Εμπειρίες από τη Σαουδική Αραβία :facepalm:

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Η σύζυγός μου δουλεύει σε ένα διεθνές σχολείο, το οποίο εξυπηρετεί τις ανάγκες της διεθνούς κοινότητάς μας. Επειδή στην κοινότητά μας υπάρχουν επίσης αρκετοί Σάουδες (και πολύ περισσότεροι μουσουλμάνοι), τα παιδιά τους πηγαίνουν επίσης σε αυτό το σχολείο και μάλιστα μέχρι πέρσι υπήρχαν και τμήματα για κορίτσια μόνο (ή αγόρια μόνο) για όσους δεν ήθελαν τα κορίτσια τους να είναι στην ίδια τάξη με αγόρια (ή κορίτσια). (Τελικά αυτά τα τμήματα καταργήθηκαν λόγω πολύ μικρού ενδιαφέροντος από τους μουσουλμάνους γονείς.)

Πριν συνεχίσω στο περιστατικό να θυμίσω ότι στη Σαουδική Αραβία οι γυναίκες είναι υποχρεωμένες να φορούν ένα μακρύ, φαρδύ ρούχο, συνήθως μαύρο (σαν ράσο), την καλούμενη αμπάγια (abaya) προφανώς για να μη φαίνονται οι καμπύλες του σώματός τους (Αυτός ο περιορισμός δεν ισχύει στην κοινότητά μας αλλά κάποιες επιλέγουν(;) να το κάνουν). Υπάρχουν οι εξής διαβαθμίσεις κάλυψης του σώματος:
- Μόνο αμπάγια (σε διάφορα μήκη, η πιο κοντή φτάνει μέχρι τον αστράγαλο)
- Αμπάγια με χαλαρό μαντήλι (σαν chador) γύρω από τα μαλλιά (συνήθως εμπριμέ ή πάντως όχι μαύρου για να σπάει η μαυρίλα)
- Αμπάγια με (μαύρο) μαντήλι (hijab) που αφήνει μόνο το πρόσωπο (σαν καλόγρια ένα πράμα)
- Αμπάγια με μαντήλι που αφήνει να φαίνονται μόνο τα μάτια (niqab)
- Αμπάγια με niqab και πέπλο που καλύπτει τα μάτια (βλέπεις απλά μία μαύρη μάζα να κινείται). Συνήθως αυτές φορούν και (μαύρα, φυσικά) γάντια για να μη φαίνονται ούτε τα χέρια τους

Τα κορίτσια που ντύνονται έτσι, όταν μπαίνουν στην τάξη των κοριτσιών (στα οποία διδάσκουν μόνο γυναίκες, φυσικά), συνήθως βγάζουν τις μαντήλες, μερικές φορές και τις αμπάγιες. (Φυσικά στις αίθουσες αυτές είτε δεν υπάρχουν παράθυρα, είτε είναι καλυμένα με ταπετσαρία).

Η σύζυγός μου όμως είχε μία μαθήτρια, η οποία φορούσε niqab (φαίνονταν μόνο τα μάτια της), το οποίο δεν έβγαζε μέσα στην τάξη αλλά επιπλέον σύμφωνα με τις θρησκευτικές της πεποιθήσεις (ή των γονιών της) δεν ήταν σωστό να ακουστεί ούτε η φωνή της. Θεωρούσε δηλαδή ότι το να ακουστεί η φωνή της αποτελούσε ένα είδος έκθεσής της στους άλλους ανθρώπους που δε θεωρούσε πρέπουσα!

Ο τρόπος με τον οποίο επικοινωνούσε αυτό το κορίτσι με τους διδάσκοντες ήταν ανοιγοκλείνοντας τα μάτια (μία φορά για ναι, δύο φορές για όχι ή κάπως έτσι). Αυτό φυσικά προκαλούσε πολλά προβλήματα και το θέμα συζητήθηκε εκτενώς στο συμβούλιο των δασκάλων και καθηγητών. Μία δασκάλα αγγλικών αναρωτήθηκε «τι βαθμό να βάλω σε αυτό το κορίτσι στα προφορικά, που δεν την έχω ακούσει ούτε μία φορά να μιλάει;» Τελικά αναγκάστηκε να της βάλει όχι μόνο προβιβάσιμο αλλά και καλό βαθμό (στα σαουδαραβικά σχολεία ο καλός βαθμός είναι δεδομένος).
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

E το facepalm τα καλυπτει ολα...τι να προσθεσει κανεις...
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

HELLADISTAN έγραψε:E το facepalm τα καλυπτει ολα...τι να προσθεσει κανεις...
Ακριβώς. Θα ήθελα να πω κάτι, αλλά τι να πει κανείς...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

τώρα αυτό το κορίτσι θεωρείται άτομο από τους "δικούς" της ή αντικείμενο????
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Αμα κλεισει το ενα ματι μονο θα πρεπει να μετραει σαν πονηρια?
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ακουσα στις ειδησεις οτι σε μια μουσουλμανικια χωρα εκτελεσανε εναν νεαρο μπροστα στους γονεις του επειδη τον ακουσαν να λεει οτι δε πιστευει στον αλλαχ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Κάτι τέτοιο, πιστεύω ότι θα γινόταν μόνο στη Σαουδία, όπου είναι παράνομο να μην είσαι μουσουλμάνος (εφόσον είσαι Σάουδας). Στις άλλες αραβικές χώρες νομίζω ότι μπορείς να είσαι ό,τι θέλεις και αν έγινε κάτι τέτοιο, θα έγινε με ιδιωτική πρωτοβουλία και είναι παράνομο.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

νομιζω οτι καταλαβες γιατι το ειπα το νεο που δυστυχως για αλλη μια φορα πεθανε ανθρωπος χαρι στον φανατισμο τον μουσουλμανων
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Οπως και να εχει παντως αυτα ειναι μοναχα τα εξωτερικα γνωρισματα του φαινομενου του θρησκευτικου φανατισμου,τα οποια αναλογως με τον τοπο και την εκαστοτε θρησκεια η αιρεση διαφοροποιουνται ελαφρως.Ο βασικος πυρηνας του φονταμενταλισμου ομως ειναι η ισοπεδωση καθε μορφης διαφορετικοτητας και μεσα απο μια παραμορφωτικη ματια μπορει να θεωρηθει οτι φερνει την ισοτητα,σαν μιας ακομα μορφης ολοκληρωτικο καθεστως.

Διοτι πληρης ισοτητα και ομοιομορφια υπαρχει μονον μεσα σε καταπιεστικα καθεστωτα μαγικων κοινωνιων.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

H Σαουδική Αραβία είναι να τραβάς τα μαλλιά σου. Είναι η τελευταία χώρα στον κόσμο που κατήργησε τον θεσμό "σκλαβιάς"..... τελευταία των τελευταίων.. το 1962!!!

Σκέψου μόνο ότι το 1960 είχαν 300.000 σκλάβους.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Και τώρα έχουν σκλάβους. Μόνο που τους ονομάζουν «εργάτες». Είναι από συγκεκριμένες χώρες: Φιλιππίνες, Πακιστάν, Σρι Λάνκα, Αιθιοπία, Κένυα, Μπανγκλαντες (ίσως καναδυό ακόμη), τους δίνουν ένα κομμάτι ψωμί και οι περισσότεροι τους μεταχειρίζονται σαν σκουπίδια.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:Και τώρα έχουν σκλάβους. Μόνο που τους ονομάζουν «εργάτες». Είναι από συγκεκριμένες χώρες: Φιλιππίνες, Πακιστάν, Σρι Λάνκα, Αιθιοπία, Κένυα, Μπανγκλαντες (ίσως καναδυό ακόμη), τους δίνουν ένα κομμάτι ψωμί και οι περισσότεροι τους μεταχειρίζονται σαν σκουπίδια.
Με την έννοια της κάθε τριτοκοσμικής χώρας που καταπιέζει και καταδυναστεύει του πολίτες της; Αυτό είναι σίγουρα ένα άλλο μεγάλο θέμα, αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι μακριά από την γνήσια έννοια της "σκλαβιάς".
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

csar έγραψε:Και τώρα έχουν σκλάβους. Μόνο που τους ονομάζουν «εργάτες». Είναι από συγκεκριμένες χώρες: Φιλιππίνες, Πακιστάν, Σρι Λάνκα, Αιθιοπία, Κένυα, Μπανγκλαντες (ίσως καναδυό ακόμη), τους δίνουν ένα κομμάτι ψωμί και οι περισσότεροι τους μεταχειρίζονται σαν σκουπίδια.
Τι εννοείς; Κάτι σαν τη Μανωλάδα;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Stan έγραψε:αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι μακριά από την γνήσια έννοια της "σκλαβιάς".
Πόσο μακριά ακριβώς λες να είναι; :whistle:
Spoiler: Εμφάνιση
Όσο για το τι θέλεις να πιστεύεις, εδώ άλλοι θέλουν να πιστεύουν στο θεό... :geek:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Τι εννοείς; Κάτι σαν τη Μανωλάδα;
Εννοώ κάτι σαν δουλεμπόριο. Θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι εννοώ.

Κατ' αρχάς οι δουλειές για αυτούς τους ανθρώπους είναι οδοκαθαριστές, εργάτες σε κατασκευές, καθαρίστριες, γκουβερνάντες, σερβιτόροι κ.λπ. Για να είμαι ειλικρινής δε μου έχει τύχει ποτέ να δω Σάουδα να τις κάνει (σίγουρα θα υπάρχουν αλλά είναι πολύ λίγοι σε σχέση με όλους τους άλλους).

Για να έρθει κάποιος από αυτούς (όπως και κάθε ξένος) στη Σαουδία, πρέπει να έχει έναν sponsor, δηλαδή ένα άτομο ή εταιρία, για την οποία θα δουλέψει (αυτό πριν ακόμα έρθει). Ο sponsor έχει κάποιες υποχρεώσεις απέναντι στο σπονσοραριζόμενο: να του παρέχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, να του πληρώνει ένα αεροπορικό εισιτήριο κάθε δύο χρόνια να επισκέπτεται την πατρίδα (και συνήθως την οικογένεια που έχει αφήσει πίσω), να φέρνει σε πέρας όλες τις διαδικασίες που χρειάζονται με το Σαουδαραβικό Δημόσιο (ανανέωση της άδειας παραμονής, βίζες, κλπ) και φυσικά να τους πληρώνουν το μισθό τους για τη δουλειά που κάνουν ή που πως υποτίθεται πως ήρθαν να κάνουν.

Φυσικά υπάρχει κάποιο πλαφόν για το πόσοι αλλοδαποί επιτρέπεται να έρθουν να δουλέψουν στη Σαουδία (όπως και οπουδήποτε), γεγονός που όπως ξέρουμε από απλά οικονομικά δημιουργεί αύξηση στη ζήτηση τέτοιων ανθρώπων (αφού δεν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις -- δεν μπορείς να καλύψεις τη ζήτηση για οικοδόμους από τους Σάουδες, π.χ.). Έτσι, πολλοί (εταιρείες ή και άτομα, κυρίως της βασιλικής οικογένειας και κοντινοί τους) το εκμεταλλεύονται αυτό και κατορθώνουν με διάφορους πλάγιους τρόπους να φέρουν εργαζόμενους από τέτοιες χώρες, για να δουλέψουν π.χ. ως κομμώτριες ενώ οι ίδιοι δεν έχουν κάποιο κομμωτήριο. Ή να δουλέψουν ως οδηγοί, ενώ οι εταιρείες αυτές ή τα άτομα αυτά δε χρειάζονται οδηγούς.

Αυτό που κάνουν είναι: τους φέρνουν εδώ και τους λένε: Ψάξτε βρείτε κάπου να δουλέψετε. Εγώ από σένα θέλω π.χ. 500 SR το μήνα. Για να σου ανανεώσω την άδεια παραμονής μετά από ένα χρόνο, θα πρέπει να πληρώσεις εσύ τα έξοδα και κατιτίς σε μένα για τον κόπο μου. Ό,τι χαρτί χρειάζεσαι από το Δημόσιο, θα το πληρώνεις εσύ και κάτιτις για τον κόπο μου. Και το ταξίδι που δικαιούσαι, κάθε δύο χρόνια, αν έχεις λεφτά για τα εισιτήρια, κάντο. Με αυτόν τον τρόπο αντί να τους πληρώνουν βγάζουν πες ένα διχίλιαρο ευρώ το χρόνο από τον καθένα τους (φυσικά τους φέρνουν με τις χιλιάδες, οπότε τα νούμερα γίνονται εξωφρενικά).

Με άλλα λόγια από κει που ο αλλοδαπός εργάτης θα έπαιρνε κάποια φράγκα για να κάνει κάποια δουλειά, τώρα πρέπει να ψάξει να βρει δουλειά, να διαπραγματευτεί μία αμοιβή η οποία θα του/της επιτρέπει να πληρώσει όλα τα έξοδα και να του/της μείνει και κάτι να στείλει στην οικογένεια, πίσω στην πατρίδα και όσο για τα δικαιώματα, άστο καλύτερα (νομίζω ότι το μόνο που έχουν σίγουρα είναι η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη). Συνήθως μάλιστα ο sponsor τους κρατάει και το διαβατήριο για να μη φύγουν.

Επίσης (δεν ξέρω ακριβώς τις λεπτομέρειες αλλά) ένας sponsor έχει το δικαίωμα να πουλήσει το δικαίωμά του στον εργάτη του σε κάποιον άλλον (φυσικά με κάποιο κέρδος). Μιλάμε δηλαδή για κανονικό δουλεμπόριο.

Όσο για τις συνθήκες, εργασίας τους, αυτοί που δουλεύουν σε κατασκευές υποφέρουν λόγω της ζέστης. Μάλιστα επειδή εδώ τα κατασκευαστικά έργα είναι μεγάλα και οι εργάτες είναι κατά εκατοντάδες συνήθως, τους έχουν να μένουν όλους μαζί σε κάτι... container (με AC πάλι καλά) κοντά στο έργο. Κάτι σαν γκέτο δηλαδή. Αλλά και για κοπέλες που δουλεύουν σε σπίτια ως καμαριέρες, διαβάζουμε συχνά στις (αγγλόφωνες αλλά αραβικές) εφημερίδες για περιπτώσεις κακομεταχείρισης από τις πιο απλές (πχ. να γυρνάει ο κύρης του σπιτιού 1 ή 2 το βράδι στο σπίτι και να ξυπνάει την καμαριέρα να του κάνει καφέ) μέχρι βασανισμούς (καρφιά στο κεφάλι και παρόμοια).

Πριν από 1-1,5 χρόνο η Σρι Λάνκα και οι Φιλιππίνες σταμάτησαν να στέλνουν εργαζόμενους στη Σαουδία για να διαμαρτυρηθούν για τις συνθήκες εργασίας των υπηκόων τους. Αυτό το έμαθα διότι δημιούργησε τεράστια έλλειψη στην αγορά και μεγάλη αναταραχή. Όλοι για αυτό συζητούσαν.

Ελπίζω να μπόρεσα να δώσω μία εικόνα για το τι εννοούσα.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατ' αρχάς οι δουλειές για αυτούς τους ανθρώπους είναι οδοκαθαριστές, εργάτες σε κατασκευές, καθαρίστριες, γκουβερνάντες, σερβιτόροι κ.λπ.
δλδ σαν την ευρώπη και σαν κι εμάς. πάντα οι αδύνατοι κρίκοι κάναν τις κωλοδουλειές.

csar
Ελπίζω να μπόρεσα να δώσω μία εικόνα για το τι εννοούσα.
την πρώτη φορά που το είπες αυθόρμητα ήταν πολύ πιο ευληπτο όπως σωστά υπογράμμισε ο γιατρός.

Η δεύτερη φορά φάνηκε περισσότερο σαν ωραιοποίηση παρα σαν διευκρίνηση

BTW
ενδιαφέρον τιπ οτι καταργήσαν τη δουλεία το 1962!!!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει σύγκριση με την Ευρώπη, ούτε καν με την Ελλάδα. Σίγουρα παντού υπάρχουν μετανάστες και γίνονται και στην Ελλάδα πολλά αλλά στη Σαουδία αυτές οι καταστάσεις είναι θεσμοθετημένες.

Στην Ελλάδα θα δεις Έλληνες οδοκαθαριστές, εργάτες να δουλεύουν στις οικοδομές. Και δεν έχω ακούσει ποτέ να πουλάει κάποιος τα δικαιώματα που έχει σε κάποιον άνθρωπο σε κάποιον άλλο. Ακόμα κι αν γίνεται είναι παράνομο. Εδώ αυτό γίνεται κανονικά και με το νόμο.

Leo, τι εννοείς ωραιοποίηση;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει σύγκριση με την Ευρώπη, ούτε καν με την Ελλάδα.
προφανώς η εγώ και ο γιατρός βρήκαμε κάποιον παραλληλισμό

όταν πήγαμε διακοπές στη Γαλλιά πριν απο χρόνια , οδοκαθαριστες και σε όλες τις παρακατιανές δουλείες ήταν μαύροι και μαροκινοί. και μετά απο αρκετά χρόνια, και πάλι στη γερμανία που έζησα λίγο, τις κωλοδουλειές τις κάναν σε μεγαλύτερο ποσοστό μαροκινοί και γενικά μουσουλμάνοι, μεγάλη κοινότητα της πολής..

Ντάξει στο δημόσιο δε τους βάλαμε εμείς γιατι είμαστε ελληναράδες. δεν ξέρω ποσο λιγότερο ρατσιστές ειναι οι Γάλλοι απο μάς, ίσως αρκετά.

αλλα για κάθε δουλειά του κώλου μια χαρά τα έχουμε τα σκλαβάκια μας...

****

με το ωραιοποιηση εννούσα οτι ωραιοποιείς την κατάσταση στην ελλάδα εμμέσως με το να λες οτι εκεί ειναι πολύ χειρότερα - είπες έχουνε AC δηλαδή ηλεκτρικό ρεύμα σε εκείνα τα conteiner ε?? γιατι νομίζω στη μανωλάδα δεν είχαν
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Slavery is a system under which people are treated as property to be bought and sold, and are forced to work.
http://en.wikipedia.org/wiki/Slavery
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

ώπα και ο ορισμός...

ντάξει τρόπος του λέγειν σκλάβοι ρε vesid.

να χαρώ εγώ φιλελεύθερους που βλέπουν τα πράγματα μάυρο άσπρο

πάντως για δουλεμπόριο πορνών ακούγεται και στη χώρα μας π.χ.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση