Χριστιανικές υπογραφές εναντίον Gay Pride και Μπουτάρη

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Παντως οπως και να εχει οταν φτανει η σεξουαλικη δραστηριοτητα ενος ανθρωπου να μπαινει σε πρωτο πλανο επιφερει παντοτε βαρεις χαρακτηρισμους και προβληματα που θιγουν την υποληψη και την ηρεμια του ατομου κι αυτο ισχυει ανεξαρτητως φυλου και γενετησιου προσανατολισμου.
Και καλο ειναι οτι γινεται τουλαχιστον να γινεται με διακριτικοτητα εφοσον ουτως η αλλως ειναι μια διαδικασια που γινεται κατοπιν κοινης συναινεσης μεταξυ δυο ενηλικων.

Καθε διαφορετικοτητα ομως δεν παυει να ειναι και να λειτουργει ως τετοια,κι ανεξαρτητα του βαθμου αποδοχης της απο την κοινωνια στο να μην σοκαρεται απο αυτην,στην πραξη ομως ειναι και παραμενει ως κατι αταιριαστο που δεν ζευγαρωνει παρα μονο με ομοιο της.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:δεν ξέρω αν μπορώ να γίνω ποτέ φίλος με κάποιον που αντί να με κοιτά στα μάτια όταν του μιλώ να με κοιτά ανάμεσα στα σκέλια.
Ε δεν είσαι και ο Μπραντ Πιτ ρε Θεόφιλε, μη τρελλαθούμε κιόλας! :D :D Δεν το λέω με υποτημητική διάθεση (με τον Θεόφιλο έχουμε γνωριστεί προσωπικά), ούτως ή άλλως η ομορφιά είναι έννοια υποκειμενική, αλλά για να σταματήσει αυτό το ανόητο στερεότυπο που εύκολα αναμασάται από πολλούς (στην πιο ακραία εκδοχή του, οι βιαστές επικαλούνται ότι το θύμα τους «τα ήθελε»). Μήπως κάποιοι αρσενικοί σ' αυτή τη χώρα να κοιταχθούν πρώτα στον καθρέφτη;

Ο aqyn το προσέγγισε σωστά και ο Αριστοτέλης ακόμα πιο σωστά. Όπως εσύ δεν κοιτάς ανάμεσα στα στήθη όλες τις φίλες και γνωστές σου, έτσι κι ο gay δεν θα κοιτάξει όλους τους άνδρες με τους οποίους συναναστρέφεται στα σκέλια. Και για να κατηγορήσω και λίγο το συνάφι μου που τα τελευταία χρόνια κάποιων οι μύτες είναι πιο ψηλά κι απ' το μπόι τους, αν δεν έχεις μπράτσα, κοιλιακούς, αμυγδαλωτό μάτι, και είσαι κάτω του 1,85 ούτε που να σε φτύσουν! (που λέει ο λόγος) :lol:
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

aqyn έγραψε:Επίσης, οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι τίποτα σεξομανείς. Κανονικοί άνθρωποι σαν εσένα κι εμένα είναι.
ακριβώς.
αναρωτιέμαι από πού προκύπτουν αυτές οι προκαταλήψεις. Μάλλον έχει να κάνει με τον σεξουαλικής φύσης προσδιορισμό, νομίζουν ορισμένοι ότι είναι η μόνη τους ενασχόληση.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:
Τότε είμαστε όλοι ανώμαλοι, γιατί όλοι έχουμε κατά καιρούς επιλέξει λάθος σύντροφο, ασχέτως φύλου.

ΟΚ, καταλαβαίνω ότι άλλο ήθελες να πεις, αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ στον πειρασμό να σε πειράξω. Σοβαρά, τώρα, η λέξη «ανώμαλος» είναι πολύ φορτισμένη, και δεν έχει το νόημα με το οποίο τη χρησιμοποιείς, γι' αυτό, παρότι στρέιτ, σε παρακαλώ να μην το κάνεις.
στην προκειμένη περίπτωση εννοούσα τους κανονικούς ερωτικούς συντρόφους, όσο για την λέξη ανωμαλία, είναι η πιο ήπια μορφή λέξης που μπορώ να χρησιμοποιήσω αντί της λέξης π.χ. αηδία.για τέτοιες είδους ερωτικά συμπλέγματα.


Για να σε κοιτά στα σκέλια, πάει να πει ότι ενδιαφέρεται και, κυρίως, ότι διακρίνει πως ενδιαφέρεσαι κι εσύ. Γνωρίζω πολλούς ομοφυλόφιλους, και ποτέ δεν με ενόχλησε κανείς με τον τρόπο που εννοείς. Δεν διατρέχεις κανέναν κίνδυνο, λοιπόν, βγάλ' το απ' τον νου σου. Επίσης, οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι τίποτα σεξομανείς. Κανονικοί άνθρωποι σαν εσένα κι εμένα είναι.
τι είδους λογική είναι αυτή; δεν φταίς εσύ π.χ.που έχεις ασυνήθιστα γούστα, και φταίω εγώ που είμαι το αντικείμενο της άρρωστης σεξουαλικά επιλογή σου; όσο δεν με ενοχλούν δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους, αλλά δεν θα διστάσω να τους προσβάλλω αν μου την πέσουν. επίσης φίλος αληθινός δεν γίνεσαι ποτέ με γυναίκα και πούστη.


Η εκκλησία ζει μιαν (ακόμη) αντίφαση. Ένα από τα δόγματά της λέει ότι πρέπει να δείχνουμε αγάπη προς όλους ανεξαιρέτως, κι ένα άλλο λέει ότι όποιος κάνει σεξ με άτομα του ίδιου φύλου είναι καταδικαστέος και (ιδανικά, δηλαδή σε καθεστώς θεοκρατίας) πρέπει να θανατώνεται. Το πιο απ' τα δυο θα ακολουθήσει κανείς εξαρτάται από τον ίδιο και μόνο. Έτσι, υπάρχουν σιχαμένοι παπάδες σαν τους Άνθιμους και τους Σεραφείμ, και υπέροχοι παπάδες, όπως ένας που φέρθηκε πολύ όμορφα σε μια μεθυσμένη (και πιθανώς μαστουρωμένη) τραβεστί που μπήκε ένα πρωί στην εκκλησία του τρεκλίζοντας για να ανάψει κερί. Η εκκλησία, επομένως, δεν μπορεί να αγκαλιάσει κανέναν. Οι άνθρωποι, ίσως, μπορούν.
συντηρητικοί υπάρχουν παντού αλλά φταίνε όμως και οι άλλοι όπως οι ομοφυλόφιλοι που διαλαλούν την ανωμαλία τους με παρελάσεις προκαλώντας το ειρωνικό γέλιο των περαστικών.
η αποστολή των ιερέων πάντως είναι σοβαρή και ιερή για να χαρακτηρίζουν τους ανθρώπους σε ομαλούς και ανώμαλους πρέπει να είναι διακριτικοί λόγω θέσης.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

truleysi έγραψε: Ε δεν είσαι και ο Μπραντ Πιτ ρε Θεόφιλε, μη τρελλαθούμε κιόλας! :D :D Δεν το λέω με υποτημητική διάθεση (με τον Θεόφιλο έχουμε γνωριστεί προσωπικά), ούτως ή άλλως η ομορφιά είναι έννοια υποκειμενική, αλλά για να σταματήσει αυτό το ανόητο στερεότυπο που εύκολα αναμασάται από πολλούς (στην πιο ακραία εκδοχή του, οι βιαστές επικαλούνται ότι το θύμα τους «τα ήθελε»). Μήπως κάποιοι αρσενικοί σ' αυτή τη χώρα να κοιταχθούν πρώτα στον καθρέφτη;
δεν μιλάμε για ομορφιά, για φιλία μιλάμε. και ο μόνος που μπορεί να κάνει πραγματικά φίλο ένας ομοφυλόφιλος, είναι μόνο ένας άλλος ομοφυλόφιλος.

Ο aqyn το προσέγγισε σωστά και ο Αριστοτέλης ακόμα πιο σωστά. Όπως εσύ δεν κοιτάς ανάμεσα στα στήθη όλες τις φίλες και γνωστές σου, έτσι κι ο gay δεν θα κοιτάξει όλους τους άνδρες με τους οποίους συναναστρέφεται στα σκέλια. Και για να κατηγορήσω και λίγο το συνάφι μου που τα τελευταία χρόνια κάποιων οι μύτες είναι πιο ψηλά κι απ' το μπόι τους, αν δεν έχεις μπράτσα, κοιλιακούς, αμυγδαλωτό μάτι, και είσαι κάτω του 1,85 ούτε που να σε φτύσουν! (που λέει ο λόγος) :lol:
σαν άντρας δεν μπορείς να μην κοιτάζεις όλα ανεξαιρέτως τα θηλυκά, αλλά από εκεί και πέρα είναι το φρένο που λέγεται συγγένεια πρώτου βαθμού και η ιεροσύνη που σε κάνει να βλέπεις ορισμένες γυναίκες διαφορετικά. με τα παρακάτω που αναφέρεις δεν ασχολούμαι μου είναι αδιάφορα.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλε, είσαι απαράδεκτος. Σταματάω εδώ, γιατί βλέπω το μπαν να 'ρχεται.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε: σαν άντρας δεν μπορείς να μην κοιτάζεις όλα ανεξαιρέτως τα θηλυκά, αλλά από εκεί και πέρα είναι το φρένο που λέγεται συγγένεια πρώτου βαθμού και η ιεροσύνη που σε κάνει να βλέπεις ορισμένες γυναίκες διαφορετικά.
:shock: Όλα ανεξαιρέτως τα θηλυκά;
Διάλεξε:
α. Είσαι σεξομανής.
β. Σε έχει φάει η αγαμία της ιεροσύνης.
γ. Λες ότι μαλακία σου κατέβει, μπας και κρύψεις το μίσος σου απέναντι στους ομοφυλόφιλους (το οποίο φίλε μου είναι τόσο μεγάλο που δεν κρύβετε με τίποτα).
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:Θεόφιλε, είσαι απαράδεκτος. Σταματάω εδώ, γιατί βλέπω το μπαν να 'ρχεται.
ας έρθει. εγώ είπα αλήθειες έστω και πικρές. ελπίζω κάποιους να τους βοήθησα να δούν κάπως αλλιώς τα πράγματα, και άλλους να μην είναι τόσο ρομαντικοί με ανθρώπους που είναι συμπαθείς αλλά ποτέ πρότυπο μιας κοινωνίας.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Οι πρόσφατες αναρτήσεις του Θεόφιλου στο θέμα αυτό παραβιάζουν τους κανόνες συζήτησης, συγκεκριμένα αυτό το σημείο: [quote]γενικεύσεις και προσωπικές κατηγορίες προς συγκεκριμένα άτομα ή ομάδες, που ωθούν σε εχθρότητα προς αυτά τα άτομα ή τις ομάδες και προκαλούν έντονες αντιδράσεις άλλων συζητητών[/quote] διότι διατυπώνουν κατηγορίες προς την ομάδα των ομοφυλόφιλων.
Κλειδώνω το θέμα ώσπου να συζητήσω με τους άλλους συντονιστές τι μέτρα πρέπει να ληφθούν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Το μέλος Θεόφιλος αποκλείστηκε για 24 ώρες με απόφαση της συντονιστικής ομάδας, για τους λόγους που προαναφέρθηκαν. Το νήμα ξεκλειδώνεται.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ως συνήθως, άλλα γράφω, και άλλα καταλαβαίνει ο Θεόφιλος. Το μπαν που εννοούσα είναι το μπαν που θα έτρωγα εγώ, γιατί αν συνεχιζόταν αυτή η κουβέντα σίγουρα θα τον έβριζα πολύ άσχημα. Όσο γι' αυτό το «εγώ είπα αλήθειες», θα αρκεστώ να καγχάσω. Όβερ εντ άουτ.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Επιχειρηματόληπτος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το "αγαπάτε αλλήλους" πρέπει να συνοδευόταν με λίστα εξαιρέσεων, αν κρίνω από τη συμπεριφορά του Θεόφιλου προς τους gay.

Μήπως η αγάπη που διδάσκει η θρησκεία είναι υποκριτική και πρόσχημα απλά για να πει ότι κάνει προσφέρει κάτι ηθικά σωστό; Ε;
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε Δημήτρη, αφού το 'ξερες, γιατί πήγες και ξαναέμπλεξες; Σάμπως δεν το 'χεις ξαναδεί το εργάκι; Καλά να πάθεις. Ψιτ και πού 'σαι; Να μην επαναληφθεί. Άντε πάρε κι αυτό εδώ κάτω, να σε χαλαρώσει. Ζάβλακα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Ολοι ασχολούνται με τα Gay pride...δεν θα έπρεπε να ασχοληθούν λίγο και με τα Christian Pride που μας τα πρήζουν με κάθε θρησκευτική εορτή ( επιτάφιους, αναστάσεις ..και λοιπές Christian Pride παράτες )
État de siège
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Επιχειρηματόληπτος έγραψε:Το "αγαπάτε αλλήλους" πρέπει να συνοδευόταν με λίστα εξαιρέσεων, αν κρίνω από τη συμπεριφορά του Θεόφιλου προς τους gay.

Μήπως η αγάπη που διδάσκει η θρησκεία είναι υποκριτική και πρόσχημα απλά για να πει ότι κάνει προσφέρει κάτι ηθικά σωστό; Ε;

Έλα ρε συ, "αγαπάτε αλλήλους" και τρίχες κατσαρές , οι χριστιανοί είναι ψυχασθενείς.
État de siège
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σίμωνα σε παρακαλώ να αποφεύγεις τους γενικευμένους χαρακτηρισμούς για τους χριστιανούς ή για οποιαδήποτε άλλη ομάδα ανθρώπων, είναι αντίθετο προς τους κανόνες συζήτησης. Μόλις είχαμε έναν αποκλεισμό μέλους για αυτόν τον λόγο, ας μην έχουμε και δεύτερο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Επ'ουδενί δεν θέλω να χαρακτηρίσω την ευρύτερη ομάδα των ψυχοπαθών , υπάρχουν άνθρωποι ψυχικά ασθενείς με εξαιρετικά χαρίσματα και ευφυέστατοι. :naughty:
État de siège
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Οφείλω μια συγνώμη για τον απρεπή χαρακτηρισμό των ομοφυλοφίλων για όλα τα υπόλοιπα που είναι προσωπικές μου απόψεις δεν νομίζω να έχω παρακινήσει τον ρατσισμό και τον διαχωρισμό τους από τα ανθρώπινα δικαιώματα οι οποίοι και δικαιούνται. παρόλο που οι πρακτικές τους δεν μου αρέσουν θα ήθελα να αναφερθώ σε πρόσωπα που εκτιμώ και θαυμάζω αν και έχουν δηλώσει ομοφυλόφιλοι. όπως ο καβάφης και ο χατζηδάκης. το ίδιο θα έκανα και για όποιονδήποτε αν έχει τα χαρίσματα ενός απλού καλού ανθρώπου. αλλά αυτό δεν σημαίνει πως επικροτώ τον τρόπο ζωής που έχουν επιλέξει, γιατί το θεωρώ σαν προσβολή στην ανδρική αξιοπρέπεια. προσοχή ! όχι όμως στην ανθρώπινη.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Άλλοι και άλλα προσβάλλουν την ανθρώπινη...

Τρουλέυσι, ηρέμησε. Έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου, και το βλέπεις κι από τους υπόλοιπους. Το να επιλέξεις γι' άλλη μια φορά να φύγεις δεν βοηθάει ούτε εσένα, ούτε τις απόψεις σου. Αν μη τι άλλο, κάν' το για όσους συμπαθείς και σε συμπαθούν και για όσους σε στηρίζουν.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Θεόφιλος έγραψε:αλλά αυτό δεν σημαίνει πως επικροτώ τον τρόπο ζωής που έχουν επιλέξει[...]
Θεόφιλε, τι είναι αυτό που εννοείς ότι έχουν επιλέξει; το να είναι ομοφυλόφιλοι ή το να ζήσουν ως ομοφυλόφιλοι που είναι;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση