θρησκεία και εξέλιξη

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

OK, I think you just got served...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

ΟΡ-ΚΑ, όταν για να καταρρίψεις την θεωρία της εξέλιξης λες:
"Η καλύτερη επιστημονικά θεωρία που διαθέτουμε ΔΕΝ είναι η θεωρία της εξέλιξης. Είναι μια θεωρία της φυσικής που ονομάζεται "κβαντική ηλεκτροδυναμική". Ρωτήστε και κανέναν που γνωρίζει κάτι παραπάνω από εσάς, μην πετάτε τις πρόκες σας αδιακρίτως.."
τότε τι να σου πώ!
Για να δεις πόσο άσχετος είσαι, εγώ ρώτησα κάποιον "που γνωρίζει κάτι παραπάνω από εσάς" και μου είπε:

"Η Κβαντική ηλεκτροδυναμική είναι αβελιανή ομάδα gauge με ομάδα συμμετρίας U(1)..." και φορέα της ηλεκτρομαγνητικής δύναμης το άμαζο φωτόνιο , ενώ "το πρότυπο μοντέλο (Standard Model) είναι μή αβελιανή θεωρία gauge με θεωρία συμμετρίας την U(1)XSU(2)XSU(3) και έχει συνολικά δώδεκα (δωδεκάθεο όπως βλέπεις ή δώδεκα μαθητές) μποζόνια gauge: το φωτόνιο, τρία ασθενή μποζόνια και οκτώ γλουόνια", που όλα εκτός φωτονίου έχουν μάζα αλλά δεν θα έπρεπε. Την απέκτησαν όμως, και όλα αυτά που έπρεπε και όλα αυτά που δεν έπρεπε επειδή το είπε ο Higgs και ο κάθε Νομπελίστας Χ- ίξ!

Άρα:
1) Όταν παπαγαλίζεις κάτι να το μεταφέρεις τουλάχιστον σωστά.
2) Όταν τα βάζετε μαζί μου αμφότεροι, να μη σας διαφεύγει ότι είμαι ένας Ηρακλειτικός που λέει ότι: "Φύσει ο λόγος έστιν", ενώ όλοι εσείς νομίζετε ότι: "Έθει ο λόγος έστιν", δηλ. είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο είστε "Εθειολόγοι", τουτέστιν θεολόγοι δημιουργιστές, είτε το δέχεστε αυτό, είτε το πολεμάτε στα λόγια με θεωρίες δημιουργίας τύπου μεγάλης έκρηξης.
3) Σας δένει κάτι κοινό, ότι σας γέλασαν τα σύμβολα, άλλους τα θεολογικά άλλους τα μαθηματικά. Απόδειξη ότι εσύ σκότωσες την ύλη με τον Άβελ, και αυτοί με τις Αβελιανές ή μη ομάδες τους! (Φάτις αυτοίσι μαρτυρεί, παρεόντας απείναι)

(Έτσι για να μη νομίζετε ότι μπορεί να με "αγχώσει" κανείς. "Κρείσσων γάρ βασιλεύς, ότε χώσεται ανδρί χέρηι", που λέει και ο Όμηρος, που μας έδωσε την γλώσσα Ελληνική - υλιστική και την κάνατε αγνώριστη συνήθεια).
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Α και να πω και κάτι άλλο: Δε γουστάρω το ύφος σου και το στυλάκι σου. Τις μαγκιές και τις εξυπνάδες εκεί που σε παίρνει. Εδώ που ήρθες για να πουλήσεις δήθεν επιστημοσύνη και ανωτερότητα απέναντι απέναντι στους σύμφωνα με τη φαντασία σου ανενημέρωτους άθεους θα φας (διαλεκτικό, μην παρεξηγούμαι) ματσούκι που θα το θυμάσαι σ'όλη σου τη ζωή. Δεν έχεις να μας μάθεις τίποτα. Δεν έχεις κανένα επιχείρημα με το οποίο δήθεν θα μας κολλήσεις στον τοίχο. Όλες αυτές τις βλακείες που λες τις έχουμε ακούσει ξανά και ξανά και να είσαι σίγουρος με πολύ πιο σοφιστικέ περιτύλιγμα από αυτό το βλαχομπαρόκ υφάκι που πουλάς εσύ. Κανένας δεν θέλει λοιπόν να σου ξεφύγει.
:text-yeahthat:
Ο δεύτερος, μετά από μένα, που το επισημαίνει. Ή στραβός είν' ο γιαλός...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

..... "Κρείσσων γάρ βασιλεύς, ότε χώσεται ανδρί χέρηι", ξέρεις τι σημαίνει; Αν δεν ξέρεις τότε "κανείς δεν σ΄έβαλε χέρι" και είσαι τυχερός που τη γλίτωσες μέχρι τώρα!
Γιαυτό με μένα μην τα βάζεις, κατάλαβες;
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Βρε Μάκη τώρα γιατί τα σκαλίζεις; Αφού είπαμε τα σχετικά με τις φιλοσοφικές ερμηνείες των φυσικών θεωριών είναι εκτός θέματος σ'αυτό το topic.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Βρε Μάκη τώρα γιατί τα σκαλίζεις; Αφού είπαμε τα σχετικά με τις φιλοσοφικές ερμηνείες των φυσικών θεωριών είναι εκτός θέματος σ'αυτό το topic.
Με παρέσυρες!!! Δεν τον ακούς όμως που θέλει να μας περάσει τα γυαλιά, συνδέοντας θεωρία εξέλιξης με κβαντική ηλεκτροδυναμική, που απλώς την έχει ακουστά;

Υ.Γ Όπως θα έλεγε και ο Κρατύλος: "Όταν θεό(ν) ορείς(άς), θεωρίην ποιείς" (ή στα ποντιακά: όταν θεόν λέπς, θεωρίαν φτάς).
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Οριζόντιος Κατακόρυφος έγραψε:@αναρχος
προφανώς και δεν γνωρίζεις άναρχε, οπότε πιστεύεις, πιστεύεις αυτό που νομίζεις χωρίς καμία μα καμία απόδειξη.
Προφανώς μου επέτρεψες να μη γνωρίζω... Η άγνοια δεν μου επιτρέπει να «νομίζω» ή να «υποθέτω», άρα και να πιστεύω.
Την πίστι την αφήνω σε όσους έχουν την αφέλεια να ακολουθούν αστήρικτες υποθέσεις.
Οριζόντιος Κατακόρυφος έγραψε:Εν μέσω γενικόλογων και αόριστων υποθέσεων (και ύβρεων περί παπαροσύνης, ως αυθεντικός είρων).
Βλέπω σε ενόχλησα... Ιμιτασιόν είρων λοιπόν...
Οριζόντιος Κατακόρυφος έγραψε:Αρχικά έχουμε το απόλυτο τίποτα.
Επιμένεις σε αστήρικτες υποθέσεις... τις οποίες κανείς δεν υποστηρίζει (εκτός των δημιουργιστών)
Ξεκίνα το αλλιώς. «Η ύλη-ενέργεια είναι άναρχη»... κατά το «άναρχος θεός»
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

To απολυτο τιποτα τελικα μπορει να μην υπαρχει στην φυση, αλλα υπαρχει
στο εσωτερικο των κρανιων (και των ερωτευμενων :lol:) χριστιανοταλιμπαν

Ναι, με εχουν σιγουρα γραμμενο και δεν λενε :cry: για πες εσυ κανενα που εισαι σχετικος......
γιατι μεχρι στιγμης ολο υποσχεσεις εισαι :mrgreen:

Πηγαινε πισω στο ΠΕΝΤΑΠΟΣΤΑΓΜΑ.gr στην στηλη επιστημη/τεχνολογια να παρεις καμια ιδεα :lol: :lol:
Να εδω :lol: :lol: O ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ :mrgreen: ΤΟΥ GOOGLE ΣΥΝΕΛΑΒΕ ΟΥΡΑΝΙΕΣ ΜΟΡΦΕΣ
Spoiler: Εμφάνιση
Το βελγικό RTL και άλλα διεθνή ειδησεογραφικά δημοσίευσαν σήμερα φωτογραφίες που προέρχονται από το πρόγραμμα του GOOGLE MAPS street view, που έχουν συγκλονίσει την κοινή γνώμη. Στο νεφελώδη ουρανό της ελβετικής κοιλάδας στη λίμνη του Walenstadt υπερίπτανται δυο μυστηριώδεις μορφές που εκλαμβάνονται ως σημείο θεικής προέλευσης. Πολλοί μάρτυρες αναγνωρίζουν τη Θεοτόκο ως μια εξ αυτών. Το ακριβές στίγμα της αναζήτησης στο χάρτη του Google που εμφανίζει αυτή τη θεαματική αποτύπωση είναι ο αυτοκινητόδρομος Α3 Quarten Saint Gallen Suisse.
Για άμεση εξακρίβωση μεταβείτε στο παρακάτω link
http://www.pentapostagma.gr/2013/10/dor ... z2jDNQQgRD
Αν ομως σε εχει ματιασει καποιος δεν σου ερχεται τιποτα να πεις στο αγιοριτικο βημα.gr εχει οδηγιες ξεματιασματος :facepalm:
(λυπαμαι στηλη επιστημη/τεχνολογια δεν εχει :mrgreen: )
http://anavaseis.blogspot.gr/2013/01/bl ... _8646.html

Δυστυχως ο spermatikoslogos gr (Σπερματικος δεν κανω πλακα ) ειναι offline :(

....... ίσως σας φανεί ακραίος θρησκευτικός δογματισμός αυτό που θα ισχυριστώ,........

Οχι ρε φιλε, οχι !!!...μετα απο τοση γνωση που εχεις απλοχερα χαρισει θα ηταν αδικο ρε

Τελος να ερωτησω το forum αν στην θρησκεια μας (την αθεια ) εχουμε αγιο για τους ορχεις (αρτεμιος) που
μπορουμε να παμε (λεμε τωρα ,στην σπανια κακια στιγμη) που μας τα ζαλισει καποιος για ανακουφιση
Spoiler: Εμφάνιση
Διαβάζουμε χαρακτηριστικά στον Συναξαριστή του Άγιου Νικόδημου του Αγιορείτου:
«Άξιον δε είναι να προσθέσωμεν εδώ και μερικών θαυ­μάτων τού αγίου διήγησιν άνθρωπος τις έχων τα δίδυμά του πολλά εξογκωμένα από το σπάσημον, έπηγεν εις τόν ναόν του αγίου Αρτεμίου κλαίων και ζητών την ιατρείαν. Εκείτετο λοιπόν ο ασθενής εις το μέσον του ναού επάνω είς στρώμα, και ολίγον υπνώσας, βλέπει τόν άγιον Άρτέμιον εις τόν ύπνον του λέγοντα αύτο, δείξον μου το πάθος σου, ό δε έδει­ξε τόν τόπον, όπου είχε τό πάθος. Τότε ό άγιος κύφας (έσκυψε) και πιάσας επιτήδεια μέ τάς δύο του χείρας τό σπάσιμον τών διδύμων του, έσφιγξεν αυτά όσον έδύνατο, ό δέ ασθενής πονήσας μεγάλως και φωνάξας τό, ούαί μοι, έξύπνησε και εύρε τόν ε­αυτόν του υγιή δοξάζων τόν θεόν και τόν άγιον».
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Οριζόντιος Κατακόρυφος έγραψε:Μόλις σε είδα αναρχε.
Αντε, πες μου κι εσύ τον πόνο σου.

Σε ακούω: τι υπήρχε πριν τη μεγάλη έκρηξη φίλε μου;
Πως έδειχνε το πρόσωπό σου πρίν γεννηθούν οι γονείς σου?

αυτό το κοαν, http://en.wikipedia.org/wiki/K%C5%8Danόπως και τα περισσότερα κοαν, είναι ένας τρόπος να εκτροχιάζεις την λογική σε σημεία όπου είναι έρμαια στα "πιστεύω". τέτοια σημεία έχουν κενό.το αρχικό τίποτα είναι η άγνοια και συντρέχει στο αιώνιο τώρα της ζωής. μην πιστεύεις, παρατήρησε.

http://en.wikipedia.org/wiki/Original_face
The original face is a term in Zen Buddhism, pointing to the nonduality of subject and object.

This koan is transformed in the question
What did your face look like before your parents were born?

It is not "pure consciousness", as it is often understood in western thinking,[5] reached by "cleaning the doors of perception":[a]
[A] pure consciousness without concepts, if there could be such a thing, would be a booming, buzzing confusion, a sensory field of flashes of light, unidentifiable sounds, ambiguous shapes, color patches without significance. This is not the consiousness of the enlightened Zen master.[7]

"Sweep away thoughts!" means one must do zazen. Once thoughts are quieted, the Original Face appears. Thoughts can be compared to clouds. When clouds vanish, the moon appears. The moon of suchness is the Original Face. Thoughts are also like the fogging of a mirror. When you wipe away all condensation, a mirror reflects clearly. Quiet your thoughts and behold your Original Face before you were born!
- Daito
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Ελα ρε ΟρΚ βρηκα βρε φιλε απο που βλεπεις τους ορισμους για την θρησκ εεε αθεια μας :mrgreen:

:angelic-yellow: Ορθόδοξη Ομάδα Δογματικής Έρευνας :angelic-green:
http://www.oodegr.com/oode/a8eismos/agnwstik1.htm
3. Οι Αθεϊστές
Spoiler: Εμφάνιση
....Ο Ισχυρός Αθεϊσμός, είναι αυτός που διατυπώνει ΔΟΓΜΑΤΙΚΑ, ότι "Δεν υπάρχει Θεός (ή θεοί)", αποκλείοντας οριστικά αυτό το ενδεχόμενο.

Η δογματική αυτή διατύπωση, φέρνει τον αθεϊστή στη δυσάρεστη θέση, να ανήκει σε ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!! Ο άνθρωπος αυτός, παραθεωρεί όλες τις μαρτυρίες αυτοπτών μαρτύρων που γνώρισαν προσωπικά τον Θεό, κλείνει τα μάτια στις ενδείξεις που τον περιτριγυρίζουν για τον Θεό, και η κακή προαίρεση της καρδιάς του, δεν του αφήνει το παραμικρό περιθώριο να δεχθεί την πραγματικότητα της ύπαρξης κάποιου Θεού. Πρόκειται για μια θρησκεία απωλείας, που κλείνει στον άνθρωπο την πόρτα τής Χάρης τού Θεού, και τον αφήνει μόνο σε μια ζωή χωρίς αληθινό νόημα.

Οι αθεϊστές, για να ξεφύγουν από αυτή την αντίφαση, λένε: "Εμείς δεν λέμε ότι πιστεύουμε σε κάτι. Λέμε ότι ΔΕΝ πιστεύουμε. Άρα είναι παράλογο να μας ονομάζει κάποιος θρησκεία". Όμως η ουσία του θέματος, δεν βρίσκεται στη διατύπωση. Βρίσκεται στο ότι ΔΟΓΜΑΤΙΖΟΥΝ χωρίς αποδείξεις. Και μάλιστα πολύ περισσότερο, όταν οι ίδιοι επικαλούνται την έλλειψη αποδείξεων για να δεχθούν τον Θεό! Πώς βλέπουν την έλλειψη αποδείξεων για την ύπαρξη τού Θεού, αλλά δεν τη βλέπουν όταν πρόκειται για την ανυπαρξία Του; Πώς μετράνε με δύο μέτρα και δύο σταθμά;

Δεν λέμε ότι πρέπει να πιστέψουν. Αλλά η ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ τους πεποίθηση ότι "θεός δεν υπάρχει", και μάλιστα χωρίς αποδείξεις, τους κάνει άλλη μία ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Δεν είναι «απουσία πίστης». Είναι: «δογματική διατύπωση θέσης» ότι «δεν υπάρχει Θεός». Δεν αφήνει το ενδεχόμενο να υπάρχει. Το δογματίζει, χωρίς αποδείξεις! Όποιος δογματίζει, θρησκεύει. Είτε δογματίζει θετικά, (Υπάρχει Θεός), είτε δογματίζει αρνητικά (Δεν υπάρχει Θεός).
Εραστη της αμφισβητησης και γνωστη των επιστημων μας γυρισες στο μεσαιωνα με το απλοϊκα που λες :angelic-red:

Η a priori απόδειξη της ύπαρξης του θεού από τον Άνσελμο του Καντέρμπερι, ο οποίος θεωρείται κυρίαρχη μορφή της θεολογίας και της φιλοσοφίας την εποχή του μεσαίωνα, γνωστό ως οντολογικό επιχείρημα, είναι ο ακόλουθος ισχυρισμός: εάν μπορείς να σκεφτείς την ύπαρξη ενός μεγαλειώδους όντος που καλύτερο δεν γίνεται, τότε αυτό το όν υπάρχει γιατί εάν δεν υπήρχε τότε δεν θα μπορούσες να το σκεφτείς (Έστω το απόλυτο τίποτα.)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Τώρα μου 'ρθε και τι σημαίνει το "οριζόντιος κατακόρυφος "... τον οριζοντιοκατακορυφό σου μέσα

[youtube]yfRIr1kq-BA[/youtube]

Ένα ωραίο βιντεάκι που βρήκα . Πάρτε μάτι τα σχόλια ;-)
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Πατροκλε έχεις ασχοληθεί καθόλου με το Ζεν ?
Οριζόντιος Κατακόρυφος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013 13:11
Όνομα Ιστότοπου: -

@ΙΚΑς
μπλα, μπλα, μπλα, συγκεντρώσου στο θέμα μας γιατρέ και άσε τα σεντόνια που τα βρίσκεις σε κάθε σχολικό βιβλίο.
Μπορώ από κάθε πρόταση που γράφεις να σου βγάζω μια ντουζίνα ερωτήσεις.
Συμμαζεύω λοιπόν, όλα σε ένα:
Δηλαδή ρε ικα η απάντησή σου στο πως έγιναν οι φυσικοί νόμοι, είναι "από τους νόμους της κβαντικής";
Και γιατί το κενό να έχει διακυμάνσεις και επιπλέον να ικανοποιούν τους νόμους της κβαντικής ρε μεγάλε;
Ένα κενό που δεν είναι ακριβώς κενό και υπόκειται σε νόμους που προϋπήρχαν (και αναδύθησαν αναίτια και αυθόρμητα), ή τους φτιάχνει το ίδιο το κενό ( :shock: ) πάλι εντελώς τυχαία και αυθορμήτως και αυτοβούλως, θέλει οπωσδήποτε μεγάλο κουράγιο για να το πιστέψεις! :mrgreen:


@μακης
άστο αγόρι μου δεν το έχεις με την QED, δεν το έχεις..


@σπαϊλαμπ
τουλάχιστον βεβαιώθηκες από τον ικα ότι υπάρχει τουλάχιστον ένας κορυφαίος εξελικτικός που θρησκεύει..
Είδες αν δεν τους έβαζα τις φωνές; Ακόμα στα σκοτάδια της θρησκοληψίας τους θα σε είχαν.. 8-)


@άναρχος
εντάξει, εντάξει, τώρα με έπεισες ότι δεν είσαι πιστός..

@πάτροκλος
γειά σου ρε πάτροκλε με τα copy-paste σου.
Τι προσπαθείς να πεις ρε φίλε;

@στρατος
τι έγινε, στράτο μου με "παρακολουθείς" αθεοφασιστοταλιμπανάκι μου;
Οι αρχηγοί μας μπορεί να μπήκαν στη στενή, αλλά οι παλιές συνήθειες δεν κόβονται, έτσι δεν είναι; ;)



@τεμπελόσκυλο
έχεις τα δίκια σου για το "εκτός θέματος" και στους επαναφέρω όλους από το αφτί στο θέμα θρησκεία και εξέλιξη:
Τι θα εμπόδιζε τον Θεό, να φτιάξει το σύμπαν έτσι ώστε να εξελίσσεται όπως αυτό εξελίσσεται;
: brrr :
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

....το ότι δεν υπάρχει.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Οριζόντιος Κατακόρυφος έγραψε:Τι θα εμπόδιζε τον Θεό, να φτιάξει το σύμπαν έτσι ώστε να εξελίσσεται όπως αυτό εξελίσσεται;
Ποίος ο λόγος για τον Θεό, να φτιάξει το σύμπαν έτσι ώστε να εξελίσσεται όπως αυτό εξελίσσεται;
Γιατί το έφτιαξε τότε και όχι 10 τρις έτη πριν ή μετά;
Τι έκανε πριν το φτιάξει; Μπερδεμένος σε καμμιά παρτίδα τάβλι θα ήταν...
Έχει φτιάξει και άλλα σύμπαντα;
Και γιατί, στο κάτω κάτω, αυτός ο θεός να είναι ο θεός των εβραιοχριστιανομουσουλμάνων;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Οριζόντιος Κατακόρυφος έγραψε:
@μακης
άστο αγόρι μου δεν το έχεις με την QED, δεν το έχεις..
Αν ήξερες από πόσο μακρυά "κάνεις μπάμ" δεν θα το συνέχιζες. Εσύ θέλεις ντε και καλά να γίνεις εντελώς ρεζίλι!
Μήπως δουλεύεις με το κομμάτι και συ; Δεν τους λες να μας στείλουν κανέναν σχετικό τουλάχιστον!
Τι θα εμπόδιζε τον Θεό, να φτιάξει το σύμπαν έτσι ώστε να εξελίσσεται όπως αυτό εξελίσσεται;
Η ματαιοδοξία του!
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Οριζόντιος Κατακόρυφος έγραψε:τι έγινε, στράτο μου με "παρακολουθείς" αθεοφασιστοταλιμπανάκι μου;
Οι αρχηγοί μας μπορεί να μπήκαν στη στενή, αλλά οι παλιές συνήθειες δεν κόβονται, έτσι δεν είναι;
Δεν έκανα τίποτα , ένα μόνο σχόλιό σου παρέθεσα (αν και ομολογουμένως μακάβρια ηλίθιο) και αμέσως να με κακολογήσεις . Για τον Χριστό σου που νομίζεις ότι σε παρακολουθεί ολημερίς και ολονυχτίς αναρωτιέμαι αν έχεις την ίδια εχθρική στάση ?

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω πως δικαιολογείται το ειρωνικό στυλάκι που υιοθετείς ? Θέλω πω ο Χριστός σου δε νομίζω να το ενέκρινε (αν δεν είχε πεθάνει και ζούσε ακόμα) . Αυτό είναι το αγαπάτε αλλήλους και το μη κρίνετε ίνα μη κριθήτε ?

Σκέψου το λίγο , τον Χριστό σου , που στο κάτω κάτω της "αγίας" γραφής ήταν ο θεός ο ίδιος , του κάναν όσα του κάναν και αυτός αρνήθηκε να τους κατηγορήσει , και εσύ , ένας απλός οριζόντιος κατακόρυφος , και μόνο αρνητικότητα έχεις να επιδείξεις . Γιατί χριστιανέ μου ?
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε συ Στράτο, τόσο κοντός ήταν ο προφήτης Ηλίας; Μια γειτόνισά μου που επίσης τον είδε μου είπε ότι ήταν ψηλόλιγνος!
Τον άγιο Βησσαρίωνα του Γιαμαρέλου τον θυμάσαι; Εκείνος να δεις τι θαύματα που έκανε!
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Πως δεν τον θυμάμαι , αυτός δεν ήταν που δεν σάπιζε αλλά τελικά σάπισε ? :(
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Η απάντησή μου για το πως έγιναν οι φυσικοί νόμοι (για την ακρίβεια πως αναδύονται οι επιμέρους ιδιότητες της φύσης σε διάφορα ενεργειακά επίπεδα) είναι δύο λέξεις:ρήξη συμμετρίας.

Από κει και πέρα οι διακυμάνσεις του κβαντικού κενού δεν είναι απάντηση στο πως φτιάχτηκαν οι φυσικοί νόμοι (που δεν υπάρχουν) αλλά μια πιθανή απάντηση στο πως φτιάχτηκε το σύμπαν.

Όσο για το γιατί το κενό (το κβαντικό κενό) έχει διακυμάνσεις η απάντησή μου είναι τρείς λέξεις:αρχή της απροσδιοριστίας.

Και όσο για το γιατί υπάρχει η αρχή της απροσδιοριστίας η απάντησή μου είναι πάλι 3 λέξεις:σταθερά του Plank.

Από κει και πέρα (όταν φτάσουμε δηλαδή στη σταθερά του Plank) δεν έχει καν νόημα να ρωτήσεις γιατί σαν πεντάχρονο. Πρόκειται για θεμελιώδη ιδιότητα της φύσης, τόσο απλή και τόσο αυτονόητη που θα ήταν παράλογο να είναι και αλλιώς.

Ορίστε σου απάντησα με 8 λέξεις αφού τα σεντόνια (αλήθεια για πες μου από ποιό σχολικό βιβλίο τα πήρα;) αποδεικνύονται μεγάλη διανοητική πρόκληση για σένα.

Τέλος
Τι θα εμπόδιζε τον Θεό, να φτιάξει το σύμπαν έτσι ώστε να εξελίσσεται όπως αυτό εξελίσσεται;
Η απάντηση είναι "τίποτα". Απλά ο θεός είναι ερμηνευτικά άχρηστος. Δε μας βοηθά καθόλου η επίκλησή του στο να ερμηνεύσουμε τα φαινόμενα, δεν εμφανίζεται πουθενά, αντίθετα το σύμπαν έχει έντονα σημάδια τυχαιότητας και έλλειψης σχεδιασμού και αρμονίας, γενικά γάμησέ τα, ο θεός είναι απλά μια περιττή και αρκετά συχνά βλαβερή υπόθεση.
τι έγινε, στράτο μου με "παρακολουθείς" αθεοφασιστοταλιμπανάκι μου;
Γιατί, κρυφά την έκανες την ανάρτηση στο ΥouTube;Μήπως ντρέπεσαι γι'αυτά που λες; Ας το σκεφτόσουνα πριν σχολιάσεις σε δημόσια μέσα. Άκου "αθεοφασιστοταλιμπανάκι" :lol: :lol: :lol: ....είσαι πολύ γραφική φιγούρα τελικά.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση