησιας δεν προοριζεται για εχεφρονες ανθρωπους,γιατι βλεπουμε οτι στην πραξη προκυπτει οτι ο κοσμος ζημιωθηκε απειρως παρα ωφεληθηκε μεσα απο τις θρησκειες,που δεν ειναι τιποτε αλλο παρα μισος και διχονοια ωστε να βγαινει διαχρονικα κερδισμενη η εγκληματικη και μισανθρωπη συμμορια των επαγγελματιων απατεωνων που ενδεδυμενη με φανταχτερα κουρελια υποδυεται ταχα τους ιερεις.

Μια κοροιδια ειναι και τιποτε αλλο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ασε και το πιο αστειο απο ολα που ειναι οτι οι τρεις μεγαλες μονοθειστικες θρησκειες λατρευουν τον ιδιο ακριβως θεο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μα τι πιο φυσικό; Αφού είναι ένας! Εξάλλου, ο δικός μας είναι καλύτερος. :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Μελάνη, σε τι γλώσσα το διαβάζεις;
Off Topic
Μόλις έθεσες υποψηφιότητα για τη μετάφραση του Κορανίου στο sab
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ελληνικά.

Επίσημη μετάφραση, εκδόθηκε με τη συνεργασία της Μαριάννας Λάτση και με τη βούλα του βασιλιά της Σαουδικής Αραβίας Φαχντ μπιν Αμπντουλαζίζ αλ Σαούντ, με την υπογραφή του υπουργού Ισλαμικών Υποθέσεων και Βακουφίων και Ιερού Κηρύγματος και δεν ξέρω τι άλλο ακόμη. Εις το όνομα του Αλλάχ, του παντελεήμονα, του πολυεύσπλαχνου (λέμε τώρα).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Μόλις τελειώσεις το κοράνι, πίασε Book of Mormon, αλλά θέλουμε video ή έστω audio από το διάβασμά του.

Bonus drinking game:
- κάθε φορά που στο Book of Mormon γράφει "... and it came to pass": σφηνάκι
- κάθε φορά που ο Γιαχβέ κάνει κάτι φρικαλέο για εκδίκηση (σε οποιοδήποτε βιβλίο): pint μπύρας
- κάθε φορά που ο Γιαχβέ κάνει γενοκτονία τετραπλό ουίσκι.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

sugoruyo έγραψε:Μόλις τελειώσεις το κοράνι, πίασε Book of Mormon, αλλά θέλουμε video ή έστω audio από το διάβασμά του.

Bonus drinking game:
- κάθε φορά που στο Book of Mormon γράφει "... and it came to pass": σφηνάκι
- κάθε φορά που ο Γιαχβέ κάνει κάτι φρικαλέο για εκδίκηση (σε οποιοδήποτε βιβλίο): pint μπύρας
- κάθε φορά που ο Γιαχβέ κάνει γενοκτονία τετραπλό ουίσκι.
δεν χρειάζεται και πολύ διάβασμα για να γίνουμε σκνίπα στο μεθύσι. .....χικ...
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Είμαι στην αρχή ακόμη.

Επιφυλάσσομαι να κάνω σχόλια αφού προχωρήσω λίγο.
Λοιπόν;
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μετά την επίσκεψη του Αλή εδώ, δεν έχω προσωπικά άλλες απορίες. Ρίξε μια καλή ματιά, αν θες. Θρησκεία της αγάπης και άλλες τέτοιες ιστορίες γι' αγρίους.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κούρος έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Είμαι στην αρχή ακόμη. Επιφυλάσσομαι να κάνω σχόλια αφού προχωρήσω λίγο.
Λοιπόν;
Ομολογώ ότι εγκατέλειψα κάποια στιγμή. Τώρα που έχω και πίεση από τη δουλειά, δεν νομίζω να το ξαναπιάσω σύντομα. :(
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δε μπαινει πια και ο Αλης να μας το λεει λιγο-λιγο... ;)
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Ξεγυμνωθήκαμε στις απ' ευθείας συζητήσεις κι επιστρέψαμε στις παραθέσεις, βλέπω. Βολικό...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Το πιο τραγικο ειναι οτι σε πολλες μη αραβικες χωρες του κοσμου, βαζουν τα παιδια και μαθαινουν το κορανι (η κεφαλαια του) απεξω στ' αραβικα απο ιεροδιδασκαλο.

Ουσιαστικα το πιτσιρικι μαθαινει κατεβατα 'τσιριμπι τσιριμπο τριαλαριλαρο τραλαλα αλλαχ αλλαχ ιμαμ μπαιλτνι' για μηνες ολοκληρους χωρις ουσιαστικα να καταλαβαινει γρι απο αυτα που εμαθε απ' εξω...

...ο,τι πρεπει για να καψεις τον εγκεφαλο ενος πιτσιρικου και να γινει μετα καλο προβατακι.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν βρεις λίγο χρόνο, μελάνη, επαλήθευσε αυτά.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση