διαβάζω το Κοράνι

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Απ' όσο βλέπω, δεν είπε κανείς ότι ο Αριστείδης είναι "παλιοφασίστας". Απλώς του επισημάνθηκε η παραβίαση ενός από τους κανόνες (πράγμα που μπορεί και να μην είχε προσέξει, γιατί σχεδόν κανείς μας δεν διαβάζει τους κανόνες όταν γράφεται σε φόρουμ). Θεωρώ ότι καλώς έγινε αυτό, προκειμένου να είναι ενήμερος και να αποφευχθεί κλιμάκωση των χαρακτηρισμών.

Για τον κατά πόσον θα έπρεπε ή όχι να υπάρχει ο κανόνας, ενημερωτικά αναφέρω ότι δεν υπήρχε από την αρχή, τον προσθέσαμε κάποια στιγμή με τη συντονιστική ομάδα (στην οποία συμμετείχα τότ) γιατί κρίθηκε απαραίτητο για εξασφάλιση του καλού κλίματος στις συζητήσεις. Αν έχετε αντιρρήσεις μπορείτε να τις εκφράσετε στην ενότητα "σχετικά με το φόρουμ".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

aristidis540 έγραψε:..έχουμε και λέμε:
<<Αυτό το Βιβλίο (το Κοράνι) είναι αναμφίβολο. Σ’ Αυτό υπάρχει η καθοδήγηση για εκείνους που φοβούνται τον ΑΛΛΑΧ” (Κοράνι, 2:2).

κάπου εδώ νομίζω οτι τελειώνει το διάβασμα για έναν άνθρωπο που τουλάχιστον σεβετε τον εαυτό του και θέλει να κάνει ενα εποικοδομητικό διάβασμα.
Κάπου εδώ νομίζω ότι τελειώνει το διάβασμα για έναν άνθρωπο που είναι ΤΕΡΑΣ εγωισμού και εγωπάθειας, που νομίζει ότι είναι κάποιος και ότι μόνο ο εαυτούλης του έχει δίκειο και θέλει στην ουσία να μην κάνει ούτε ένα βήμα πίσω από τον εγωισμό του.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

HELLADISTAN έγραψε:Αλη εγω σου λεω τι ισχυει στη Σ. Αραβια (δηλαδη στη χωρα που θεωρητικα το Ισλαμ ακολουθειται ορθα) και εσυ μου λες τι λεει το κορανι.
Όπως το λες, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ!
Αποφευγεις ΠΑΜΠΟΝΗΡΑ την ερωτηση μου...
Δεν την αποφεύγω. Απλώς ΔΕΝ είμαι εκπρόσωπος της Σαουδικής Αραβίας ώστε να σου απαντήσω.
και καταφευγεις στα γνωστα 'σεντονια' απο το κορανι.
Απλώς κατοχυρώνω αυτά που λέω μέσα από τα ιερά κείμενα του Ισλάμ και δεν μιλάω στον αέρα.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Ali al-Yunani έγραψε:Απλώς κατοχυρώνω αυτά που λέω μέσα από τα ιερά κείμενα του Ισλάμ και δεν μιλάω στον αέρα.
Συνειδητοποιείς ότι για κάποιους από μας το Κοράνι δεν έχει καμία απολύτως ισχύ (αποδειτική, ηθική, ή οποιασδήποτε άλλης φύσης). Θα πρότεινα να "κατοχυρώνεις" όσα λες με λογικα επιχειρήματα που είμαστε όλοι υποχρεωμένοι διαλεκτικά να αντιμετωπίσουμε.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

:text-yeahthat:
Ali al-Yunani έγραψε:
aristidis540 έγραψε:..έχουμε και λέμε:
"Αυτό το Βιβλίο (το Κοράνι) είναι αναμφίβολο. Σ’ Αυτό υπάρχει η καθοδήγηση για εκείνους που φοβούνται τον ΑΛΛΑΧ” (Κοράνι, 2:2).
κάπου εδώ νομίζω οτι τελειώνει το διάβασμα για έναν άνθρωπο που τουλάχιστον σεβετε τον εαυτό του και θέλει να κάνει ενα εποικοδομητικό διάβασμα.
Κάπου εδώ νομίζω ότι τελειώνει το διάβασμα για έναν άνθρωπο που είναι ΤΕΡΑΣ εγωισμού και εγωπάθειας, που νομίζει ότι είναι κάποιος και ότι μόνο ο εαυτούλης του έχει δίκειο και θέλει στην ουσία να μην κάνει ούτε ένα βήμα πίσω από τον εγωισμό του.
Κάπου εκεί τελειώνει το διάβασμα για κάποιον που προσεγγίζει τα πάντα με τη λογική και δεν κάνει εξαιρέσεις για τίποτα, ούτε για τα υποτιθέμενα "ιερά" κείμενα. Το να ζητάς αποδείξεις πριν δεχτείς την αλήθεια ενός κειμένου δεν είναι εγωπάθεια ούτε εγωισμός, είναι ο μόνος σωστός τρόπος προσέγγισης της γνώσης.

Κανένα βιβλίο δεν είναι υπεράνω αμφιβολίας, όλα πρέπει να αποτελούν αντικείμενο κριτικής, και το Κοράνι δεν αποτελεί εξαίρεση διότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα αυτόν.

Όσο για την καθοδήγηση για εκείνους που φοβούνται τον Αλλάχ, δεν βλέπω τον λόγο να φοβόμαστε κανέναν Αλλάχ, αφού ουτε καν ξέρουμε αν υπάρχει, και φυσικά η ύπαρξη του Κορανίου δεν αποτελεί απόδειξη της ύπαρξης του Αλλάχ ούτε λόγο να τον φοβόμαστε. Σε κάθε περίπτωση, δεν βρίσκω καθόλου καλή ιδέα το να επιζητούμε καθοδήγηση με γνώμονα τον φόβο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

και να συμπληρώσω ότι αν φοβόμαστε τον Αλλάχ πρέπει να φοβόμαστε και όλους τους υπόλοιπους θεούς...

η τουλάχιστον τους πολύ δυνατούς. Κάτι λιμά σαν την Εστία μπορούμε να τα αγνοήσουμε :P
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Απάντηση