Άνθιμος κατά Gay Pride!

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
Off Topic
Τις εικόνες που ανάρτησε ο τρουλεισι δεν μπορώ να τις δω με κανέναν τρόπο και σε κανέναν περιηγητή (κι όχι μόνο σ' αυτό το νήμα). Καμιά ιδέα;
Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και με βοήθησε ο spylab να το λύσω. Ψάξε το «προβολή συμβατότητας» στα Windows και ακολουθώντας τις οδηγίες θα το λύσεις. Στα Windows 7 που έχω εγώ είναι ένα σηματάκι δίπλα στην ανανέωση σελίδας στη γραμμή διευθύνσεων και απλά έκανα κλικ (είμαι άσχετος σε γενικές γραμμές, και μέχρι να βρω αυτό το τόσο απλό, ο καημένος ο spylab θα νόμιζε ότι απευθύνεται σε καθυστερημένο).
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

spylab έγραψε:
Που και να σχολίαζε δηλαδή.
:lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :dance: :clap:
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξαναχτύπησε και φέτος, για τρίτη χρονιά, τρία στα τρία έχει ο μπαγάσας. Την πρώτη χρονιά διοργάνωσε αντισυγκέντρωση, την επόμενη συγκέντρωσε 20 χιλιάδες υπογραφές προκειμένου να ματαιωθεί η εκδήλωση, ενώ φέτος διοργανώνει αγρυπνία διαμαρτυρίας! Πιο γραφικός κι απ' τη γραφικότητα.

http://www.lifo.gr/now/greece/48994
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Βασικα ασχετος ειμαι και εγω..... :oops:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Ακόμα να τον πάρει ο Χριστόδουλος κοντά του αυτόν;
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Το ανακάτεμα αυτών των ρασοφόρων τράγων με πράγματα που δεν υπάγονται ούτε στην δικαιοδοσία τους, ούτε στην ευχέρεια τους, και ο πειθαναγκασμός τους να συμφωνήσει ο κόσμος να ζει με τα δικά τους πρότυπα και τις διδαχές της δικής τους θρησκείας, είναι ένας βασικός λόγος που τους σιχαίνομαι.

Παρότι θεωρώ ότι το Gay Pride κάνει περισσότερο κακό παρά καλό στην κοινότητα των ομοφυλοφίλων θεωρώ ότι έχουν κάθε δικαίωμα να το διοργανώνουν όπως αυτοί νομίζουν.

Κάποιος να πει τον κύριο Άνθιμο ότι στις δημοκρατίες ο καθένας μπορεί να εκφράζεται όπως γουστάρει σχετικά με την σεξουαλικότητα του. Το τι κάνει στο κρεβάτι του και το πως θέλει να το γιορτάσει, είναι δικό του θέμα.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Ακόμα να τον πάρει ο Χριστόδουλος κοντά του αυτόν;
ανθρωπιστη μου εσυ :lol:

λοιπον ευκαιρια να πω ξανα ητν γνωμη μου για αυτην την γιορτη-παρελαση

οι γκει καλα κανουν και πανε δικαιωμα τους να εχουν την δικια τους γιορτη
δικαιωμα και σε οσους υπερασπιζονται της μειωνοτητες και την αδικια να σημετεχουν σε αυτες της γιορτες
αυτο που με χαλαει στην ολη φαση εμενα ειναι το εξης η υποκρισια

υποκρισια ειναι να σημετεχεις σε μια τετοια γιορτη υπερασπιζοντας τους γκει και την ιδια ωρα να λες εγω με μια λουγκρα δε θα πηγαινα ποτε
[δεν το λεω εγω αυτο τεμπελοσκυλο ενταξει δεν λεω ρατσιστικια λεξη λεω καποιες κουβεντες που λενε ορισμενοι]

υποκρισια ειναι να λες εχω φιλους γκει αλλα δεν τους γνωριζω στην γκομενα μου η στην παρεα μου

αυτην λοιπον την υποκρισια οταν νικησουμε θα πετυχουμε παρα πολλα

καλη επιτυχια στην γιορτη
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Αριστοτέλη, αυτοί που τα λένε αυτά, δεν πηγαίνουν συνήθως στο gay pride ούτε υπερασπίζονται τα δικαιώματα των gay.

Τα σούργελα που ακούς, τύπου Ψωμιάδη, που λένε ότι έχουν φίλους gay, αλλά μετά τους κατακεραυνώνουν, όντως είναι υποκριτές.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

πιστεψεμε ρικτορα ολοι οσοι τρεχουν σε γκει παρελασεις για να φανουνε μοντερνοι αηδιαζουν και μονο στην ιδεα να κανουν φαση με αντρα
πριν βγει κανενας εξυπνος και πει δηλαδη πρεπει να πας με αντρα αν απλα υπερασπιζεσαι τα δικαιωματα τους?
οχι αλλα δε μπορω να δεχτω με τιποτα που την μια στιγμη να λες υπερ τον δικαιωματων και την αλλη οταν εισαι μονος να γελας μαζι τους
και επισης εχουμε γκει παρεα αλλα μακρια και αγαπημενοι απο αλλους γνωστους μας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Προφανώς και θα αηδιάζεις στην ιδέα να κάνεις φάση με άντρα αν είσαι straight άντρας και στην ιδέα να κάνεις φάση με γυναίκα αν είσαι gay άντρας. Αν είσαι άντρας και σου αρέσουν και τα δύο, είσαι bi άντρας. Τι σχέση έχει αυτό με την υπεράσπιση των δικαιωμάτων;
Να υποθέσω ότι επειδή αηδιάζεις στην ιδέα να πας με γιαγιά, είσαι κατά των δικαιωμάτων των ηλικιωμένων;
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν, άμα είσαι φιλόζωος και δεν είσαι και λίγο κτηνοβάτης τότε είσαι υποκριτής

Δηλαδή δεν μπορεί να μιλάς για ηθική μεταχείριση τον ζωων και να σιχαίνεσαι να κανεις φάση με ένα σκυλάκι
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αυτο καταλαβες εσυ?

οταν ο αλλος λεει στους πολλους μεσο φορουμ ναι στα δικαιωματα τον γκει
αλλα στην παρεα του εγω με αδελφες δε παω
οταν λεει εχω αρκετους γκει γνωστους
αλλα στην κοπελα του και στους κολλητους του δεν τους γνωριζει

ε αυτο δεν ειναι υποκρισια?

ΑΜΑΝ ο σβοιν και ελεγα δε θα με κραξει?

αυτο καταλαβες και εσυ ε διαβασε ποιο καλα και εσυ αυτο που γραφω και απαντας ΟΤΑΝ μπορεσεις

γενικα η υποκρισια ειναι ασχημο ποιο καλα να πεις δεν σε γουσταρω παρα ναι εισαι καλος μπραβο αλλα εγω δεν σε θελω για παρεα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Υποκρισία είναι να λέει "Εγώ δεν έχω πρόβλημα οι ομοφιλοφιλοι να..." ενώ στην πραγματικότητα έχει

Ο δεύτερος στο παράδειγμα σου ίσος μπορεί να χαρακτηριστεί υποκριτής

Ο πρώτος (στον οποιο και πήγαινε το σχόλιο μου) όχι, δεν μπορεί να χαρακτηριστεί υποκριτής. Δεν είμαι υποχρεωμένος να πηδήξω ότι δήποτε θέλω να υπερασπιστώ.

Αν εδώ που το συζητάμε κάποιος μπορεί να είναι ok να έχουν ισα δικαιώματα η ομοφυλόφιλοι αλλα να μην τους γουστάρει για διαφορους λόγους, αυτό δεν τον κάνει υποκριτή. Και εγώ δεν έχω θέμα να έχουν ισα θρησκευτικά δικαιώματα η μουσουλμάνοι για παράδειγμα, αυτό δεν σημαίνει ότι σιμπαθω όσα υποστηρίζει η θρησκεία τον μουσουλμάνων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος svoin την 18 Ιουν 2014 00:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ρε παλικαρι το ξεκαθαρισα νομιζω ΔΕΝ σε λεω να πας με αντρα αν απλα εισαι υπερ τον γκει
σε λεω οτι ορισμενοι δε μπορει ενω στην προσωπικη τους ζωη να σατηριζουν τους γκει οταν ειναι με πολλους να τους υπερασπιζονται υπερβολικα για να φανουνε σωστοι

το αλλο οχι ισως ετσι ειναι αν εσυ βγαινεις με τον ρικτορα αλλα δεν θελεις να τον γνωρισεις στην κοπελα η τον κολλητο σου επειδη φοβασαι μην σε κραξουν τοτε επισης εισαι υποκριτης
φυσικα τυχαιο παραδειγμα εδωσα μην παρεξυγηθω παλυ

συνεχισται την κουβεντα και τους αγωνες σας

αντε και καλο βραδυ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Το τελευταίο σου ποστ aristotelis_1 δεν έχει όμως καμία σχέση με αυτό που γράφεις πιο πάνω.
aristotelis_1 έγραψε:πιστεψεμε ρικτορα ολοι οσοι τρεχουν σε γκει παρελασεις για να φανουνε μοντερνοι αηδιαζουν και μονο στην ιδεα να κανουν φαση με αντρα...
που αφήνεις να φανεί ότι όποιος υποστηρίζει τα δικαιώματα κάποιων στην διαφορετικότητα πρέπει και ο ίδιος να είναι διαφορετικός σαν και αυτούς, αλλιώς είναι υποκριτής.

Σωστά αποκαλείς υποκριτές όσους πάνε στο gay parade αλλά δεν γνωρίζουν τους φίλους τους gay στους άλλους φίλους τους, αλλά νομίζω ότι όχι απλώς είναι μειοψηφία τέτοια άτομα, αλλά είναι σαν τον καλό χριστούλη, και τον άη Βασίλη, μη υπαρκτά πρόσωπα. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι κάποιος θα πάει σε μια gay παρέλαση να τον δει όλη η πόλη να στηρίζει τα δικαιώματα των gay, θα τον τραβήξουν τηλεοπτικά κανάλια, θα βγουν ίσως φωτογραφίες από πλάνα σε εφημερίδες, απο την εκδήλωση που πήγε για να στηρίξει τους gay φίλους του, αλλά παρόλα αυτά δεν θα γνωρίζει τους gay φίλους του στην κοπέλα του ή τον κολλητό του.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Μεταξυ της θρησκειας που εξισωνει τους ανθρωπους διδασκοντας τους να αποστρεφονται καθε διαφορετικοτητα και στις καθε λογης "διαφορετικοτητες" που εξισωνουν θελοντας να πεισουν τους ανθρωπους να αποδεχονται καθε τι το διαφορετικο αποστρεφομενες καθε αλλη διαφορετικη αποψη αμφισβητησης υπαρχει ακριβως η ιδια αλλοιωμενη αισθηση της πραγματικοτητας.Μεταξυ της απολυτης αποδοχης και της απολυτης αρνησης αναιρειται το τεκμηριο της ορθης κρισης γιατι παυει να υπαρχει πλεον το μετρο συγκρισης που καθοριζει το τι μπορει να ειναι ορθο και τι λαθος και αυτο ακριβως ειναι ο φασισμος,η δυιστικη σκεψη.Οι μεν ψαχνουν να βρουν το πως ζουν οι ανθρωποι χωρις να τους πεφτει λογος και οι δε προσπαθουν να πουν το πως ζουν χωρις να τους εχει ρωτησει κανενας προηγουμενως,μιας και οι ελευθεριες σε καθε κρατος δικαιου δεν ειναι κατι καινουργιο αλλα καθοριζονται μεσα απο το Συνταγμα.Το ποσο πολυ μοιαζουν οι ακραιοι ειναι κατι απιστευτο,σε βαθμο που με κανει να αναρωτιεμαι αν οι παρελαυνοντες ειναι οντως πραγματικοι η ειναι ηθοποιοι που υποδυονται απλα και μονο εναν ρολο για την προκληση εντυπωσεων γιατι πραγματικα αμφοτερων μοιαζουν οι ζωες τους να ειναι τελειως χρεωκοπημενες.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

επιγειε επειδη τυχαινει να γνωριζω κατι οταν το πω [αν δεν το ξερω λεω οτι δεν το ξερω]
αρκετοι δηθεν μοντερνοι μονο μοντερνοι δεν ειναι οχι μονο για το γκει πραιτ αλλα γενικα
πολλες φορες θα εχεις ακουσει και εσυ την φραση μακρια απο εμενα και να περανε καλα οι γκει
και ναι οσοι πανε σε γκει πραιτ δεν ειναι μονο οι γκει αλλα οι μη συντηριτικοι της κοινωνιας μας

αληθεια για να μεινουμε στο θεμα του πραιτ γνωριζει καποιος γιατι να κατεβαινει και να συμετεχει σε μια τετοια παρελαση?
οι λογοι δηλαδη περα απο το να συμπαρασταθουμε στης αδικιες που ειχανε οι γκει καποτε?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Άστα Αρίστο, πάλι κουλουβάχατα τα έκανες.Άλλα ντάλα της Παρασκευής το γάλα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

αληθεια για να μεινουμε στο θεμα του πραιτ γνωριζει καποιος γιατι να κατεβαινει και να συμετεχει σε μια τετοια παρελαση?
οι λογοι δηλαδη περα απο το να συμπαρασταθουμε στης αδικιες που ειχανε οι γκει καποτε?
Επειδή δεν είναι "Κάποτε" αλλα "Τώρα" και αυτός είναι αρκετός λόγος, αλλα και απλά για να διασκεδάσουν

Προσωπικά πάντως δεν θα πήγαινα επειδή αισθητικά δεν μου αρέσει τόσο
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

προσωπικα οποιος ομως λεει οτι δε του αρεσουνε τετοιες εκδιλωσεις δεν χαρατιριζεται απο συντιριτικος παλιας σχολης μεχρι ακροδεξιος και φασιστας? :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση