σοφίαν ζητούσιν

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Άθεος έγραψε:Ποιοι ήταν αυτοί, φίλε μου, για ποιους μιλάς; Στους διαλόγους της Κ.Δ. αναφέρεσαι;
Δες στο τέλος του link από το freeinquiry.gr υπάρχουν 5 μηνύματα, ρίξε μια ματια στο πρώτο κυρίως.
http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=2974

Δες και το πρώτο σχόλιο της AoratiMelani σε αυτό το thread.
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Κοίτα φίλε μου, από την αρχή θα μπορούσες να μου θέσεις το ερώτημα για να καταλάβω σε τι πρέπει να απαντήσω. Τη μια κοίτα επάνω, την άλλη κοίτα κάτω, διάβασε την «Ε.Ε.» διάβασε τι είπε ο Sfrang διάβασε το σχόλιο της Μελάνης…
Ε, όχι… δεν είμαι τόσο αργόσχολος να παίζεις με το χρόνο μου. Θέλω πάνω από δυο ώρες για να αντιμετωπίσω τους παράξενους προβληματισμούς σου και τέλος να κρίνω και τα σχόλια που κάνεις παίζοντας με τις λέξεις.
Αρκετό χρόνο έφαγα. Γράψε το ερώτημα κατανοητά σε δυο γραμμές να απαντήσω. Διαφορετικά παίξε με τους άλλους που έχουν πιο γερά νεύρα.
Ούτε θα αναζητήσω λογική στους απατεώνες συγγραφείς της Κ.Δ. που στο τέλος του 2ου αιώνα προσπάθησαν να μας «ιστορήσουν» τι έγινε πριν ενάμιση αιώνα. Και θα αναζητήσουμε λογική στα γραφόμενά τους, αν ήταν άθεοι οι Έλληνες που επισκέφτηκαν τον Ιησού; Δεν σου αρκεί ότι ο Ιησούς δεν ήταν ιστορικά υπαρκτό πρόσωπο; Σε τι όλος αυτός ο προβληματισμός;
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Ούτε θα αναζητήσω λογική στους απατεώνες συγγραφείς της Κ.Δ. που στο τέλος του 2ου αιώνα προσπάθησαν να μας «ιστορήσουν» τι έγινε πριν ενάμιση αιώνα. Και θα αναζητήσουμε λογική στα γραφόμενά τους, αν ήταν άθεοι οι Έλληνες που επισκέφτηκαν τον Ιησού;
Ενώ οι άλλοι με τα δαιμόνια, την Εκάτη, την τεχνολογία θαυμάτων του Ήρωνα και τα ματζούνια ήταν πιο εξελιγμένοι, ε;
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Δεν έχω πρόβλημα να εκφράσω την άποψή μου για όσα αυτή την φορά σαφώς μου ανέφερες.
Α) Με τα δαιμόνια καταδικάζονται οι δεισιδαίμονες όσο και οι χριστιανοί. Δεισιδαίμονες δε οι Έλληνες από τότε.
Β) Με την Εκάτη όπου δεν εκφράζουν δεισιδαιμονίες είναι απλά μύθοι που εκφράζουν τους συνεκτικούς και θρησκευτικούς δεσμούς που είχαν μεταξύ τους όχι μόνο οι Πόλεις, αλλά όλοι οι λαοί του κόσμου. Μυθολογία λοιπόν, αλλά σεβαστή.
Γ) Η τεχνολογία του Ήρωνα είναι αυτό που είναι, είναι τεχνολογία που καμιά σχέση δεν έχει με τη θρησκεία. Αν χρησιμοποιήθηκε για μια θεατρική σκηνοθεσία εκφράζει τον θαυμασμό μας για την ευφυΐα του. Αν κάποιος το συνδέει με «θαύμα» το πρόβλημα το έχει αυτός. Πού βρίσκεται το πρόβλημα; Τι ψάχνεις να βρεις, ακόμα δεν κατάλαβα.
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάλλον εσύ ψάχνεις να βρείς.
Εγώ απλά έθεσα το ερώτημα.
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Εσύ έθεσες την ερώτηση και αντί να ευχαριστήσεις για την απάντηση μας ειρωνεύεσαι κι όλας!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ibraim Bielidopoulos έγραψε:Εγώ απλά έθεσα το ερώτημα.
Το ερώτημα, για να χουμε καλό ρώτημα, ποιο από τα δύο παρακάτω είναι;

1. Τι ήθελε να πει ο Παύλος όταν έγραφε ότι οι Έλληνες "σοφία ζητούσι";

ή

2. Ποια ήταν η σοφία που αναζητούσαν οι Έλληνες;
(θεωρώντας δεδομένο ότι αναζητούσαν σοφία στο πλαίσιο της θρησκείας, δηλαδή ότι ο Παύλος είχε δίκιο σε αυτό που είπε, πράγμα αμφισβητήσιμο που θα έπρεπε να συζητηθεί πρώτα, κατά τη γνώμη μου).

ή μήπως κάποιο τρίτο ερώτημα που δεν καταλάβαμε;

Αν είναι το 1, η απάντηση ίσως είναι ότι ο Παύλος εννοούσε πως οι έλληνες αναζητούν είτε αποδείξεις, είτε σοφίσματα, είτε φιλοσοφική γνώση, είτε ηθικές αρχές - δεν μπορούμε βεβαίως να ξέρουμε τι εννοούσε, μόνο να εικάσουμε, κι εγώ εικάζω ότι εννοούσε αποδείξεις (έστω φαινομενικές ή επιπόλαιες) αλλά και γνώση μέσω της φιλοσοφίας (κι αν ισχύει αυτό, τότε προφανώς ο Παύλος περιφρονεί την φιλοσοφική αναζήτηση της γνώσης, ή τουλάχιστον την κατατάσσει κάτω από την "εξ αποκαλύψεως" αλήθεια).
Σαν κουβέντα μπορεί να έχει κάποιο ακαδημαϊκό ενδιαφέρον, αλλά να πω την αλήθεια τον Παύλο δεν τον έχω και για την πρώτη διάνοια, για να δίνω πολύ βάρος στα λεγόμενά του. Ένας παρωπιδικός προκατειλημμένος αρριβίστας φανατικός ήταν.

Αν είναι το 2, από πλευράς μου ισχύουν τα όσα είπα στις θρυλικές πλέον δύο προτελευταίες παραγράφους που έγραψα στο πρώτο μου σχόλιο στο παρόν νήμα. Προσθέτω μόνο ότι θεωρώ αρκετά απίθανο να ζητούσαν φαινομενικά θαύματα σαν αυτά που περιγράφεις. Ίσως ορισμένοι, αλλά θεωρώ ότι θα ήταν μάλλον κατά πολύ οι λιγότεροι.
Off Topic
Και χαλάρωσε λίγο βρε παιδί μου. Άντε και δεν τα λύσαμε τα βαθιά ερωτήματα του σύμπαντος σήμερα, δεν θα κόψει και η μαγιονέζα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

@AoratiMelani
Και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Όπως βλέπεις Μελάνη δεν υπάρχει συγκεκριμένο ερώτημα, παρά μόνο λόγος να γίνεται.
Ένα ερώτημα είναι σαφές όταν είναι μικρό και διατυπωμένο με απλότητα. Διαφορετικά δεν λέγεται ερώτημα, αλλά επίδειξη εξυπνάδας. Μέσα από ένα τόσο μεγάλο κείμενο με παραπομπές (κοίτα εδώ, κοίτα εκεί) δεν φαίνεται πού ακριβώς εστιάζεται η ερώτηση και ανά πάσα στιγμή μπορεί να πάρει άλλο προσανατολισμό. Άρα θεωρήστε την ύποπτη και μην χαλάτε άλλη φαιά ουσία και χρόνο.
Νομίζω ότι εδώ είμαστε για να αναζητούμε την αλήθεια και να βοηθούμε ο ένας τον άλλο και όχι να προσπαθούμε να νικήσουμε για να επιβεβαιώσουμε τη θέση μας και τον εγωισμό μας.
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπα δεν χολοσκάω με το σχόλιό σου.
Εξάλλου σου έχω απαντήσει στα σχόλια: #112600, #112658
Ύποπτη η ερώτηση. Μάλιστα ό,τι πεις.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Ibraim Bielidopoulos έγραψε:
Διευκρινίζω ότι άλλο έγραψα.
Άλλο ο απώτερος (μεταφυσικός) σκοπός του ανθρώπου και άλλο οι στόχοι που θέτουμε καθημερινά σαν άτομα και κοινωνίες. Στη δεύτερη περίπτωση σαφώς και υπάρχουν σκοποί και στόχοι.
Πάλι υποψιάζομαι ότι δεν θα συνεννοηθούμε, αφού οι ελλαδίτες εν Ελλάδι συνεχώς ανακαλύπτουν τον τροχό.
δεν πρόκειται να τελειώσουμε ποτέ με το τι εννοεί ο καθένας από τους δυό μας για αυτο απάντησε επάνω στο θέμα και στηυν απάντηση που έβαλα πώς ο παύλος δεν εννοούσε τίποτε περισσότερο από αυτά που είπε.
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εγώ αυτό υποπτεύομαι. Απλά σημειώνω ότι και η εθνική θρησκεία από τη μεριά της δεν είχε να επιδείξει κάτι καλύτερο, πλην από σοφιστείες και τεχνάσματα προκειμενου να ντύσει τα νάματά της με φιλοσοφικό και λογικό μανδύα.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Κι ομως η μεγαλυτερη αληθεια που ειπωθηκε ποτε απο ανθρωπο περασε και χαθηκε απο την ιστορια ακριβως σαν την οσμη καποιου σπανιοτατου και πανακριβου αρωματος.
Αιωνες μετα οι βασικες αρχες εκεινης της ξεχασμενης φιλοσοφιας περασαν στη δυση κι αποτελεσαν τη βαση ενος ανθρωποκεντρικου συστηματος που εδωσε εμφαση στη γνωση,τη δικαιοσυνη και την ευμαρεια που πρεπει να ειναι σε θεση να απολαμβανει ο καθε Ευρωπαιος,η Αμερικανος πολιτης.

Και θετω το εξης ερωτημα.Εφοσον ολα τα θεολογικα κειμενα ολων των θρησκειων βριθουν απειραριθμων σοφειων και σημειων κι αποτελεσαν κατα το παρελθον και συνεχιζουν ακομα και σημερα να αποτελουν απο λιγο εως πολυ σημειο αναφορας παμπολλων κοινωνιων,τοτε γιατι δεν υπαρχει και η αναλογη προοδος αφου ολοι φαινεται καπου να πιστευουν.Ο βαθμος μαλιστα προοδου των κοινωνιων ειναι αντιστροφως αναλογος με το βαθμο εξαρτησης της καθε κοινωνιας με τη θρησκεια της.

Θελοντας να προκαταλαβω απολογητικου τυπου θεωρηματα καταθετω εκ των προτερων οτι.
1)Εαν κατι ειναι παντελως ανεφικτο δεν ευθυνεται ο λανθασμενος τροπος εφαρμογης του απο τους κρατουντες που ουτως η αλλως παλι αυτοι καρπωνονται τα οφελη,η οι λαθος ερμηνεια του απο τους ανθρωπους.
2)Να μην επιμενει καποιος φανατικος σε παραλογισμους του τυπου οτι θεωρει την προοδο των δυτικων κοινωνιων ως δηθεν καταπτωση καποιων ηθικων ταχα αξιων οι οποιες εξακολουθουν πεισματικα να κοσμουν θεοκρατικου τυπου καθεστωτα.

Ποιο ειναι το συμπερασμα που βγαινει τοτε.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:τοτε γιατι δεν υπαρχει και η αναλογη προοδος αφου ολοι φαινεται καπου να πιστευουν.
Και ούτε πρόκειται να υπάρξει πρόοδος. Εξάλλου η έννοια αυτή είναι εντελώς σχετική. Τι να κάνω για παράδειγμα μια τεχνολογική ανάπτυξη όταν ταυτόχρονα καταστρέφω το σπίτι στο οποίο ζω (περιβάλλον) και υποβαθμίζω την ποιότητα ζωής μου. Τι να κάνω ένα λογικά σχεδιασμένο κράτος με υποδομές και εξυπηρετήσεις, αν για παράδειγμα δεν μπορώ να βρω το δίκιο αν κάποιος με αδικήσει ή αν μου καταστρέφεται η υγεία μου. Τι να κάνω την αξία της οικογένειας, αν καταστρατηγούνται άλλες σημαντικότερες αξίες, όπως για παράδειγμα δικαιοσύνη, ειρήνη, υγεία, περιβάλλον.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ετερον εκατερον.Εαν καποιος δεν επιθυμει τεχνολογικη προοδο τοτε μπορει να την αρνηθει ευγενικα προς τον εαυτο του,κι εαν καποιος υποθεσει οτι ισως καποτε και να αδικηθει κατα τη διαρκεια του βιου του κι οτι δεν θα βρει πιθανως την αισια δικαιωση που τον συμφερει τοτε πως εμεις μπορουμε να υποθεσουμε οτι θα φταιει για αυτο το κρατος οσο λογικο και καλοσχεδιασμενο αυτο να ειναι.Επισης δεν ειναι κι απολυτως απαραιτητο σε καποιον να κανει οικογενεια,η για να αποφασισει οτι θα κανει οικογενεια θα πρεπει να λυθουν πρωτα ολα τα παγκοσμια προβληματα προεξαρχοντος αυτου της κλιματικης αλλαγης και του λιωσιματος των παγων.

Βεβαια η μεγαλυτερη προοδος ειναι ο εξανθρωπισμος,η ελευθερια,πολιτιστικες αρχες κι αξιες πανανθρωπινου χαρακτηρα που ενωνουν κι οχι διαιρουν την ανθρωποτητα σε ανοητες ιδεαλιστικες αντιπαραθεσεις θρησκευτικου,η πολιτικου μεγαλοιδεατικου παραλογισμου,η ακομα νεοχιπικων οικολογικων new age σαμανισμων.
Υπαρχει αραγε σημερα καποιος ανθρωπος πραγματικα εντιμος και φιλαληθης που να θεωρει οτι ειναι καταλληλες πλεον οι δογματικου τυπου περιχαρακωσεις πισω απο ταχα αλανθαστες αληθειες αναποδεικτης σοφιας που θα απευθυνονται προς ανθρωπους νεους,ευφυεις,μορφωμενους,ενημερους και πολυταξιδεμενους?
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπούρδες γράφεις Επικούρειε. Αλλα γράφω, αλλιώς τα ερμηνεύεις και γράφεις ότι σου κατέβει. Πρόοδος όπως έγραψα είναι σχετική έννοια. Δεν έγραψα ότι η τεχνολογία είναι κακή, όπως υπονοείς. Έδωσα και μερικά θεωρητικά παραδείγματα.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Που ειναι τοτε το ζητημα,ολες οι θρησκειες γεματες ειναι απο "σοφειες" και ηθικες παραινεσεις,κι εαν η προοδος ειναι το ζητουμενο,τοτε γιατι δεν συμβαλλει διολου σε αυτο η θρησκεια,αλλα αντιθετα δρα ως μονιμος μοχλος πνευματικης,πολιτιστικης,ηθικης και υλικης οπισθοδρομησης.
Γιατι αποκλειστικος στοχος της θρησκειας ειναι η καταστολη της ανθρωπινης γνωσης και η ηθικη αναταση με τον εξανθρωπισμο που απορρεει μεσα απο αυτη.
Εκτος απο μια κουφια ψευτοηθικη λανσαρει τωρα και νεα προιοντα ψευτοοικολογιας.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση