Στρατιώτες του Χριστού! Ταλιμπάν κατήχηση σε ελληνόπουλα.

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Vasiliki Dove έγραψε:Οταν ερχονταν η ωρα (το καθε παιδι δειχνει ποτε ειναι η ωρα) θα του εξηγουσα την θεση περι ανυπαρξιας του θεου και περι θρησκευτικησ παρακρουσης. Αν σε μεγαλυτερη ηλικια ηθελε να κανει ερευνα για τις θρησκειες (υπο την σοφη μου καθοδηγηση παντα χα χα χα χα χα ) δεν θα το απετρεπα. Αν δεν εδειχνε κανενα ενδιαφερον απο μονο του γιατι να το ωθησω να εξερευνησει φανταστικους φιλους?
Πιστεύω ότι το να μάθει ένα παιδί για τις θρησκείες είναι σημαντικό. Αλλιώς είναι πολύ πιθανό να παραπλανηθεί αργότερα και να πέσει στη λούμπα της θρησκείας (ο μη γένοιτο). Να σκεφτεί π.χ. «Ρε συ, αυτά τα περί αγάπης ωραία είναι, εγώ δεν τα ήξερα. Για να προσχωρήσω στον Χριστιανισμό.»

Στο κάτω κάτω θέλουμε τα παιδιά μας να αποφασίσουν μόνα τους τη θέση τους απέναντι στις θρησκείες. Απλά, έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα, πρέπει να τα προστατέψουμε από τη μονόπλευρη πλύση εγεκφάλου που υφίστανται στο σχολείο αλλά και έξω από αυτό.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπράβο, πολλά μπράβο :text-bravo: :text-bravo: :text-bravo: :text-bravo: :text-bravo: στη Βασιλική. Χαίρομαι πολύ που ακούω από έναν από τους πιο βάναυσα παθόντες ότι ΔΕΝ πρόκειται για κακοποίηση· τη θεωρώ πολύ γενναία, σοβαρή και αποστασιοποιημένη στάση. Πολλές φορές παρασύρομαι κι εγώ, σε πιο χαλαρά μέσα κοινωνικής δικτύωσης (aka facebook), μιλώντας ή σχολιάζοντας για κακοποίηση, ξέρω όμως, τουλάχιστον ενδόμυχα, ότι πρόκειται πιο πολύ για υπερβολική έκφραση δυσανάλογης βαρύτητας με σκοπό μάλλον να προκαλέσει ή αφυπνίσει κι όχι ότι ισχύει έτσι στην κυριολεξία της.

csar, χαίρομαι επίσης που συμμεριζόμαστε τις ίδιες απόψεις για τη θρησκευτική παιδεία των παιδιών, καθ' όσον έχω πολλάκις αναφέρει ότι προτιμώ, σε πρώτη τουλάχιστον φάση, να διδαχτεί η κόρη μου κανονικά το μάθημα –τουλάχιστον μέχρι ν' αποφασίσει ενσυνείδητα η ίδια ότι επιθυμεί ν' απέχει–, θεωρώντας ότι έχοντας μάθει τα παραμύθια θα μπορεί να προστατευτεί πολύ καλύτερα αργότερα, έχοντας γνώση του αντικειμένου, και να μην αποτελέσει εύκολη βορά του κάθε –και καλά– γνώστη-επιτήδειου.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

εγώ από την άλλη διαφωνώ. Ειδικά το συγκεκριμένο μάθημα εκπαιδεύει το παιδί ότι πρέπει να παπαγαλίζει «αλήθειες» αδιαμαρτύρητα. Δεν μπορώ να φανταστώ χειρότερη εμπειρία αναφορικά με την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης.
Και η ιστορία το ίδιο κάνει αλλά εκεί μιλάμε για γεγονότα καθολικώς αποδεκτά ως προς την ύπαρξη τους (η ερμηνεία τους μπορεί να διαφέρει).
Στα θρησκευτικά δεν μιλάμε καν για γεγονότα (αναστήθηκε ρε παιδιά; σοβαρά;!) αλλά για φαντασιώσεις διαφόρων τα οποία όμως παρουσιάζονται ως αδιαμφισβήτητα και καθολικές αλήθειες. Δεν είναι τυχαίο που η ύπαρξη των άλλων απόψεων αποκρύπτεται συστηματικά για 8 χρόνια έως την 2α 3η λυκείου και εκεί παρουσιάζεται εντελώς δυσφημιστικά. Την θρησκευτική άποψη μπορείς να τη διδάξεις εσύ στο σπίτι, αλλά δε μπορείς να αγνοείς την καταλυτική επίδραση που μπορεί να έχει ένας θεολόγος με σπουδές ψυχολογίας - ποιμαντικής στο χαρακτήρα του παιδιού.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

apeleytheros έγραψε:Την θρησκευτική άποψη μπορείς να τη διδάξεις εσύ στο σπίτι.
Κι εγώ αυτό εννοούσα (αν και ξαναδιαβάζοντας αυτό που έγραψα, συνειδητοποίησα ότι δεν ήταν καθόλου σαφές).

Είναι πολύ επικίνδυνο να αφήσεις αυτό το θέμα στους θεολόγους του σχολείου, κατά την άποψή μου.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Αρχικα να ξεκαθαρισω τη θεση μου περι κακοποιησης ή μη.. Οταν ελεγα οτι δεν ειναι κακοποιηση εννουσα το συγκεκριμενο θεμα, δλδ την αφηγηση θρησκευτικων ιστοριων προορισμενες για παιδια στην τρυφερη ηλικια των 2-6. Απο κει και περα το σεναριο αλλαζει. Σαφεστατα μιλαμε για κακοποιηση απο τη στιγμη που θα πας στο σχολειο κι επειτα. Γιατι εκει ξεκιναει η συναναστροφη "κοσμικους" (ατομο μη μαρτυρες, ετσι του λενε). Σ αυτη την περιπτωση λοιπον πρεπει να εισαι ηδη θωρακισμενος γι αυτα που θα κληθεις να αντιμετωπησεις και να ακουσεις.. Μαθαινεις ως τα 5-6 πολυ καλα οτι η ζωη σου πρεπει να ειναι αφιερωμενη στον Ιεχωβα γτ αυτος σε αγαπαει, σε επλασε και θελει το καλο σου.. γι' αυτο.. "αν θες να σ αγαπαει η μαμα και ο μπαμπας τοτε πρεπει να ακους αυτα που λεει ο Ιεχωβα", αλλιως δε θα μπεις στον παραδεισο και θα καταστραφεις στον αρμαγεδωνα..
Οπου "αυτα που λεει ο Ιεχωβα" ειναι:
1 .αποχη απο καθε θρησκευτικη και εθνικη γιορτη στο σχολειο, αλλιως ο ιεχωβα και οι γονεις δε σ αγαπουν..
2. γενεθλια (ακομα και αν καποιος σου ευχηθει "τ' ακους" γιατι επρεπε να εχεις ξεκαθαρισει τη θεση σου), αλλιως ο ιεχωβα και οι γονεις δε σ αγαπουν..
3. αποχη απο κοινωνικη συναναστροφη γτ τα κοσμικα παιδια μπορει να μην ειναι απαραιτητα κακα παιδια αλλα δεν μοιαρζεστε τις ιδιες αρχες και μπορει να σε παρασυρουν (εξαιρουνται οι περιπτωσεις που τα προσυλητιζεις), αλλιως ο ιεχωβα και οι γονεις δε σ αγαπουν..
4. επιβαλλεται να πηγαινεις 3 φορες τη βδομαδα στη συναθροιση (τωρα εγινε 2), να συμμετεχεις και να καθεσαι φρονιμα ακομα και αν εισαι 2-3 χρονων, αλλιως ο ιεχωβα και οι γονεις δε σ αγαπουν..
5. επιβαλλεται να πηγαινεις στο εργο (να μοιραζεις περιοδικα και φυλλαδια στο δρομο), αλλιως ο ιεχωβα και οι γονεις δε σ αγαπουν..
6. καπνισμα; ο ιεχωβα και οι γονεις δε σε αγαπουν..
7. σχεσεις με το αντιθετο φιλο; ο ιεχωβα και οι γονεις δε σ αγαπουν
8. βριζεις;
εκανες στο σταυρο σου μιμουμενος τα αλλα παιδακια;
βοηθησες να στολισουν δεντρο;
δεχθηκες δωρα για γενεθλια ή χριστουγεννα ή ονομαστικη γιορτη;
ακους metal;
βλεπεις θριλερ;
εισαι ανυποτακτος στους γονεις;
βλεπεις εργα με βια;
βλεπεις εργα που προαγουν το κερατωματα, ανηθικη ζωη, σχεσεις εκτος γαμου;
μηπως δεν προσευχεσαι τακτικα καθε μερα;
μηπως εχεις αισθηματα για καποιον που δεν ειναι μαρτυρας του ιεχωβα;
μηπως δεν μελετας καθημερινα την Αγ. Γραφη και τα εντυπα της οργανωσης;
μηπως ξερεις οτι καποιος απο τους αδερφους εκανε κατι κακο και δεν τον εχεις καταδωσει στο πρεσβυτεριο;
....ο καταλογος ειναι στ αληθεια ατελειωτος....για ολους αυτους τους λογους λοιπον, αν κατι απο αυτα που πρεπει να κανεις δεν τα κανεις ή αν αυτα που δεν πρεπει να κανεις..τα κανεις τα πραγματα ειναι απλα..
Ο ΙΕΧΩΒΑ ΔΕΝ Σ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΕ ΑΓΑΠΟΥΝ...
Δεν ξερω ποσο πολυ μπορει να το νιωσετε ολο αυτο που περιγραφω, αλλα το να σε αγαπουν οι γονεις σου με ορους, το να ξερεις οτι ανα πασα στιγμη μπορει να βρεθεις εκτος δεν ειναι απλα κακοποιηση...ειναι ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ..
Θυμαμαι πολλες φορες να εχω αισθηματα απογοητευσης και ανεπαρκειας γτ δεν καταφερα να ειμαι το σωστο παιδι που θα επρεπε να ειμαι, θυμαμαι πολλες φορες να κατηγορω τον εαυτο μου επειδη ειχαν δικιο οι δικοι μου που με τιμωρουσαν επειδη στεναχωρησα τον ιεχωβα..
Θλιβερο να πρεπει να κερδισεις την αγαπη και την περηφανεια των γονιων με τετοιυς τροπους..

Τωρα σε οτι αφορα την διαπαιδαγωγηση των παιδιων για τις θρησκειες που λεγαμε πριν..δεν ειπα οτι θα απομονωσω το παιδι απο καθε τι θρησκευτικο, απλα δεν υπαρχει λογος να πω οτιδηποτε πριν αυτο εκφρασει οποιαδηποτε απορια.. Αν ειναι 6 και μου πει: "γτ μαμα τα παιδια κανουν το σταυρο τους;" φυσικα και θα απαντησω. Αλλα αν ποτε δεν αναρωτηθει, γτ να του βαλω ζιζανια στο κεφαλι; Αργα ή γρηγορα θα ερθει σε επαφη με το αντιγονο "θρησκεια-θεος", τοτε θα ειμαι εκει (να ειστε σιγουροι) να το βοηθησω να αναπτυξει τα καταλληλα αντισωματα.. :D (ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ....)
Adults with imaginary friends are stupid
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

αυτό που περιγράφεις συνιστά κακοποίηση. Στα δικαιώματα του παιδιού περιλαμβάνεται το αίσθημα ασφάλειας και ελεύθερης πρόσβασης στις κοινωνικές δραστηριότητες.
http://www.unicef.gr/reports/symb.php#37
Off Topic
Vasiliki Dove έγραψε:ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ....
αντιθέτως. οι εμπειρίες σου που μας μεταφέρεις είναι μοναδικές.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-yeahthat: για το τελευταίο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
than
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 21 Αύγ 2013 12:49
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρωην μαρτυρας κι εγω, εφυγα στα 21 περιπου απο επιλογη μου και δυσκολευτικα πολυ να ξεκολλησει το μυαλο μου απ ολα αυτα που περιγραφει η Βασιλικη...
Και σημερα παρολο που εχουν περασει μερικα χρονια, ακομα θυμωνω με ολα αυτα που τραβηξα στ ονομα της αληθειας και του ιεχωβα της σκοπιας
Δυστυχως τα μεγαλα θυματα αυτης της οργανωσης ειναι τα παιδια, στα οποια γινεται πλυση απο την στιγμη που αρχιζουν ν αντιλαμβανονται τον κοσμο γυρω τους με σκοπο να τους σφραγισουν το μυαλο μπας και τους κρατησουν εκει στο μεσαιωνα

που ειναι ο υμνος που ελεγε " αφοβα τωρα στρατιωτες του θεου :clap: ", Βασιλικη θυμασαι?
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο παρουσιαστής έμεινε κάγκελο.

Κάτι σχετικό που αλίευσα στο διαδίκτυο περί κατήχησης και υπακοής.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Than (Θάνο;) καλωσόρισες. Δεν κάνεις κι εσύ τη δική σου αυτοσύσταση να μας πεις δυο λόγια και να σε γνωρίσουμε καλύτερα;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Καπως ετσι μεγαλωνουν ολοι οι φανατικοι,ως και οι αδελφοι μουσουλμανοι που αμα τους αφησεις ελευθερους ψηφιζουν τον δικο τους τρελαμενο για προεδρο.Κι αμα εκ των υστερων δεν προλαβουν να τον ανατρεψουν ολοι οσοι τους εχει απομεινει εστω και λιγο μυαλο οσο ειναι καιρος,τοτε η πορεια της χωρας ειναι προδιαγεγραμμενη προς ενα θεοκρατικο καθεστως της μπουργκας.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

7. αποχη απο σχεσεις με το αντιθετο φιλο; ο ιεχωβα και οι γονεις δε σ αγαπουν
γενικα αποχη απο σχεσεις η μονο με το αντιθετο φυλο? :think:

ακους metal;
βλεπεις θριλερ;
βλεπεις εργα που προαγουν το κερατωματα, ανηθικη ζωη, σχεσεις εκτος γαμου;
μηπως δεν προσευχεσαι τακτικα καθε μερα;
[τασσο για εσενα λενε :D ]


πραγματικα ελεος ολα αυτα αλλα θα το ξαναπω και θα σκυλιασω να το λεω
γιατι την στιγμη που υπαρχουν χειροτερα οπως αυτα αγωνιζομαστε για θρησκευτικη ελευθερια? σαν ανθρωποι μπορει να ειναι συμπαθεστατοι αλλα την στιγμη που καταπιεζουν και κανουν προπαγανδα σε ολους τους ανθρωπους γενικα εμεις πρεπει να δεχτουμε να συνεχιζονται οι αγωνες τους?

κραξτε με ελευθερα τωρα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

aristotelis_1 έγραψε:7. αποχη απο σχεσεις με το αντιθετο φιλο; ο ιεχωβα και οι γονεις δε σ αγαπουν
γενικα αποχη απο σχεσεις η μονο με το αντιθετο φυλο? :think:

ακους metal;
βλεπεις θριλερ;
βλεπεις εργα που προαγουν το κερατωματα, ανηθικη ζωη, σχεσεις εκτος γαμου;
μηπως δεν προσευχεσαι τακτικα καθε μερα;
[τασσο για εσενα λενε :D ]


πραγματικα ελεος ολα αυτα αλλα θα το ξαναπω και θα σκυλιασω να το λεω
γιατι την στιγμη που υπαρχουν χειροτερα οπως αυτα αγωνιζομαστε για θρησκευτικη ελευθερια? σαν ανθρωποι μπορει να ειναι συμπαθεστατοι αλλα την στιγμη που καταπιεζουν και κανουν προπαγανδα σε ολους τους ανθρωπους γενικα εμεις πρεπει να δεχτουμε να συνεχιζονται οι αγωνες τους?

