Στρατιώτες του Χριστού! Ταλιμπάν κατήχηση σε ελληνόπουλα.

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Ίσως ορισμένοι γνωρίζετε το σχετικό βίντεο της ΕΤ1.

Πολύ λυπηρό, απαισιόδοξο και μίζερο μέλλον για μικρά παιδιά και κατ'επέκταση της Ελλάδας προβλέπω. Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου και να οδύρεσαι από αγανάκτηση. Οι γονείς αυτών των παιδιών θα έπρεπε να χαρακτηρίζονται δολοφόνοι και θα έπρεπε να ντρέπονται για την κατάντια τους.

Όποιος έχει το κουράγιο, ας το παρακολουθήσει στο youtube:

Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Stan υπερβάλλεις κατά τη γνώμη μου. Ναι, είναι σαφές πως αυτού του είδους η ακραία φανατική θρησκευτική διαπαιδαγώγηση ίσως να ξεπερνά τα όρια της αποδεκτής γονικής διαπαιδαγώγησης αλλά σε γενικές γραμμές είναι ο κανόνας σε όλες τις οικογένειες. Τι εννοώ: όχι ότι όλοι κάνουν τα παιδιά τους ταλιμπανάκια αλλά ότι είναι αναπόφευκτο αν κάποιος είναι φανατικός χριστιανός να περάσει στο παιδί του αυτές τις αξίες,διότι αυτά θα λέει και θα κάνει στην καθημερινότητά του. Και σ'αυτήν ειδικά την ηλικία τα παιδιά επηρεάζονται σε μεγάλο βαθμό από τους γονείς τους. Ο Ντώκινς μάλιστα διατύπωσε την υπόθεση πως ίσως αυτό να είναι εξελικτικό κατάλοιπο, δηλαδή η παιδική ευπιστία στη γονεϊκή αυθεντία να είναι επιβιωτικό πλεονέκτημα.

Οκ είναι λυπηρό το να βλέπει κανείς ένα παιδάκι να παπαγαλίζει τέτοιες αηδίες αλλά όχι και "δολοφόνοι που πρέπει να ντρέπονται για την κατάντια τους", Το πρόβλημα είναι η ίδια η θρησκεία που δημιουργεί στον άνθρωπο τόσο έντονη την ανάγκη να την εμφυσήσει στα παιδιά του γιατί είναι πεπεισμένος πως κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο για τη σωτηρία τους. Εσύ αν ήσουν απόλυτα πεπεισμένος ότι η θρησκεία θα προστατεύσει το παιδί σου από την αιώνια καταδίκη και ότι θα του χαρίσει την απόλυτη ευτυχία δεν θα έκανες το ίδιο;

Θα μου πεις "εγώ δεν θα ήμουνα απόλυτα πεπεισμένος". Σωστό. Κάποιοι όμως είναι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
παιδι της Γης
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2013 23:13
Όνομα Ιστότοπου: -

γινουν δε γινουν ταλιμπαν ειναι αποτροπεο. το παιδι αρχισε ηδη να μαθαινει να μην αγαπα την ζωη. διοτι η μετουσιωση του ιδανικου ερχεται μεσα απο την ταπεινωση , υπακοη ,προσευχη . πιο περιεκτικα δεν θα μπορουσε κανεις να περιγραψει το μηνυμα της χριστιανοσυνης. και το αλλο το καναν οι γονεις του τζουκ μποξ προκειμενουν να ακουν επαινους στο χωριο τους. οτι να ναι.
τελικα ειχε και τα θετικα της που την κλεισαν την ερτ, γιατι σιγουρα ενα ποσοστο των παιδιων που θα βλεπαν την εκπομπη θα παρασυρονταν
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Ας μείνουμε στην κατήχηση και τη θρησκευτική διαπαιδαγώγηση, και ας μην το συνδέσουμε με την ΕΡΤ. Υπάρχει άλλο θέμα για την ΕΡΤ.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Οκ είναι λυπηρό το να βλέπει κανείς ένα παιδάκι να παπαγαλίζει τέτοιες αηδίες αλλά όχι και "δολοφόνοι που πρέπει να ντρέπονται για την κατάντια τους"...
Αυτού του είδους η κατήχηση είναι που κάνει ανθρώπους να ρίχνουν αεροπλάνα σε κτίρια. Εγώ δεν είδα το παιδάκι να λέει για αγάπη και σεβασμό, μόνο τα χειρότερα τους έμαθαν ενώ συνδυάζοντας της λέξη "στρατιώτης" αυτά τα παιδιά είναι στον καλό δρόμο για εξτρεμισμό, με ηθικούς αυτουργούς τους γονείς τους.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
παιδι της Γης
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2013 23:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Off Topic
Ας μείνουμε στην κατήχηση και τη θρησκευτική διαπαιδαγώγηση, και ας μην το συνδέσουμε με την ΕΡΤ. Υπάρχει άλλο θέμα για την ΕΡΤ.


το σχολιο για την ερτ πιο πολυ αστειευομενος το εκανα και αφου ειναι επικαιρο ειδα οτι κολλουσε και με το θεμα μιας και εχει εκπομπες που προμοταρουν την ορθοδοξη εκκλησια
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

ρε παιδιά αφού παραδέχεστε οτι το παιδάκι έχει φάει παπάτζα απο τους γονείς, τι σχέση έχει το κανάλι ?

ε τι να κάνουμε υπάρχουνε και κι αυτοί.

λες "ανηψιά μου μετράει μέχρι το 20" και σου λενε "ο δικός μου ξέρει το πάτερ ημών απέξω"

thats fuckin life και that's fucking religious freedom. αμα τη θέλουμε για μας πρέπει να τη μπορούμε για τους άλλους

νομίζω οτι και ο τίτλος του θέματος ειναι υπερβολικός.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε:
....νομίζω οτι και ο τίτλος του θέματος ειναι υπερβολικός.
Ναι ίσως έχεις δίκιο για τον τίτλο του thread και τον τρόπο που μίλησα αλλά εκείνη τη στιγμή ήμουν αγανακτισμένος με την παιδική κακοποίηση τους.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

και το παιδική κακοποίηση ειναι υπερβολικό.

βέβαια αν συνεχίσουν έτσι όμως τα παιδάκια αυτά , πιθανόν να την διαπράξουν στο μέλλον
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

λες "ανηψιά μου μετράει μέχρι το 20" και σου λενε "ο δικός μου ξέρει το πάτερ ημών απέξω"

Εγω σε ηλικια 4 (υπαρχει και ηχητικο ντοκουμεντο) ηξερα και τα 66 βιβλια της βιβλιου απ εξω, το πατερ ημων εννοειται, ηξερα οτι ηθελα να γινω "σκαπανισσα" (ΣΕΠ και μαλακιες, αυτος ειναι επαγγελματικος προσανατολισμος) και επισης ηξερα τις μισες βιβλιες ιστοριες απ εξω.. Οι συγγενεις μου συχνα θεωρουσαν οτι ειχα τη χαρη του αγιου πνευματος γτ ειχα ταλεντο στην αποστηθηση τετοιων ιστοριων. Ακομα κλαιω τα καμμενα εγκεφαλικα μου κυτταρα.. :lol: :lol: :lol: :lol:
Adults with imaginary friends are stupid
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

κάνεις πλάκα, έτσι ?? !??!

4 χρονών?

Απο την άλλη, παρότι είμαι άθεος απο το Γυμνάσιο, σκέφτομαι οτι προσωπικά ακόμα θυμάμαι σχεδόν ολόκληρο το πιστεύω, το πατερ ημών, το χριστος ανέστη, (μπορεί και το τη υπερμαχω στρατηγώ) ίσως και άλλα, απο την καταναγκαστική εκμάθησήτους στο δημοτικό μέχρι και την αναγκστική επανάληψή τους μέχρι και το τέλος του λυκείου, και έχουν περάσει 15 χρόνια απο τότε και όλα αυτά χωρίς καμία προτροπή απο το σπίτι μου για να ξέρω.

επανάληψη μητήρ της μαθήσεως το κέρατό μου μέσα... και δεν ειναι καν πιασάρικα...
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Leo21 έγραψε:κάνεις πλάκα, έτσι ?? !??!

4 χρονών?
Ασφαλως και δεν κανω πλακα,και μαλιστα η ξεφτιλα δεν εχει ορια στην συγκεκριμενη θρησκεια. Μπορεις με ευκολια να βρεις παιδακια 8-9 μηνων που στην ερωτηση: "που ειναι ο Ιεχωβα σηκωνουν ψηλα το χερι τους δειχνοντας προς τον ουρανο!!! Για γέλια ήγια κλαματα, δεν εχω αποφασισει ακομα..
Adults with imaginary friends are stupid
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτο και αλλες μορφες υστερικης αντιδρασης απεναντι στην ραγδαια προοδο που σημειωνεται τα τελευταια χρονια ειναι αποτελεσμα της πιεσης που ασκει ο πολιτισμος επανω σε κλειστες κοινωνιες η ομαδες πληθυσμου που αρνουνται να αποδεχθουν αυτην την προοδο γιατι ξερουν καλα οτι δεν υπαρχει καμμια θεση για αυτους στο μελλον.Αντιδραση που μοιαζει παρα πολυ με αυτες απο τις τελευταιες εναπομεινουσες αγριες φυλες του πλανητη οπου προσπαθουν με νυχια και με δοντια να διατηρησουν ενα κοσμο απαρχαιωμενο κι ακλονητο μεσα σε εναν κοσμο που αλλαζει καθημερινα.

Ε,κι εκεινοι τα ιδια λενε κι αισθανονται ως εκλεκτοι και μοναδικοι.Οι θρησκειες ειναι κι αυτες οι τελευταιες φυλες αγριων του πλανητη.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Ελπιζω και ευχομαι ολοψυχα αυτα που λες να αληθευουν,ωστοσο η ελλειψη κριτικης σκεψης που οφειλεται σε ελλειψη ουσιαστικης μορφωσης και προσωπικης εκπαιδευσης,ακομα αν θελεις η οικογενειακη παραδοση καθιστα την εκκλησια (επισημη ή μη) ισχυρο χαρτι. Φτανει να αναφερω οτι προ ετων ο Χριστοδουλος ειχε κατεβασει στο συνταγμα 1.000.000 κοσμο για τις ταυτοτητες. Επιπλεον, ιδιαιτερα οσο αφορα τις αιρεσεις, εχω να πω οτι το marketing που χρησιμοποιουν ειναι ΑΠΕΧΤΟ! Αποβλακωση, φοβος,τρομοκρατια και ακομα και αν καποιου του "κοψει" και καταλαβει την μαλακια που κανει, ειναι φοβερο αντικινητρο το οτι δεν θα σου μιλαει ΚΑΝΕΙΣ!!!!
Δυστυχως,εχουμε να κανουμε πολυ δρομο ακομα μεχρι να εκριζωθει η μαστιγα της θρησκειας!!!
Adults with imaginary friends are stupid
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αποβλακωση, φοβος,τρομοκρατια και ακομα και αν καποιου του "κοψει" και καταλαβει την μαλακια που κανει, ειναι φοβερο αντικινητρο το οτι δεν θα σου μιλαει ΚΑΝΕΙΣ!!!!
Αυτο ακριβως ειναι το ζητημα,η αφυπνιση,αυτο το αγριο ξυπνημα.Οταν καταλαβουν οι ανθρωποι το ποσο τους κοροιδευουνε και τους τρομοκρατουνε ολες οι θρησκειες,τοτε ειναι που οι ανθρωποι θα γκρεμισουν με παταγο αυτο που τους καταπιεζει.Βεβαια το εχουν προβλεψει αυτο το ενδεχομενο ολες οι θρησκειες,γιατι δεν γινεται ουτε να τους δουλευεις ολους,ουτε και συνεχως.Καποια στιγμη θα σε παρουνε χαμπαρι και τα ψεμματα θα αποκαλυφθουν.Ειναι η λεγομενη στιγμη της "αποκαλυψης" που συμφωνα με τις "γραφες" και χωρις αυτες,που τοτε βασικα δεν θα αποκαλυφθει ο θεος,αλλα τα ψεμματα που πουλαει το καθε ιερατειο εξ ονοματος ενος καποιου "θεου".Δηλαδη αυτη η διαπλανητικη και διαχρονικη απατη,ε και θα ναι για δαυτους τους απατεωνες η συντελεια τους,και οχι του κοσμου ολακερου.Μοναχα ολη δικη τους.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

επικουρειος έγραψε:
.Ειναι η λεγομενη στιγμη της "αποκαλυψης" που συμφωνα με τις "γραφες" και χωρις αυτες,που τοτε βασικα δεν θα αποκαλυφθει ο θεος,αλλα τα ψεμματα που πουλαει το καθε ιερατειο εξ ονοματος ενος καποιου "θεου".
Φαντάσου ποσο win win ειναι η φαση με την θρησκεια.. Αν τιποτα δεν αλλαξει, η θρησκεια ειναι παντοκρατορια, ειναι σωστη, αδιαβλητη..ΓΑΜΑΤΗ!!! Αν καποια στιγμη στραφουν ολοι εναντιον της θρησκειας τοτε θα εκπληρωθει το 17ο κεφαλαιο της περιβοητης Αποκαλυψης, (που εχει πιο διφορουμενες προφητειες κι απ της Πυθιας).. "Kαι τα δέκα κέρατα που είδες καθώς και το θηρίο, θα μισήσουν την πόρνη και θα την καταρημάξουν και θα την ξεγυμνώσουν. Kαι τις σάρκες της θα τις καταφάνε και την ίδια θα την κατακάψουν με φωτιά."
Μακαρι να καταστραφει η πορνη η θρησκεια κι ας χαιρονται μετα αυτη για εκλπηρωσεις προφητων και τα τοιαυτα.. :D
Adults with imaginary friends are stupid
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασιλική, δε μου κάνει εντύπωση που λένε τα παιδάκια ο Γιαχβέ ειναι στον ουρανό, αλλα οτι ως 4χρονο ήξερες απέξω όγκο ακαταλαβίστικων θρησκ. κειμένων !?!??!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Leo21 έγραψε:Βασιλική, δε μου κάνει εντύπωση που λένε τα παιδάκια ο Γιαχβέ ειναι στον ουρανό, αλλα οτι ως 4χρονο ήξερες απέξω όγκο ακαταλαβίστικων θρησκ. κειμένων !?!??!
Νομος! Η σωστη αποβλακωση ξεκιναει απο νωρις! Τα παιδακια εχουν παιδικα βιβλια οπως ''το βιβλιο μου με τις βιβλικες ιστοριες'' που συνοδευεται απο ηχογραφημένές κασετες (φανταζομαι οτι πλεον βγαινει σε cd). Αυτα λοιπον τα ακουγαμε ΟΛΗ μερα. Και ενω τα αλλα παιδια μαθαιναν για την χιονατη, τη σταχτοπουτα κ το λυκο, εμεις μαθαιναμε για τον ωσηε, τον αβρααμ, το ιωνα, τη ρουθ, τον μαραδοχαιο, την εσθηρ και ενα καρο εβραιους... Ετσι λοιπον γινεται αυτο που αναρωτιωσουν. Οσο θυμαμαι τον εαυτο μου ακομα και το βραδυ που κοιμομουν ακουγα βιβλικες ιστοριες...
Adults with imaginary friends are stupid
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Εντυπωσιακό, με έναν τρομαχτικό και θλιβερό τρόπο, θα έλεγα...

Γεννιέται και ένα ερώτημα που κάποιοι άθεοι ίσως το έχουν μάλλον λυμένο, εγώ όχι και τόσο...

η full-on θρησκευτική αυτή ανατροφή μπορεί να φαντάζει κακοποίηση σε κάποιους
για τους γονείς όμως αυτούς ειναι η σωστή ανατροφή και η επιλογή τους

ξέρω οτι κάποιοι άθεοι έχουν κάνει ακραίες προτάσεις εκ-κοσμίκευσης της παιδειας όπως το να προστατευτούν αυτά τα παιδιά απο τους γονείς τους μέσω κρατικών παρεμβάσεων (σε ένα εκσυγχρονισμένο φυσικά κράτος)

Εγώ απο την άλλη δεν είμαι και τόσο σίγουρος οτι θα επρεπε να στερηθουν οι γονείς το δικαίωμα τους να 'μορφώσουν' το παιδί του όπως αυτοί νομιζουν, ακόμα και όταν πρόκειται για μια παραμόρφωση στην ουσία.

Το ζήτημα ειναι οτι όλες αυτές οι καταστάσεις, σίγουρα μπορεί να συνορεύουν με την κακοποίηση ή να συνυπάρχουν.

Δυσκολο ζήτημα...

Είμαι πολύ περέργος όμως τι άποψη θα είχες εσύ Βασιλική για αυτό το θέμα, μιας και είσαι η πλέον αρμόδια: το υπέστης, το ξεπέρασες...
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Δεν θα ελεγα οτι η φραση κακοποιηση περιγραφει σωστα την συγκεκριμενη διαδικασια. Απλα ακουγα ηχογραφημενες βιβλικες ιστοριες προσαρμοσμενες για παιδια. Δε μου το επεβαλαν, μου αρεσε....αφου αλλωστε ηταν σχεδιασμενες γι αυτο το λογο....για να αρεσουν στα παιδια. Το οτι σου παπαριαζει το μυαλο με ψευτικες ιστοριες που σου πλασαρουν για αληθινες, ναι! Το οτι θα κληθεις καποια στιγμη μεγαλωνοντας να εμβαθυνεις στις πιπες, ναι! Το οτι σπαταλας πολυτιμους εγκεφαλικους πορους ενω θα μπορουςα αν' αυτου να μαθω 157 ξενες γλωσσες, ναι! Αποβλακωση, αποπροσανατολισμος, χειραγωγηση ναι, κακοποιηση οχι. (ασφαλως υπαρχει κακοπόιση μετεπειτα αλλα αυτο δεν ανηκει σ αυτη την κατηγορια).
Σε οτι αφορα τη γνωμη για αυτο που με ρωτας Leo, νομιζω οτι απλα πρεπει να απεχει το παιδι απ τις θρησκειες με τον ιδιο τροπο που απεχει απ τα πολιτικα μεχρι να φτασει στα 18 (επισημα τουλαχιστον).
Δεν εχω παιδια αλλα αν ειχα σιγουρα θα τα προστατευα απο οποιαδηποτε αναφορα σε θρησκειες κ θεους. Οταν ερχονταν η ωρα (το καθε παιδι δειχνει ποτε ειναι η ωρα) θα του εξηγουσα την θεση περι ανυπαρξιας του θεου και περι θρησκευτικησ παρακρουσης. Αν σε μεγαλυτερη ηλικια ηθελε να κανει ερευνα για τις θρησκειες (υπο την σοφη μου καθοδηγηση παντα χα χα χα χα χα ) δεν θα το απετρεπα. Αν δεν εδειχνε κανενα ενδιαφερον απο μονο του γιατι να το ωθησω να εξερευνησει φανταστικους φιλους?
Adults with imaginary friends are stupid
Απάντηση