θαύματα: συμβαίνουν όντως; αν ναι, τι σημαίνουν;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η Ένωση Αθέων έλαβε πρόσφατα ένα μήνυμα το οποίο, λόγω της έκτασης και του διιαίτερου ενδιαφέροντός του, αναρτάται εδώ σε χωριστό νήμα (και όχι στο γενικό νήμα με μηνύματα προς την Έν.Α.) όπου μπορούμε να συζητάμε γενικά την υπόθεση των "θαυμάτων", το αν όντως συμβαίνουν, τι μαρτυρίες κυκλοφορούν σχετικά, πώς μπορούμε να προσεγγίσουμε το θέμα κ.λπ.

Το όνομα του αποστολέα παραλείπεται για προστασία των προσωπικών δεδομένων του.
Σας γράφω διότι ως άτομο που σταμάτησε να πιστεύει στην ύπαρξη θεού και υιοθέτησε αθεϊστικές απόψεις πολύ πρόσφατα, έχω ορισμένες απορίες τις οποίες ήλπιζα ότι θα μπορούσατε να μου απαντήσετε.

Αυτό το οποίο με απασχολεί και θα ήθελα να μου εξηγήσετε σήμερα αφορά τα θαύματα τα οποία αναφέρονται στη Χριστιανική θρησκεία και τις πολλές μαρτυρίες για θαύματα από πιστούς. Με άλλα λόγια, πρόσφατα είχα μια συζήτηση με ένα συγγενικό μου πρόσωπο που είναι πολύ θρήσκο και δε γνωρίζει ότι είμαι άθεος που μου μίλαγε για τα θαύματα που έχουν πραγματοποιηθεί τα τελευταία χρόνια αλλά και γενικότερα στην Τήνο. Συγκεκριμένα, το πρόσωπο αυτό μου μίλησε για το πώς θεραπεύτηκε, σύμφωνα με την άποψή του, με τη συνεχή προσευχή στην Παναγία της Τήνου μια φρικτή αλλεργία που είχε και εμπόδιζε την καθημερινότητά του για πολύ καιρό. Επίσης, μου ανέφερε μια άλλη ιστορία μιας γυναίκας η οποία πριν από αρκετά χρόνια κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της αντιμετώπιζε πολύ έντονους πόνους οι οποίοι εντούτοις σταμάτησαν αμέσως αφότου διανυκτέρευσε μια νύχτα μόνη της σε μία εκκλησία, όπου και άκουσε κάποια στιγμή τρία χτυπήματα στην πόρτα της εκκλησίας, κάτι που η ίδια ερμήνευσε ως την παρουσία της Παναγίας.
Τέλος, το συγγενικό μου πρόσωπο μίλησε επίσης για την ιστορία ενός άντρα συγγενούς της ο οποίος είχε πάθει ψύξη και πόναγε αφόρητα αλλά ύστερα από ένα τάμα στην Παναγιά της Τήνου και το άκουσμα από αυτόν ενός 'τριξίματος' στην εικόνα, απαλλάχτηκε πλήρως από τους πόνους.

Εν ολίγοις, αυτό που θέλω να πω και ο λόγος για τον οποίο απευθύνθηκα σε σας είναι ότι, αν και άθεος που απορρίπτω κατηγορηματικά οτιδήποτε έχει να κάνει με θρησκεία, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε σέβομαι τις απόψεις του καθενός, πιστεύω ότι στον τομέα των θαυμάτων, οι γνώσεις μου είναι λίγοστες, καθώς και ότι τα επιχειρήματά μου για να αντικρούσω την ύπαρξη Θεού εάν έρθει στη συζήτηση το ζήτημα αυτό δεν είναι επαρκή ή ικανοποιητικά. Καθώς επίσης έχω και εγώ ο ίδιος ακούσει για πολλά θαύματα, στην τηλεόραση αλλά και από γνωστούς μου, χωρίς βέβαια να 'χω δει ποτέ κάποιο ιδίοις όμμασι, αδυνατώ να βρω λόγους που να αποδεικνύουν ότι τα θαύματα δε συμβαίνουν πράγματι αλλά και επίσης δεν μπορώ να βρω ικανοποιητικά επιχειρήματα για να αντικρούσω την ύπαρξή τους. Γνωρίζω πως πολλά από τα "θαύματα" που ακούμε καθημερινά δεν είναι αληθινά, ωστόσο, πώς θα μπορούσα π.χ. να ερμηνεύσω ένα θαύμα που είχε, σύμφωνα με το ίδιο το άτομο στο οποίο έγινε, συμβεί πριν μερικά χρόνια στο οποίο ένα παιδί με αναπηρία μπόρεσε και ξαναπερπάτησε όταν πήγε στην Τήνο;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η απάντηση που έστειλα:
Η θέση της Ένωσης Αθέων είναι ότι θαύματα δεν συμβαίνουν.
Όλα τα γεγονότα που αναφέρονται ως "θαύματα" είτε είναι πλαστά, είτε έχουν παραποιηθεί κατά την αφήγηση, είτε εκ των πραγμάτων είναι φαινόμενα που έχουν κάποια φυσική εξήγηση, ακόμη και αν δεν την γνωρίζουμε.
Οι "θαυματουργές" θεραπείες, εάν πραγματικά έχουν συμβεί και δεν πρόκειται για υπερβολές αυτών που μας μεταφέρουν την είδηση, θα μπορούσαν λόγου χάρη να οφείλονται σε αυτοΐαση που ενδέχεται να ενεργοποιήθηκε με την αυθυποβολή της προσευχής. Σε κάθε περίπτωση οφείλονται σε κάποιους φυσικούς παράγοντες και όχι σε κάτι το "υπερφυσικό".
Το γεγονός ότι σε ορισμένες περιπτώσεις δεν γνωρίζουμε όλους τους παράγοντες που επιδρούν σε μια κατάσταση δεν συνεπάγεται ότι η ερμηνεία της κατάστασης με την εισαγωγή της έννοιας του "υπερφυσικού" είναι η μόνη σωστή και αποδεκτή. Αντιθέτως, το μόνο που πετυχαίνουμε αποδίδοντας τα γεγονότα στο "υπερφυσικό" είναι να αποκλείσουμε τη δυνατότητα να πάρουμε κάποια στιγμή μια πραγματική απάντηση.

Όταν σας αφηγούνται ένα θαύμα, μπορείτε σε πρώτη φάση να ρωτήσετε λεπτομέρειες για να βεβαιωθείτε ότι ο συνομιλητής σας όντως γνωρίζει τι ακριβώς συνέβη και σας το μεταφέρει με πληρότητα, καθώς και ότι όντως συνέβη κάτι εξαιρετικό που δεν επιδέχεται προφανή φυσική εξήγηση.
Σε δεύτερη φάση καλό θα ήταν να αναρωτηθείτε αν τέτοιου είδους γεγονότα συνδέονται πάντοτε αμφίδρομα με κάποιας μορφής επαφή με το θεό ή όχι - αν δηλαδή όλοι όσοι ζητούν τη βοήθεια του θεού τη λαμβάνουν ή αν τα "θαύματα" συμβαίνουν σπάνια, τυχαία και χωρίς προφανή λογική.
Τέλος μπορείτε να συλλογιστείτε ότι ακόμη και αν συμβαίνουν "θαύματα", δηλαδή εξαιρετικά γεγονότα για τα οποία δεν βλέπουμε άμεση φυσική ερμηνεία, δεν συντρέχει κανένας λόγος να τα συνδέσουμε με την ύπαρξη θεού ή κάποιου υπερφυσικού παράγοντα.
Το πιο λογικό είναι να υποθέσουμε ότι πρόκειται για φυσικά φαινόμενα με φυσική εξήγηση, την οποία απλώς δεν γνωρίζουμε τη συγκεκριμένη στιγμή.

Φυσικά, όπως σίγουρα γνωρίζετε, όλα τα υποτιθέμενα "θαύματα" δεν είναι καταγεγραμμένα από αξιόπιστες πηγές ούτε τεκμηριωμένα, αλλά συνιστούν απλώς ανεκδοτολογικές προφορικές ιστορίες που μεταφέρονται είτε μέσω της παράδοσης, είτε από στόμα σε στόμα ως "προσωπική" εμπειρία, η οποία συνήθως αποδεικνύεται πάντοτε ότι είναι από τρίτο ή τέταρτο τουλάχιστον χέρι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα θαύματα στη γη σταμάτησαν να συμβαίνουν με την ανακάλυψη της βιντεοκάμερας, και έχουν υποβιβαστεί σε εικόνες που κλαίνε, και πόρτες που τρίζουν.

Σε δεύτερη φάση όλες οι αναφορές είναι αποτέλεσμα σπασμένου τηλεφώνου, ουδείς γνωρίζει προσωπικά αυτόν που ιάστηκε από χρόνιες παθήσεις και απλά κάνει αναφορά για ότι άκουσε από τρίτο ή τέταρτο άτομο, ή ένα παππά, πάντα με μία μεγάλη δόση ευπιστίας, παραπροϊόν της απεγνωσμένης ανάγκης καταξίωσης των παράλογων πεποιθήσεων τους και του αισθήματος της ανασφάλειας που του διακατέχει.

Μακάρι αυτός ο Θεός που κάνει τους κοιλιακούς πόνους να εξαφανίζονται, θα μπορούσε και λίγο να ασχοληθεί με τα 20.000 παιδιά που πεθαίνουν κάθε μέρα από ασητία.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Ωραία τα έγραψες Μελάνη. Να πω κι εγώ δυό πράγματα ίσως όχι τόσο διπλωματικά.

Νομίζω ότι και οι τρεις περιπτώσεις μπορούν άνετα να καταταχθούν στην κατηγορία των συμπτώσεων και μάλιστα όχι και τόσο εντυπωσιακών (ψύξη, αλλεργίες, πόνοι στην εγκυμοσύνη δεν είναι δα και ασυνήθιστο να περνάνε μόνα τους). Το σφάλμα είναι ότι όταν γίνει κάτι όχι αναμενόμενο (π.χ. απότομη θεραπεία ψύξης), εκ των υστέρων μπορούμε να σκεφτούμε κάτι που είχε συμβεί ή κάτι που κάναμε λίγες ώρες νωρίτερα ή την προηγούμενη μέρα και να συνδέσουμε αυτά τα άσχετα μεταξύ τους γεγονότα (π.χ. εκείνο το βράδι δεν είδα τηλεόραση όπως κάνω πάντα ή με πήρε τηλέφωνο μία θεία μου που είχαμε να μιλήσουμε μήνες). Το να ακούσει κανείς ένα τρίξιμο ή τρία χτυπήματα στην πόρτα δεν είναι κάτι το ασυνήθιστο.

Δίνω έμφαση στο «εκ των υστέρων». Αυτό που δεν καταλαβαίνουν πολλοί είναι ότι ένα γεγονός όσο απίθανο και αν είναι, εφόσον συμβεί σταματάει να είναι απίθανο. Για παράδειγμα (και νομίζω αυτό το είχε πει ο Feynman) κάποιος είπε σε ένα φίλο του «Δεν μπορείς να φανταστείς τι μου συνέβη σήμερα: Καθώς οδηγούσα το αυτοκίνητο στη δουλειά είδα μπροστά μου ένα αυτοκίνητο με πινακίδα AAG 1574. Ξέρεις ποια ήταν η πιθανότητα να δω ακριβώς αυτήν την πινακίδα; Μικρότερη από 1 προς 100.000.000!!»

Αλλά και στατιστικά να το πάρουμε, πόσοι από όλους αυτούς που πηγαίνουν στην Τήνο ή σε διάφορα μοναστήρια ζητάνε κάτι και πόσοι τελικά έχουν κάποιο αποτέλεσμα; Το ποσοστό είναι στατιστικά αμελητέο.

Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι όσοι πηγαίνουν στην Τήνο πιστεύουν και ελπίζουν σε θαύματα και θα συνδυάσουν δύο οποιαδήποτε τυχαία γεγονότα για να τα προάγουν σε θαύμα. Π.χ. αυτή η κυρία που άκουσε τα τρία χτυπήματα στην πόρτα, από πού κι ως πού ερμήνευσε τα χτυπήματα ως την παρουσία της Παναγίας; Γιατί δεν το ερμήνευσε π.χ. ότι ένας αδέσποτος σκύλος ήταν απ' έξω και χτύπησε με την ουρά του την πόρτα ή ότι πέρασε ένας εξωγήινος και ήθελε να δει αν είναι κάποιος μέσα; Προφανώς διότι ήλπιζε σε και ευχόταν την παρουσία της Παναγίας και όχι την παρουσία ενός αδέσποτου σκύλου ή ενός εξωγήινου.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Stan έγραψε:Μακάρι αυτός ο Θεός που κάνει τους κοιλιακούς πόνους να εξαφανίζονται, θα μπορούσε και λίγο να ασχοληθεί με τα 20.000 παιδιά που πεθαίνουν κάθε μέρα από ασητία.
Μα τα παιδιά πεθαίνουν καθημερινά, αυτό είναι κάτι το συνηθισμένο. Αλλά το να περάσουν οι δικοί μου κοιλόπονοι, αυτό ναι, αυτό είναι θαύμα.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Όπως είπε και ο φίλος ο csar, αναφορικά με την στατιστική, είναι κοινό μυστικό ότι οι χρόνιοι παίκτες τυχερών παιγνίων ποτέ δεν αναφέρουν τις απώλειες τους.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:
Stan έγραψε:Μακάρι αυτός ο Θεός που κάνει τους κοιλιακούς πόνους να εξαφανίζονται, θα μπορούσε και λίγο να ασχοληθεί με τα 20.000 παιδιά που πεθαίνουν κάθε μέρα από ασητία.
Μα τα παιδιά πεθαίνουν καθημερινά, αυτό είναι κάτι το συνηθισμένο. Αλλά το να περάσουν οι δικοί μου κοιλόπονοι, αυτό ναι, αυτό είναι θαύμα.
και ναι, υπό αυτές τις συνθήκες πρέπει να είσαι εγωιστής και να νιώθεις φοβερά ξεχωριστός για να μπορείς να πιστεύεις ότι ο Θεός σε βοήθησε.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Πέρα από τα σωστά που γράφτηκαν παραπάνω, η ίδια η χριστιανική θρησκεία με το παράδειγμα του Θωμά του Άπιστου διδάσκει ότι η πίστη στο θεό είναι προϋπόθεση της πίστης στο θαύμα και όχι το αντίστροφο. Οι χριστιανοί θα πρέπει να πάψουν να προσπαθούν να μας πείσουν με ατέρμονες παραθέσεις θαυμάτων γιατί παραβιάζουν βασική αρχή της θρησκείας τους. Πέρα από αυτό, μας προκαλούν γέλιο, οίκτο ή κάποιο άλλο συναίσθημα εντελώς ακατάλληλο όταν αφορά ιστορία ανθρώπων που έγιναν καλά.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Οτι δεν αγγιζεται δεν μπορει να αγγιζει,κι οτι δεν κινειται δεν μπορει να κινησει,οπως και τιποτε δεν δημιουργειται μεσα απο το μηδεν.Οσοι δεν το εχουν συνειδητοποιησει καθονται να ψαχνουν για θαυματα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Είμαι ο μόνος που του φάνηκε τρολλιά;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Nope...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Όχι, και μένα τρολιά μου φάνηκε, αλλά δεν έχει σημασία. Είναι ένα εύλογο ερώτημα και αξίζει μια απάντηση, γιατί είναι ένα ερώτημα που επανέρχεται, με τον ένα ή τον άλλον τρόπο. Κι εγώ η ίδια αναρωτιέμαι πολλές φορές τι να πω σε κάποιον που μου μιλά με ειλικρινή πεποίθηση για ένα "θαύμα" που συνέβη στον ίδιον ή σε κοντινό του πρόσωπο, πώς να ξεκαθαρίσω τη γνώμη μου χωρίς να τον κάνω να νιώσει προσβεβλημένος ή μειωμένος.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Εγώ απαντώ «έχουμε διαφορετική αντίληψη για το βαθμό εμπιστοσύνης που πρέπει να δείχνουμε στους ανθρώπους και τις ιστορίες τους», «δες την 11/9, με βίντεο κλπ, πόσες ιστορίες συνωμοσίας έχουν κυκλοφορήσει και κυκλοφορούν, σκέψου τι γίνεται για κάτι που δε γνωρίζουμε πότε/πού κλπ», «όλες αυτές οι ιστορίες έχουν ένα κοινό γνώρισμα: όσο και να ψάξεις δεν πρόκειται να βρεις ποτέ κάποιο στοιχείο ταυτοποίησης: ΚΑΠΟΙΟ νοσοκομείο, ΚΑΠΟΤΕ κλπ», «γιατί απορρίπτεις την προφανή εξήγηση του ιατρικού λάθους και ψάχνεις για θαύματα;» «πραγματικά πρέπει να πας να παρακολουθήσεις μερικές δίκες σε δικαστήριο. Πήγαινε στην Ευελπίδων, μπες στην τύχη μια αίθουσα ποινικού, να δεις τι γίνεται.»

Για θαύμα στον ίδιο δεν μου έχει τύχει, αλλά θα ρώταγα γιατί απορρίπτει τις ρεαλιστικές εξηγήσεις και το αποδίδει σε θαύμα.
Off Topic
τρολιά ξε-τρολιά είναι ενδιαφέρων προβληματισμός καθώς αρκετοί από εμάς ερχόμαστε αντιμέτωποι με καλοπροαίρετους πιστούς που τα πιστεύουν.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω μιλήσει με κοπέλα που είχε χριστιανικές αξίες και μου ανέφερε ότι με ακρωτηριασμούς δεν ασχολείται ο Θεός. Αυτό της το είπε παππάς, χωρίς να της εξηγήσει γιατί, και αυτή ούτε καν μπήκε στο κόπο να κάνει δεύτερες σκέψεις, απλά το πίστεψε.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Stan έγραψε:με ακρωτηριασμούς δεν ασχολείται ο Θεός
How convinient :!: :!: :!: :clap: :clap: :clap:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Stan έγραψε:Αυτό της το είπε παππάς, χωρίς να της εξηγήσει γιατί
Για να κάνουν και οι επιστήμονες κάτι. Πρέπει να ζήσουν και αυτοί.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Ο χριστός δεν υποτίθεται ότι θεράπευσε ανάπηρους; Δεν έχουν εικόνες σε εκκλησίες που δήθεν κάποιοι θεράπευσαν κάποιον ακρωτηριασμένο;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Έχω ακούσει ότι υπάρχουν και σχετικές ιστοριούλες στο ελληνορθόδοξο παλμαρέ. Ωστόσο, η αναπηρία δεν είναι απαραίτητα ακρωτηριασμός - οι περισσότερες αφηγήσεις αφορούσαν αν θυμάμαι καλά παραλυτικούς, τυφλούς κλπ.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

στο 22.00 ~ 26.00

υπάρχει μια ωραία φάση που έχει σχέση ΚΑΙ με θαύματα αλλα και τους μεγάλους ΘΑΥΜΑΤΟΠΟΙΟΥΣ βατοπεδινούς και τη δράση τους στην Κύπρο

[youtube]4TtL8ygagjc[/youtube]
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση