Αφορισμός

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sotdim
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2011 20:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Επιθυμώ η ΑΟΕΕ (Εκκλησία της Ελλάδος) να με αφορίσει.
Γνωρίζει κανείς πώς μπορεί να γίνει αυτό; :?:
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν το γνωρίζω.

Ό,τι πληροφορίες έχω είναι από δεύτερο χέρι: ένας γνωστός μου που επίσης ήθελε να αφοριστεί και το είχε ψάξει το θέμα (ή έτσι ισχυριζόταν τότε), είχε ρωτήσει και δικηγόρο, μου είχε πει ότι υπάρχει γραμμή από την εκκλησία να μην αφορίζουν. Υποθέτω ότι θα έπρεπε να κάνεις κάτι πραγματικά εξωφρενικό και να γίνει αρκετά γνωστό ώστε να αναγκαστούν να το κάνουν - ίσως όμως ούτε καν αυτό.

Νομίζω ότι το πιο απλό είναι να ρωτήσεις έναν ιερέα ή την αρχιεπισκοπή, ποιοι είναι οι κανόνες για τον αφορισμό.

Για ποιο λόγο όμως το θέλεις, αν επιτρέπεται;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Sotdim
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2011 20:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι το φαντάστηκα ότι κατι τέτοιο θα συνέβαινε... :?
Το κάνουν αυτό μάλλον για να μην φαίνεται "ελαττωμένη η πελατεία"...

Παλιά που ήταν σε ακμή, οι αφορισμοί ήταν καθημερινό φαινόμενο, αλλά όχι πιά...
Βέβαια, μην κοιτάτε σήμερα, εκείνες τις εποχές οι αφορισμοί είχαν φοβερό αντίκτυπο...
πια δεν σημαίνει κάτι.
Οι τελευταίοι που αφοριστηκαν στην Ελλάδα, νομίζω ήταν ο Ροΐδης και ο Καζαντζάκης; Αν θυμάμαι καλά...
Αν και για τον Καζαντζάκη το αρνούνται, δεν ξέρω γιατί.
Αν και αυτός έβλεπε κάτι οράματα με κάτι "αγίες"... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :whistle:
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Sotdim έγραψε:Το κάνουν αυτό μάλλον για να μην φαίνεται "ελαττωμένη η πελατεία"...
Και γι' αυτό, αλλά και για να φαίνονται "καλοί και ανεκτικοί" (ελάτε όπως είστε, και με το σκουλαρίκι... :P ).

Για ποιο λόγο όμως το θέλεις; Μήπως μπορεί να σε ικανοποιήσει κάποια διαφορετική λύση;
Ας πούμε η διαγραφή θρησκεύματος από το ληξιαρχείο, ή η διαγραφή των στοιχείων σου από το βιβλίο της ενορίας; (ενδεχομένως να επιχειρήσεις να ζητήσεις και κάποια βεβαίωση ότι διαγράφηκες, αν και υποθέτω ότι θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά να μην σου τη δώσουν).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Για τον Καζαντζάκη: Όντως αφορίστηκε από την Εκκλησία της Ελλάδος, όμως αυτός ο αφορισμός σύμφωνα με το τυπικό δεν ίσχυσε ποτέ, διότι αρνήθηκε να τον υπογράψει ο τότε Οικουμενικός Πατριάρχης Αθηναγόρας. Το γεγονός αυτό είχε αποσιωπηθεί και οι πάντες είχαν μείνει με την εντύπωση ότι ο Καζαντζάκης ήταν όντως αφορισμένος.

Όταν πέθανε, ενώ τελέστηκε κανονικά νεκρώσιμη ακολουθία, απαγορεύτηκε να ταφεί σε νεκροταφείο (ο τάφος του βρίσκεται στα Βενετσιάνικα τείχη) και κατά την τελετή της ταφής απαγορεύτηκε η παρουσία ιερωμένων. Ούτε όμως η Καθολική Εκκλησία έκατσε με σταυρωμένα χέρια: Το βιβλίο του «Ο τελευταίος πειρασμός» είχε μπει στο Index Librorum Prohibitorum.
Άβαταρ μέλους
Sotdim
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2011 20:01
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Ας πούμε η διαγραφή θρησκεύματος από το ληξιαρχείο, ή η διαγραφή των στοιχείων σου από το βιβλίο της ενορίας; (ενδεχομένως να επιχειρήσεις να ζητήσεις και κάποια βεβαίωση ότι διαγράφηκες, αν και υποθέτω ότι θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά να μην σου τη δώσουν).
:o :o :o
Με έχουνε καταγεγραμμένο και στην ενορία;
πωπω, δεν ξεμπλέκουμε απ' αυτούς, ε... :?
AoratiMelani έγραψε:Για ποιο λόγο όμως το θέλεις; Μήπως μπορεί να σε ικανοποιήσει κάποια διαφορετική λύση;
Ας πούμε η διαγραφή θρησκεύματος από το ληξιαρχείο
Το θέλω έτσι... :D
Αλλά εντάξει κατάλαβα ότι: Για να σε αφορίσουν πρέπει να κάνεις κάτι "φοβερό" και μάλλον δεν πρόκειται να αφορίσουν....
Καλά εδώ δεν αφόρισαν ολόκληρη ένωση αθέων...!!! :D

Ναι, μάλλον θα αρκεστώ σε μια απλή διαγραφή θρησκεύματος, αλλά αυτή προϋποθέτει επαφή με την ελληνική γραφειοκρατία οπότε...
Καλώς, θα δώ!
Ευχαριστώ! :handgestures-thumbupleft:
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αφορισμο εφαγε κι ο Λασκαρατος.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Sotdim έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Ας πούμε η διαγραφή θρησκεύματος από το ληξιαρχείο, ή η διαγραφή των στοιχείων σου από το βιβλίο της ενορίας; (ενδεχομένως να επιχειρήσεις να ζητήσεις και κάποια βεβαίωση ότι διαγράφηκες, αν και υποθέτω ότι θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά να μην σου τη δώσουν).
:o :o :o
Με έχουνε καταγεγραμμένο και στην ενορία;
πωπω, δεν ξεμπλέκουμε απ' αυτούς, ε... :?
Είναι σαν τις εταιρίες τελεμάρκετινγκ ... άπαξ και μπήκες στην λίστα χάθηκες :lol:
État de siège
Απάντηση