«..Άγιο είχες..»

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
GB_gr
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011 23:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Μια φράση, που την λένε μεταξύ τους οι πιστοί χριστιανοί, σε μια προσπάθεια να δικαιολογήσουν ένα τυχαίο γεγονός, που συχνά σχετίζεται με κάποιο ατύχημα.
Σε κάποιο ατύχημα με λεωφορείο πριν από χρόνια, σκοτώθηκαν πολλοί επιβάτες, κι ένας χριστιανός παπάς γλίτωσε. Αργότερα είπαν ότι αυτός «είχε άγιο».
Γιατί δεν είχαν άγιο και οι υπόλοιποι επιβάτες του λεωφορείου;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μάλλον ξέχασαν να του κολλήσουν τα ένσημα... :mrgreen:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

to ακούω και εγώ συχνά αυτό
μπορεί τα σταυρουδάκια ή οι εικονήτσες τους να είχαν λήξει...
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Συνήθως η απάντηση σε κάθε δύσκολο ερώτημα όπως αυτό, είναι το "άγνωσται αι βουλαί του κυρίου", δηλαδή σε γενικές γραμμές ο θεός ξέρει τι κάνει και γιατί το κάνει (και οι άγιοι επίσης, με τη θεία χάρη) κι ας μην ξέρουμε εμείς.

Δοκίμασε αν θες να τους ρωτήσεις "αφού κατά παραδοχή σας κάποια πράγματα για τον θεό δεν ξέρετε, τι σας κάνει να πιστεύετε ότι ξέρετε ορισμένα άλλα πράγματα; ας πούμε γιατί είστε τόσο βέβαιοι ότι είναι πανάγαθος, ενώ δεν είστε διόλου σίγουροι ως προς το γιατί βασανίζονται και υποφέρουν νεογέννητα αθώα παιδιά; ή γιατί είστε σίγουροι ότι αυτός ο άνθρωπος είχε άγιο ενώ ο άλλος όχι; σας περνά από το μυαλό ότι η αιτία των γεγονότων μπορεί να είναι τελείως διαφορετική;"

Μια άλλη απάντηση στο ερώτημά σου είναι ότι όσοι το λένε, δεν το εννοούνε κιόλας, όχι απαραίτητα. Είναι απλώς μια έκφραση κλισέ που ακούνε από παιδιά και την αναπαράγουν σε αντίστοιχες περιστάσεις δίχως να σκέφτοναι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
GB_gr
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011 23:22
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε: Δοκίμασε αν θες να τους ρωτήσεις ....
Έχω βαρεθεί να ρωτάω πιστούς. :lol: :lol:
Μόνο από άθεους περιμένω απαντήσεις.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Για αρκετούς ισχύει αυτό που είπε η Μελάνη. Πολύς κόσμος χρησιμοποιεί παρόμοιες εκφράσεις από συνήθεια χωρίς να εννοεί κάτι ουσιαστικό. Πολύς κόσμος δεν ξέρει και τι ακριβώς εννοεί γιατί από τη μία αποδέχεται κάποιες επιστημονικές αλήθειες από την άλλη θεωρεί τον εαυτό του πιστό και βρίσκεται σε μια κάποια σύγχυση.

Άλλοι πάλι δεν μπαίνουν καν στον κόπο να σκεφτούν τόσο μακριά και λογικά. Αυτός ήταν καλός χριστιανός και σώθηκε, οι άλλοι μάλλον δεν ήταν και πέθαναν. Τώρα το ότι αυτό κάνει τον θεό τους εκδικητικό και ότι μπορεί να πέθαναν και παιδιά ας πούμε που σε γενικές γραμμές δεν έχουν προλάβει να κάνουν και πολλές αμαρτίες είναι μάλλον πέρα από τα όρια της "λογικής" τους.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω παντως που ειμαι ιδιαιτερα ανεκτικος απεναντι στους χριστιανους και τα κουσουρια τους, αν ακουσω τη φραση "αγιο ειχες", ενα μειδιαμα θα το εμφανισω, ενω αυτοματως, τα ρατσιστικα μου ενστικτα θα ενεργησουν ωστε να καταταγει ο εκφερων τη φραση σε ομαδα υψηλου κινδυνου για βλακεια και φανατισμο (τουτεστιν, εσυ πρεπει να αποδειξεις απο εδω και περα οτι δεν εισαι ηλιθιος).
Ξερω πολλους χριστιανους, και ελαχιστοι λενε τετοιες μαλακισμενες φρασεις. Χμμ, βασικα εχω να την ακουσω πολλα πολλα χρονια....
μαλλον δεν κανω κακες παρεες ε;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Πάντως η συγκεκριμένη φράση νομίζω ότι μερικές φορές μπορεί να βγει και αυτόματα - ασυναίσθητα, όπως ακούς τα "ο Χριστός και η Παναγία", "ω, Θεέ μου" και "δεν έχεις το Θεό σου" κλπ., αν και σίγουρα ακούγεται λιγότερο "αθώα". Από την εμπειρία μου, συνήθως απαντάται σε λίγο μεγαλύτερες ηλικίες.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

xarxar έγραψε:Από την εμπειρία μου, συνήθως απαντάται σε λίγο μεγαλύτερες ηλικίες.

..μαζί με την αρτηριοσκλήρωση και το Αλτσχάιμερ :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Πάντως για να είμαστε δίκαιοι το «..Άγιο είχες..» δεν είναι χριστιανική "εφεύρεση" το κληρονόμησαν και αυτό μαζί με ένα πλήθος άλλα στοιχεία της θρησκείας τους , από παλαιότερες θρησκείες.

Οι άγιοι ουσιαστικά είναι η εξέλιξη των αρχαίων τοπικών θεοτήτων και των αρχαίων ηρώων που λατρεύονταν σαν ελάσσονες θεότητες.
État de siège
Απάντηση