Εμπειρίες από τη Σαουδική Αραβία :facepalm:

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Η Jeddah είναι υποτίθεται προοδευτική πόλη και μπορεί να δεις π.χ. παρέες γυναικών να κυκλοφορούν μόνες τους (αλλά ποτέ μία γυναίκα ολομόναχη). Αυτό όμως ισχύει κυρίως για τις ξένες ως προς τις οποίες η θρησκευτική αστυνομία είναι πιο ανεκτική (αλλά και πάλι σε συγκεκριμένα μέρη που συχνάζουν expats π.χ. εμπορικά κέντρα, όχι όμως σε κάποια λαϊκή αγορά).

Μία φορά που είχαμε πάει με τη γυναίκα μου σε μία περιοχή που δε συνηθίζουν οι ξένοι, και αυτή δε φορούσε μαντήλι στα μαλλιά, ένας μουτάβα (θρησκευτικός αστυνόμος) γυρνούσε εδώ και εκεί και ρωτούσε «ποιανού είναι αυτή;» και όταν με εντόπισε με λίγα λόγια μου είπε «Πες της να καλύψει τα μαλλιά ή πάρτην και φύγετε από δω.»

Πιο πρόσφατα (κάπου το Μάρτιο νομίζω), συνέλαβαν μία Αυστραλέζα γνωστή μας επειδή περίμενε ενώ περίμενε το ταξί της ήταν μαζί της και ένας γνωστός της (για παρέα) με τον οποίο φυσικά δεν ήταν παντρεμένη. Πέρασε ένα βράδι στο κρατητήριο, την επόμενη μέρα βγήκε (της απαγγέλθηκαν κατηγορίες), από τη δουλειά της είπαν ότι αν γίνει το δικαστήριο δεν μπορούν να της εγγυηθούν ότι δε θα καταδικαστεί, αυτή τα μάζεψε και μέσα σε δύο μέρες έφυγε. Το περιστατικό έγινε στην Jeddah.

Έχω γράψει σχετικά και σε αυτήν την ανάρτηση.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

csar έγραψε: Ε: ΚΑΝΕΙΣ! Εκτός από τον πατέρα της, τον αδερφό της, τον γιο της, τον σύζυγό της και την αστυνομία. Αν κάποιος από αυτούς σου πει να μην τη βοηθήσεις, τότε να μην την βοηθήσεις.
Χ: Ευχαριστώ, καλύφθηκα.

Πραγματικά ελπίζω να μην μου τύχει τέτοια περίπτωση, γιατί δεν ξέρω τι θα κάνω...
Μη κάνεις τίποτα... άσε να κάνει την δουλειά της η φυσική επιλογή :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

csar έγραψε: «ποιανού είναι αυτή;»
κι εγώ που νόμιζα ότι η δουλεία είχε καταργηθεί...

Στο ελλάντα τουλάχιστον όταν λέμε "ποιανού είναι αυτή;" εννοούμε ποιανού κόρη. :mrgreen:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
csar έγραψε: «ποιανού είναι αυτή;»
κι εγώ που νόμιζα ότι η δουλεία είχε καταργηθεί...

Στο ελλάντα τουλάχιστον όταν λέμε "ποιανού είναι αυτή;" εννοούμε ποιανού κόρη. :mrgreen:

Μπα, μην το λες. Σε χωριά το έχουν πει για τη μάνα μου αναφερόμενοι στον πατέρα μου και στο εξοχικό μας έξω από την Ερέτρια περνάει ένας βοσκός που λέει τη μάνα μου κυρά Γιάννενα (ο πατέρας μου λέγεται Γιάννης).
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κι τη γιαγιά μου κάποτε κυρά Πουστόλ'να (παππούς Αποστόλης) την φώναζαν.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Off Topic
«τι με είπες ρε καρ...λη» με τον πλάστη.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
The Dragon Fire
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Φεβ 2014 02:49
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε:
Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει σύγκριση με την Ευρώπη, ούτε καν με την Ελλάδα.
προφανώς η εγώ και ο γιατρός βρήκαμε κάποιον παραλληλισμό

όταν πήγαμε διακοπές στη Γαλλιά πριν απο χρόνια , οδοκαθαριστες και σε όλες τις παρακατιανές δουλείες ήταν μαύροι και μαροκινοί. και μετά απο αρκετά χρόνια, και πάλι στη γερμανία που έζησα λίγο, τις κωλοδουλειές τις κάναν σε μεγαλύτερο ποσοστό μαροκινοί και γενικά μουσουλμάνοι, μεγάλη κοινότητα της πολής..

Ντάξει στο δημόσιο δε τους βάλαμε εμείς γιατι είμαστε ελληναράδες. δεν ξέρω ποσο λιγότερο ρατσιστές ειναι οι Γάλλοι απο μάς, ίσως αρκετά.

αλλα για κάθε δουλειά του κώλου μια χαρά τα έχουμε τα σκλαβάκια μας...

****

με το ωραιοποιηση εννούσα οτι ωραιοποιείς την κατάσταση στην ελλάδα εμμέσως με το να λες οτι εκεί ειναι πολύ χειρότερα - είπες έχουνε AC δηλαδή ηλεκτρικό ρεύμα σε εκείνα τα conteiner ε?? γιατι νομίζω στη μανωλάδα δεν είχαν
Εμείς είμαστε περισσότερο λεκτικοί ρατσιστές νομίζοντας ότι εμείς είμαστε ο επιλεγμένος λαός της φύσης. Όποτε μας συμφέρει αναφερόμαστε στην "επιστήμη"(εμμμμ απλά προσθέτουμε τη λέξη ΕΠΙΣΤΗΜΗ και κάτι θετικό για αυτήν), ενώ όταν δεν μας συμφέρει λέμε ότι οι επιστήμονες είναι για τον Π κεφαλαίο. Μην αναρωτιέσαι που κολλάει η επιστήμη, η επιστήμη είναι η έρευνα της φύσης δηλαδή της πραγματικότητας ή υλικού κόσμου.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Σήμερα κάπου μού έπεσε η εταιρική μου ταυτότητα (και είναι μεγάλος μπελάς όταν τη χάνεις, τίθεται θέμα ασφάλειας). Τελικά πριν από καμία ώρα με πήρε τηλ. ένας security και μου είπε ότι τη βρήκε. Επειδή όπως ανέφερα δημιουργείται ζήτημα όταν κάποιος χάνει την ταυτότητά του, σκέφτηκα να του παω δώρο ελληνικό ελαιόλαδο (φέρνουμε μερικά πεντόκιλα από την Ελλάδα όποτε ερχόμαστε). Φυσικά δεν του πήγα ολόκληρο πεντόκιλο, έβαλα σε ένα μπουκάλι.

Όταν μου έδωσε την ταυτότητα και τον ευχαρίστησα, γίνεται ο εξής διάλογος:
- Πάρε κι αυτό είναι ελαιόλαδο από την Ελλάδα, δεν θα βρεις τόσο καλό λάδι εδώ πέρα.
- (Με στραβοκοιτάει) Ευχαριστώ, δε θέλω.
- Βρε πάρε, είναι καλό πράμα σου λέω.
- Δε χρειάζεται να μου δώσεις τίποτα. Τη δουλειά μου έκανα. Με ευχαρίστησες, φτάνει.
- Μα θέλω να σου το δώσω. Πήγαινέ το στην κυρά σου, θα το χαρεί πολύ.
- Δεν ξέρω τι έχεις εκεί μέσα...
- Μα αφού σου είπα, ελαιόλαδο.
- Δεν ξέρω τι είναι!
- ;...
Πώς κοιτάζω το μπουκάλι που είχα βάλει το λάδι και βλέπω ότι έχει μία ετικετάρα που έγραφε... ΡΟΖΕ. Πήρα την μπουκάλα μου και έφυγα με την ουρά στα σκέλια... Πάλι καλά που δε με συνέλαβε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος csar την 30 Μαρ 2014 23:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

:lol: :lol:
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ισχύει αυτό που διάβασα; http://left.gr/news/s-aravia-tromokrates-oi-atheoi
Άρθρο της νέας αντιτρομοκρατικής νομοθεσίας της Σαουδικής Αραβίας χαρακτηρίζει τρομοκρατική πράξη «το κάλεσμα σε αθεϊστική σκέψη οποιουδήποτε είδους, καθώς και το κάλεσμα για αμφισβήτηση των βάσεων της ισλαμικής θρησκείας πάνω στις οποίες στηρίζεται η χώρα»

Το άρθρο είναι μέρος σειράς βασιλικών διαταγμάτων και του νέου νομοθετήματος κατά της τρομοκρατίας, με τα οποία κάθε έκφραση πολιτικής αντίθεσης προς την εξουσία του Ριάντ θα μπορούσε δυνητικά να θεωρηθεί «τρομοκρατική πράξη».

Μέρος των νέων νομοθετικών παρεμβάσεων αφορά την αποτροπή της μετάβασης Σαουδαράβων στη Συρία για να πολεμήσουν στο πλευρό των ανταρτών, καθώς εκφράζονται φόβοι ότι επιστρέφουν με εκπαίδευση και πολιτικά σχέδια για ανατροπή της μοναρχίας
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Ναι ισχύει :

The interior ministry regulations include other sweeping provisions that authorities can use to criminalize virtually any expression or association critical of the government and its understanding of Islam. These “terrorism” provisions include the following:

Article 1: “Calling for atheist thought in any form, or calling into question the fundamentals of the Islamic religion on which this country is based.”
Article 2: “Anyone who throws away their loyalty to the country’s rulers, or who swears allegiance to any party, organization, current [of thought], group, or individual inside or outside [the kingdom].”
Article 4: “Anyone who aids [“terrorist”] organizations, groups, currents [of thought], associations, or parties, or demonstrates affiliation with them, or sympathy with them, or promotes them, or holds meetings under their umbrella, either inside or outside the kingdom; this includes participation in audio, written, or visual media; social media in its audio, written, or visual forms; internet websites; or circulating their contents in any form, or using slogans of these groups and currents [of thought], or any symbols which point to support or sympathy with them.”
Article 6: “Contact or correspondence with any groups, currents [of thought], or individuals hostile to the kingdom.”
Article 8: “Seeking to shake the social fabric or national cohesion, or calling, participating, promoting, or inciting sit-ins, protests, meetings, or group statements in any form, or anyone who harms the unity or stability of the kingdom by any means.”
Article 9: “Attending conferences, seminars, or meetings inside or outside [the kingdom] targeting the security of society, or sowing discord in society.”
Article 11: “Inciting or making countries, committees, or international organizations antagonistic to the kingdom.”


http://www.hrw.org/news/2014/03/20/saud ... ult-rights
État de siège
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Το πιο πιθανό είναι ότι στην ΣΑ θα μπανάρουν την πρόσβαση στο site της ένωσης ως τρομοκρατικό site :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ps: είμαστε και επισήμως αθεοταλιμπαν .... μπορώ τώρα να βομβαρδίζω κωλοχώρια χωρίς να ψάχνω για δικαιολογίες :dance: : brrr : :lol:

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σίμων Resurrected την 02 Απρ 2014 14:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
État de siège
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Βλέπω να μπαίνει και το outside the kingdom σε κάποια από τα άρθρα. Μήπως θα εχής πρόβλημα csar με την παρουσία σου εδώ ?
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

svoin έγραψε:Μήπως θα εχής πρόβλημα csar με την παρουσία σου εδώ ?
Έτσι και αλλιώς δεν νομίζω να διαλαλεί στην ΣΑ την παρουσία του εδώ ......

Αλλά καλό θα ήταν να σβηστούν , αν υπάρχουν, ποστ με προσωπικά στοιχεία , επειδή έχουμε να κάνουμε με ισλαμοκανίβαλους.
État de siège
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά αυτός μπορεί να μην το διαλαλεί, αλλα άμα θέλουν το βρίσκουν.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχουν και vpn, proxy.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Δε νομίζω ότι αυτό είναι κάτι καινούριο. Παλιότερες εκθέσεις διεθνών οργανισμών έλεγε ότι υπάρχουν καμιά 15αριά χώρες στις οποίες η αθεΐα τιμωρείται με θάνατο (είχαν συζητηθεί και στο forum). Το καινούριο είναι μάλλον η σύνδεση της αθεΐας με την τρομοκρατία. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό και για ποιο λόγο το κάνουν. Ίσως είναι παραχώρηση του Αμπντάλα στη θρησκευτική εξουσία, για να τον αφήνουν ήσυχο στις υπόλοιπες μεταρρυθμίσεις που θέλει να κάνει.

Πιστεύω ότι αυτός ο νόμος είναι α) για να διώξουν όχι όσους είναι απλά άθεοι αλλά όσους προσπαθούν να προσηλυτίσουν τους Saudis (είτε αυτοί είναι άθεοι, είτε είναι χριστιανοί, ινδουιστές κλ.π.) και β) για να προλάβει καταστάσεις τύπου Αραβική Άνοιξη, δηλ. θα τον χρησιμοποιήσουν για να ξεφορτωθούν άτομα που τους ενοχλούν.Υπάρχει και ένας αντίστοιχος νόμος για όσους κάνουν κριτική στο βασιλιά πριν από κάποιους μήνες και μάλιστα με βάση .

Δε νομίζω ότι θα κάτσουν να δουν σε τι σελίδες μπαίνει ο κάθε resident και αν είναι άθεος ή όχι. Άλλωστε αν φύγουν από δω όλοι οι μη μουσουλμάνοι, η χώρα θα σταματήσει να λειτουργεί.

(Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις, ίσως το vpn δεν είναι κακή λύση).
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Σήμερα μιλούσα με τον Αμπντάλα, έναν Σάουδα συνάδελφο, για την είδηση σύμφωνα με την οποία η Σαουδία θα εκδίδει τουριστικές βίζες από τον Ιούνιο του 2015 και πάνω στην κουβέντα καταλήξαμε στο να μου εξηγεί ποιες είναι οι διαφορές του Hajj από το Umra (συνοπτικά και τα δύο είναι προσκυνήματα αλλά το Hajj γίνεται μόνον 5 συγκεκριμένες μέρες το χρόνο και είναι πιο απαιτητικό στα rituals που έχει. Το Umra είναι κάτι σαν Hajj light).

Πάνω στην κουβέντα μου λέει ότι στο Umra δεν περιλαμβάνεται ο λιθοβολισμός.

Χ: Ποιος λιθοβολισμός;
Α: Ξέρεις την ιστορία που ο Ιμπραχίμ πήγαινε να θυσιάσει το γιο του;
Χ: Ναι.
Α: Ε, από πίσω του ήταν ο Σατανάς και του έλεγε: «Τι πας να κάνεις; θα σκοτώσεις το γιο σου; Όχι, μην το κάνεις. Δεν είναι σωστό. Είναι ο γιος σου.»
Χ: Τι μου λες...
Α: Ναι, και ο Αβραάμ πήρε κάτι πέτρες και τις έριξε στον Σατανά. Αυτό έγινε τρεις φορές. Ε, όταν κάνεις το Hajj έχουν τρία ομοιώματα του Σατανά σε διάφορα σημεία της διαδρομής και οι προσκυνητές τα λιθοβολούν με επτά πέτρες ο καθένας.
X: Πάντως εδώ που τα λέμε, είχε τα δίκια του ο Σατανάς.
Α: ...
Χ: ...
Α: Τα λέμε αργότερα.
Χ: OK.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα σου στέλνω τσιγάρα στιν φυλακή
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Φχαριστώ, svoin, αλλά το έκοψα τον Ιούλιο.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση