Αποκάλυψη του Ιωάννη.... (;)

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Dimitris Pl
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Ιαν 2013 02:02
Όνομα Ιστότοπου: --
Επικοινωνία:

Language_of_Reality έγραψε:τα παραπάνω
χαχαχαχαχαχαχαχαχα
Language_of_Reality έγραψε:ο πατέρας μου γιατί μπορεί? Θέλω και γωωω
επικό.... χαχαχαχαχαχαχαχα
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αποκαλυψη απο μονη της ειναι ενα ψεμα,αλλο τωρα εαν καποιος επιχειρησει να πραγματοποιησει μια οποιαδηποτε προφητεια με σκοπο να σπειρει το χαος ετσι ωστε να την επαληθευσει.
Αλλα για να ορισεις εκ των προτερων την πορεια και το μελλον της ανθρωποτητας ειναι κατι αδυνατο,παρολα αυτα ομως ξεδιαντροπα επικαλουνται τετοιου ειδους καταστροφολογικα κειμενα,ουδεποτε ομως αισιοδοξα σεναρια προοδου,πολιτισμου κι ομαλοτητας διοτι μεσα σε ενα τετοιο περιβαλλον ολοι αυτοι δεν εχουν καμμια απολυτως θεση.

Προτου να ερθω εγω στη ζωη απολυτως κανεις δεν με περιμενε,κι ουτε με ειχε καπως φανταστει ποιος και πως μπορει να ημουνα,ουτε και την μετεπειτα πορεια,εξελιξη και φυσικο τελος μου.Αλλα κατοπιν του δικου μου τελους το οποιο αυτο ειναι νομοτελειακο ως το τιμημα που πληρωνει καποια στιγμη ο καθε ανθρωπος για το δωρο της ζωης εκει παρασιτικα επεισερχεται ο παραγοντας της θρησκειας.Με εξωκοσμικα παραφυσει κριτηρια τα οποια εχει θεσπισει η ιδια προς ιδιον οφελος και εντελως αυθαιρετα επιχειρει να οριοθετησει και να ταξινομησει το μετα θανατον ετσι ωστε να μπορει να απειλει τη ζωη των ζωντανων απαιτωντας την απολυτη υπακοη και υποταγη που με την απειλη της μετα θανατον κολασης κι αλλων φτηνιαρικων τεχνασματων δολοπλοκων γερων που βλεπουν τη ζωη να τους φευγει απο τα χερια,που εαν εζησαν ταχα και ποτε η δεν γεννηθηκαν οντως νεκροι κλεβουν τη χαρα και τη ζωη απο τους υπολοιπους μετατρεποντας τη ζωη τους σε κολαση,αντλωντας ετσι τη χαρα διχως εχοντας αλλο τροπο παρα μοναχα του να βασανιζεις κοσμο με ψευτικες απειλες και υποσχεσεις.

Αποκαλυψη ειναι αμα παρουνε καποιον χαμπαρι οτι τους δουλευει.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση