θρησκευτική λογοκρισία στην τέχνη

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξεκινώ καινούργιο, γενικότερο θέμα, καθώς τα προηγούμενα για Παστίτσιο και Corpus Christi (πιθανόν και άλλα, δεν έψαξα περαιτέρω) ήταν εξειδικευμένα. Όπως και να 'χει, θαυμάστε.


Απεταξάμην το Σατανά!
Η έκθεση του Χρήστου Τσιντσάρη στο Πρατήριο του ΟΤΕ λογοκρίθηκε


07/03/2013 - 17:10
Θεσσαλονίκη

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΡΑΘΑΝΟΣ

Λάβαμε εχθές το ακόλουθο e-mail από τον καλλιτέχνη Χρήστο Τσιντσάρη:

«Μόλις πληροφορήθηκα, πράγμα που με λυπεί αφάνταστα, πως μια ομάδα φανατισμένων “Χριστιανών” θεώρησε βλάσφημο το κεντρικό έργο της έκθεσής μου στο Πρατήριο Επικοινωνίας του ΟΤΕ Θεσσαλονίκης (επί της Καρόλου Ντηλ) και απαίτησε να αποσυρθεί από αυτή. Παρόμοια λογοκρίθηκε και το λογότυπο του ονόματός μου, διότι παρέπεμπε στον χριστιανικό Σταυρό!

Αυτή η μορφή λογοκρισίας, το λιγότερο, με απογοητεύει και μου δημιουργεί πολλά ερωτήματα για το πόσο καλλιτεχνικά ανέτοιμη είναι η κοινωνία μας!!! Αληθεύει πως το έργο μου “Holy Moly” βασίζεται στην κλασσική φόρμα του Αγίου Γεωργίου που σφαγιάζει το δράκο. Η ίδια όμως εικόνα εκφράζει, παράλληλα, ανά τους καιρούς, το θρίαμβο του καλού ενάντια στο κακό. Παρόλα αυτά, ακόμη αναρωτιέμαι γιατί το συγκεκριμένο θέμα και μήνυμα να θεωρηθεί βλάσφημο αν τεθεί υπό τους όρους της σύγχρονης τέχνης!

Μπορεί, λοιπόν, να ζούμε σε μια εποχή όπου ύψιστο ρόλο παίζει ο ελεύθερος λόγος και η δημιουργική ελευθερία, στη χώρα όμως που γέννησε τη δημοκρατία απέχουμε πολύ από κάτι τέτοιο.

Στη συνέχεια ο Χρήστος Τσιντσάρης μας είπε: «Το πρωί της Δευτέρας 4 Μαρτίου με ενημέρωσαν πως κάποιοι παραπονηκαν έντονα στη διοίκηση του ΟΤΕ για το περιεχόμενο του συγκεκριμένου πίνακα και για να μη δημιουργηθεί θέμα τον ξεκρέμασαν. Παρόμοια λογοκρίθηκε και το λογότυπο του ονόματός μου, διότι παρέπεμπε στον χριστιανικό σταυρό. Από τη δική μου πλευρά, θέλοντας με αξιοπρέπεια να συνεχίσει η έκθεσή μου στις προθήκες, παρέλαβα το έργο και στη θέση του παρέδωσα ένα διαφορετικό».

Ποιος είναι: Γεννημένος στη Θεσσαλονίκη το 1974, ο δημιουργός ζωγραφίζει από μικρό παιδί, καλλιέργησε το ταλέντο του στο Saint Andrews και το Pine Crest School στη Φλόριντα, κέρδισε υποτροφία στο College of Fine Arts της Βοστόνης, συνεργάστηκε με αμερικάνικα έντυπα, συμμετείχε σε πλήθος εκθέσεων. Σήμερα ζει και εργάζεται στη γενέτειρά του. Το επινοημένο εικαστικό σύμπαν αλλόκοσμου σουρεαλισμού, το οποίο ανακαλεί τα πιο εμπνευσμένα δείγματα της τεχνοτροπίας του Mark Ryden, φιλοξενείται σε πάμπολλες ιδιωτικές συλλογές στις ΗΠΑ, τη Βρετανία και την Αυστραλία.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Από την στιγμή που η έκθεση βρίσκετε σε ιδιωτικό χορό οποιος θέλει μπορεί απλά να μην πάει να την δει ώστε να μην προσβληθεί.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Ο πίνακας


Εικόνα
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Άλλο ένα τρομοκρατικό χτύπημα από τους ορθόδοξους χριστιανούς υπάνθρωπους.

Σε λίγο καιρό θα επισκέπτονται τα μουσεία για να καταστρέφουν τα αρχαία αγάλματα επειδή είναι "γυμνά".
État de siège
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

και σε δημόσιο χώρο να ήταν (παίζει, κάτι λέει για ΟΤΕ) δεν άκουσα κανέναν να κατεβάζει εικόνες από δημόσιο χώρο επειδή ίσως προσβάλλουν.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Η πιο πετυχημένη λογοκρισία είναι η απαλοιφή του † και η μετατροπή του σε Ι ( :?: :?: :?: ) από το όνομα. :clap: :clap: :clap: :clap:
Εικόνα
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάλλον ο καλλιτέχνης προτίμησε να απαλειφθεί η οριζόντια γραμμή (και να γίνει γιώτα) αντί να ανέβει (ώστε να μην θυμίζει σταυρό αλλά να παραμείνει ταυ) ώστε να φαίνεται το ότι δέχθηκε λογοκρισία.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Από όσο ξέρω δεν ήταν πρωτοβουλία του Τσιντσάρη η μετατροπή του Τ σε Ι. Μάλλον ήταν πρωτοβουλία αυτών που παραπονέθηκαν.

Πάντως, εδώ που τα λέμε θα έπρεπε να το περιμένει ότι θα γίνει θέμα. Ίσως και να το επιδίωξε για διαφήμιση.

Χ
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Ακόμη και αν δεν ήταν πρωτοβουλία του καλλιτέχνη, δεν είναι δυνατό να κυκλοφόρησε (το λογοκριμένο) χωρίς να έχει δώσει και αυτός την έγκριση του. Αυτοί που παραπονέθηκαν για τον σταυρό τι λόγο είχαν να απαιτήσουν να αλλάξει και το όνομα; Θα μπορούσαν απλά να ζητήσουν να γίνει "Τ".
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

μισό λεπτό... παραπονέθηκαν για το σταυρό στο όνομα??? δηλαδή τώρα ότι έχει σχήμα σταυρού μας πειράζει? Αν είναι δυνατόν
όσο για τον πίνακα μπορεί να φέρνει προς τον άγιο δημήτριο ή ξέρω γω ποιός σκότωσε τον δράκο αλλά μόνο στην πόζα μοιάζουν. Από ότι βλέπωούτε άγιο έχει ούτε χριστούς ούτε τίποτα. Αν μή τι άλλο χιουμοριστηκό μου φέρνει... η κοπέλα vs πέος
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

μετά από δέυτερη σκέψη το έργο μπορεί να είνια και "χριστιανικό" Η κοπέλα πολεμάει τον πειρασμό για να μείνει παρθένα lol


ps sorry για τυχόν ορθογραφικά
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

τον πολεμάει με τη βούρτσα;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

καλά τώρα μεταφορικά μιλάμε : brrr :
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

vesid έγραψε:Ακόμη και αν δεν ήταν πρωτοβουλία του καλλιτέχνη, δεν είναι δυνατό να κυκλοφόρησε (το λογοκριμένο) χωρίς να έχει δώσει και αυτός την έγκριση του. Αυτοί που παραπονέθηκαν για τον σταυρό τι λόγο είχαν να απαιτήσουν να αλλάξει και το όνομα; Θα μπορούσαν απλά να ζητήσουν να γίνει "Τ".
vesid, δε νομίζω ότι κατάλαβες τι έγινε. Πολύ απλά οι προσβεβλημένοι χριστιανοί πήγαν και έσβησαν την οριζόντια γραμμή από το Τ/σταυρό. Δεν είναι τυπωμένο I. Άλλωστε φαίνεται ότι η απόσταση του Ι (πρώη Τ) από τα δύο γειτονικά του γράμματα είναι μεγαλύτερη από την απόσταση μεταξύ δύο άλλων οποιωνδήποτε γραμμάτων.

Χ
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το βαθυτερο και πολυδιαστατο νοημα του εργου ισως βασιζεται επανω στην κλασσικη παρεξηγηση "μπερδεψε την ..ουτσα με τη βουρτσα" αποδιδοντας τελικα οτι ερμηνεια θελει ο καθενας.
Ειναι πλακατζιδικο παντως.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Α sorry csar, το πέρασα για διαφημιστική αφίσα.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Πολύ απλά οι προσβεβλημένοι χριστιανοί πήγαν και έσβησαν την οριζόντια γραμμή από το Τ/σταυρό. Δεν είναι τυπωμένο I.
σε έτσι περίπτωση τότε ο καλλητέχνης μπορεί ν ακάνει καταγγελεία επειδή πείραξαν το έργο του
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Απάντηση