O Σεραφείμ καλεί σε μονομαχία τον καθολικό Αρχιεπίσκοπο!

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Θεωρώ δεδομένο ότι α) είτε θα αρνηθούν και βρουν πάτημα για να "μειώσουν" την Ένωση που έπεσε σε αυτό το επίπεδο, β) είτε θα δεχθούν με τους δικούς τους όρους (και αν όχι θα επιστρέψουν στο α) οπότε θα το κάνουν διότι ξέρουν ότι θα κερδίσουν. Τρίτο σενάριο ρεαλιστικά δεν παίζει, όσο γραφικοί και να φαίνονται είναι χέλια...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-goodpost:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Να μειώσουν την ένωση που έπεσε στο επίπεδό τους; Οι ίδιοι βάλανε τον όρο στους καθολικούς να μη βάλουν αλάτι, δεν μπορούν να μας κατηγορήσουν ότι κάνουμε το ίδιο (ότι βάζουμε όρους στην διαδικασία).

Αλλά και να το κάνουνε, θα τους απαντήσουμε (ακριβώς με το παραπάνω). Το βέβαιο είναι ότι θα γίνει γνωστή η ένωση σε πολύ περισσότερο κόσμο.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Θεωρώ ότι στη χειραγώγηση της μάζας είναι πολύ έμπειροι, άσε που όταν έχεις και φανατικό κοινό μαζί σου... Ακόμα κ ο Σεραφείμ είναι φοβερός "ντριμπλέρ". Επιπλέον, μπορεί να την πατούσε κανένας τρελαμένος παπάς (π.χ. αυτός με τον Furby) που, ενδεχομένως, να τα πιστεύει αυτά που λέει, αλλά όχι και μητροπολίτης.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

H μάζα η οποία μετά από έναν τέτοιο διάλογο (σαν και αυτόν που προανέφερα) θα πειστεί από τα επιχειρήματα του Σεραφείμ, είναι έτσι κι αλλιώς χαμένη.
Αυτό που θέλουμε εμείς είναι είτε να γίνει το πείραμα σωστά, είτε να γίνει γνωστός ο "διάλογός" μας με τον Σεραφείμ στον πολύ κόσμο (ο οποίος δεν αποτελείται μόνο από τους χαμένους που προανέφερα).

Επίσης μην ξεχνάμε ότι προς το παρόν, τις εντυπώσεις τις έχει κερδίσει ο Σεραφείμ (αυτός προκαλεί και οι υπόλοιποι φοβούνται).
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Η αίσθησή μου είναι ότι πρόκειται για τρολ που προκαλεί διότι πείνασε. Δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις διάλογο με επιχειρήματα μαζί του, πόσο μάλλον πείραμα με αυστηρούς όρους. Για τη διαφήμιση, δε ξέρω, ίσως έχεις δίκιο, για την επιτυχία αμφιβάλλω όμως.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

συμφωνώ για τη διαφήμιση, μόνο win win για μας

απο την άλλη , χρειαζόμαστε (έχετε προσέξει οτι χρησιμοποιώ τον πληθυντικό παρότι μη μέλος) κάποιον να το χειριστεί αυτό επικοινωνιακά.

Δηλαδή η καλύτερη φάση θα ήταν να γράφαμε στον Randi (οχι το Radi) για αυτό π.χ. , μπας και μπριζωθεί αυτός να τους προκαλέσει

μην ξεχνάτε οτι η ελλάδα ειναι ψιλο famous αυτή τη στιγμή και για την κρίση της και γενικά

δλδ αυτό πρέπει να το κάνει ένας που έχει τη διάθεση να βγει μπροστά και να τους παίξει στις κάμερες και στα μίντια , No ?

το μόνο πρόβλημα θα προκύψει αν έρθει κανένας ψαγμένος και υποστηρίξει οτι ο αγιασμός ειναι κατα κάποιο τρόπο υπεραραιωμένο "ομοιοπαθητικό διάλυμα", και οτι χρειάζονται μηχανήματα κβαντικής δυναμικής για να μπορούμε να διακρίνουμε το ένα απο το άλλο: το ένα θα περιέχει nanobubbles θεού, ενώ το άλλο όχι.


===

απο την άλλη, και η άποψη περι τρολ, ισχύει. η θρησκεία σιγοπεθαίνει καθώς χάνει την "μεταφυσική" αίγλη της, αργά αλλα σταθερά....

η ΕΑ όμως δεν ειναι πολύ γνωστή. θα ήταν καλύτερο ίσως να κάνει παράτολμες κινήσεις για να τη μάθουν περισσότεροι ή να μείνει σοβαρή;;

προσωπικά δε την μπορώ τη σοβαροφάνεια, δεν ξέρω αν πολιτικά έχει αξία για αυτά που πρεσβεύω εγω... και πραγματικά δεν ξέρω αν έχει αξία και απέναντι σε αυτό που οι άθεοι κοσμικιστές πρεσβεύουνε.... σεμνότητα;;; not my type of thing~!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση