Στρατιώτες του Χριστού! Ταλιμπάν κατήχηση σε ελληνόπουλα.

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Αθεΐα και τέμενος
AoratiMelani έγραψε:
mixalakis έγραψε:δεν διατύπωσα καμία άποψη απαγόρευσης, απλώς η θέση μου, αν με ρωτήσει κανείς, είμαι κατά της οποιασδήποτε ανέγερσης ναού, οποιασδήποτε θρησκείας.
Αφού δεν υποστηρίζεις την απαγόρευση, τι ακριβώς σημαίνει για σένα στην πράξη το "είμαι κατά" της ανέγερσης;

Εγώ είμαι ξεκάθαρα υπέρ του να έχουν το δικαίωμα να ανεγείρουν τέμενος, και ξεκάθαρα κατά κάθε παρεμπόδισης της ανέγερσης τεμένους.

Αυτό δεν σημαίνει ότι μου αρέσει η άποψή τους ή ότι χαίρομαι να διαδίδεται, σημαίνει όμως ότι χαίρομαι να ζω σε ένα κράτος δικαίου και θλίβομαι να ζω σε ένα κράτος υποχείριο μιας μισαλλόδοξης εκκλησίας που εμποδίζει όσο μπορεί την ελεύθερη έκφραση άλλων θρησκευτικών απόψεων.

Αν θέλετε να συνεχίσετε, κάντε το σ' εκείνο το νήμα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

υπερ δηλαδη σε ορισμενους θρησκευτικους οπαδους να μπορουν να κανουν ελευθερα την προπαγανδα τους δημωσιος επειδη εισαι υπερ της θρησκευτικης ελευθεριας?
γιατι κατι δε μου ακουγεται καλα?

ο καθε ενας μπορει να πιστευει οπου θελει ομως οταν καταλαβαινεις οτι αυτο που θα σου λενε να πιστευεις ειναι εποικινδινο και το υποστηριζεις μονο και μονο για το πως το λετε? υπερασπιζομαι το δικαιωμα να το λενε ε δε κολαει να τα λενε επαναστικα ατομα οπως εσυ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η Ένωση Άθεων είναι υπέρ της ανέγερσης ναών κάθε θρησκείας, διότι ένας εκ των βασικών στόχων της βάσει του καταστατικού της είναι η προώθηση της θρησκευτικής ελευθερίας.
διαβαζοντας λοιπον ενα απλο αποσπασμα θεωρω οτι η ενωση σας ειναι υπερ στο να υπαρχει αυτη η θρησκευτικη ελευθερια καθε θρησκειας αρα οσο και αν δεν συμφωνειται με τα οσα λενε οι μαρτυρες του γιαχωβα θα τα υποστηριξετε την στιγμη που καποιοι θα τα αποδοκιμασουνε μονο και μονο για λογους θρησκευτικης ελευθεριας
Πραγμα το οποιο ειναι αντιφατικο απο μονο του,διοτι η καθε λογης θρησκευτικη ομηγυρη ξερει παρα πολυ καλα να προασπιζει τα δικα της αποκλειστικα συμφεροντα και δεν περιμενει απο αθεους να κανουν κατι τετοιο.Και οι οποιες ελευθεριες οπωσδηποτε εκπορευονται απο το Συνταγμα και απο την Ευρωπαικη νομοθεσια.
Αλλα εαν ολοι καταντησουν θρησκευαμενοι η θρησκοληπτοι με τη μια η την αλλη θρησκεια τοτε μια ενωση αθεων τελικα σε τι μπορει να χρησιμευει απο τη στιγμη που αυτη δεν θα στεκεται κριτικα απεναντι στο φαινομενο της θρησκειας,αλλα αντιθετα θα εγκωμιαζει με καθε τροπο τη διαιωνιση της.

Η εννοια της ελευθεριας δεν ειναι μονοδρομη,αλλα αμφιδρομη.Ελευθερια μεν στην ελευθερη εκφραση των οποιων ιδεων,αλλα κι ελευθερια απο την αλλη στην ασκηση κριτικης.Διοτι οτι εκτιθεται δημοσιως αναποφευκτα θα υφισταται και την αναλογη κριτικη.

Ομως καμμια θρησκεια προς το παρον δεν ειναι συνηθισμενη στον ελευθερο διαλογο και την κριτικη,παρα μοναχα σε αυστηρα επιτακτικους μονολογους.Οποτε για τι ειδους υπερασπιση θρησκευτικης ελευθεριας μιλαμε,αφου ουτως η αλλως ολες οι θρησκειες διατηρουν ως αναφαιρετο δικαιωμα τους την επιβολη τους επανω στην υποσταση καθετι του διαφορετικου.Και για αυτο τους το κατορθωμα τωρα μηπως θελουν και εναν συνηγορο απο πανω?
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

επικουρειος έγραψε:
Η Ένωση Άθεων είναι υπέρ της ανέγερσης ναών κάθε θρησκείας, διότι ένας εκ των βασικών στόχων της βάσει του καταστατικού της είναι η προώθηση της θρησκευτικής ελευθερίας. Διαβαζοντας λοιπον ενα απλο αποσπασμα θεωρω οτι η ενωση σας ειναι υπερ στο να υπαρχει αυτη η θρησκευτικη ελευθερια καθε θρησκειας αρα οσο και αν δεν συμφωνειται με τα οσα λενε οι μαρτυρες του γιαχωβα θα τα υποστηριξετε την στιγμη που καποιοι θα τα αποδοκιμασουνε μονο και μονο για λογους θρησκευτικης ελευθεριας
Πραγμα το οποιο ειναι αντιφατικο απο μονο του,διοτι η καθε λογης θρησκευτικη ομηγυρη ξερει παρα πολυ καλα να προασπιζει τα δικα της αποκλειστικα συμφεροντα και δεν περιμενει απο αθεους να κανουν κατι τετοιο. Και οι οποιες ελευθεριες οπωσδηποτε εκπορευονται απο το Συνταγμα και απο την Ευρωπαικη νομοθεσια.
Νομίζω ότι πνιγόμαστε σε μία κουταλιά νερό. Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Δεν υπάρχει καμία αντίφαση. Διαφωνώ ότι «η κάθε λογής θρησκευτική ομήγυρη ξέρει να προασπίζει τα συμφεροντά της». Μήπως οι χριστιανοί μπορούν να προασπίζουν τα συμφέροντά τους στις μουσουλμανικές χώρες; Ή οι άλλες (εκτός ΧΟ) θρησκείες μπορούν να προασπίζουν τα συμφέροντά τους στην Ελλάδα; Η ανεξιθρησκία είναι κάτι για το οποίο πρέπει να μοχθούμε όλοι ανεξάρτητα από το αν είμαστε άθεοι ή θεϊστές. Οι ελευθερίες εκπορεύονται από το Σύνταγμα και την Ευρωπαϊκή νομοθεσία αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το Σύνταγμα και η Ευρωπαϊκή νομοθεσία τηρούνται (βλέπε π.χ. νήματα σχετικά με τη σαρία που ισχύει στη Θράκη).

Όσο για το πρώτο quote, προσωπικά δε θα συμφωνήσω με αυτά που λένε οι Ιεχωβάδες αλλά σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να υπερασπιστούμε το δικαίωμά τους να εκφράζουν τις πεποιθήσεις τους αλλά και να εφαρμόζουν τις πρακτικές τους, εφόσον αυτές δεν αντίκεινται στα ανθρώπινα δικαιώματα. Πιστεύω ότι το ίδιο να ισχύει και για την ΕνΑ, αλλιώς για μένα δεν έχει νόημα να είμαι μέλος μίας ένωσης που θα έχει διαφορετική στάση.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

ρε παιδια μου ομορφα το ζητημα ειναι απλο! Ειναι η θρησκεια το μεσο που χρησιμοποιηθηκε για να βυθισει τον κοσμο στο σκοταδισμο, στην αιματοχυσια, ως μεσο χειραγωγησης κτλ? Ναι! Κατανοω την πολιτισμενη και ρομαντικη διαθεση που σας διακατεχει περι ελευθεριας σεβασμου κτλ αλλα εικαζω οτι αυτη σας η σταση πηγαζει γιατι μεν βαπτιστηκατε νταιλικι σε νηπιακη ηλικια, η θρησκεια των περισσοτερων ομως (χ.ο) ειναι χλιαρη. Παντως καμια θρησκεια δε σας εχει αναγκη για να χειραγωγει τους πιστους της κ να τραμπουκιζει τα παιδια της!
Αλλωστε πως γινεται να υποστηριζουμε την αναγκη της θρησκειας για ελευθερια οταν η ουσια της θρησκειας ειναι τα δεσμα κ η ανελευθερια. Στην ουσια στηριζουμε την ελευθερια της θρησκειας να σκλαβωνει...
Adults with imaginary friends are stupid
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Ένα σημαντικό πρόβλημα είναι η κεντρικά οργανωμένη θρησκεία.
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Ibraim Bielidopoulos έγραψε:Ένα σημαντικό πρόβλημα είναι η κεντρικά οργανωμένη θρησκεία.
να αναφερω οτι οι μαρτυρες μεταξυ τους αναφερονται στην θρησκεια τους ως ''η οργανωση''.
Λενε για παραδειγμα:πρεπει να πειθαρχουμε στις κατευθυνσεις της οργανωσης.
Adults with imaginary friends are stupid
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Η γνωστή υπακοή προς τον πνευματικά ανώτερο.
Πρόκειται περί πολιτικο-στρατιωτικής οργάνωσης παρά θρησκευτικής και μάλιστα ορθολογικά οργανωμένης.
Ακούγεται κουφό, αλλά για ψάξτε το λιγάκι.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

csar έγραψε:Η ανεξιθρησκία είναι κάτι για το οποίο πρέπει να μοχθούμε όλοι ανεξάρτητα από το αν είμαστε άθεοι ή θεϊστές. Οι ελευθερίες εκπορεύονται από το Σύνταγμα και την Ευρωπαϊκή νομοθεσία αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το Σύνταγμα και η Ευρωπαϊκή νομοθεσία τηρούνται (βλέπε π.χ. νήματα σχετικά με τη σαρία που ισχύει στη Θράκη).

Όσο για το πρώτο quote, προσωπικά δε θα συμφωνήσω με αυτά που λένε οι Ιεχωβάδες αλλά σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να υπερασπιστούμε το δικαίωμά τους να εκφράζουν τις πεποιθήσεις τους αλλά και να εφαρμόζουν τις πρακτικές τους, εφόσον αυτές δεν αντίκεινται στα ανθρώπινα δικαιώματα. Πιστεύω ότι το ίδιο να ισχύει και για την ΕνΑ, αλλιώς για μένα δεν έχει νόημα να είμαι μέλος μίας ένωσης που θα έχει διαφορετική στάση.
:text-+1:

Το ζητούμενο για μένα δεν είναι να τους απαγορευτεί να μιλάνε για τη θρησκεία τους, αλλά το να κάνουμε τον κόσμο να καταλάβει ότι αυτά που λένε είναι μαλακίες.
It is by will alone I set my mind in motion.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Vasiliki Dove έγραψε:εικαζω οτι αυτη σας η σταση πηγαζει γιατι μεν βαπτιστηκατε νταιλικι σε νηπιακη ηλικια, η θρησκεια των περισσοτερων ομως (χ.ο) ειναι χλιαρη. Παντως καμια θρησκεια δε σας εχει αναγκη για να χειραγωγει τους πιστους της κ να τραμπουκιζει τα παιδια της!
Αλλωστε πως γινεται να υποστηριζουμε την αναγκη της θρησκειας για ελευθερια οταν η ουσια της θρησκειας ειναι τα δεσμα κ η ανελευθερια.
Vasiliki Dove, δεν έχει καμία σχέση με ρομαντική διάθεση ή κάτι τέτοιο. Για μένα είναι σαφές ότι πρέπει να υπάρχει απόλυτη ελευθερία ιδεών. Για αυτό το λόγο είμαι κατά της άποψης που έχουν κάποιοι να τεθεί εκτός νόμου η Χρυσή Αυγή και κατά της ποινικοποίησης της άρνησης του ολοκαυτώματος. Ας μην ξεχνάμε ότι κάτι που σήμερα θεωρείται παράλογο ή μπούρδα, μετά από πενήντα χρόνια να θεωρείται αυτονόητο και το τούμπαλιν. Πάρε για παράδειγμα το 8ωρο ή την πενθήμερη εργασία.

Τονίζω αυτό που έγραψα αρκεί να μην αντίκειται στα ανθρώπινα δικαιώματα. Εσύ είχες την άσχημη εμπειρία «της οργάνωσης» (και το θεωρώ θαύμα το πώς ξέφυγες, για να είμαι ειλικρινής) αλλά μην ξεχνάς ότι αυτό που υπέστης ήταν στυγνή παραβίαση των ανθρώπινων δικαιωμάτων σου.

Το Τεμπελόσκυλο έχει δίκιο όταν λέει ότι «το ζητούμενο δεν είναι να τους απαγορευτεί να μιλάνε για τη θρησκεία τους, αλλά το να κάνουμε τον κόσμο να καταλάβει ότι αυτά που λένε είναι μαλακίες». Εξάλλου αν απαγορευτεί μία θρησκεία, αμέσως θα γίνει ελκυστική.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αποψη που εχω περι των προσωπικων πεποιθησεων,των επιλογων και του τροπου ζωης που εχουν οι αλλοι ειναι οτι πρεπει να υποκειται σε μια κριτικη εστω του επιπεδου κουτσομπολιου.Στην ζωη ο καθενας με τον τροπο του αποτελει ειτε προτυπο προς μιμησιν,ειτε παραδειγμα προς αποφυγιν και ποτε δεν ειναι αρκετο στη ζωη να λαμβανεται κατι ως δεδομενο υπερανω κριτικης.Ειναι δηλαδη αυτο που ειναι,κι εφοσον ειναι αρα τοτε θα ειναι και καλο,διοτι αλλιως αυτο το κατι δεν θα υπηρχε.Αρα οτι υπαρχει ειναι για το καλο,και για να λειπει απο την αλεπου η ουρα της καποιος καλος λογος θα υπαρχει και για αυτο.

Ουτε τυφλη απορριψη,ουτε και τυφλη αποδοχη,αλλα ψυχραιμη εξεταση μεσω του ορθου λογου για την πραγματικη αξια του καθε τι ανεξαρτητως των οποιων επιρροων θα ασκουνται απο το περιβαλλον προς διαμορφωση αποψης.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

αν απαγορευτει ο νηπιοβαπτισμος, γιατι αυτο νομιζω οτι ειναι παραβιαση των ανθρωπινων δικαιωματων οπως επισης κ η υποχρεωτικη κατηχηση των παιδιων κ των νηπιων θα ειναι μια πολυ καλη αρχη! Δυστυχως πρακτικα δεν μπορω να ελπιζω σε κατι καλυτερο. Μου αρκει απλα να εχουμε κοσμικο κρατος! Να τερματιστει επιτελους η θεοκρατια..
Adults with imaginary friends are stupid
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

θεοκρατια στην ελλαδα δεν ειχαμε ποτε

γιατι προσπαθειτε ορισμενοι να κανετε οσους εφυγαν απο την θρησκεια να ξανα γυρισουν πισω?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το μόνο ίσως από καραμπόλα πλεονέκτημα της κεντρικά σχεδιασμένης διδασκαλίας χριστιανοκεντρικών θρησκευτικών είναι ότι, επειδή ακριβώς αυτή η διδασκαλία είναι αναποτελεσματική και οι μαθητές δε νοιάζονται ιδιαίτερα για κάτι περισσότερο από τους βαθμούς, το "κενό" και τη φασαρία, μετριάζει το φανατισμό. Όταν και αν πετύχουμε τον περίφημο διοικητικό διαχωρισμό, οι φανατικοί θα είναι αυτοί που θα αναλάβουν την κατήχηση των χριστιανόπαιδων, που αργότερα θα εξελιχτούν σε αθέους γιατί θα δουν από πρώτο χέρι τι σημαίνει να είναι κανείς χριστιανός.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση