Αγία Γραφή σε pdf

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Τους τελευταίους μήνες διαβάζω την Παλαιά και Καινή Διαθήκη για να έχω μία πιο εμπεριστατωμένη και όχι αποσπασματική εικόνα των κειμένων (κάτι που είχα ξεκινήσει και πριν από πολλά χρόνια αλλά το εγκατέλειψα).

Έτσι έψαξα να βρω τα κείμενα αυτά σε pdf για να μπορώ να τα διαβάζω με την ησυχία μου και χωρίς να κουβαλάω τα ογκώδη βιβλία. Bρήκα το «αρχαίο» κείμενο σε αρκετά site (html) και σε κάποια word .doc (τα οποία δεν μπόρεσα να διαβάσω λόγω γραμματοσειρών και ασυμβατοτήτων μεταξύ των διάφορων εκδόσεων του Word) αλλά πος μεγάλη μου έκπληξη δεν μπόρεσα να τα βρω σε pdf! (Μετά σκέφτηκα ότι κάποιοι βγάζουν λεφτά από αυτό...)

Έτσι αποφάσισα να φτιάξω τα δικά μου pdf και να τα διαθέσω στον κόσμο διότι προσωπική μου άποψη είναι ότι ο καλύτερος τρόπος για να εγκαταλείψει κανείς το Χριστιανισμό και κατ' επέκταση όλες τις θρησκείες είναι η μελέτη της «Αγίας» Γραφής. Την τελευταία εβδομάδα που έλειπε η οικογένεια μπόρεσα να ασχοληθώ πιο συστηματικά και έχω σχεδόν ολοκληρώσει το εγχείρημα.

Τα αρχεία είναι σε αρκετά αξιοπρεπή μορφή αλλά δεν είναι τελικά και έχουν κάποια μικροπροβληματάκια. Για παράδειγμα λόγω του διαφορετικού encoding έχουν χαθεί κάποια κενά ανάμεσα σε λέξεις, το πολυτονικό ήταν ένα θέμα (ας είναι καλά τα regular expressions) και στην κεφαλίδα (σε μερικές σελίδες ο τρέχων αριθμός του κεφαλαίου δεν είναι ο σωστός (έχω εντοπίσει πού οφείλεται, τώρα πρέπει να το λύσω) τα οποία θα τα λύσω εν καιρώ.

Παρόλα αυτά, όποιος θέλει να κατεβάσει και αυτή τη μορφή, η οποία επαναλαμβάνω είναι αρκετά αξιοπρεπής (από πλευράς ορθότητας περιεχομένου) και απλή αλλά consistent (από πλευρά εμφάνισης), μπορεί να τα βει εδώ:
- Παλαιά Διαθήκη και - Καινή Διαθήκη

Το pdf είναι copy-able (δηλ. δεν είναι κλειδωμένο, ούτε όταν κάνεις επικόλληση βγάζει μπαρμπούτσαλα) και αυτά τα χαρακτηριστικά λογικά θα πρέπει να ισχύουν σε κάθε υπολογιστή διότι χρησιμοποίησα Unicode encoding (UTF8). Επίσης τα περιεχόμενα έχουν hyperlink για να πηγαίνει κανείς στο Βιβλίο που θέλει να διαβάσει.

Ως πηγές των «αρχαίων» κειμένων χρησιμοποίησα τις σελίδες της Αποστολικής Διακονίας (Παλαιά και Καινή) τις οποίες διασταύρωσα (δειγματοληπτικά) και με κάποια άλλα site (Ιερά Μητρόπολη Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου, Οίκος της Ελληνικής Βίβλου (Εκκλησία της Ελλάδος) και Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης)

Αν κάποιος βρει έστω και ένα μικρό λάθος (εκτός από αυτά που έχω αναφέρει) ας μου στείλει ΠΜ. Εγώ θα διορθώνω ό,τι λάθη βρίσκω και θα βάζω τις πιο καινούριες εκδόσεις στο ίδιο link (έχω βάλει version στην πρώτη σελίδα). Αν υπάρξει κάποια σημαντική αλλαγή θα ενημερώσω από αυτό το νήμα.

Καλή χρονιά.

ΧΣ
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλή χρονιά κι ευχαριστώ πολύ czar! Είμαι σίγουρη πως θα μου φανεί χρήσιμη η δουλειά που έχεις κάνει. :)
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

θενκ γιου. Πάντα ήθελα μια βίβλο στο σπιτι μου μόνο και μόνο για να σημειώνω τις μ$$$ες που έχει μέσα αλλά δεν ήθελα με τίποτα να πληρώσω για αυτό το βιβλίο
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Να πληρώνεις; Γιατί δεν "δανείζεσαι" καμία από κάνα νοσοκομείο; :pray: :dance: :whistle: : brrr :
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

τελευταία φορά που μπήκα σε νοσοκομείο δεν είδα βίβλο. Μόνο εικόνες στον τοίχο.
...μπορεί απλώς και να μην είδα επειδή δεν έψαξα :P
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
chipiripo
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2012 11:15
Τοποθεσία: Πάρος

Καλήμερα και καλή χρονιά..Ευχαριστώ πολύ γιατί και εγώ δεν είχα στην διάθεσή μου ούτε την παλαιά αλλά ούτε και την καινή διαθήκη.
Μπροστά στον σκλάβο όταν σπάει τα δεσμά του και όχι μπροστά στον ελεύθερο να τρέμεις
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

από την μία γίνεται απόσυρση και από την άλλη προβάλλεται σε πλήρη μορφή μέσα από το φόρουμ. τι να πείς. αυτό εμένα μου θυμίζει τον ΣΥΡΙΖΑ που έχει πολλές τάσεις από κενρ΄ώους μέχρι άκρα αριστερά. πάντως όσοι ενδιαφέρονται για την αγία γραφή, θα μπορούσαν κάλλιστα να την προμηθευτούν από τις αποσυρόμενες που έχει μαζέψει η Αόρατη Μελάνη, κρίμα είναι να πάνε για ανακύκλωση.
επίσης, εφόσον προβάλλεται η αγία γραφή μέσα από φόρουμ, θα μπορούσε τουλάχιστον να είναι μεταφρασμένη στην νεοελληνική, για να είναι πιο κατανοητή και επεξηγηματική. γιατί υπάρχουν και άτομα που θέλουν πραγματικά να την διαβάσουν.
και τέλος όσοι ενδιαφέρονται για την κριτική μελέτη της αγίας γραφής, γιατί μάλλον για αυτό την θέλουν, θα μπορούσαν να διαβάσουν και τα βιβλία του Γιάννη Κορδάτου. Ιησούς χριστός και χριστιανισμός και η παλαιά διαθήκη υπό το φως της κριτικής.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:Τους τελευταίους μήνες διαβάζω την Παλαιά και Καινή Διαθήκη για να έχω μία πιο εμπεριστατωμένη και όχι αποσπασματική εικόνα των κειμένων (κάτι που είχα ξεκινήσει και πριν από πολλά χρόνια αλλά το εγκατέλειψα).

Έτσι έψαξα να βρω τα κείμενα αυτά σε pdf για να μπορώ να τα διαβάζω με την ησυχία μου και χωρίς να κουβαλάω τα ογκώδη βιβλία.
Θεόφιλος έγραψε:... όσοι ενδιαφέρονται για την αγία γραφή, θα μπορούσαν κάλλιστα να την προμηθευτούν από τις αποσυρόμενες που έχει μαζέψει η Αόρατη Μελάνη, κρίμα είναι να πάνε για ανακύκλωση.
:facepalm:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:
csar έγραψε:Τους τελευταίους μήνες διαβάζω την Παλαιά και Καινή Διαθήκη για να έχω μία πιο εμπεριστατωμένη και όχι αποσπασματική εικόνα των κειμένων (κάτι που είχα ξεκινήσει και πριν από πολλά χρόνια αλλά το εγκατέλειψα).

Έτσι έψαξα να βρω τα κείμενα αυτά σε pdf για να μπορώ να τα διαβάζω με την ησυχία μου και χωρίς να κουβαλάω τα ογκώδη βιβλία.
Θεόφιλος έγραψε:... όσοι ενδιαφέρονται για την αγία γραφή, θα μπορούσαν κάλλιστα να την προμηθευτούν από τις αποσυρόμενες που έχει μαζέψει η Αόρατη Μελάνη, κρίμα είναι να πάνε για ανακύκλωση.
:facepalm:
:facepalm: και από εμένα
επίσης η απόσυρση έγινε για όποιους θέλουν. Το PDF είναι για όποιους θέλουν. Δεν πήγαμε όλοι να δώσουμε τα βιβλία και μετά να τα ψάχνουμε σε pdf
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
Off Topic
Να πληρώνεις; Γιατί δεν "δανείζεσαι" καμία από κάνα νοσοκομείο; :pray: :dance: :whistle: : brrr :
Σα δε ντρέπεσαι να μας σπρώχνεις στην παραβίαση του νόμου! (στην επόμενη προγραμματισμένη επίσκεψη θα γυρίσω με καμιά εικοσαριά, θα ξετινάξω τους θαλάμους λέμε)
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Θεόφιλος έγραψε:από την μία γίνεται απόσυρση και από την άλλη προβάλλεται σε πλήρη μορφή μέσα από το φόρουμ. τι να πείς.
Θεόφιλε, το τι λέει ή κάνει ένα μέλος του forum (το οποίο μπορεί να μην είναι καν μέλος της ΕνΑ, άσχετα αν εγώ είμαι) δε σημαίνει ότι είναι και άποψη ή δράση της ΕνΑ. Επίσης δε νομίζω ότι κανένας στην ΕνΑ θέλει να απαγορευτεί η κυκλοφορία της ΠΔ ή της ΚΔ. Άλλωστε έχουν μεγάλο λογοτεχνικό ενδιαφέρον, αφού χρησιμοποιούμε φράσεις της ΠΔ και ΚΔ στην καθημερινή μας ζωή.

Οι λόγοι για τους οποίους έφτιαξα αυτά τα pdf είναι:
- Πιστεύω ότι πολλοί είναι αυτοί που θέλουν να ελέγξουν αν πράγματι οι διάφορες κριτικές με παραθέσεις χωρίων από την ΠΔ και τη ΚΔ είναι πράγματι έγκυρες ή απλά παραθέτοντας αποσπάσματα αλλοιώνουν το περιεχόμενο (έχω βρει τέτοιες περιπτώσεις).
- Όπως είπα και στην πρώτη ανάρτησή μου προσωπική μου άποψη είναι ότι ο καλύτερος τρόπος να απορρίψει κανείς τις τρεις αβρααμικές θρησκείες είναι μέσα από τη μελέτη της ΠΔ.
- Η ευκολία του να έχεις ένα κείμενο σε ηλεκτρονική μορφή (τόσο από πρακτικής πλευράς, όγκου-βάρους), όσο και για να μπορεί κανείς να αντιγράψει χωρία εύκολα και χωρίς την πιθανότητα σφάλματος.
Θεόφιλος έγραψε:πάντως όσοι ενδιαφέρονται για την αγία γραφή, θα μπορούσαν κάλλιστα να την προμηθευτούν από τις αποσυρόμενες που έχει μαζέψει η Αόρατη Μελάνη, κρίμα είναι να πάνε για ανακύκλωση.
Είσαι σίγουρος ότι θα πάνε για ανακύκλωση; Επίσης δε μένουν όλοι στην Αθήνα για να πεταχτούν στα γραφεία της Ένωσης και να πάρουν μία «Αγία» Γραφή. Ούτε έχουν τη δυνατότητα να επισκέπτονται συχνά την Αθήνα.
Θεόφιλος έγραψε:θα μπορούσε τουλάχιστον να είναι μεταφρασμένη στην νεοελληνική, για να είναι πιο κατανοητή και επεξηγηματική
Αυτό είναι κάτι που σκοπεύω να κάνω. Παρόλα αυτά δεν το έχω κάνει ακόμα διότι η μόνη μετάφραση που έχω βρει είναι μία (νομίζω της Αποστολικής Διακονίας) η οποία δε με ικανοποιεί ως μετάφραση. Εκτός από τη μετάφραση έχει εμβόλιμα και πολλά επεξηγηματικά/ερμηνευτικά σχόλια (τα οποία αφενός δεν προκύπτουν από τη μετάφραση αφετέρου δε σημειώνεται ότι αυτά είναι επεξηγήσεις/ερμηνείες) και συνεπώς αν κάποιος δεν έχει το πρωτότυπο δεν μπορεί να είναι σίγουρος τι υπάρχει στο πρωτότυπο και τι όχι. Επιπλέον δεν είναι ακριβώς στη Νέα Ελληνική αλλά σε soft καθαρεύουσα.

Αν έχεις βρει κάπου μία αξιοπρεπή μετάφραση, τότε πες μου και θα το κάνω σιγά σιγά. Ελλείψει άλλης μετάφρασης ίσως τελικά στοιχειοθετήσω αυτήν της Αποστολικής Διακονίας. Θα δούμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος csar την 08 Ιαν 2013 11:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Έκανα update τα αρχεία (για ευκολία παραθέτω πάλι τα link):
- ΠΔ: https://dl.dropbox.com/u/4141988/scripture/old.pdf
- ΚΔ: https://dl.dropbox.com/u/4141988/scripture/new.pdf

Οι διαφορές με τα προηγούμενα είναι
- Διορθώθηκαν κάποια πνεύματα και τόνοι στους τίτλους των βιβλίων.
- Ο αριθμός του κεφαλαίου δίνεται τώρα ως αρχίγραμμα στην παράγραφο (ελαττώνεται έτσι και ο αριθμός των σελίδων και φαίνεται, νομίζω, κάπως καλύτερο)
- Ο αριθμός του στίχου είναι εκθέτης, ώστε να ξεχωρίζει από το υπόλοιπο κείμενο.
- Τα bookmarks στο pdf φαίνονται τώρα κανονικά (από κει μπορεί κάποιος με κλικ να πάει στο αντίστοιχο βιβλίο).

ΧΣ
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θεόφιλε έχει ειπωθεί πολλές φορές ότι το καλύτερο επιχείρημα για να απαγκιστρωθεί κανείς από τη θρησκεία και το χριστιανισμό συγκεκριμένα, είναι να διαβάσει την αγία γραφή από το πρωτότυπο, χωρίς τις ερμηνευτικές σάλτσες που προσθέτουν διάφοροι επαγγελματίες της πίστης.

αααααα αυτό δεν το εννοούσε «έτσι» αλλά «έτσι» (ώστε να μην ακούγεται ΤΟΣΟ ηλίθιο/πρωτόγονο. κλπ)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:πάντως όσοι ενδιαφέρονται για την αγία γραφή, θα μπορούσαν κάλλιστα να την προμηθευτούν από τις αποσυρόμενες που έχει μαζέψει η Αόρατη Μελάνη, κρίμα είναι να πάνε για ανακύκλωση.
Δεν θα ανακυκλωθούν, θα κάνουμε μια βιβλιοθήκη, που ίσως κάποια ώρα γίνει και δανειστική. Προς το παρόν όμως δεν έχουμε ολόκληρη βίβλο, μόνο δύο ή τρεις καινές διαθήκες.
csar έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:θα μπορούσε τουλάχιστον να είναι μεταφρασμένη στην νεοελληνική, για να είναι πιο κατανοητή και επεξηγηματική
Αυτό είναι κάτι που σκοπεύω να κάνω. Παρόλα αυτά δεν το έχω κάνει ακόμα διότι η μόνη μετάφραση που έχω βρει είναι μία (νομίζω της Αποστολικής Διακονίας) η οποία δε με ικανοποιεί ως μετάφραση.
Άμα το κάνεις να προσέξεις τα θέματα copyright. Το καλύτερο είναι να στρωθούμε να τη μεταφράσουμε εμείς, αλλά πού καιρός... ακόμη παιδευόμαστε με τη SAB.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Το θέμα του copyright το έχω σκεφτεί πολύ και είναι σημαντικό. Παρ' όλα αυτά η Μητρόπολη Θεσσαλονίκης έχει ολόκληρη τη ΚΔ (αρχαίο + μετάφραση) της τελευταίας έκδοσης της Βιβλικής Εταιρίας. Δυστυχώς δεν έχω βρει πως να τη μετατρέψω σε text από swf), οπότε ίσως να μπορέσουμε να πάρουμε ένα copyright transfer για ηλεκτρονική μορφή μόνο και εφόσον είναι για αφιλοκερδή σκοπό. Στο κάτω-κάτω εφόσον θεωρούν την «Αγία» Γραφή λόγο του Θεού, θα έπρεπε να μεριμνήσουν να την κάνουν προσβάσιμη σε όλον τον κόσμο δωρεάν.

Το να τη μεταφράσουμε εμείς, πέρα από το ότι είναι τεράστια δουλειά (μόνον η ΠΔ είναι περίπου 1000 σελίδες στο pdf που έχω ανεβάσει) δε θα έχει την «αξιοπιστία» που θα έχει μία εγκεκριμένη (από την Εκκλησία της Ελλάδας) έκδοση. Ακόμα και για τις εγκεκριμένες εκδόσεις μπορεί κανείς να βρει έντονες διαφωνίες από παπάδες και μητροπολίτες.

Πάντως αν κάποιος βρει κάποια μετάφραση με στοιχεία (ποιανού είναι, πότε εκδόθηκε, από ποιον εκδοτικό οίκο κλπ) ας μου στείλει το link και θα δούμε πώς θα βολέψουμε το θέμα του copyright (πιστεύω ότι εύκολα ή δύσκολα θα λυθεί).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος csar την 08 Ιαν 2013 15:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Να υπενθυμίσω και αυτό
Σύνταγμα της Ελλάδος, άρθρο 3, παράγραφος 3 έγραψε:Το κείμενο της Αγίας Γραφής τηρείται αναλλοίωτο. Η επίσημη μετάφρασή του σε άλλο γλωσσικό τύπο απαγορεύεται χωρίς την έγκριση της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ελλάδας και της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας στην Κωνσταντινούπολη.
It is by will alone I set my mind in motion.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Αυτό πια είναι άλλο όνειδος. Αν είναι δυνατό να υπάρχει κάτι τέτοιο στο Σύνταγμα.

Ακόμα και για νόμος είναι απαράδεκτο. Αλλά να είναι και στο Σύνταγμα...
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Θεόφιλε έχει ειπωθεί πολλές φορές ότι το καλύτερο επιχείρημα για να απαγκιστρωθεί κανείς από τη θρησκεία και το χριστιανισμό συγκεκριμένα, είναι να διαβάσει την αγία γραφή από το πρωτότυπο, χωρίς τις ερμηνευτικές σάλτσες που προσθέτουν διάφοροι επαγγελματίες της πίστης.

αααααα αυτό δεν το εννοούσε «έτσι» αλλά «έτσι» (ώστε να μην ακούγεται ΤΟΣΟ ηλίθιο/πρωτόγονο. κλπ)
Eδώ έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά το τελευταίο, άλλωστε για αυτό υπάρχουν και τόσες αιρέσεις που εξηγούν την αγία γραφή ανάλογα με το τι προσβλέπει ο καθένας μέσα από αυτήν.
όσο για το παραπάνω που λές πως για να απαγκιστρωθεί κανείς από τον χριστιανισμό είναι να μελετά την αγία γραφή πολλές φορές έχω τονίσει πως διαφωνώ με την ερμηνεία που δίνουν οι θεολόγοι μέσα από την αγία γραφή. για παράδειγμα οι προφητείες του ησαία αντικαθρέπτιζαν την κοινωνική και ιστορική κατάσταση που περνούσε ο ιουδαικός λαός π.χ η αναφορά η ρήση του φωνή βοώντος εν τη ερήμω δεν εννοεί τον ιωάννη τον βαπτιστή που προαναγγέλει τον ερχομό του χριστού αλλά του εβραίου βασιλιά που θα αλλάξει την κοινωνική κατάσταση στον ιουδαικό κόσμο και όχι σε παγκόσμια κλίμακα. το πρωτότυπο είναι δύσκολο να διαβαστεί αλλά και το επεξηγηματικό αν δεν είναι κανείς ηλίθιος μπορεί να καταλάβει που θα βρεί τις αλλοιώσεις και πού τα μαργαριτάρια. ας κάνουμε μια δοκιμή οι δυό μας. βάλε ένα επεξηγηματικό κείμενο για να δείς πώς δεν έχουν όλοι οι πιστοί παρωπίδες.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Έχω ανεβάσει και δύο καινούρια αρχεία που είναι η Παλαιά και Καινή Διαθήκη σε μονοτονικό (για εύκολη αναζήτηση)

Όλα τα αρχεία είναι:

- oldtest_o.pdf: Παλαιά στο αρχαίο
- oldtest_om.pdf: Παλαιά στο αρχαίο (μονοτονικό)
- newtest_o.pdf: Καινή στο αρχαίο
- newtest_om.pdf: Καινή στο αρχαίο (μονοτονικό).

X
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

:text-bravo: πολύ καλό, ευχαριστούμε.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση