Ορθόδοξη Χριστιανική Πίστη και Διαφθορά

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Κάτι που μου τριβελίζει το μυαλό τελευταία είναι η τεράστια αντίφαση της ύπαρξης, από τη μια, επίσημης θρησκείας στην Ελλάδα, στην οποία υποτίθεται ότι είναι πιστοί η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων και από την άλλη η ύπαρξη τόσο μεγάλης διαφθοράς. Έτσι καταλήγω στο συμπέρασμα ότι στην πραγματικότητα το ποσοστό των πραγματικά πιστών στη χώρα μας είναι πάρα πολύ μικρό και αυτών που δεν πιστεύουν πολύ μεγαλύτερο. Και εξηγούμαι. Ανοίγεις την τηλεόραση ή μια εφημερίδα και δεν ακούς τίποτα άλλο από σκάνδαλα, απάτες, υπεξαιρέσεις δημοσίου χρήματος κλπ. Παράδειγμα ο Λαυρεντιάδης, ο μεγαλοαπατεώνας, που εκμεταλλεύτηκε κιόλας την εικόνα του πιστού με αποτέλεσμα να τον επισκευτεί μέχρι και ο Αρχιεπίσκοπος στη φυλακή. Είναι δυνατόν να πιστεύει ο Λαυρεντιάδης και ο καθένας σαν κι αυτόν που σταυροκοπιέται συνέχεια ότι υπάρχει θεός; Τότε πως έκανε ότι έκανε χωρίς φόβο και ενοχές; Πάμε στους παπάδες. Μόνο κονόμα και εκμετάλλευση των αφελών για το χρήμα. Είναι δυνατόν οι παπάδες να πιστεύουν στο θεό που κηρύττουν, ενώ είναι τόσο διεφθαρμένοι; Αυτό που θέλω να πω είναι όπως βλέπω την ελληνική κοινωνία ποτισμένη μέχρι το μεδούλι στη διαφθορά και από πίσω να σταυροκοπιέται διαπιστώνω μια τεράστια αντίφαση που οδηγεί στο αυτονόητο συμπέρασμα ότι όλοι αυτοί ΞΕΡΟΥΝ. Αλλιώς θα είχαν αυτό που λέμε φόβο θεού που θα τους απέτρεπε από το να παραβούν τα πιο βασικά διδάγματα της θρησκείας τους. Βλέπω τους παπάδες δηλαδή να κάνουν μνημόσυνες δεήσεις στα νεκροταφεία και να τσεπώνουν τα ευρώ και λέω να αυτός ξέρει ότι δεν υπάρχει θεός, σαν κι εμένα. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ το φωνάζω ενώ αυτός το αποκρύπτει και αντιθέτως λέει συνειδητά ψέματα και εξαπατά για το προσωπικό του συμφέρον. Τι γνώμη έχετε;
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Είναι και το άλλο. Ακόμα κι εάν δεν ξέρουν, ο καθένας από αυτούς προσαρμόζει τη "χριστιανική" ηθική στα μέτρα του, δηλ ναι μεν αλλά, έκανα αυτό αλλά είχα και καλούς σκοπούς, έκανα και αγαθοεργίες, έδωσα δουλειά σε ανθρώπους, τον διάβασα για να αναπαυτεί η ψυχή του, το έκανα γιατί είχα ανάγκη, πηγαίνω στην εκκλησία, προσεύχομαι για τις αμαρτίες μου κλπ. Γενικότερα, η αποδοχή του πακέτου "χριστιανικής" ηθικής προϋποθέτει την απουσία προσωπικής και ειλικρινούς αναζήτησης αξιών οπότε προσαρμόζεις το δεδομένο πακετάκι στα μέτρα σου.
Νομίζω, για το γεγονός ότι στις θεοκρατίες υπάρχει μεγάλη διαφθορά οφείλεται η κοινωνική οπισθοδρόμηση και ο πνευματικός εφησυχασμός. Μπορεί να είμαι και λάθος, αυτές είναι οι σκέψεις μου γιατί και μένα με τριβελίζουν τα ερωτήματα.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Paranoid
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 30 Μαρ 2010 21:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατά τη γνώμη μου, πιστεύουν και μάλιστα αδιάσειστα! Έχουν άλλωστε τόσα και τόσα παραθυράκια: τη συγχώρεση, πρώτο και καλύτερο! Κατόπιν τις διάφορες ερμηνείες των λόγων του ενός και του άλλου προφήτου, οσίου, αγίου, χριστού και δε συμμαζεύεται.

Όπως και σε όλα τα "χριστιανικά" θέματα, έχουν μετά από τόσους αιώνες ανοίξει πολλές ασφαλιστικές δικλείδες για την επιβίωση της "ιδέας" (meme) του χριστιανισμού, στην μία ή την άλλη μετάλλαξη. Απλά η κεντρική εκκλησία έχει πλέον καταλάβει ότι δεν θα έχει πρόβλημα με τις "αιρέσεις" και δεν ασχολείται.
See the footprints in the sand
Countless lifetimes gone before
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εαν εστιασουμε στο δεσποτικο ολοκληρωτικο μοντελο που επανω του βασιζεται η θρησκεια τοτε δεν ειναι δυσκολο να βγει το συμπερασμα.
Βασιζεται στο διπτυχο της σκληρης τιμωριας και της επιβραβευσης των εκλεκτων.Ο "μεγαλος βασιλεας" τιμωρει και επιβραβευει βασει της προσωπικης του εκτιμησης και των συμφεροντων του.Οσο αδικη ειναι η τιμωρια αλλο τοσο αδικη εις βαρος του κοινωνικου συνολου ειναι η επιβραβευση.
Αλλα ακομα κι οπου δεν υπαρχει η εμπρακτη τιμωρια,η επιβραβευση χωρις αξιοκρατικα κριτηρια παρα μοναχα με ιδιοτελη κινητρα τοποθετησης πειθηνιων αχυρανθρωπων,μοχλων για το μακρυ χερι χειραγωγησης του κρατους ειναι παρολα αυτα μια τιμωρια απεναντι στους ικανους κι εντιμους ανθρωπους με ορεξη για δουλεια.
Οταν το δικαστικο συστημα αδυνατει να δικασει εμπροθεσμα εντος δεκαοκταμηνου με αποτελεσμα να αποφυλακιζονται ανεπιστρεπτι οι λογης υποδικοι,πως γινεται ομως να κινητοποιειται ταχυτατα για το πλακατζιδικο σαιτ του παστιτσιου.Οι συγκρισεις των αναλογιων ειναι τερατωδεις,καταπελτης για τους δικαστες.
Η διαφθορα προερχεται απο στεγανα,μονιμοτητα στο δημοσιο,συνδικαλισμους,κλειστα επαγγελματα,τα οποια αδυνατει να καταπολεμησει οποιαδηποτε κυβερνηση,διοτι εχει αναχθει πλεον σε εναν υπερκρατικο μηχανισμο.Και βασικα τα προνομια,η περιουσια και οι κρατικοι μηχανισμοι που ελεγχει σημερα η εκκλησια μοιαζει με τα στεγανα του παλατιου στην δεκαετια του '60,που οσοι πολιτικοι τοτε επιχειρησαν να απλωσουν κατα κει χερι εφυγαν νικημενοι.
Δημοκρατικη κοινωνια και διαφθορα ειναι οροι ασυμβατοι,αντιθετα θεοκρατια((κι οπως καθε αλλου ειδους αναγκαστικα επιβαλλομενης αυθεντιας)) και διαφθορα ταιριαζουν απολυτα,μιας κι η θεοκρατια βαφτιζει εκλεκτους οσους την βοηθανε να διατηρηθει κανοντας τα στραβα ματια απεναντι στην αληθεια και παραλληλα φροντιζοντας να φθειρουν παντοιοτροπως ολους τους ικανους και αξιους που ισως βλαψουνε εκεινο το οδωδουν και τυμπανιαιο πτωμα των ανομων συμφεροντων που πασχιζουνε με καθε τροπο να συντηρουνε.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση