Ισλάμ

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Έχει ήδη πει ότι διαφωνεί, και ότι είναι από εξτρεμιστικό δόγμα.
Εγώ τουλάχιστον, δεν βλέπω καμία απειλή ότι θα σκοτώσει κάποιον.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Ωραια να αναδιατυπώσω την ερώτηση.

Τι κάνεις εσύ Αλή για να διαμαρτυρηθείς για τους εξτρεμιστές που αμαυρώνουν την εικόνα του καλού και ειρηνικου Ισλαμ που έχεις στο μυαλό σου? Θεωρείς ότι θα έπρεπε να υπάρχουν μετρα για όποιον μιλάει κατα του Ισλάμ αλλα όχι για όποιον στο όνομα του Ισλαμ κάνει ακρότητες;
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ali al-Yunani έγραψε:
svoin έγραψε:
Η αποστασία από το Ισλάμ και η βλασφημία τιμωρούνται με θάνατο. Δεν θα το αρνηθώ. Οι αλλόθρησκοι (και γενικά οι μη μουσουλμάνοι) με βάση τη Σαρία δεν έχουν το δικαίωμα να κληρονομήσουν μουσουλμάνους.
Τα θεωρείς αυτά σωστά και δικαια η όχι ?
Είτε τα θεωρώ σωστά είτε όχι, δεν έχει σημασία. Είναι κομμάτι της θρησκείας μου. Και ναι, τα θεωρώ σωστά.
svoin έγραψε:
Συγκεκριμένα για τους άθεους δεν μπορώ να απατήσω, δεν γνωρίζω
....
Άμα πω "Δεν υπάρχει Αλαχ και κανεις άλλος θεός" δεν λέει το Ισλαμ ότι πρέπει να τιμωρηθώ κάπως ?..
Αν το πεις έτσι όπως το λες εδώ, θα τιμωρηθείς με θάνατο. Μπορείς να το κρατήσεις μέσα σου, για την ιδιωτική σου ζωή. http://islamforgreeks.org/2014/01/14/ap ... unishment/
Από την απάντηση στο πρώτο θεωρώ ότι πιστεύεις το ίδιο και για το δεύτερο

Προσωπικά νιώθω κάπως περίεργα που κάποιος μου λέει ότι θεωρεί δίκαιο και σωστό να με εκτελέσουν και να το αντιμετωπίζω σαν να μου είπε κάτι συνηθισμένο.

Η υπόλοιπη δηλαδή θα νιώθατε άνετα εάν ήσασταν ας πούμε θύματα σεξουαλικής κακοποίησης και ερχόταν κάποιος και σας έλεγε "Θεωρώ δίκαιο και σωστό τον βιασμό σας" ? Γιατί εγώ κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι την κατάσταση

Δεν λέω ότι δεν μπορώ να συζητήσω η να συνεχίσω τον διάλογο, απλά είναι κάπως "περίεργο". Ίσος δεν είμαι συνηθισμένος να έρχομαι αντιμέτωπος με τέτοιες κατάστασης
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:Κανανε καλα οι Ταλιμπαν που πυροβολησαν ενα ανηλικο κοριτσακι γιατί ήθελε να πηγαινει στο σχολείο και δεν συμφωνουσε με τις πρακτικές τους?
Ρε παιδιά, ο Αλή ήδη είπε ότι είναι ενάντια στη βία.

Δεν βρίσκω σωστό να τον κολλάμε στον τοίχο και να του ζητάμε να απολογηθεί για όλες τις πρακτικές όλων των ισλαμιστών του κόσμου.

Να ρωτάμε τη γνώμη του ναι, αλλά όχι με τέτοιον τρόπο. Δεν το πυροβόλησε αυτός το κοριτσάκι.

και ναι, οι μετριοπαθείς μουσουλμάνοι έχουν ευθύνη για την εξάπλωση του ισλάμ και την γενική κοινωνική αποδοχή του η οποία δίνει και στους εξτρεμιστές τη δυνατότητα να δρουν ανενόχλητοι και με σημαντικό βαθμό κοινωνικής στήριξης (όπως και ι μετριοπαθείς χριστιανοί κι εβραίοι αντίστοιχα), αλλά με το να τους την πέφτουμε άγρια και να τους κράζουμε γι' αυτό, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς φανταζόμαστε ότι θα πετύχουμε. Σίγουρα δεν θα τους βοηθήσουμε να δουν τη δική μας οπτική γωνία, το πολύ πολύ να τους τη σπάσουμε και να οχυρωθούν ακόμη περισσότερο εναντίον κάθε αντιφρονούντος.

