Βεγγαλικα κατα την ανασταση

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Βεβαιως και δεν ειναι κατι νεο,με τη διαφορα μονο που εδω τα εριχνε ο ιδιος ο παππας.

[youtube]?v=uE67Li0FhJQ[/youtube]
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
dracumelenios
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010 02:54
Όνομα Ιστότοπου: http://www.youtube.com/user/dracumelenios

Ε ναι, γιατί θα σου πει, άν αρχίσουμε να αφαιρούμε τα ειδικά εφέ δεν θα μείνει τίποτα στο τέλος. Ή θα τα έχει χάψει όλα και θα σου πει π.χ. ότι τους προστατεύει η θεία χάρη εκείνη την ώρα κλπ.

Όπως και να'χει κάηκες.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

τα λεφτά πολλοί εμίσησαν, το Χάρρυ Πότερ ουδείς.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
dracumelenios
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010 02:54
Όνομα Ιστότοπου: http://www.youtube.com/user/dracumelenios

apeleytheros έγραψε:τα λεφτά πολλοί εμίσησαν, το Χάρρυ Πότερ ουδείς.
Ναι, ούτε το Χάρρυ Πότερ ούτε το μοσχάρι Πάτερ που ετοιμάζεται να τους κάψει με προσάναμα τα μούσια του.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:τα λεφτά πολλοί εμίσησαν, το Χάρρυ Πότερ ουδείς.
[youtube]qdsF39ePLU4[/youtube]
: brrr :
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ξέρει κανείς πότε ξεκίνησε αυτή η βλακεία με τα βεγγαλικά την ανάσταση; Ρώτησα τη μάνα μου, προπολεμικά τουλάχιστον δε ρίχνανε (στην Ξάνθη όπου μεγάλωσε μέχρι το '38, και μετά στην Αθήνα). Πρέπει να ξεκίνησε μετά το '50, ή ίσως σε ορισμένες περιοχές μόνο, αρχικά τουλάχιστον.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

tsts εγώ ρωτάω και δεν βρισκω μια εκκλησία με βεγγαλικά να φωτογραφίσω και εκεί τα ρίχνουν οι ίδιοι οι παπάδες!
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Το μόνο που θυμάμαι (στις αρχές της δεκαετίας του '60) ήταν τα «πυροτεχνήματα» που κάναμε καίγοντας σύρμα κουζίνας, αλλά όχι αποκλειστικά στην εκκλησία στο Σάββατο το βράδυ.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Φραπές
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010 16:15
Όνομα Ιστότοπου: www.den_exw_selida.com

Εγώ πάντως τον πάω τον Πάτερ. Εχει πιάσει το νόημα της Παράστασης
Να 'μανε πλούσιος, να 'μανε πλουσιος
να μη με νοιάζει πια
ο επιούσιος...


(παλαιόν ρεμπέτικον)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Κι εδω που τα λεμε η εικονα ενος ιερεα να ριχνει βεγγαλικα μπορει να προκαλει καποια θυμηδια,αλλα τοτε οι υπολοιποι τι αλλο θα βρουν για να βροντηξουν.
Εδω τριγυρω στη γειτονια που μενω καθε ανασταση και καθε πρωτοχρονια σαν να γινεται κανονικος πολεμος απο το ντουφεκιδι απο τις καραμπινες,που για καμμια ωρα βαρανε ασταματητα.Την ανασταση βαλε και τα βεγγαλικα απο τις γυρω εκκλησιες ξεφευγει πολυ το πραγμα αλλα γενικως η ολη κατασταση μου φερνει σαν νταηλικι του ετσι γουσταρω κι ετσι κανω.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Ανοητο εθιμο...

...εγω πιο πολυ σκεφτομαι ποσο καταστρεφεται η ζωη ενος νεου παιδιου που χανει το μισο του χερι η την οραση του απο αυτη τη βλακεια. Επισης, μακιαβελικα ,σκεφτομαι και το κοστος αποκαταστασης και δια βιου συντηρησης που απαιτει για τα επομενο 70 χρονια της ζωης του αυτο το παιδι που θα βγουν απο τις τσεπες μας, ετσι επειδη κανεις δε κανει τιποτα για να σταματησει αυτο το παραλογο εθιμο.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -










ορισμενα λινκ απο βεγγαλικα γενικα ολα αυτα επιτρεπονται σαν εθιμο ειναι καλο αρκει να προσεχουν οσοι τα πετανε
αν και ειναι κριμα που αρκετοι παθανε μεγαλη ζημια
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
dracumelenios
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010 02:54
Όνομα Ιστότοπου: http://www.youtube.com/user/dracumelenios

Φέτος εδώ πιο κάτω σε μια ρώσικη εκκλησία έριχναν ριπές με καλάσνικοφ στον αέρα.

Σκέτη ομορφιά.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Με λιγα λογια μονιμη παιδαριωδης ανευθυνοτητα,αν και η θρησκευτικοτητα ειναι υποτιθεται καθως λενε θεμα εσωτερικης ψυχικης ανατασης.Ναι αλλα που,στις σαραντοκτω μερες λιγουρας,στα βαρελοτα και στις κουμπουριες για να φτανεις τελικα σαν το τελευταιο ξελιγουριασμενο να ονειρευεσαι ποτε θα πεσεις με τα μουτρα στο φαι εχοντας ξεχασει μεχρι και το ονομα σου.Μεγαλη εσωτερικη αγαλλιαση απο σπουδαια κατορθωματα,τι να σου πω.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση