AΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

αποφάσισα τώρα στα 51 μου να πάω λύκειο και θέλω να πάρω απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών γιατί δεν με εκφράζουν τα όσα αναφέρονται μέσα στο βιβλίο, αισθάνομαι σαν αμνός πρός προσηλυτισμό, γιατί στην ουσία αυτό το νόημα έχει το μάθημα και τίποτε παραπάνω.
ήδη ένας δωδεκαθειστής πήρε απαλλαγή για θρησκευτικούς λόγους εγώ τι λόγους μπορώ να επικαλεστώ για να πάρω αυτήν την ρημάδα την απαλλαγή για να μην αισθάνομαι σαν την μύγα μέσ το γάλα;
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Όπως μπορείς να δεις στο λινκ που έβαλε ο Απελεύθερος πιο πάνω, μπορείς να επικαλεστείς λόγους θρησκευτικής συνείδησης.

Θεωρητικά δικαιούσαι απαλλαγή ακόμη και αν είσαι βαπτισμένος ΧΟ και δηλωμένος στο ληξιαρχείο ως ΧΟ, αλλά φρόντισε καλού-κακού να μην τους πεις σε ποιο θρήσκευμα ανήκεις (τουλάχιστον μέχρι να σου χορηγηθεί η απαλλαγή) και να μην προσκομίσεις κανένα χαρτί που να αναφέρει το θρήσκευμά σου, μην τυχόν βρεθεί κανένας κολλημένος και δεν θέλει να σου τη δώσει.

Αν συναντήσεις το παραμικρό πρόβλημα εννοείται εδώ είμαστε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Σας ευχαριστώ για την συμβουλή σας, θα το κοιτάξω και βλέπουμε,
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Tελικά δεν ήταν και τόσο δύσκολο. είπα πως θέλω απαλλαγή, και μου είπαν να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση και τους λόγους γιατί την ζητώ. αυτό ήταν, απαλλάχτηκα.
δεν χρειάζεται να περιμένει κανείς πότε θα καταργηθεί το μάθημα αυτό ,σήμερα μπορεί να το καταργήσει και από μόνος του
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Χαίρομαι που κύλησαν όλα ομαλά. Μακάρι να ίσχυε το ίδιο για όλους.

Αν δεν σε πειράζει, μπορείς να μας πεις για ποιους λόγους ανέφερες ότι την ζητάς;
Δεν ρωτώ από αδιακρισία, αλλά επειδή θεωρητικά είναι πολύ συγκεκριμένοι οι λόγοι: είτε επειδή είσαι αλλόθρησκος, είτε επειδή είσαι ετερόδοξος, είτε για λόγους θρησκευτικής συνείδησης. Αναρωτιέμαι αν σου το εξήγησαν, αν σε κατηύθυναν ως προς το τι να γράψεις και αν έκαναν ερωτήσεις που παραβιάζουν τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Θεόφιλος έγραψε:αποφάσισα τώρα στα 51 μου να πάω λύκειο...
:text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Χαίρομαι που κύλησαν όλα ομαλά. Μακάρι να ίσχυε το ίδιο για όλους.

Αν δεν σε πειράζει, μπορείς να μας πεις για ποιους λόγους ανέφερες ότι την ζητάς;
Δεν ρωτώ από αδιακρισία, αλλά επειδή θεωρητικά είναι πολύ συγκεκριμένοι οι λόγοι: είτε επειδή είσαι αλλόθρησκος, είτε επειδή είσαι ετερόδοξος, είτε για λόγους θρησκευτικής συνείδησης. Αναρωτιέμαι αν σου το εξήγησαν, αν σε κατηύθυναν ως προς το τι να γράψεις και αν έκαναν ερωτήσεις που παραβιάζουν τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.
Όταν πήγα στην διευθύντρια να κάνω την αίτηση, ήταν εκεί 3-4 καθηγητές καί όταν ζήτησα απαλλαγή με κοιτούσαν παράξενα εκτός από τον καθηγητή της ιστορίας που μάλλον έδειχνε ικανοποιημένος,
όταν μου ζήτησε η διευθύντρια στην αίτηση μου να αναφέρω και τους λόγους γιατί ζητώ την απαλλαγή ο καθηγητής της ιστορίας μου είπε πως δεν χρειάζεται να αναφέρω τίποτε απολύτως, εγώ όμως είχα λόγους και τους έγραψα: γενικώς (για λόγους θρησκευτικής συνείδησης.)
συγκεκριμένα ήδη έχω αναφερθεί και το επαναλαμβάνω και πάλι, δεν γίνεται να αντιμετωπίζονται 15 χρονών παιδιά σαν νεοσύλλεκτοι πρός προσηλυτισμό πόσο μάλλον άτομα πάνω των 35 χρονών, το συγκεκριμένο βιβλίο είναι για το δημοτικό και όχι για το λύκειο, η γνώμη μου είναι να διδασκονται τα θρησκευτικά και μέχρι την α γυμνασίου και μετά στην β. και στην γ. να αντικατασταθούν με θρησκειολογία, η κοινωνιολογία, η φιλοσοφία, το δημόσιο λύκειο πρέπει να γίνει προθάλαμος για τις τεχνολογικές θετικές και θεωρητικές επιστήμες οπότε τα θρησκευτικά ας περιορισθούν μόνο στα εκκλησιαστικά λύκεια με έξοδα της εκκλησίας φυσικά, για το πανεπιστήμιο το τμήμα θεολογίας να περιοριστεί στην ποιμαντική θεολογία και να αναλάβει και εκεί τα οικονομικά βάρη η εκκλησία.
να ξεχωρίσει η ήρα από το σιτάρι όπως λένε και κληρικοί.
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Νομίζω πως τα θρησκευτικά σαν μάθημα (ειδικά με αυτά τα βιβλία και αυτό το χαρακτήρα) δε θα έπρεπε να υφίστανται καν. Δεν έχω αντίρρηση με θρησκειολογία ως μάθημα επιλογής στο Λύκειο. Οι μαθητές πρήζονται με ένα κάρο άλλα πραγματικά χρήσιμα πράγματα στο σχολείο (και πολλά άχρηστα), δεν υπάρχει λόγος να τους φορτώνουμε αρχαϊκές δοξασίες που ούτως ή άλλως υπάρχουν πολλοί στην κοινωνία που θα προσπαθήσουν να τους φορτώσουν.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Απάντηση