Δεν κόβουμε λίγο το επιθετικό στυλάκι λέω, μπας και γίνει καμία κουβέντα; Αλλιώς ας πάμε όλοι μαζί για paintball.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Πέρα απ' την πλάκα, σκεφτόμουν προχτές να οργανώναμε ένα άθεο paintball, αλλά δεν ξέρω αν θα έχουμε συμμετοχή.
It is by will alone I set my mind in motion.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
ΝΑΙ


Μίνιμουμ 10 άτομα περίπου θες για να κλήσης πεδίο
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Γι αυτό επαναδιατύπωσα την ερώτηση. Το "είμαι κατα της βίας" δεν μου λέει τίποτε. Και εγώ είμαι κατα των διακρίσεων των ομοφυλοφίλων, αλλά όταν γίνονται διακρίσεις δεν λέω "Ε τι να κανουμε αυτα τα κανουν οι αλλοι εγώ πάντως είμαι κατά". Αλλά συμμετεχω εκφράζοντας δημόσια τη διαμαρτυρία μου και πηγαινοντας πολλές φορές κόντρα σε ανθρώπους με τους οποίους εχω συγγενικές ή φιλικες σχέσεις, υπογραφοντας σχετικά petitions και γενικά κάνοντας ότι περνάει από το χέρι μου ωστε να σταματήσει μια διακριση.

Σαν άθεοι δινουμε αγώνα για το νηπιοβαπτισμό και την αποχωρηση από το θρήσκευμα παρόλο που δεν κακομεταχειρίζονται όλοι οι ιερείς τα μωρα που βαφτίζουν. Αλλα επειδή ως πρακτική είναι αισχρή, απαιτουμε την ολοκληρωτική καταργηση της και κινουμαστε προς αυτή την κατευθυνση, δεν λέμε "ε καλα αυτα τα κανουν οι "κακοι" ιερεις". Πράγμα το οποίο κάνουν οι χριστιανοί και διαιωνίζουν την πρακτική.

Οποτε θελω να ακουσω πραγματικά τον μουσουλμανο να μας πει τι ακριβως κάνει για να διαμαρτυρηθεί για τους "κακους" μουσουλμανους που πυροβολουν κοριτσάκια, ή αν θεωρεί άξιο λόγου το να διαμαρτυρηθεί ενάντια σε μία εκδοχή του κορανίου που πιστευουν αυτοί οι εξτρεμιστες και δικαιολογει απόλυτα το να πυροβολεις κοριτσακια, δεδομενου οτι προκειται για το ιδιο βιβλίο που εκείνος ερμηνευει διαφορετικα.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Off Topic
Πέρα απ' την πλάκα, σκεφτόμουν προχτές να οργανώναμε ένα άθεο paintball, αλλά δεν ξέρω αν θα έχουμε συμμετοχή.
Off Topic
μέσα! να στείλουμε και στην ένωση θεολόγων πρόσκληση. :lol:

scifi, το είδα μεετά ότι είχες επαναδιατυπώσει, έτσι μου κάθετε καλύτερα εμένα προσωπικά. :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Συγγνώμη, αλλα το ότι θεωρεί την εκτέλεση ανθρώπων επειδή βλασφήμησαν η επειδή είναι άθεοι ως κάτι σωστό και δίκαιο δεν σας αρκεί ? Μπορεί να μιν είναι υπέρ τον βομβιστών αυτοκτονίας και τον αποκεφαλίσμον δημοσιογράφον, αλλα είναι υπέρ τον προηγούμενον
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Εγώ θα το θέσω λίγο διαφορετικά. Μέχρι στιγμής ο Αλί επικαλείται χωρία και σπάνια έχει εκφράσει προσωπική γνώμη ή ακόμα και όταν το έχει κάνει, την έχει παραμερίσει για να διατυπώσει ότι σε τελική ανάλυση συντάσσεται με τις διδαχές. Με βάση τα όσα έχεις μέχρι στιγμής δηλώσει και ειδικότερα εδώ, λοιπόν, σε τι αποσκοπεί η συμμετοχή σου στο φόρουμ;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

svoin έγραψε:Συγγνώμη, αλλα το ότι θεωρεί την εκτέλεση ανθρώπων επειδή βλασφήμησαν η επειδή είναι άθεοι ως κάτι σωστό και δίκαιο δεν σας αρκεί ? Μπορεί να μιν είναι υπέρ τον βομβιστών αυτοκτονίας και τον αποκεφαλίσμον δημοσιογράφον, αλλα είναι υπέρ τον προηγούμενον
Και εγω απο αυτο ξεκίνησα αλλα πέσαν να με φάνε...
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την συμμετοχη.

Απλά θεωρώ αναμενόμενο ότι βάση τον οσον είπε η στάση μου θα είναι αρνητική. Δήλωσε χωρίς περισπασμούς ότι θεωρεί τον θάνατο μου δίκαιη και σωστή πράξη ffs
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

svoin έγραψε:Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την συμμετοχη.

Απλά θεωρώ αναμενόμενο ότι βάση τον οσον είπε η στάση μου θα είναι αρνητική. Δήλωσε χωρίς περισπασμούς ότι θεωρεί τον θάνατο μου δίκαιη και σωστή πράξη ffs
Ενώ ταυτόχρονα είναι "κατα της βίας" Oxymoron much?
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τι εγινε τωρα καταλαβατε οτι το ισλαμ εχει φανατικους οπαδους?

ο αλη αγ λεει την αποψη του μπορει να ειναι ακραιος αλλα λεει την αποψη του ποια η διαφωρα με καποιες αποψεις αλλων στο φορουμ?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν μας χεζης
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ απόλυτα με τον svoin. Απο κει και πέρα δεν έχω κανένα πρόβλημα να συζητήσω με τον οποιονδήποτε εχθρό μου όσο είναι δυνατό κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

βασικά είναι λάθος να λεμε οτι ειναι αντιπροσωπος του ισλαμισμου.
Αντιπροσωπος του εαυτου του ειναι, οσο και αν θελει να μεταθεσει την ευθυνη και την ενοχη της αποφασης και των πιστευω του σε χωρία ιερων βιβλιων, τα οποια χωρουν μεγαλες ερμηνειες.

Η απαντηση "εγω ειμαι κατα της βιας αλλα αναγκαστικα συντασσομαι με τη θρησκεια μου" δεν ειναι αποδεκτη.
Εισαι υπερ της βιας. Τελεια. Ο λογος μπορει να ειναι η θρησκεια, ο φοβος, η Χρυση Αυγη, οι πουλημενοι πολιτικοι, το καπιταλιστικο κεφαλαιο, ο πατερας που σε εδερνε μικρο, η βλακεια κλπ.

Οκ, μπορει η θρησκεια σου σε καποιες περιπτωσεις να μην εχει βιαιες διδαχες, αλλα σε αλλες εχει. Τουλαχιστον συμφωνα με τη δικη σου ερμηνεια.

Απο εκει και περα, απο δικη μου τουλαχιστον πλευρα δεν υπαρχει καμια εχθρικοτητα ή ζητημα αποκλεισμου, επειδη απανταει σε συγκεκριμενες ερωτησεις που του εγιναν.
Αν δεν σας αρεσουν οι απαντησεις, ας μην ρωτουσατε.
Δηλαδη θελετε να σας απαντησει "δεν μπορω να σου γιατι απαγορευεται απο τον Κανονισμο;"


Αν τωρα δουμε οτι εκφραζει και υποστηριζει αυτοβουλως τετοιες ακραιες αποψεις, εκει αλλαζει το θεμα.
Απαγορευεται ρητα η υποστηριξη ρατσιστικων αποψεων εναντιον γενικευμενων ομαδων πληθυσμου (πχ μη μουσουλμανοι, αθεοι κλπ).
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

État de siège
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Off Topic
Πέρα απ' την πλάκα, σκεφτόμουν προχτές να οργανώναμε ένα άθεο paintball, αλλά δεν ξέρω αν θα έχουμε συμμετοχή.
Αν αντίπαλη ομάδα είναι από την Ορθόδοξη Ομάδα Δογματικής Έρευνας ( http://www.oodegr.com/ ) δηλώνω συμμετοχή από τώρα :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δηλαδή Αλί συμφωνείς με τη θανάτωση των άθεων. Και στην τελική ανάλυση το θέμα δεν είναι αν συμφωνεί ο Αλί αλλά ότι τελικά συμφωνεί το Ισλάμ. Η θρησκεία της ειρήνης.

ΥΓ: Σίμωνα, βλέπω αυτή τη φορά χρησιμοποίησες τη σωστή βόμβα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση