Ορθοδοξη Ομαδα Δογματικης Απατης

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαιρετω τους κυριους και τις κυριες του φορουμ.Μετα απο αναγννωση του προπαγανδιστικου σαϊτ των μεταλληνομπό'ι'ς του οοδε -δε ξερω αν υπαρχει ηδη θεμα με αυτο,ετσι ανοιγω καινουργιο- καλώ τους συναδελφους στη δημιουργια ενος σαϊτ οπου να υπαρχουν απαντησεις στις γελοιοτητες τους.Αυτο απαιτει μια μεγαλη ομαδα διοτι οι παπαδοχακερς εχουν προσβαση σε μεγαλο ογκο δεδομενων,αρα ειναι αρκετοι,5 τουλαχιστον αναφερονται ονομαστικα απο τους ιδιους μεσα.
Επιχειρηματα θεολογικα σε συνδηασμο με ψευδοεπιστημονικες ερευνες παντα υπερ των συμφεροντων τους με διαστρεβλωμενη (θεο)λογικη, ειναι ικανα να πεισουν εναν αμφιταλαντευομενο, και ειναι ικανα να δωσουν σε ενα πιστο την αισθηση και την σιγουρια με "τεκμηρια", τα οποια ακομα και εγω μπορω να ανατρεψω,χωρις σπουδες στο θεμα,αλλα ειναι τοσα πολλα που για να το κανω σε ολα θα χρειαζοταν πολυς χρονος για διαβασμα,ερευνα,μελετη, κατι το οποιο το καθιστα αδυνατο. Αυτοι οι τυποι προφανως πληρωνονται για αυτο, γιατι εκτος του σαϊτ ,παρακολουθουν με ψευτικα ακαουντς πολυθεϊστικα μπλογκς και σαϊτ,πιθανον και αυτο εδω το φορουμ. Προτεινω ενα προς ενα να απαντηθουν τα αρθρα τους ειτε εδω σε μια ξεχωριστη ενοτητα,η σε καποιο μπλογκ, το οποιο θα τεκμηριωνει με παραπομπες κ σχολιασμους την μπαρουφολογια τους.Ελπιζω σοβαροι απομυθοποιητες οπως ο κυριος Καλοπουλος να συμμετασχουν κ να βοηθησουν σε αυτο το εγχειρημα,οπως και ο Συνδεσμος Σκεπτικιστων Ελλαδος, διοτι ειναι καιρος πια μετα απο 2000 χρονια να αποκατασταθει η αληθεια, και να μπορει τουλαχιστον οποιος ΘΕΛΕΙ να τη βρει.
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπαρχει ελλειψη εθελοντων.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

έχει προταθεί η δημιουργία ενός wiki. θα σε ενδιέφερε να συμμετάσχεις;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Υπαρχει ελλειψη εθελοντων.
Το χειροτερο νομιζω ειναι ελλειψη συννενοησης και ενοτητας, ο αλλος λεει ειμαι πολυθεϊστης,ο αλλος αγνωστικιστης,ο αλλος Αθεος. Ας βαλουμε επιτελους ενα κοινο σκοπο,τις απαντησεις στις μυθοπλασιες απο οπου και αν προερχονται κ εγινε.
apeleytheros έγραψε:έχει προταθεί η δημιουργία ενός wiki. θα σε ενδιέφερε να συμμετάσχεις;
Φυσικα θα με ενδιεφερε ενημερωσε με με μυνημα για περισσοτερα.Παιδια πρεπει να αμυνθουμε, εκτος και αν καποιος νομιζει πως η δεν μπορουμε ,η δεν εχουμε δικιο, οποτε το καλυτερο που θα εχει να κανει καποιος που νομιζει τα προηγουμενα, ειναι να γεινει χριστιανος. Εγω θεωρω πως εχουμε το 100% της αληθειας και του δικιου με το μερος μας,μενει να το αποδειξουμε στους ΙΔΙΟΥΣ τους χριστιανους.
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

ΧΞΣ έγραψε:
Ευθύμης έγραψε:Υπαρχει ελλειψη εθελοντων.
Το χειροτερο νομιζω ειναι ελλειψη συννενοησης και ενοτητας, ο αλλος λεει ειμαι πολυθεϊστης,ο αλλος αγνωστικιστης,ο αλλος Αθεος.
Ε, όχι και πολυθεϊστές σε ένωση άθεων... Ίσως σε κάποια ένωση αντιορθόδοξων.

Τέλος πάντων, νομίζω ότι το πρόβλημα είναι καθαρά η έλλειψη χρόνου. Υπάρχουν πολλές δράσεις της Ένωσης στις οποίες αυτές οι μικροδιαφορές (άθεος, αγνωστικιστής) δεν είναι σε καμία περίπτωση αποτρεπτικές.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το να παρασυρθεις σε ανταλλαγη επιχειρηματων,αντεπιχειρηματων κανοντας καποιο ειδος διαλογου με τυπους σαν και δαυτους συνιστα ηττα απο μονο του.Αυτος ειναι ο σκοπος τους,ο ασκοπος,ανουσιος διαλογος και η παρελκυστικη τακτικη που δαπανα πολυτιμο χρονο απο τη ζωη του ανθρωπου μοναχα για πρακτικως αχρηστες συζητησεις που δεν ενδιαφερουν τελικα κανεναν.Καντε κατι χρησιμο,πηγαινετε μια βολτα,μαθετε ενα μουσικο οργανο,η μια ξενη γλωσσα,αλλα οχι να πεσετε στο επιπεδο ημιπαραφρονων παραμυθαδων.

Αλλωστε οτι δεν αγγιζεται δεν μπορει και να αγγιξει,κι οτι δεν κινειται δεν μπορει και να κινησει.Αυτο και μονο αρκει ως διαλογος.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:
ΧΞΣ έγραψε:
Ευθύμης έγραψε:Υπαρχει ελλειψη εθελοντων.
Το χειροτερο νομιζω ειναι ελλειψη συννενοησης και ενοτητας, ο αλλος λεει ειμαι πολυθεϊστης,ο αλλος αγνωστικιστης,ο αλλος Αθεος.
Ε, όχι και πολυθεϊστές σε ένωση άθεων... Ίσως σε κάποια ένωση αντιορθόδοξων.

Τέλος πάντων, νομίζω ότι το πρόβλημα είναι καθαρά η έλλειψη χρόνου. Υπάρχουν πολλές δράσεις της Ένωσης στις οποίες αυτές οι μικροδιαφορές (άθεος, αγνωστικιστής) δεν είναι σε καμία περίπτωση αποτρεπτικές.
Αναφέρω τους Πολυθεϊστές διότι ενα μεγάλο μέρος τους είναι ουσιαστικά Αθεϊστές και βλέπουν τις αρχαίες θρησκείες περισσότερο φιλοσοφικά και όχι θρησκευτικά.Εννοείται πως δεν εννοώ κολλημένους που απλά βγάλανε τα μαύρα ράσσα και φορέσαν τις χλαμύδες και συνεχίζουν το ίδιο παραμύθι.

Το πρόβλημα όμως αντί το 2014 να συρικνώνεται ,διογκώνεται, και η έλλειψη χρόνου μπορεί να καλυφθεί αν υπάρχουν αρκετα μέλη.
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Το να παρασυρθεις σε ανταλλαγη επιχειρηματων,αντεπιχειρηματων κανοντας καποιο ειδος διαλογου με τυπους σαν και δαυτους συνιστα ηττα απο μονο του.Αυτος ειναι ο σκοπος τους,ο ασκοπος,ανουσιος διαλογος και η παρελκυστικη τακτικη που δαπανα πολυτιμο χρονο απο τη ζωη του ανθρωπου μοναχα για πρακτικως αχρηστες συζητησεις που δεν ενδιαφερουν τελικα κανεναν.Καντε κατι χρησιμο,πηγαινετε μια βολτα,μαθετε ενα μουσικο οργανο,η μια ξενη γλωσσα,αλλα οχι να πεσετε στο επιπεδο ημιπαραφρονων παραμυθαδων.

Αλλωστε οτι δεν αγγιζεται δεν μπορει και να αγγιξει,κι οτι δεν κινειται δεν μπορει και να κινησει.Αυτο και μονο αρκει ως διαλογος.
Απο τη στιγμή που θεωρώ οτι έχω δίκιο,δε νομίζω να έχω πρόβλημα να αντιπαρατεθώ σε κανένα,και το κάνω όσο μπορώ. Μεγάλος όγκος δεδομένων όμως απαιτεί πολλά άτομα. Σκοπός δεν είναι να πείσεις τους ίδιους,αλλά να δείξουμε ότι λένε μπουρδες στον τρίτο που διαβάζει, οι ίδιοι δεν θα-και δε μας νοιάζει-να πεισθουνε. Με παθητικη στάση το μονο που θα πετύχουμε είναι η ήττα,και ήττα εννοώ, όλο και λιγότερους αντι για περισσότερους.Κανένας ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν γεννιέται αθεϊστης πλέον. Αν δεν υπάρχουν εναύσματα για έρευνα και κριτική σκέψη, η ελευθερη σκέψη και ο Αθεϊσμός ΚΑΗΚΕ! Δε θέλω να το παίξω doomsayer απλά αυτό βλέπω αν δε γίνει κάτι.
Και όσο για το "Αλλωστε οτι δεν αγγιζεται δεν μπορει και να αγγιξει,κι οτι δεν κινειται δεν μπορει και να κινησει.Αυτο και μονο αρκει ως διαλογος" θα συμφωνούσα αν ο μόνος παραγοντας εδώ ήταν ο θεός τους. Αλλά είναι και οι ίδιοι, υπαρκτά πρόσωπα, και με ύπουλες και κακές διαθέσεις, οι οποίοι μια χαρά μας αγγίζουν καθημερινά.
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το να παιρνεις στα σοβαρα καθε μπουρδα και να προσπαθεις να την εξηγησεις μοιαζει με το θεμα των εξωγηινων.Ατελειωτες εκπομπες χωρις ενα τελικο συμπερασμα βασιζονται επανω σε μια απλοικη κι αμφιλεγομενη μαρτυρια,η οποια αποκτα αξια μοναχα λογω της σημασιας που της δινεται καταφερνοντας στο τελος να νικαει αφηνοντας να πλαναται ενα ερωτηματικο απλα και μονον διοτι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΘΕΙ ΑΜΕΣΑ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΤΕΙ ΤΟΤΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΗΘΕΥΕΙ.
Ειναι ο κλασσικος θειστικος τροπος δημιουργιας μεσα απο το μηδεν,απο το τιποτα.Μεσα απο ενα ψεμμα φτιαχνεις μια ψευτικη αληθεια ωστε ολοι ξεχνωντας το αρχικο κι αναποδεικτο εκ των πραγματων εκεινο ψεμμα καταληγουν να λαμβανουν ολα τα υπολοιπα ως αληθεια.Γιαυτο με εκνευριζουν οι συζητησεις τετοιου επιπεδου,ειναι σκετη φθορα για τον οργανισμο.Πρεπει μονιμως να βρισκεσαι σε αμυνα γιατι ψαχνει ο αλλος συνεχως ενα αδυνατο σημειο για να σε ξεγελασει.Κι αν ακομα προσπαθεις να εξηγεις λογικα τις βλακειες ζημια ειναι παλι,γιατι δαπανας πολυτιμο χρονο για το τιποτα,κι ο αλλος μπορει να το κανει αυτο μεχρι να φτασει να σε σκασει.Μου εχει συμβει.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι φιλε μου,οπως λενε,ο χαζος μπορει να σε νικησει γιατι θα κατεβασει το επιπεδο της συζητησης σε τετοια επιπεδα βλακειας,οπου και θα σε νικησει,γιατι παιζει στην εδρα του. Αλλα αυτα ακριβως που μου ειπες αν απλα τα γραφαμε καπου δημοσιοτερα και ειδικοτερα, θα ηταν καλυτερα. μπορει να ειναι σπαστικο να απαντας σε μπουρδες, αλλα δεν ξερω παιδια,η απαθια θεωρω οτι θα χει χειροτερα αποτελεσματα. Ενα παραδειγμα του σκεπτικου μου ειναι: Σε ένα αρθρο για τον Ιουλιανο τον Παραβατη [τιμή του να τον λενε ετσι οι Κρετίνοι{κρετίνος < γαλλ. crétin < chrétien (= χριστιανός)}], λαμβάνουν ως πηγές κυρίως τις θεολογικές, προσπαθουν να οδηγήσουν τον αναγνώστη στα δικά τους συμπεράσματα με διάφορους χλευαστικούς όρους,παρασιωπούν οτιδήποτε ιστορικό ,εκτος και αν καποιες φράσεις τους συμφέρουν οπου το "διαφημίζουν" τέρμα και ως επιστημονική πηγη.
Μια τετοια αναλυση κειμενου ανα παραγραφο και τονισμους στην υπουλοτητα τους και με λεπτομέρειες,κατι τετοιο εννοώ.
Συνεχίζω να επιμένω οτι κριτική στην βλακεία ειναι απαραίτητη παρόλα αυτα. Τελοσπάντων, οτι νομίζετε παιδια.
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Ιουλιανος αναφεροταν στους χριστιανους της εποχης του ονομαζοντας τους "αποτακτιτες",ισως απο εκει να βγαινει το "αποστατης" που του κολλησαν αυτοι αργοτερα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση