Άνθιμος κατά Gay Pride!

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Να παρατηρήσω ότι είναι άλλο το να βλέπεις δυο άτομα του φύλου σου να φιλιούνται και άλλο να φαντάζεσαι τον εαυτό σου να φιλιέται με άτομο του φύλου σου (τελείως άλλο).

Επίσης αν θεωρήσουμε ότι η αποστροφή που νιώθει το άτομο όταν σκέφτεται τον εαυτό του να κάνει σεξ με άτομα συγκεκριμένου φύλου είναι κάτι το οποίο είναι αποτέλεσμα πάντα και αποκλειστικά του conditioning και ότι μάλιστα υπάρχει τρόπος να αλλάξει, μάλλον θα πρέπει να θεωρήσουμε το ίδιο και για την αποστροφή στην ιδέα του σεξ με υπερήλικους, παιδιά, παχύσαρκους, άσχημους κλπ.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:Αν και μάλλον κατάλαβες τι εννοώ και μου κάνεις πλάκα.
:)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
kapages έγραψε:...Ομως θεωρω οτι η συνδεση του αισθηματος της σιχαμαρας με σεξουαλικες πραξεις, ειναι και σε ενα βαθμο αποτελεσμα κοινωνικου conditioning. ..
H επιθυμία ερωτικής πράξεως (ως συναίσθημα) αποτελεί (κατ' εμέ) αποτέλεσμα της ασυναισθήτου «προσπαθείας» ικανοποιήσεως ενστίκτου. Ο τρόπος, το μέσον, με το οποίο θα κεντρισθή και θα ικανοποιηθή το ένστικτο, υπ' αυτήν την έννοια, δεν είναι θέμα επιλογής αλλά αυτομάτου λειτουργίας ανεξαρτήτως της βουλήσεως. Η καταπίεσις του ενστίκτου, λόγω κυρίως της «ανάγκης» προσαρμογής με την κατά κοινωνίαν κανονικότητα, οδηγεί σε καταστάσεις ερμαφρόδιτες και ψυχικώς καταπιεσμένες προσωπικότητες.
σωστο, και για θεματα προσωπικης ελευθεριας, δεν θα επρεπε να υπαρχει αυτη η καταπιεση.
Όμως μην παμε και στο αλλο ακρο. Κοινωνικοποιηση και καταπιεση ενστικτων πανε χερι χερι.

Ιοκαστη συμφωνω, οτι ειναι προβλημα η απολυτη κατηγοριοποιηση των φυλων. Και οι ιδιοι οι γκει πολλες φορες, επιδεικνυουν την ιδια με τους straight ή και χειροτερη ελλειψη ανεκτικοτητας σε οσους ...αμφιταλαντευονται.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

κλασσικα συμφωνουμε ολοι μεταξυ μας δινουμε το λαικ ο ενας στον αλλον και συνεχιζουμε τι ωραιος κοσμος :D

εγω αυτο που ηθελα να πω και μαλλον κανεις δεν το καταλαβε ηταν οτι το να λες ΣΥΧΑΙΝΟΜΑΙ στην ιδεα και μονο να κανω φαση με αντρα σε κανει κατα καποιο τροπο εσενα συντιριτικο και της παλιας σχολης
τι παει να πει συχαινομαι ρε? πες εγω απλα δεν θα ηθελα να κανω φαση με αντρα να εισαι ενταξει

προσεξε δεν ειπα ομως οτι επειδη υποστηριζεις τα γκει δικαιωματα πρεπει και εσυ να κανεις με γκει σεξ
αλλα η λεξη και μονο ΣΥΧΑΙΝΟΜΑΙ σε κανει αρνητικο
ειναι σαν να μιλας με την παρεα σου και να αναφερεσαι σε εναν γκει γνωστο σου και να τον λες αδελφη ειναι η οχι ασχημο?

και το αλλο ειναι οτι ενας φιλελευθερος[τρομαρα σας] αντρας που τρεχει στα γκει πραιτ και την αλλη ωρα με την αλλη παρεα του αποκαλει καποιον γκει που θα δει ρε την πουσταρα ειναι το ιδιο συντηριτικος και σκοταδιστης οπως αυτοι που κανανε πορειες κατα του γκει πραιτ
γιατι? γιατι αυτο σημαινει μεγιστη υποκρισια

μπραβο στους αγωνες τον γκει αλλα δεν θα γνωριζα στην κοπελα μου και την παρεα μου τον γκει φιλο μου
ειναι η οχι υποκρισια αυτο?
αυτο προσπαθησα να σας πω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:Να παρατηρήσω ότι είναι άλλο το να βλέπεις δυο άτομα του φύλου σου να φιλιούνται και άλλο να φαντάζεσαι τον εαυτό σου να φιλιέται με άτομο του φύλου σου (τελείως άλλο).

Επίσης αν θεωρήσουμε ότι η αποστροφή που νιώθει το άτομο όταν σκέφτεται τον εαυτό του να κάνει σεξ με άτομα συγκεκριμένου φύλου είναι κάτι το οποίο είναι αποτέλεσμα πάντα και αποκλειστικά του conditioning και ότι μάλιστα υπάρχει τρόπος να αλλάξει, μάλλον θα πρέπει να θεωρήσουμε το ίδιο και για την αποστροφή στην ιδέα του σεξ με υπερήλικους, παιδιά, παχύσαρκους, άσχημους κλπ.
ηξερα οτι θα το επισημανεις το πρωτο σχολιο καποια στιγμη, επειδη ξερω πως σκεφτεσαι (σαν εμενα)!
Θεωρω οτι δεν ειναι αλλο, ειναι απλα ενα projection που ενεργει πολλαπλασιαστικα.

για το δευτερο σχολιο, εχω να πω το εξης. Δεν γνωριζουμε το κατα ποσο υπαρχουν γενετικα ενστικτα που τα επηρεαζουν σε ενα βαθμο ολα αυτα, οποτε ουτε παντα ουτε αποκλειστικα μπορουμε να ισχυριστουμε οτι η αποστροφη οφειλεται μονο στο conditioning.
Επισης, το τι ισχυει για μια μορφη αποστροφης δεν σημαινει απαραιτητα οτι ισχυει το ιδιο και για μια αλλη, και μαλιστα στον ιδιο βαθμο.
Εγω θεωρω οτι ο εγκεφαλος ειναι ενα αρκετα ευπλαστο οργανο, και με τη δυναμη της συνηθειας/του μιμητισμου/της αυθυποβολης/της αναγκης μπορει να αποδεχτει ως φυσιολογικα ή αφυσικα πολλα πραγματα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εκείνο που με συφιλιάζει ρε πούστη μου σε σένα ρε Αρίστο είναι πως χωρίς να ξέρεις κανέναν από μας θεωρείς δεδομένο ότι αποκαλούμε τους ομοφυλόφιλους "πουστάρες" και ότι ενώ στα λόγια υποστηρίζουμε τα δικαιώματά τους τούς αποφεύγουμε στις παρέες μας και άρα είμαστε "υποκριτές" και "τρομάρα μας" φιλελεύθεροι. Συγγνώμη, αλλά δε μας παρατάς ήσυχους λέω γω;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

γιατι εχεις την μυγα ρε γιατρε πες μου γιατι? για εσενα το ειπα? γενικα το ειπα ρεεεεε
η μηπως δεν ησχιει κατι απο τα παραπανω για αρκετους?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

(Aρίστο νομίζω πως αυτό που θέλει να πει ο Γιατρός - και που σκεφτόμαστε όλοι - είναι ότι ναι, είναι άσχημο να κάνει κάποιος αυτά που λες ΑΛΛΑ ΔΕΝ τα κάνουμε εμείς και το ότι μπορεί να υπάρχουν κάποιοι που τα κάνουν ούτε μας αφορά, ούτε μας ενδιαφέρει, ούτε έχει σχέση με τη συζήτηση. Άστο να πάει στο καλό)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Tην πρώτη φορά που είδα sex video με ηλικιωμένους, αηδίασα. Τώρα πλέον, που έχω δει 5-6 παραπάνω, δεν ισχύει αυτό. Μάλλον θα συμφωνήσω με τον Kapages.

Μπορείς να γίνεις κάτι διαφορετικό σεξουαλικά από αυτό που νομίζεις ότι σου ορίζει η φύση, αλλά δεν μπορείς να το αλλάξεις άρδην, π.χ θεραπεία ομοφυλοφιλίας και λοιπές μπούρδες.

Πολλοί παθητικοί ομοφυλόφιλοι, στην ωρίμανσή τους, αρέσκονται έπειτα στον ενεργητικό ρόλο. Ή το αντίθετο. Ακόμα και αυτό είναι μια ''μεταστροφή''.

Και ας αναρωτηθούμε: Πώς γίνεται παντρεμένα ζευγάρια στα 70 τους να κάνουν ακόμη σεξ μεταξύ τους, όταν στα 30 τους δήλωναν ότι δεν τους ελκύουν οι ηλικιωμένοι; Αυτό δεν σημαίνει μια κάποια ''μεταστροφή'' σεξουαλικότητας;
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Off Topic
Ιοκάστη έγραψε:Aρίστο νομίζω πως...
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Εκείνο που με συφιλιάζει ρε πούστη μου σε σένα ρε Αρίστο...
Ματαιότης ματαιοτήτων...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Kapages όσον αφορά εμένα μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι τα συναισθήματα μπροστά στις δύο εικόνες είναι τελείως διαφορετικά, τουλάχιστον ως προς την ένταση. Στην μία είμαι συνήθως σχεδόν αδιάφορος και στην άλλη η αποστροφή είναι πολύ έντονη. Φυσικά εξαρτάται και από το πόσο θα συγκεντρωθείς στην κάθε εικόνα και από πάρα πολλά άλλα.

Συμφωνώ ότι αν η γενετική προδιάθεση είναι υπεύθυνη/συνυπεύθυνη για ενός είδους αποστροφής δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και για κάποιο άλλο, αλλά ως προς αυτά που συζητάμε, δεν υπάρχουν στοιχεία που να μας δείχνουν ότι αυτό ισχύει πχ στην περίπτωση της ηλικίας (ηλικιωμένοι, παιδιά) και όχι του φύλου. Θα μπορούσε να ισχύει και το αντίστροφο.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε: Και ας αναρωτηθούμε: Πώς γίνεται παντρεμένα ζευγάρια στα 70 τους να κάνουν ακόμη σεξ μεταξύ τους, όταν στα 30 τους δήλωναν ότι δεν τους ελκύουν οι ηλικιωμένοι; Αυτό δεν σημαίνει μια κάποια ''μεταστροφή'' σεξουαλικότητας;
Καλά μην νομίζεις ότι οι ηλικιωμένοι δεν βρίσκουν αποκρουστικά τα σώματα των συντρόφων τους, αλλά το σεξ είναι και ανάγκη, μπορεί να είναι και συναίσθημα και άλλα πράγματα.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:Καλά μην νομίζεις ότι οι ηλικιωμένοι δεν βρίσκουν αποκρουστικά τα σώματα των συντρόφων τους, αλλά το σεξ είναι και ανάγκη, μπορεί να είναι και συναίσθημα και άλλα πράγματα.
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό γενικά . Πιο μεγάλο ρόλο παίζει το γεγονός ότι η αυτοεικόνα προσαρμόζεται στην παρούσα κατάσταση . Αυτό μπορείς να το δεις καλύτερα και από το ότι οι γέροι δεν φαίνεται να αντιλαμβάνονται το ίδιο τους το σώμα ως αποκρουστικό (κάτι που παρατηρείται και σε άλλου είδους αλλαγές όπως το σωματικό βάρος κτλ)

Όσο μεγαλώνει κανείς , μεγαλώνει και η ηλικία των ανθρώπων που μπορεί να δει ως θελκτικούς . Πως βλέπει ένας εικοσάχρονος μια πενηντάχρονη και πως την βλέπει ένας 70άρης
kapages έγραψε:Εγω θεωρω οτι ο εγκεφαλος ειναι ενα αρκετα ευπλαστο οργανο, και με τη δυναμη της συνηθειας/του μιμητισμου/της αυθυποβολης/της αναγκης μπορει να αποδεχτει ως φυσιολογικα ή αφυσικα πολλα πραγματα.
Έτσι είναι . Και μόνο το να δει κανείς σε διάφορες κουλτούρες κατά καιρούς τι θεωρούνταν σεξουαλικά θελκτικό
Spoiler: Εμφάνιση
ΕικόναΕικόναΕικόνα
ή ακόμα και πως βλέπουν τα μέλη της ίδιας τους της φυλής σε αντίθεση με την δική μας αντίληψη προς αυτά (τους αβορίγινες για παράδειγμα)
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχουν όμως πολλά κοινά σε όλους τους λαούς πχ κριτήριο της ομορφιάς παντού είναι απαραίτητα και η συμμετρία, κριτήριο της ελκυστικότητας των γυναικών είναι απαραίτητα και η αναλογία μέσης-ισχίου και πολλά άλλα. Δηλ. και εδώ surprise! surprise! η αιτία είναι ο συνδυασμός περιβάλλοντος-γονιδίων.
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό γενικά . Πιο μεγάλο ρόλο παίζει το γεγονός ότι η αυτοεικόνα προσαρμόζεται στην παρούσα κατάσταση .
Μακάρι, όλοι αυτό ελπίζουμε. :D
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Οσο δε ζητανε ποινικοποιηση της ομοφυλοφιλιας και δε χρησιμοποιουν βια, ας ειναι οσο κατα θελουν.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Σωστό Ευθύμη, αυτό είναι το βασικό. Αλλά θεωρώ πως είναι υψίστης σημασίας θέμα και η εξασφάλιση ενός μίνιμουμ σεβασμού. Μπορεί ο άλλος αν θέλει να σε κριτικάρει, να μη σε γουστάρει, να ανακατεύεται με την παρουσία σου αλλά να σε κράζει με χυδαίο τρόπο και να σε διαπομπεύει, συγγνώμη αλλά αυτό ξεπερνά τα όρια της επιτρεπτής ελευθερίας κατά τη γνώμη μου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ποινικοποίηση της ομοφυλοφιλίας δεν μπορούν να ζητήσουν. Η Ελλάδα έχει αποδεχτεί ένα σωρό ψηφίσματα και αποφάσεις διεθνών οργανισμών περί ατομικών ελευθεριών, χάρτες ανθρωπίνων δικαιωμάτων κλπ., είναι όχι απλά αδύνατον να ζητηθεί κάτι τέτοιο, αλλά θα στρέψει και μεγάλη μερίδα του κόσμου εναντίον τους αν το απαιτήσουν.

Το ίδιο ισχύει με τη χρησιμοποίηση βίας. Είναι υποτίθεται αντίθετη στο δόγμα τους. Aν συμβεί οποιαδήποτε πράξη βίας, στρέφεται αυτομάτως εναντίον τους.

Τι απομένει να κάνουν; Λεκτική βία και βαρύγδουπες κορώνες μεγαλοπαπάδων, μικροπαπάδων και παπαδιζόντων, που με πρόφαση τις αρχές του δόγματος ασκούν ολοφάνερη ρητορική μίσους. Δεν διστάζουν μάλιστα να μεταφέρουν κείμενα ευαγγελίων περί του ζητήματος, βγάζοντας από πάνω τους την ευθύνη των λόγων τους υποστηρίζοντας ότι απλώς μεταφέρουν λόγια «αγίων» πατέρων. Αν ρίξει κανείς μία πιο προσεκτική ματιά, ρητορική μίσους ασκείται γενικότερα από την Εκκλησία, και σε άλλες κοινωνικές ομάδες.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι όταν είχε έρθει στο προσκήνιο ο λόγος για το νέο αντιρατσιστικό νομοσχέδιο, πρώτοι και καλύτεροι που έσπευσαν να διαμαρτυρηθούν, ήταν οι παπάδες.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Έχω την εντύπωση ότι Εκκλησία και Στρατός εξαιρούνταν από το αντιρατσιστικό και το 'χαμε συζητήσει κι εδώ, κάποια στιγμή που θα 'χω χρόνο θα το ψάξω.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτή ήταν η πρόταση (βλέπε: απαίτηση) του Μπαλτάκου προς τον Ρουπακιώτη. Το αποκάλυψε ο τελευταίος μετά την υπόθεση Μπαλτάκου κι αφού πλέον δεν ήταν υπουργός δικαιοσύνης.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαφωνω με την ποινικοποιηση της "ρητορικης μισους". Πρεπει να εκτιθεται οποιος θελει να εκτιθεται.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση