Επικινδυνότητα θρησκευτικής βλακείας:Εμπειρία!

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Στο σώμα όπου ανήκω, υπάρχει πλειοψηφεία χριστιανών, όπως ακριβώς και στην κοινωνία, επίσης λόγω του φόβου, αλλά και του είδους της δουλειάς τα ποσοστά ίσως να είναι και μεγαλύτερα σε σχέση με έξω.
Καχύποπτος και εγώ δεν έκανα συζητήσεις, αλλά συνηδειτοποιώντας αυτό που άκουσε σε ένα βίντεο του Ντώκινς το ότι "οι κακοί άνθρωποι κάνουν κακά πράγματα και οι καλοί καλά,αλλά το να κάνει κάποιος καλός άνθρωπος,κακά πράγματα, αυτό συμβαίνει μόνο στις θρησκείες" είδα πολλά καλά σε γενικές γραμμές άτομα, με φανατικές και ανόητες απόψεις, οι οποίοι όμως,λόγω καλού χαρακτήρα δεν άνηκαν ουσιαστικά εκεί.
Το αποκορύφωμα λοιπόν, ήταν ο φίλος και συνάδελφος Α. Ο Α. καλό παιδί, με πολύ καλές πολιτικές απόψεις προσκύμενες στην ελευθερία, ήταν φανατικός χριστιανός. Η συζητησή μας ξεκίνησε απο τα πολιτικά και ήταν το πρώτο πάτημα που βρήκα για να τον κάνω να σκεφτεί πως μπορούσε άτομο με ελευθεριακές απόψεις, να είναι κολλημένο με μια τόσο φασιστκή θρησκεία.
Και εδώ ξεκινάει το καλό.
Μου έλεγε οτι μεγάλωσε σε μοναστήρι (άρα είχα να κάνω με ένα τέρμα θρησκόλπητο άτομο), δούλευέ εκεί ο πατέρας του και πήγαινε και αυτός εκεί κάθε μέρα απο μικρός. Του έλεγα τις απόψεις μου,και με τον χαρακτηριστικό βλακώδη τρόπο των χριστιανών, υπονοούσε ή έλεγε πως "τα γνωρίζει αυτά" και οτι είναι του σατανά και τα λοιπα κλασσικά και ότι "δεν είναι έτσι",πάντα όμως χωρίς αιτιολόγηση,ή με βλακώδη θεολογική αιτιολόγηση.
Λέω οκ,καλό παιδί, αλλά μαλακάκος καμμένος.Και σε μια φάση μου λέει μια ιστορία για να μου αποδείξει την ύπαρξη θεού και των θαυμάτων ,μιας και στα γενικά αποστομονόταν, οπότε το πήγε στις προσωπικές εμπειρίες,και πιστεύω οτι έλεγε αλήθεια,τις πίστευε δλδ,και συνέβησαν όντως,απλά όχι οπως αυτός νόμιζε.
ΚΑι μου λέει σε μια φάση ,οπου απο εκεί και μετά θεώρησα χρέος μου να τον κάνω να ξεκολλήσει απο την βλακεία που τον έδερνε.
Μου λεει:
"Έτρεχα με το αμάξι και πολλές φορές στη διαδρομή ΈΚΛΕΙΝΑ ΤΑ ΜΆΤΙΑ ΜΟΥ και ΆΦΗΝΑ ΤΑ ΧΈΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΌΝΙ, γιατί ξέρω πως ο θεός με προστατέυει, για αρκετά δευτερόλεπτα ,και δεν έχω τρακάρει!!!!!!" Νούμερο ένα εγκεφαλικό εγώ, μέχρι να συνέλθω, μου είπε και για μια φορά που τελικώς τράκαρε,αλλα το αμάξι δεν έπαθε τίποτα και μάλιστα στάθηκε σε έναν βράχο, χωρίς να πάθει κάτι ούτε αυτό.
Πείτε μου τώρα, τι έπρεπε να κάνω εγώ?
Βλέπεις ένα νορμάλ κατά τις γενικές απόψεις να σου λέει τέτοιες παπαριές, και μάλιστα όταν μου το πε αυτό κάναμε ήδη παρέα μερικούς μήνες!!!Είχα ή δεν είχα ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ να τον σώσω κυριολεκτικά όμως αυτόν τον άνθρωπο?
Άμα τον άφηνα έτσι,αυτός ηταν ικανός να πάει να πηδήξει απο κανένα γκρεμό περιμένοντας να προσγειωθεί στη αγκαλιά της παναγιάς της οσιοπεφτοκρατούσας!
Βέβαια δεν ήταν μόνο αυτό,αυτό ηταν το κερασάκι στη τούρτα. Μου έλεγε για την "άλλη" ζωή και πόσο ωραία είναι κτλ+ πολλές άλλες κλασσικές παπαριές ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ για τον άνθρωπο!
Οπότε απο τότε σε όσους είναι σε θέση για συζήτηση,εγω την κάνω.Μήπως και σωθεί κανένας, γιατί αυτός ηταν λίγο ανόητος,λίγο φίλος και μου το πε,κάποιοι, δε θα το λεγαν,αλλά θα το κάναν πράξη!
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

"Μη βάζεις σε δοκιμασία τον Κύριο, το θεό σου". Παράθεση της Παλαιάς Διαθήκης που χρησιμοποίησε ο Ιησούς στο Σατανά όταν πήγε να τον "πειράξει" μετά τις 40 μέρες στην έρημο. Ακόμα και αν δεν αλλάζει γνώμη, τουλάχιστον ας προσέχει για να μη σκοτωθεί τζάμπα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-yeahthat:
Επίσης πές του ότι αν υπήρχε θεός, θα τον τιμωρούσε επειδή παραβίασε την εντολή του ("Μη βάζεις σε δοκιμασία τον Κύριο, το θεό σου").
Το ότι δεν έπαθε τίποτα, σημαίνει ότι δεν υπάρχει θεός. :mrgreen:
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

H μυθομανία,και η ψευτιά, όταν έχουν σαν στόχο τον φθηνό εντυπωσιασμό τότε αυτό δεν έχει σχέση με την θρησκεία ανεξάρτητα αν οι ανόητοι αφηγητές αναφέρονται στην τελευταία.
ανόητοι υπάρχουν παντού και είναι ζήτημα χρόνου πότε θα τους συναντήσεις και όχι θέμα τύχης.
αν είναι και συμπαθείς σαν χαρακτήρες και τους συμπαθεί κανείς πραγματικά πρέπει να τους προσγειώνει όσο πιο γρήγορα γίνεται.
είχα και εγώ ένα συνάδελφο. συμπαθητικός τύπος, φιλότιμος, αλλά τι τα θέλεις είχε την πετριά του μυθομανή, κάποτε μάλιστα μου είπε πως είδε μέσα από το αστικό λεωφορείο τον άγιο Δημήτριο να κόβει βόλτες μέσα στην εγνατία καβάλα επάνω στο άλογο του,
του είπα πως το να λέει τέτοια πράγματα, γίνεται περίγελος των άλλων.
τον πείραξε πολύ και περιορίστηκε σε πιο σοβαρά θέματα γύρω από την θρησκεία.
καμιά φορά χωρίς να το θέλουμε γινόμαστε δέκτες ανοησιών ίσως γιατί θέλουν να μας πλησιάσουν λόγω συμπάθειας και δεν βρίσκουν άλλο τρόπο πέρα από τον φθηνό εντυπωσιασμό που εμπεριέχει απίθανες αφηγήσεις.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:"Μη βάζεις σε δοκιμασία τον Κύριο, το θεό σου". Παράθεση της Παλαιάς Διαθήκης που χρησιμοποίησε ο Ιησούς στο Σατανά όταν πήγε να τον "πειράξει" μετά τις 40 μέρες στην έρημο.
vesid έγραψε:πές του ότι αν υπήρχε θεός, θα τον τιμωρούσε επειδή παραβίασε την εντολή του ("Μη βάζεις σε δοκιμασία τον Κύριο, το θεό σου").
:text-+1: :text-yeahthat:
Πες του ότι ο Χριστός είπε στο ευαγγέλιο να μην βάζουμε σε πειρασμό τον κύριο και θεό μας, και άρα είναι αμαρτία αυτό που κάνει.

Παρεμπ, δεν είναι από την Παλαιά Διαθήκη, είναι από την Καινή Διαθήκη, ευαγγέλιο κατά Λουκάν, κεφ.4, χωρίο 12
καὶ ἀποκριθεὶς εἶπεν αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς ὅτι Εἴρηται, οὐκ ἐκπειράσεις Κύριον τὸν Θεόν σου.
Έχεις χρέος να κάνεις κάτι, όχι μόνο γι' αυτόν αλλά και για όσους θα πάρει στο λαιμό του άμα τρακάρει οδηγώντας στα τυφλά.
Να τον πείσεις ότι δεν υπάρχει θεός να τον προστατεύσει ξέχνα το, ακούγεται τελείως καμένος. Τουλάχιστον να μαζευτεί λίγο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Εγω λεω ασ τον να παει για Darwin award :mrgreen:

http://darwinawards.com/
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
AoratiMelani έγραψε:Παρεμπ, δεν είναι από την Παλαιά Διαθήκη, είναι από την Καινή Διαθήκη, ευαγγέλιο κατά Λουκάν, κεφ.4, χωρίο 12
καὶ ἀποκριθεὶς εἶπεν αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς ὅτι Εἴρηται, οὐκ ἐκπειράσεις Κύριον τὸν Θεόν σου.
Το "είρηται" είναι το αρχαίο quote :P . Δτ 6,16 παραπεμπει η βίβλος που έχω. Οχι οτι εχει σημασια τι ειπε η κοκκινοσκουφιτσα στον κακο λυκο αλλα ετυχε να εχω τη βιβλο διπλα μου λογω της μεταφρασης που κανω.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχετε δίκιο παιδιά, και αγνοούσα το συγκεκριμένο χωρίο, αλλά απο τα πολλά που ήθελα να πώ δεν έγινα σαφής μάλλον!
Ο φίλος μου αυτός ,αφού συζητήσαμε ώρες,αφου τον εξανάγκασα να δεί βιντεο και να διαβάσει έστω μερικά άρθρα (αρκετά απο καλόπουλο), αφού "μαλώσαμε" σε διάφορα "επίπεδα", επειδή δε τα παράτησα, συνειδητοποίησε μέσα σε λίγο καίρο την βλάκεια του αυτή,έχει 1 χρόνο σχεδόν,και μπορώ να πώ οτι πλέον πολλά τα πληροφορούμε απο αυτόν,γιατί δια μέσω της οδού της λογικής εν τέλει,κατάλαβε οτι αυτά είναι μπούρδες,μάλιστα το τελευταίο που μου είπε,είναι για κάποιον συγγραφέα ο οποίος απομυθοποιεί την αποκαλυψη με βάση την λογική(έχοντας στο νου οτι υποτίθεται περι θεοπνευστου αρα αλανθαστου έργου) του οποίου η πάναπλη αλλά λογικότατη συλλογιστική είναι του τύπου:
Πως γίνεται π.χ. να μιλαει για "γωνιες της γης,ενω είναι στρόγγυλη",η οταν λέει οτι "θα πεσουν τα αστερια", είναι δυνατον να γείνει αυτο,η μηπως αυτος ο μυθομανης ιωάννης απλα οταν το εγραφε νομιζε πως τα αστερια ειναι κομματακια σε μεγεθος νομίσματος τα οποια φωτιζουν,και οχι Ήλιοι,ετερόφωτοι πλανήτες κτλ??
Οκ, είναι "νηπιακός" αθεϊσμός ίσως,αλλά καλός για αρχή!
Γενικά όσους θεώρησα(κανένας σε τόσο "προχώρημενο" επιπεδο σαν τον φίλο "Α")οτι έπρεπε να τους πω 5 πραγματα, τα έχουν καταλάβει.Άλλος πολυ αλλος λιγοτερο,αλλα κανείς δεν έχει απο αυτους προβλημα να πει"δεν είμαι χριστιανος-ή είμαι Άθεϊστής",μερικοι μάλιστα εγιναν ίσως και "χειρότεροι" απο εμένα.
Έχω όμως μια περίπτωση η όποια με στεναχώρησε ιδιαίτερα,με ένα συναδελφο άλλο,τον οποιο κατάφερα να κάνω να καταλάβει το λαθος της ακραιας πολιτικης του αποψης(ήταν λίγο φασιστοειδης αρχικά)αλλα απέτυχα στο θρησκευτικο ,οσο κι αν προσπαθησα, τύπος περίπου σαν αυτόν που προαναφέρει ο Θεόφιλος ποιο πάνω,αλλα και πάλι ποιο ακραία.Παράτησε εδώ και ένα χρόνο τη δουλειά...για να γείνει καλόγερος στο α.όρος....
Το έμαθα πρόσφατα,επειδή εδώ και 2 χρόνια είχαμε χαθεί λόγω αλλαγής υπηρεσίας(εφυγε απο εκει που ειμαι εγω) και πραγματικά,φοβόμουν εδω και μερικούς μήνες που το έμαθα,να τον πάρω τηλ.για το τί θα ακούσω και το αν θα κρατηθώ να μη μιλήσω "κατάλληλα".
Καλώς ή κακώς δοκίμασα προχθές να τον πάρω ,αλλά το χε κλειστό...Κρίμα απλά,κρίμα.
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:Δτ 6,16 παραπεμπει η βίβλος που έχω. Οχι οτι εχει σημασια τι ειπε η κοκκινοσκουφιτσα στον κακο λυκο αλλα ετυχε να εχω τη βιβλο διπλα μου λογω της μεταφρασης που κανω.
:bow-blue: Respect...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

spylab έγραψε:Εγω λεω ασ τον να παει για Darwin award :mrgreen:

http://darwinawards.com/
Συγγνώμη, και ο φουκαράς που θα βρίσκεται με το δικό του αυτοκίνητο στο αντίθετο ρεύμα και θα σκοτωθεί επειδή απέτυχε η πρόκληση του χριστιανόβλακα προς τον φανταστικό του bodyguard τι φταίει;

Καταγγελία στον εισαγγελέα και αφαίρεση διπλώματος ΤΩΡΑ! Τα πειράματα στον ιδιωτικό του χώρο πες του, όχι στο δρόμο, μη γαμήσω!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Καταγγελία στον εισαγγελέα και αφαίρεση διπλώματος ΤΩΡΑ! Τα πειράματα στον ιδιωτικό του χώρο πες του, όχι στο δρόμο, μη γαμήσω!
Όχι συναισθηματισμοί, λέμε, γιατρέ. Τίποτα δεν μπορεί ν' αποδειχθεί.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπα, τι μας λες ρε τάσο; γιατι δικαστήριο κάνουμε; Μας είπε το παλικάρι οτι ο τύπος του το εκμυστηρεύτηκε!

Ωραία ιστορία πάντως, επιβεβαιώνει την άποψη πολλών για τους μπάτσους (περι μειωμένης αντίληψης εννοώ).

να σε ρωτήσω βρε, μιλάμε για δικυκλιστή της ΔΙΑΣ δλδ, οτι έκανε αυτό το κόλπο με το αμάξι;;;
και μετά μας γράφετε ρε μάγκα εμάς επειδή έχουμε πιεί 2 μπυρίτσες !!!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Παιδιά,
1. μιλάμε για φίλο μου, ο οποίος το έκανε αυτο ΜΙΚΡΟΣ.
2. Μην τους βάζετε όλους σε ένα τσουβαλι,ο καθένας ειναι διαφορετικος και διαφορετικη περιπτωση
3. Ο Γιατρός εχει δίκιο, αυτο του ειπα και εγω αρχικα "αν εσυ εισαι μαλακας τι φταιει ο αλλος απεναντι?",αλλα γιατρε δε μπορω να τον κρινω ΜΟΝΟ απο αυτο για το συνολο του χαρακτηρα του και για τισ οδηγικες του ικανοτητες,και μαλιστα για κατι που εγινε οταν ηταν πολιτης και πιθανον κατω του οριου ηλικιας για να οδηγαει γυρω στα 16-17 αν δε κανω λαθος.Αν κρινω ανθρωπο απτο το τι εκανε και ελεγε στα 16,ε ρε παιδια οκ,καντε το εγω οχι παντως,παρολα αυτα κρινω το οτι το χρησιμοποιησε αυτο ως επιχειρημα στα 22 του(τοσο ειναι τωρα),επισης το διπλωμα συμφωνα με αυτη τη λογικη θα επρεπε να αφαιρεθει απτο 95% της ελλαδας,που ισως να ναι και σωστο, αλλα ειναι αδυνατο.
4. Αναφορα εκανα σε αυτο, για το "γεγονος" της ιστοριας και οχι για την αστυνομια η τον φιλο μου.
5. Το τι κανει η αστυνομια ειναι ασχετο με αυτο φιλε Λεο21,η αστυνομια εινια μια μικρογραφια της κοινωνιας,με ατομα με καποια μορφη εξουσιας η οποια σε μερικους βγαζει τον κακο εαυτο τους,αδικαιολογητως εννοειται,την οποια εχε κατα νου αν την ειχαν καποιοι αλλοι,ισως να ηταν και χειροτεροι.Αλλα θα εκρινες καλυτερα απο μεσα.οπως επισης ακομα καλυτερα αν γνωριζες γιατι γινονται μερικα διαδικαστικα και τι κινδυνευει ο αστυνομικος και τι ο ελεγχομενος,που πολλες φορες ειναι η ιδια η δουλεια του αστυνομικου Ή 5 λεπτα απο τον χρονο του αλλου.Αν θελεις μπορω να σου πω τη γνωμη μου σε οτι με ρωτησεις,αν ενδιαφερεσαι να ακουσεις μια διαφορετικη φωνη απο την πλευρα της αστυνομιας και οχι να κραξεις. και για να μην εχεις ενδοιασμους κανενος τυπου,αν κ δεν ηθελα να το αναφερω,ειμαι αριστερων αντιληψεων,και προσπαθω να ειμαι επι της ουσιας και οχι επι της παπαντζας.
6. η μια ηλιθια πραξη ( το παραδειγμα με τον φιλο μου και τη βλακεια με το αμαξι)δεν αναιρει μια αλλη ηλιθια( το να πινεις και να οδηγας).
7. η ΔΙ.ΑΣ. δε γραφει,υπαρχει για αλλο σκοπο, εκτος ακραιων καταστασεων οπου αναγκαζεται να καλεσει Τροχαία.
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

λοιπόν καταρχήν διατηρώ καλόπιστα και φιλικά αισθήματα απέναντί σου απο αυτά που έχεις πει

λοιπόν έχω δυο βασικά μειονεκτήματα : είμαι πολύ ειλικρινής και πολύ πολυλογάς.

δε θα σου κρύψω λοιπόν πως έχω μια -μικρή, πήγα να πω, δεν ειναι μικρή ειναι μεγάλη- προκατάληψη. Γιατι να το κρύψουμε; πολλοί άνθρωποι έχουν. Αλλα αριστερός στη ΔΙ-ΑΣ , ειναι το πιο ωραίο surprise , αν με καταλαβαίνεις. Σχεδόν ανέκδοτο, χεχ. Σιγουρα θα στο έχουν πει, ε? Όταν σε γνωρίζει κάποιος εκτός υπηρεσίας;

Αλλα σίγουρα, και απο μια σχετικά πρόσφατη εμπειρία που είχα, δεν θεωρώ (πλέον) οτι δεν υπάρχουν μπάτσοι "αριστεροί".

και σίγουρα, θα ήθελα να σου κάνω ερωτήματα, απο καθαρή περιέργεια, αν και ίσως όχι σε αυτο το θέμα. Μαντεύω, οτι ένα περίδρομο κόσμος θα ήθελε να να σου κάνει ερωτήσεις, και γιατι όχι, και ένα περίδρομο περιοδικά και εφημερίδες που περιμένουν λαβράκι, θα ήθελαν να πάρουν συνέντευξη απο έναν αριστερό "μπάτσο", τι νομίζεις;

Όπως και να έχει, μπράβο που κάνεις την προσπάθεια που κάνεις να επηρεάσεις τους γύρω σου σε μια πιο ορθολογική και ανθρώπινη κατάσταση !
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε συ,μήπως σε σταματησα για έλεγχο εγώ?οΟ??χαχα
Πες αυτο που πιστευεις,εδω δεν έχει τιποτα αλλο,παρα μονο αληθεια,ουτε καγγελα,ουτε χειροπεδες.Και θέλω να την ακουσω(την αποψή σου).Απλα λάβε τη δική μου απάντηση ως φίλικου συνφορουμάδελφου ,και όχι απλά ενός τυχαίου μπατσου.
Η ειλικρίνεια είναι κάτι που προσωπικά θεωρώ αναγκαίο.Να λές αυτό που πιστεύεις.
Πρέπει όμως να αιτιολογείται οτιδηποτε πιστευουμε για κάποιον η καποια ομαδα ανθρωπων,γενικά μιλάω.
Επίσης, οπως προείπα,βασικη αρχη του φασισμού είναι να "τους βάζει όλους στο ίδιο τσουβάλι". Εγώ δεν είμαι φασίστας οπότε δε το κάνω. Δε μπορώ όμως να βλέπω να το κάνουν σε μένα, ενώ πολύ απλά δεν είμαι, μόνο και μόνο λόγω επαγγέλματος,και δε θα θελα να μπω στο τριπάκι του "γιατί" μπηκα και να δημιουργησω δακρυβρεχτες ιστοριες. Θα πω όμως αυτο. Τουλάχιστον θα γείνω αυτός που θα θελα να ήταν ο αστυνομικός. Και αυτος ο κανονας ειναι και γενικος, δηλαδη δε κανω κατι που δε θελω να μου κανουν και στην αστυνομικη και στην προσωπικη (ασχετο μεν αλλα το αναφερω)ζωη.
Επίσης εκείμ μέσα -αν θες φυσικά- μπορείς όντως να βοηθήσεις κάποιον που έχει ανάγκη. π.χ εγώ θεωρώ οτι πριν δεν ειχα κανει τπτ ουσιαστικα σε σχεση με το να βοηθησω καποιον,εκτος απο θεωρία. Στη ΔΙΑΣ εχω τρέξει μέσα σε βροχή με ΜΗΧΑΝΗ, ολισθιροτητα με πάνω απο 150 μερικές φορές, γιατί έκανα συνοδεία στο Παίδων , Έλληνα,Αλβανο ή τσιγγάνο ανήλικο η βρέφος.Δε θα σου πω για κλοπές ,ληστείες κτλ. που και εκει πάμε με χίλιους κινδύνους (βάλε και τις γυναίκες οδηγούς κατα πλειοψηφεία μέσα,ταρίφες,παππούδες,χαχα).και όχι δεν είμαι υποχρεωμένος να σκοτωθώ, αντιθέτως στους οργανικούς αναφέρει να κάνω οτι μπορώ χωρίς κίνδυνο της ζωής μου,ξεχάστε τον χολιγουντιανό μπατσο,όπως και οι διαταγες κέντρου ΠΆΝΤΑ είναι "ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ",αλλα εως τώρα δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ να μη κανει το 100% στις συνοδείες ειδικα!Αλλα αυτα δε θα τα βλεπα και εγω αν δεν ήμουν εδω που είμαι. Θα ήμουν σαν ένα μπαρμπα-εξυπνάκια-ξερόλα που ενω είχαμε κλείσει μια κεντρικη οδο για να περάσει το παιδακι που είχε πέσει απο τον 4ο αν θυμαμαι καλα περυσι στο κεντρο καπου, περνώντας περιπολικα με ασθενοφόρο μου λέει: "Ποιον πολιτικό κάνετε βόλτα" η κατι τέτοιο.οκ.
3μιση χρόνια ΔΙ.ΑΣ ,δεν έχω φυλάξει ουτε μια φορά πολιτικό,τουλαχιστον όχι αμμεσα.Εχω όμως κάνει 1000 άλλα καλά που δεν έχει δει και δε προκειται να μάθει κανένας.Στα @@ μου ,δε θέλω μπραβο και μλκίες,δουλεία μου είναι ,ναι.Αλλά γιατί κατηγορουν εμένα για κάτι που ΔΕΝ εχω καν κανει ΠΟΤΕ???Επειδη φοράω την ίδια στολη?Δηλαδη ειναι λογικη του τύπου"ενας υδραυλικος μου χάλασε τα ηλεκτρικα και με χτυπησε το ρεύμα οταν πηγα να αναψω το φώς" άρα?? ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ!!Όλοι οι υδραυλικοι ειναι δολοφονοι!
Κάπως τόσο άτοπο το βλέπω.
Θελω να πω πως μιας και ήμουν στην μια πλευρα πριν ( και παλι είμαι, απλα μόνο ιδεολογικά) αλλά εχω δει και ζω την άλλη, έχω μια ποιο αντικειμενικη άποψη.
Και λέω πως δεν μαρεσει (ουτε ο δεξιος ουτε ο αριστερος) φασισμος.
Δεν ξερω τον τέλειο τροπο να προτεινω, (πολιτικά), ξερω όμως τι ΔΕΝ είναι καλο για όλους.
Επίσης να γνωρίζεις, ξέρω εγώ γυρω στα 10 στους 200 (μικρό ποσοστο) ατομα αριστερα ,αλλα δε μπορείς να τρέχεις και με μαυροκοκκινες σημαίες μέσα στη ΔΙ.ΑΣ.
Εννοώ εκει μέσα λίγοι μιλάνε και μετά απο κόπο και εμπιστοσύνη,και μονο αν εσυ ξεκινήσεις πρωτος εννοείται,οποτε πιστεύω καμμια 5-6 ακόμα θα ναι. 10% είναι νορμάλ ποσοστό.
Πάντως οτι θες να με ρωτήσεις,εδώ είμαι,αλλά συνεντευξη να ξέρεις θα έδινε καποιος αριστερος αστυνομικος,μόνο οταν θα θελε να φάει αποταξη.Και προς το παρον δεν έχω άλλη δουλεια φίλε!
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

ΧΞΣ δε με ενδιαφέρει (και δεν μπορώ) να κρίνω τον άνθρωπο συνολικά σαν προσωπικότητα. Απλά επισημαίνω πόσο επικίνδυνο πράγμα είναι η πίστη σε μαλακίες.

Ρε Ράντι, άσε ρε μαλάκα τον άνθρωπο που τον πήρες απ'τα μούτρα! Σιγά μη σου ζητήσει και συγγνώμη επειδή σε γράψανε ενώ ήσουν ντίρλα. Εγώ θα σε πυροβολούσα. : brrr :
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρέ άραξε, δεν πήρα κανέναν απο τα μούτρα. Και σίγουρα δεν κατηγόρησα ποτέ τον αστυνομικό που με έγραψε ας πούμε επειδή οδηγούσα πιωμένος.

Έχεις δίκιο ΧΞΣ και συμφωνώ και σε αυτό που λες για τον αναρχο/αριστερό τραμπουκισμό και επίσης έχεις δίκιο στο οτι η προκατάληψη απέναντι σε ομάδες, είτε "δικαιολογημένη", είτε όχι, ειναι ρατσισμός.

Προσωπικά παραδέχομαι οτι είμαι προκατειλημμένος, και απέναντι στους γύφτους και απέναντι στους αστυνομικούς, δυο παραδείγματα. Και στις δυο περιπτώσεις έχω υπάρξει όντας ανήλικος θύμα επίθεσης τόσο απο γύφτους όσο και απο αστυνομικούς.Παράλληλα, η μετέπειτα ζωή μου δεν κατάφερε να με πείσει οτι οι ομάδες αυτές αδικήθηκαν λόγω μικρού δείγματος: φαίνεται οτι οι λόγοι για την προκατάληψή μου υφίστανται σε έναν κάποιο βαθμό. Μπορώ να εξηγήσω την προκατάληψή μου.

Αυτό δε σημαίνει οτι δε μπορώ να δεχτώ την εξαίρεση, αλλά και να έρθω σε επαφή με τον κανόνα, για να δω την πραγματικότητα απο κοντά, να γίνω και γω πιο πλούσιος, ερχόμενος σε επαφή με το "αντίπαλο δεος" που δεν το εγκρίνω. Εξάλλου όπως έχω ξανααναφέρει εδώ στο φόρουμ στο στρατό έκανα πολύ καλή παρέα με άτομα που θα χαρακτήριζε ο μέσος ακροαριστερός "υπερπατριώτες" εως και κάτι παραπάνω, ενώ δεν ήμουν ποτέ σε αυτήν τη μπάντα. Με ενδιαφέρει πάντα η μειονότητα, η εξαίρεση, και έχω κάθε καλή διάθεση να σε δω ως έναν απλό θνητό (χεχεχ) και όχι ως ένα "κακό" αστυνομικό ή έστω "καλό" αστυνομικό.

Αυτό που εύχομαι ολόψυχα ειναι να αλλάξω γνώμη και γενικότερα μέσα απο αυτό το διάλογο - γιατι αυτό θα σημαίνει οτι θα μπορώ να βλέπω την αστυνομία με άλλο μάτι !

Μια ερώτηση: έχεις βρεθεί μπροστά σε περιστατικά κατάχρησης εξουσίας απο συνάδελφό σου; αν ναι, πως έχεις αντιδράσει;

ΥΓ: Πλάκα πλάκα τώρα κατάλαβα ποιοι είναι οι ΔΙΑΣ . Συμφωνα με την εμπειρία μου, τα καλύτερα παιδιά! :lol: Με έχουν σταματήσει με τη μηχανή δυο τύποι, δεν έχω χαρτιά, δεν έχω πινακίδα (η μηχανή αλητεία κροσάκι) δεν έχω ταυτότητα, το μόνο που έχω ειναι μια κάρτα ταχυανάληψης που λέει το όνομα μου και 150 ευρώ στο πορτοφόλι. Με αφήσανε, μετά απο διαβεβαιώσεις οτι έχω κανονικά τα χαρτιά μου!

Δεύτερη ερώτηση: Τα σώματα Διας, Δελτα, ΜΑΤ, κτλ ειναι όλα αυτόνομα/αυτοκέφαλα; είχα διαβάσει μια ανώνυμη πρωτοβουλία - διαμαρτυρίας νέων (και seemingly, απο το κειμενο, μορφωμένων δημοκρατών αστυνομικών) αστυνομικών που κατέκριναν τις πολλαπλές ομάδες που μπλέκουν διοικητικά και επιχειρησιακά τα πράγματα στα σώματα της αστυνομίας. Ποιες ειναι οι επιπλοκές που προκύπτουν απο αυτό το μάλλον προβληματικό οργανόγραμμα της αστυνομίας; εννοώ σε σχέση με τα διαφορετικά σώματα...
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

http://tvxs.gr/news/ellada/tsipras-eyka ... astynomias
Ο πρόεδρος της ΠΟΑΣΥ, Χρήστος Φωτόπουλος, είπε ότι οι γενικεύσεις αδικούν τους αστυνομικούς.

«Υπάρχουν τα ζητήματα της εκπαίδευσης, τα ζητήματα της επιλογής, των κρίσεων, των προαγωγών, υπάρχουν τα οικονομικά ζητήματα. Δεν είναι όμως του παρόντος. Σήμερα η συνάντησή μας είναι οι πρωτοβουλίες που πρέπει να αναπτύξει ο κάθε πολιτικός χώρος για να φύγει από πάνω μας αυτή η ρετσινιά, να στηριχθεί ο θεσμός, να περιφρουρήσουμε και να θωρακίσουμε τον αστυνομικό ως θεσμό» εξήγησε.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρέ με κάλυψες, απλά ήθελα να εξηγήσω μερικά για να μην παρεξηγηθώ!
χαίρομαι που συμφωνείς,προφανώς και έχεις πιάσει την ουσία της ελευθερίας,οπως μου αρέσει να αποκαλώ την αριστερή ιδεολογία.
Προκατειλημμένος, είμαι και εγώ απέναντι σε κοινωνικές ομάδες(όπως π.χ. σε οπαδους μπάλας) αλλά είναι κακό,το έχω συνηδητοποιήει και δε το αφήνω να με επηρεάζει.
Όντως μερικές ομάδες δρουν με ποιό συγκεκριμένο τρόπο, λάθος πολλές φορές και άλλες φαινομενικά λαθος. Η γνώμη που έχεις παρόλα αυτά ,δεν θα έλγα ,οσο και αν το θέλω, οτι είναι λάθος.Υπάρχει πλειοψηφεία "χαζών",αλλά αυτό είναι γενικό κακό!Άρα σωστοτερο θα ήταν να βγάλεις την προκαταληψη,και απλα να το πας στο επιπεδο του απλα "κρατάω μια πισινή" εως αποδείξεως του αντιθέτου,αυτό κάνω εγώ όπως προείπα στην ουσία,μιας και ως αστυνομκός πρέπει να είμια αντικειμενικος,ειδικά στη δουλειά. Με ποιό απλά λόγια μην δείνεις σημασία σε στολές,ρούχα,χρώμα, καταγωγή και οποιαδήποτε διαφοροποίηση,αλλά κρίνε τον άλλον απο τα λόγια και τισ πράξεις,ακούγεται κλισέ,αλλά έτσι ΠΡΕΠΕΙ να είναι.
περι αστυνομίας ποιό συγκεκριμένα,αν θες τη γνώμη μου,είνια ένα αναγκαίο "κακό", σε παχιά εισαγωγικά. Δηλαδή πρέπει να γείνει κάτι κακό για να τη χρειαστείς, το οποίο ειναί κακό μόνο για τη μια πλευρά,για τον ληστή κακό για το θύμα καλό. Μακάρι να μην υπήρχε η ανάγκη,και να έκανε μόνο γνήσια υπογραφής σε γραφεία,αλλά όπως είναι δομημένη η κοινωνία ειναι κάτι απαραίτητο για αποφυγή χειροτέρων.
Γνώμη δεν θα αλλάξεις,και ούτε αποσκοπώ σε αυτό, αλλά θα ήθελα να σου δώσω και την άλλη πλευρά για να μπορέσεις να την σχηματίσεις ποιό κοντά προς την πραγματικότητα. Και αυτο γιατι τωρα μιλας με εμένα ,αυριο μπορει να τύχεις σε εναν καραγκιόζη,απλα δε θέλω να έχεις ΜΟΝΟ την εικόνα του καραγκιόζη στο μυαλό σου,γιατι πολύ απλά δεν είναι ΜΟΝΟ έτσι!
Στη ερώτηση σου τωρα,ναι,έχω βρεθεί σε περιστατικά κατάχρησης εξουσίας,σε λογικά πλαίσια,και αντέδρασα ποικιλοτρόπως.Σε ένα όταν ήμουν νέος και δεν ειχα ιδέα ουσιαστικά, η μάλλον ειχα περίπου την ιδέα που έχεις εσυ τώρα (δε το λέω ειρωνικά-εννοώ πως οτι ήξερα ηταν απο media και απο ιστορίες και κανα δυο περιστατικα με αλκοτέστ),νόμισα λοιπόν τότε πως κάπως ετσι θα είναι εδώ και σκεφτόμουν σοβαρά να φύγω,μιας και να αντιδράσω ως νέος ενάντια σε 15 άτομα,λίγο δύσκολο,μιας και θα έιχα πειθαρχικές + των άλλων ,συνέπειες,αυτό φοβόμουν δλδ.
Βέβαια,μετά απο 6 μήνες έγινε η ΔΙ.ΑΣ,και εκεί,επειδή δουλεύεις με ομάδα 4 ατόμων,γνωρίζεις ,και πας με όποιον ταιριάζεις,οπότε εκει δεν έχω τέτοια θέματα,αλλά και να υπάρξουν,ως παλιός αναλαμβάνω εγώ και το πάω όπου χρειάζεται,χωρίς περιττές ενέργειες.Δηλαδη ξεκινάω πάντα και σε όλους ευγενικά,προσπαθώ να εξηγήσω, ή να λύσω όσο το δυνατόν ειρηνικά το θέμα.Αν ξεφύγει η κατάσταση ανεβάζω επίπεδο και πάει λέγοντας.Και στο μυαλό σου μην έχεις κάποια ανήμπορη γριούλα,αλλα συνήθως κάποιον άσβερκο ημμεδαπό ή αλλοδαπό,γιατί τότε έχεις πρόβλημα,και όχι με τη γριά.Αυτό όμως δεν είμαι ο μόνος που το κάνει,και για την ακρίβεια το 90% αντιδρά σωστά απο οτι έχω δει οταν δουλευω και σε άλλες ομάδες,και απο αυτούς οι μισοι και πάνω ίσως και καλύτερα.Αλλά αυτά που ακούγονται εινια τα ευτράπελα ,που υπαρχουν,αλλα ειναι λιγα-ευτηχώς.Κάθε μέρα γίνονται πάνω απο 1000 έλεγχοι στην αττική απο ΔΙΑΣ,αλλά ακους το ένα το μηνα που κάποιος κάνει μαλακία απο τα οποια πολλα δεν είναι και έτσι οπως τα ακους,χωρις να σημαινει οτι δε συμβαινει και το αντιθετο.
Χαχ, συνήθως γίνεται όπως λες,εκτος και αν βρεθεί κανένα καλασνικωφ πάνω σου,γιατι γιαυτο ειμαστε, οχι για τροχονομικους,εκτος και αν φας 10 κόκκινα και χτυπήσεις κανα δυο στο δρόμο μπροστά μας :)
Αυτόνομα δεν είναι,έχουν γενική διοίκηση,απλά έχουν εναν επικεφαλής,το οποίο σημαίνει οτι διαφοροποιήται η δράση τους σχετκώς και αναλόγως,και όντως μερικοί μπορεί να μπλέξουν τα πράγματα,αλλα και παλι και το αντίθετο,το οποιο είναι και συνηθέστερο,μιας και άλλο να είσαι εκεί και άλλο πανω στη ΓΑΔΑ και να διατάζεις.
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
Απάντηση