κραξτε με ελευθερα τωρα
ποιος δεχεται να συνεχιζονται οι αγωνες τους? Και ποιους αγωνες εννοεις?
Adults with imaginary friends are stupid
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Η Ένωση Άθεων είναι υπέρ της ανέγερσης ναών κάθε θρησκείας, διότι ένας εκ των βασικών στόχων της βάσει του καταστατικού της είναι η προώθηση της θρησκευτικής ελευθερίας.

διαβαζοντας λοιπον ενα απλο αποσπασμα θεωρω οτι η ενωση σας ειναι υπερ στο να υπαρχει αυτη η θρησκευτικη ελευθερια καθε θρησκειας αρα οσο και αν δεν συμφωνειται με τα οσα λενε οι μαρτυρες του γιαχωβα θα τα υποστηριξετε την στιγμη που καποιοι θα τα αποδοκιμασουνε μονο και μονο για λογους θρησκευτικης ελευθεριας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

aristotelis_1 έγραψε:Η Ένωση Άθεων είναι υπέρ της ανέγερσης ναών κάθε θρησκείας
:facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:
πες μου σε παρακαλώ ότι κάνεις πλάκα! Για ποίο γαμημένο λόγο να ανεγερθόυν ναοί; Άσε που έτσι κι αλλίως ή κάθε μαλακισμένη αίρεση έχει κανονικά και με τον νόμο τους ευκτήριους οίκους της για να λατρέυουν τον φανταστικό θεό τους! Τι άλλο ζητάνε;
Adults with imaginary friends are stupid
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν τα λεω εγω αυτα καλη μου διαβασα οτι η ενωση ειναι υπερ καθε θρησκευτικης ελευθεριας και να γινονται ναοι
και λεω οτι αφου ειναι υπερ στην θρησκευτικη ελευθερια αρα θα υπερασπιστουν το δικαιωμα να λενε καποιοι ολα οσα ανεφερες?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Καταστατικό ΕνΑ, άρθρο 2 έγραψε:Βασικός σκοπός της Ένωσης είναι η προώθηση της εκκοσμίκευσης της πολιτείας, της θρησκευτικής ελευθερίας, του ανθρωπισμού, του σκεπτικισμού, του ορθολογισμού, της κριτικής σκέψης και της αθεϊστικής οπτικής.
Τώρα αν απ' αυτό καταλαβαίνει κανείς ότι "η Ένωση είναι υπέρ της ανέγερσης ναών", δεν έχω να πω κάτι. Άσε που αυτό το "υπέρ της ανέγερσης ναών" σηκώνει πολλή κουβέντα.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τεμπελοσκυλο ασε τους ναους μια ερωτιση μονο
εισαι υπερ της θρησκευτικης ελευθεριας? δηλαδη υπερ του να λεει ο εκπροσοπος τον γιαχωβαδων ολα τα παραπανω στους πιστους του?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ναι, προσωπικά είμαι υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και της ελευθερίας του λόγου. Μπορεί ο καθένας να διαλέξει όποια θρησκεία θέλει και να την ασκεί, όσο σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα και τους νόμους. Ομοίως κι εγώ μπορώ να εκφράζω τη γνώμη μου για τη θρησκεία του καθενός, υπό τις ίδιες προϋποθέσεις.
It is by will alone I set my mind in motion.
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Ναι, προσωπικά είμαι υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και της ελευθερίας του λόγου. Μπορεί ο καθένας να διαλέξει όποια θρησκεία θέλει και να την ασκεί, όσο σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα και τους νόμους. Ομοίως κι εγώ μπορώ να εκφράζω τη γνώμη μου για τη θρησκεία του καθενός, υπό τις ίδιες προϋποθέσεις.
Adults with imaginary friends are stupid
Απάντηση