Θρησκευτικά στο σχολείο: Απαλλαγή ή debate?

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
tdiam
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 13 Σεπ 2012 15:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Είμαι στην Α' Λυκείου και μόλις σήμερα κάναμε το πρώτο μας μάθημα στα Θρησκευτικά. Πριν ακόμη αρχίσει η νέα σχολική χρονιά είχα το δίλημμα: να πάρω απαλλαγή από τα θρησκευτικά ή να μείνω στο μάθημα και απλώς να εκφράζω τις διαφωνίες μου σε αυτά που γράφει το βιβλίο, η θεολόγος μας ή οποιοσδήποτε άλλος;
Περίμενα λοιπόν να γνωρίσω τη θεολόγο μας, η οποία είναι αρκετά στενόμυαλη. Για να καταλάβετε, όταν είπε στην τάξη ότι δεν της άρεσε που έβγαλαν το "Θρήσκευμα" από τις αστυνομικές ταυτότητες, εγώ της απάντησα ότι δεν αφορά ούτε την αστυνομία, ούτε το κράτος, ούτε κανέναν τα θρησκευτικά πιστεύω ενός πολίτη. Τότε μου είπε ότι αυτή είναι περήφανη που είναι χριστιανή και της άρεσε να λέει πάνω στην ταυτότητα Χ.Ο., και πως συνέχεια γίνονται εξαιρέσεις λόγω των μειονοτήτων (αναφερόμενη φυσικά στους ετερόδοξους). Πιο μετά είπε ότι εφόσον όσοι δεν είναι χριστιανοί δεν πιστεύουν στη γέννηση του Ιησού, ούτε στην ανάστασή του, τότε θα έπρεπε να μην γιορτάζουν τα Χριστούγεννα και το Πάσχα σαν αργίες.
Πιστεύετε ότι αξίζει να συνεχίσω στο μάθημα επεμβαίνοντας όποτε πετάει μπαρούφες, ή να πάρω απαλλαγή και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;
Αν και πιστεύω απόλυτα ότι τα θρησκευτικά είναι άχρηστο μάθημα, καθώς δεν είναι τίποτα λιγότερο από αλλοιωμένη ιστορία και πλύση εγκεφάλου, έχω την εντύπωση ότι θα με βοηθήσει να γίνω καλός στο debate :D
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

καλώς ήρθες. δύσκολη ερώτηση. αν μπορούν να αντέξουν τα νεύρα σου χωρίς να παρεκτραπείς και να φας καμιά αποβολή θα έλεγα να κάτσεις (αλλά μόνο για φέτος, του χρόνου απαλλαγή και διάβασμα). Αλλιώς αν δεν μπορείς να διαχειριστείς το θυμό σου θα πρότεινα απαλλαγή. Το να κάτσεις και να κάνεις το μάθημα εσύ στην τύπισσα εκτός από καλύτερο συζητητή θα σπείρει την αμφιβολία και στους υπόλοιπους. Για το αν θα γίνεις καλύτερος συζητητής έχει να κάνει με το αν θα σου λέει και τίποτα επιχειρήματα. πάντως το να μαθαίνεις να αντικρούεις την προπαγάνδα είναι χρησιμότερο από το να την αποφεύγεις, αρκεί όπως είπα να μην υπάρχει προσωπικό κόστος (τυχόν αποβολές/κακούς βαθμούς)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Dude, τα Θρησκευτικά είναι για τον πούτσο. Φυσικά, οτιδήποτε στο Λύκειο που δε μετρά για τις Πανελλήνιες είναι αδιάφορο, αλλά ειδικά τα Θρησκευτικά είναι καλός τρόπος για να ξεσπάς. Εγώ σου συνιστώ να κάτσεις για να την τρολλάρεις και να σπας πλάκα. Δε μπορεί να σου κάνει και τίποτα μόνο και μόνο επειδή μιλάς λογικά. Μάλιστα, ίσως εντυπωσιάσεις και καμμιά γκόμενα, στα κορίτσια αρέσει το καλό λέγειν και η αψήφηση των authority figures.
:whistle:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν υπήρχε η απαλλαγή για μένα

το μαθημα ηταν εντελως για τον πούτσο δις

αποβολη έφαγα επειδη ειχα λογικα επειχηρήματα
πχ. γιατι τιμωρια αιώνια για μια ζωη αμαρτιας ~50 χρόνια? λιγο ανισο δεν ειναι?
πχ. τη συκια που δεν εκανε συκα ενω την φροντιζε και ποτιζε μια ζωη ο χριστιανος την εκαψε ο τζηζους. ? πρέπει να παράγουμε για να υπάρχουμε? κατα την τροικα μάλλον, αλλα γιατι ο τσηζους αγαπη και συμπονια εξηγειται ετσι?
Off Topic
τα κοριτσια οσο και να εντυπωσιαζονταν παρεμεναν παρθενες μεχρι το τελος του λυκειου σε ποσοστο 80% και οι πουτανες φυσικα δεν ειχαν HIV/AIDS
τελικα, ψηναμε ρεγγες με μπαμπακι και οινοπνευμα στα πισω εδρανα εν ωρα θρησκευτικων

απαλλαξου και διαβασε τον αντιχριστο του νιτσε, φιλοσοφια, αστροφυσικη, ζωγραφιζε, παιξε μουσικη ή και τραβα μαλακία- τόσα πραγματα που δεν ξερουμε οτι διψαμε και περιμενουμε
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλέ τι είναι αυτά που του λέτε του παιδιού;
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα ειχε πλακα να μεινεις και να της κανεις τη ζωη κολαση με ερωτησεις και ευλογες αποριες σαν ενας μαθητης που οντας στη φαση της αναζητησης εκφραζει με πολιτισμενο τροπο τους προβληματισμους του (και οχι σαν καποιος που εχει ηδη περασει στην αντιπερα οχθη).
Αλλα δε θα εχει καθολου πλακα αν αποφασισει να σε εκδικηθει με εναν πολυ χαμηλο βαθμο. Δεν γνωριζω ποσο κακο ειναι για εναν μαθητη της Α Λυκειου ενας χαμηλος βαθμος σε δευτερευον μαθημα μιας και διαρκως αλλαζει το συστημα υπολογισμου της βαθμολογιας. Φανταζομαι οτι εσυ ξερεις καλυτερα. Αν λοιπον πιστευεις οτι δεν μπορει να σου κανει κακο, μεινε, χαλαρωσε και απολαυσε το. Αν υπαρχουν 2-3 ακομη χαβαλεδες στην ταξη θα γινει ωραιο μπαχαλο.
Και μια ερωτηση : Οι γονεις σου τι γνωμη εχουν για το θεμα;
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

1. Debate τα χαράματα ή το μεσημέρι (δηλαδή πρώτη ή τελευταία ώρα που συνήθως βάζουν το μάθημα των Θρησκευτικών) ΔΕΝ μπορείς να κάνεις, είτε επειδή κοιμάσαι όρθιος, είτε επειδή είσαι πτώμα από τις προηγούμενες ώρες.
2. Πριν πέντε περίπου χρόνια ήμουν κι εγώ στη θέση σου (Α' Λυκείου). Αν δεν έχει αλλάξει το βιβλίο, πρόκειται για την πιο βαρετή ύλη Θρησκευτικών με διαφορά και δεν προσφέρεται για συζήτηση (σε αντίθεση με Β' και Γ' Λυκείου που παλεύεται κάπως για debate).
3. Μιας και αναφέρθηκε, οι νορμάλ γκόμενες εντυπωσιάζονται εξίσου αν μάθουν πως πήρες απαλλαγή.

Αν δεν έχεις αποφασίσει, κάνε κανα-δυο εβδομάδες ακόμα μάθημα, δες πως πάει το debate thing, κι αν βαριέσαι ρίξε χ.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μόνο εσύ ξέρεις τι είναι πιο σημαντικό για σένα: να εξασκηθείς στην ανταλλαγή επιχειρημάτων και να ακονίσεις το μυαλό σου και τις διαλεκτικές σου ικανότητες, ή να έχεις περισσότερο χρόνο για διάβασμα και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από θέματα που είναι λυμένα για σένα.

Να προσθέσω ότι αν τυχόν αποφασίσεις να ζητήσεις απαλλαγή αργότερα και σου φέρουν αντίρρηση με το αιτιολογικό ότι έπρεπε να έχει γίνει στην αρχή της χρονιάς, να ξέρεις ότι αυτό δεν ισχύει. Κανένας νόμος και καμία εγκύκλιος του Υπουργείου δεν θεσμοθετεί το πότε πρέπει να γίνει η αίτηση.

Υποθέτω ότι έχεις δει τη σελίδα μας για την απαλλαγή, εκεί αναλύεται και το θέμα της χρονικής στιγμής υποβολής της αίτησης.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Ρε πούστη, ενώ ήμουν σίγουρος ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις εδώ, μόλις διαπίστωσα έκπληκτος ότι όλες οι προηγούμενες αντίστοιχες συζητήσεις είχαν γίνει σε κλειστούς χώρους.
Κι εγώ, Θοδωρή, θα επιμείνω στη θέση και στάση των γονέων σου επ' αυτού, καθώς, αν είναι εκείνοι απέναντί σου, τουλάχιστον σε ενδεχόμενο αίτημά σου για απαλλαγή, θα δυσκολευτείς πολύ και θα δημιουργήσεις πολλές τριβές, προσθέτοντας δυσανάλογα βάσανα στο κεφάλι σου. Υπ' όψιν ότι στη δική σου ηλικία μόνο με (σύμφωνο) αίτημα και των δύο γονιών σου μπορείς ν' απαλλαγείς, και όχι από μόνος σου.

Φυσικά, αν επιλέξεις να παραμείνεις, εδώ είμαστε να σε στηρίζουμε σε επιχειρήματα, μεθοδολογία και στοιχεία/βιβλιογραφία.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:Υπ' όψιν ότι στη δική σου ηλικία μόνο με (σύμφωνο) αίτημα και των δύο γονιών σου μπορείς ν' απαλλαγείς, και όχι από μόνος σου.
Εγώ φέτος έκανα την αίτηση για απαλλαγή της κόρης μου με τη δική μου υπογραφή μόνο (χωρίς του πατέρα της μικρής), και κανείς δεν μου είπε τίποτα. Ειρήσθω εν παρόδω αυτό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tdiam
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 13 Σεπ 2012 15:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, απ' ότι φαίνεται θα κάτσω κι άλλο στο μάθημα, φυσικά δεν αποκλείω το ενδεχόμενο απαλλαγής.
Οι γονείς μου γνωρίζουν ότι η θρησκεία με αφήνει αδιάφορο, αλλά όχι ότι είμαι άθεος. Με έχουν μάλλον για apatheist :)
Στα δικά μας τώρα. Σήμερα είχαμε πάλι μάθημα και ήταν η ώρα να την δοκιμάσω λίγο παραπάνω, διαπιστώνοντας ότι, όπως φυσικά όλοι οι θεολόγοι, δεν έχει ιδέα τι της γίνεται.
Ακούστε λοιπόν πώς έχει το πράμα: Αφού μας είπε ότι η ορθοδοξία είναι η ΜΙΑ ΑΛΗΘΙΝΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, επειδή οι χριστιανοί είναι οι μόνοι που ακολουθούν την Αγία Γραφή όπως είναι (δηλ. χωρίς αλλαγές) και εγώ της είπα ότι τόσους αιώνες η εκκλησία λέει μεταφορές/αλληγορίες όποια κομμάτια γουστάρει, κάπως (δεν θυμάμαι πώς) έφτασε η συζήτηση στον "πανάγαθο" Θεό. Εκεί της θύμησα τις εφτά πληγές του Φαραώ, όταν ο Γιαχβέ έσφαξε όλους τους πρωτότοκους της Αιγύπτου, για να πάρω μία καταπληκτική απάντηση. Ότι δηλαδή στα παλιά χρόνια, οι άνθρωποι δεν συνετίζονταν εύκολα, και ο Θεός θέριζε τους πάντες για να βάλουν μυαλό, παρομοιάζοντάς το με τους πολιτικούς που ανακοινώνουν τα μέτρα λιτότητας (πώς κόλλησε αυτό ακόμα δεν κατάλαβα). :violin:
Πόσο χαζός μπορεί να είναι κάποιος για να πιστεύει σε έναν Θεό τιμωρό;; :think:

Τέλος πάντων, το καλό είναι ότι συζήτησα μετά με μερικούς συμμαθητές μου. Κάποιοι μου είπαν να συνεχίσω να την τρολάρω με ερωτήσεις :D Ευτυχώς κανείς δεν με βλέπει σαν Σατανά ή κάτι τέτοιο :D
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα θρησκευτικα σαν μαθημα δεν υπαρχουν για να γεννουν αποριες και διαλογο,αλλα να ξεπλενουν τον εγκεφαλο απο καθε λογικο συνειρμο,με λιγα λογια δηλαδη δεν θα μιλας εσυ αλλα θα καθεσαι μονο για να ακους,οπως ακριβως γινεται και στην εκκλησια.Κι αμα πολυκανεις και τον εξυπνο υπαρχει ο κινδυνος να σε σκισει η θεουσα,η μαζι και οι υπολοιποι καθηγητες.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

tdiam έγραψε:... εφτά πληγές του Φαραώ
:shock: Ούτε τη βάση σε κόβω να παίρνεις... Αν θες πραγματικά να τρολλάρεις και να εισάγεις προβληματισμούς και να οδηγήσεις σε αδιέξοδα, πρέπει να μελετήσεις.
tdiam έγραψε:... συζήτησα μετά με μερικούς συμμαθητές μου. Κάποιοι μου είπαν να συνεχίσω να την τρολάρω με ερωτήσεις :D Ευτυχώς κανείς δεν με βλέπει σαν Σατανά ή κάτι τέτοιο :D
Μπράβο, αυτή θα ήταν ακριβώς η επόμενη ερώτησή μου, δηλαδή πώς σε αντιμετωπίζουν οι συμμαθητές εκτός τάξης.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:Ούτε τη βάση σε κόβω να παίρνεις...
You say that like it's a bad thing. Στο Λυκείο, ο παπάς μου έβαζε 5 σε κάθε τετράμηνο. Good times...

Πάντως, ναι, οι πληγές ήταν δέκα, όχι επτά.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Off Topic
η συγκεκριμένη αναζήτηση ("επτά πληγές του Φαραώ") βγάζει στο google 15200 αποτελέσματα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
tdiam
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 13 Σεπ 2012 15:30
Όνομα Ιστότοπου: -

tdiam έγραψε: ... εφτά πληγές του Φαραώ
Ωχ, σόρυ :oops:
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

μελετάτε τας γραφάς, τέκνα μου :character-oldtimer:
Off Topic
κάπου δεν είχαμε ένα εμότικον παπά με θυμιατό? :think:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:
Off Topic
κάπου δεν είχαμε ένα εμότικον παπά με θυμιατό? :think:
Off Topic
Τά κούρεψε όλα ο διαχειρίσταρος...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Εγώ τα κούρεψα, αλλά ποτέ δεν θα έκοβα κάτι τέτοιο.
Έκοψα τις μικρές γοργόνες και κάτι άλλες ανοησίες, καθώς και τα παρέλκοντα (πόσα μπαζούκα να χρειαστεί κανείς πια; )
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Μικρέ φίλε,
tdiam

καλά της τα είπες
Πιστεύετε ότι αξίζει να συνεχίσω στο μάθημα επεμβαίνοντας όποτε πετάει μπαρούφες, ή να πάρω απαλλαγή και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;
Αν και πιστεύω απόλυτα ότι τα θρησκευτικά είναι άχρηστο μάθημα, καθώς δεν είναι τίποτα λιγότερο από αλλοιωμένη ιστορία και πλύση εγκεφάλου, έχω την εντύπωση ότι θα με βοηθήσει να γίνω καλός στο debate
αν έχεις ροπή προς το debate, που φαίνεται να έχεις, ειναι καλή εξάσκηση. [και εύκολη!]

Αν προτίθεσαι να τη ζορίσεις λίγο, θα σου έλεγα να το κάνεις, αλλα να περιμένεις το ενδεχόμενο κακού βαθμού, εκδικητικό.

εσύ θα πάρεις την απόφαση προφανώς, και συζητώντας με τους γονείς σου ίσως.

εγώ πάντως πέρασα καλα ξεσκίζοντας μια θεούσα θεολόγο που είχαμε στην 1η Λυκείου. Οι γονείς μου δεν υποστήριξαν την απόφασή μου να πάρω απαλλαγή [για να αποφύγω τοστίγμα] και έτσι την έφαγα στη μάπα - στο μάθημα είχα 8 και 9 φυσικά.

Όπως λες, το οτι προκαλείς αυτή τη συζήτηση στην τάξη, μόνο καλό μπορει να κάνει και στους συμμαθητές σου.

Σε κάθε περίπτωση, ενημέρωνέ μας, λατρεύω τις ιστορίες με τις θρησκευτικούδες!!!

να είσαι καλά και πάντα μαχητικός!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση