Άνθιμος κατά Gay Pride!

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

@nox
νομίζω ότι είναι ένα event τύπου είμαστε εδώ είμαστε πολλοί, σαν διαδήλωση, σαν πάρτυ.
νομίζω ότι οι περισσότεροι πάνε κανονικά ντυμένοι. Ε τώρα σε κάθε μεγάλο γκρούπ θα δείς αρκετούς πρόθυμους να προκαλέσουν, να ξεσαλώσουν κλπ.

αυτό με την πόλωση με προβλημάτισε, καθώς και με τη δημιουργία κακών στερεοτύπων. Αλλά νομίζω τελικά αυτοί που ενοχλούνται και μόνο που τους βλέπουν δεν θα πειστούν αν τους δουν με γραβάτες, απλά μάλλον δε θα καταλάβουν περί τίνος πρόκειται.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Παγκοσμίως, τα gay pride έχουν διπλό στόχο.

Ο ένας είναι η υπενθύμιση (ως επέτειος μνήμης) των γεγονότων της Νέας Υόρκης το 1969 και το άγριο ξύλο ανάμεσα σε μπάτσους και αδελφές, τις συλλήψεις, τους εξεφτελισμούς και τη βία που ακολούθησε και που σήμανε το πρώτο παγκοσμίως gay ακτιβιστικό κίνημα, εφόσον για πρώτη φορά τέθηκαν αιτήματα για θέσπιση νομοθεσίας κατά των διακρίσεων, προστασία στους εργασιακούς χώρους, ανάκληση αναχρονιστικών νόμων κλπ. Η εποχή αποδείχθηκε κατάλληλη, καθώς τη διετία 1968 - 1969, υπήρξε η μεγαλύτερη αμφισβήτηση από την πλευρά της νεολαίας απέναντι στην καθεστηκυία τάξη, τουλάχιστον στον δυτικό κόσμο (πλην Ελλάδας βέβαια, που τότε ήταν στον γύψο).

Ο δεύτερος είναι η εξάλειψη των προκαταλήψεων και των στερεοτύπων, η προβολή του δικαιώματος στη διαφορετικότητα και η υπενθύμιση ότι είμαστε εδώ, μπορούμε να βγαίνουμε άφοβα στους δρόμους, δεν θα παραμείνουμε κλεισμένοι πίσω από τα ντουβάρια των σπιτιών μας γιατί έτσι απαιτεί η «φυσιολογική» κοινωνία. (θυμηθείτε το «κάνε ότι θες στο κρεβάτι σου, αλλά παραέξω να μην το ξέρει κανείς»).

Για να πούμε στον Άνθιμο και στον κάθε Άνθιμο (για να γυρίσουμε στον μικρόκοσμό μας) ότι είμαστε εδώ και οφείλεις να δεις το καθαρό πρόσωπό μας γιατί εμείς δεν κρυβόμαστε. Όπως και η ταπεινότης μου, στον ακόμα πιο μικρόκοσμο του φόρουμ μας σας είπα ανοιχτά ότι είμαι ο truleysi, είμαι ο Δημήτρης, τη φάτσα μου σας την έδειξα για δυό βδομάδες, είμαι gay, αδελφή, πούστης, πείτε το όπως σας εκφράζει, δεν μ' ενοχλεί καθόλου, κι εσείς με αποδέχεστε γι αυτό που είμαι και όπως είμαι. Η σχέση μας είναι κατάτι παραπάνω πιο ειλικρινής απ' όσο θα μπορούσε να είναι αν δεν σας το είχα πει.

Είμαι βέβαιος ότι το εκτιμάτε, άσχετα αν κάποιοι μπορεί για άλλους λόγους να μη με συμπαθούν. Αν όντως το εκτιμάτε, ε τότε κάπως έτσι είναι και το gay pride. Μια σχέση ειλικρίνιας απέναντι στην εξοργιστικά υποκριτική κοινωνία της οποίας είμαστε αναπόσπαστα μέλη.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Για να πω την αλήθεια, τα strip party τύπου, δεν μου αρέσουν ούτε εμένα. Όμως φαντάζομαι πως αν μια ομάδα θέλει να το κάνει, δεν θα επέμβει ο διοργανωτής να πει ''μην το κάνετε'' για λόγους σεμνοτυφίας. Γιατί θα είναι αντιδεοντολογικό και κόντρα στους σκοπούς της διοργάνωσης.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Okay, κάτι κατάλαβα, thanks για τις απαντήσεις. Ομολογώ ότι δεν το ήξερα τίποτα για τα Stonewall riots.

Μια follow-up σκέψη σχετικά με το:
truleysi έγραψε:...η εξάλειψη των προκαταλήψεων και των στερεοτύπων...
Όπως είπα, αυτά τα events δεν ενισχύουν ακόμα περισσότερο τις προκαταλήψεις και τα στερεότυπα? Έχω δει φωτογραφίες από parades με τυπάδες με strings, με δερμάτινα παντελόνια και μοτοσυκλέτες, και με διάφορα πολύχρωμα ρούχα. Αυτά ακριβώς δεν είναι τα στερεότυπα? Όσο για τις προκαταλήψεις, η μόνη που ξέρω είναι ότι οι gay είναι υπερσεξουαλικοί και συνέχεια πηδιούνται μεταξύ τους, οπότε ο έντονος σεξουαλικός χαρακτήρας των parades στα videos που έχω δει δε φαίνεται να διαφωνεί ιδιαίτερα με αυτό. Μου διαφεύγει κάτι?
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Τις εικόνες αυτές που περιγράφεις noxteryn τις έχεις δει σε pride του εξωτερικού, δεδομένου ότι στην Ελλάδα τέτοιο θέαμα σπανίζει. Υπάρχουν χώρες όπου ακτιβισμός και διεκδίκηση ουσιαστικά δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Η αντιμετώπιση του κράτους και της οργανωμένης κοινωνίας απέναντι στους ΛΟΑΤ είναι χρόνια μπροστά (σύμφωνα συμβίωσης, γάμοι, υιοθεσίες, φορολογικά και κληρονομικά δικαιώματα, εργασιακή αντιμετώπιση κλπ.) Κράτη με στοιχειώδη σοβαρότητα, παιδεία και μακριά από παπάδες και αναχρονισμούς. Εκεί τα pride έχουν χαρακτήρα πανηγυριού, γιορτής και έντονης τουριστικής δραστηριότητας. Υπάρχουν πόλεις στην Ευρώπη που διαθέτουν πλήρως οργανωμένες gay πολιτείες. (Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια τον Γερουλάνο να λέει ότι προτίθεται να καταστήσει και την Ελλάδα έναν gay προορισμό, αλλά κάτι τέτοια προϋποθέτουν να υπάρχει και σοβαρό κράτος ώστε να τα υλοποιήσει).

Και ναι μεν για κάποιους αυτή η οικονομική παράμετρος να οδηγεί σε αντιδράσεις (πολλοί gay αντιδρούν στις εκδηλώσεις αποκλειστικά γι αυτό), όμως τα (σοβαρά) κράτη και οι ΛΟΑΤ οργανώσεις από κοινού έχουν συμβάλλει αποφασιστικά σε μεγάλες εκστρατείες πρόληψης σεξουαλικών νοσημάτων, ενημέρωσης για σεξουαλική υγεία, για ταυτότητα κοινωνικού φύλου, για αντιμετώπιση ενδοοικογενειακής βίας κλπ. Αυτά ουσιαστικά ποτέ δεν ήταν αποκομμένα από τα gay pride, όμως η σκανδαλιστική εικόνα των ημίγυμνων χορευταράδων είναι πολύ ισχυρότερη και αποτυπώνεται πανεύκολα στον εγκέφαλο.

Αντιδράσεις τύπου Άνθιμου, για κάποια κράτη θεωρούνται αδιανόητες. Σκεφτείτε ότι στην Ιταλία όταν ο ίδιος ο Πάπας αντέδρασε στο world pride (παγκόσμια gay πρωτεύουσα η Ρώμη πριν μερικά χρόνια), βγήκε ο δήμαρχος δημόσια και είπε: «Ο προκαθήμενος της Αγίας Έδρας να κοιτάει τη δουλειά του. Δήμαρχος της Ρώμης είμαι εγώ». Προσωπικά δεν θα με χάλαγε να άκουγα κάτι αντίστοιχο κι απ' τον Μπουτάρη.

Από την άλλη, το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει στην Ανατολική Ευρώπη. Στο Βελιγράδι απαγορεύτηκε πέρσι από την Αστυνομία το gay pride, στη Λεττονία και την Πολωνία τις έφαγαν από ακροδεξιούς, ενώ στη Μόσχα συνέβη κάτι το εντελώς εξωφρενικό: Ρωσικό δικαστήριο απαγόρεψε οποιαδήποτε δημόσια gay εκδήλωση εντός της ρωσικής επικράτειας, για τα επόμενα 100 χρόνια! Τώρα τρέχουν και δεν φτάνουν οι Ρώσοι ακτιβιστές σε διεθνή δικαστήρια ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός και δεν ζούνε όλες οι αδελφές για ένα πήδημα (sorry και για τη γλώσσα), αν και πολλές γι αυτό ζούνε...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

truleysi έγραψε:...αν και πολλές γι αυτό ζούνε...
... και πολλές-πολλοί άλλες-άλλοι επίσης... 8-)
truleysi έγραψε:Όπως και η ταπεινότης μου, στον ακόμα πιο μικρόκοσμο του φόρουμ μας σας είπα ανοιχτά ότι είμαι gay. [...] Η σχέση μας είναι κατάτι παραπάνω πιο ειλικρινής απ' όσο θα μπορούσε να είναι αν δεν σας το είχα πει.
Είναι αλήθεια αυτό που λες, και δείχνει ότι ακόμη η ομοφυλοφιλία δεν έχει γίνει πλήρως αποδεκτή. Γιατί να χρειάζεται να δηλώσει κανείς αν είναι γκέι ή στρέιτ ή οτιδήποτε άλλο σχετικό, προκειμένου να θεωρηθεί ανοιχτός και ειλικρινής από τους συνομιλητές του και να νιώσει ότι δεν κινδυνεύει να παρεξηγηθεί ή να περιθωριοποιηθεί από τυχόν αποκαλύψεις, σε έναν χώρο και μια περίσταση όπου η σεξουαλικότητα δεν είναι το κυρίως θέμα;

Έχουμε ακόμη πολύ δρόμο μέχρι να μην χρειάζεται να κάνουμε δήλωση σεξουαλικού προσανατολισμού (παρά μόνον εκεί όπου έχει νόημα και αφορά τους άλλους, λόγου χάρη όταν φλερτάρουμε, ή εκεί όπου άπτεται του θέματος συζήτησης).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπα, μάλλον ήταν απαραίτητο για να γίνουν κατανοητές κάποιες συζητήσεις-τοποθετήσεις (αυτός δεν είχε πει για blind date με τον παπά;).
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

εν το μεταξυ στο φατσοβιβλιο αρκετοι γνωστοι μου φωναζουν να γινει και στρειτπραιτ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:εν το μεταξυ στο φατσοβιβλιο αρκετοι γνωστοι μου φωναζουν να γινει και στρειτπραιτ
Ναι, γιατί οι στρέιτ είναι πολύ καταπιεσμένοι.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

γιατι δεν ειναι? αλλος ενας που πιστευει οτι οι στρειτ ειναι οπως τους περιγραφει η τηλεοραση

ασχετο ο δημος θεσσαλονικης ειναι χορηγος της γιορτης?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Αρίστο, τι είναι αυτά που λες; Ποιος καταπιέζει τους στρέιτ;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:γιατι δεν ειναι? αλλος ενας που πιστευει οτι οι στρειτ ειναι οπως τους περιγραφει η τηλεοραση
Ξέρεις Αρίστο, δεν χρειάζεται να δούμε τηλεόραση για να καταλάβουμε αν καταπιεζόμαστε ή όχι...
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

aristotelis_1 έγραψε:γιατι δεν ειναι? αλλος ενας που πιστευει οτι οι στρειτ ειναι οπως τους περιγραφει η τηλεοραση

ασχετο ο δημος θεσσαλονικης ειναι χορηγος της γιορτης?
Γιατί, φοβάσαι μη σου πάρουνε τα λεφτά και τα δώσουνε στους πούστηδες;
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Μπα, μάλλον ήταν απαραίτητο για να γίνουν κατανοητές κάποιες συζητήσεις-τοποθετήσεις (αυτός δεν είχε πει για blind date με τον παπά;).
Ναι, αυτός ήταν. Και απλά βρήκε μια καλή ευκαιρία για να το πει. ;)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ειπα κατι τετοιο αγαπητε ρικτορ?
απλα ο δημαρχος μας καταργησε το χριστουγεννιατικο δεντρο λογο κρισης σωστο εν μεροι
καταργησε την γιορτη για τα 100 χρονια της θεσσαλονικης μας λογο κρισης λαθος αλλα λες αντε λογο κρισης να το δεχτουμε
και θα χρηματοδοτιση μια παρελαση?
δε θελω να το παρεις ηταν τον γκει ηταν τον οποιοδιποτε αλλα να κανεις την συγκριση
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Nikolis
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010 21:28
Όνομα Ιστότοπου: -

φράγκο δε δίνει ο Δημος , απλα ειναι υπο την αιγίδα του . Εχει τη στήριξη του Δημου δλδ αλλα κατα βάση είναι συμβολικός ο χαρακτήρας
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν, γύρισα πριν από λίγο από το pride. Ας αρχίσω από τα παρατράγουδα. Ο Άνθιμος το 'κανε πάλι το «θεάρεστο» έργο του. Έστειλε (άμεσα ή έμμεσα, λίγη σημασία έχει) τους θεούσους και τις θεούσες να διαμαρτυρηθούν (γιατί η Χρυσή Αυγή μάλλον δεν του 'κατσε) και αν δεν ήταν τα ΜΑΤ, θα έτρωγαν πολύ ξύλο οι χριστιανοταλιμπάν. Αν και είναι τόσο φανατισμένοι, που ευχαρίστως θα τις έτρωγαν «για του Χριστού την πίστη την αγία». Νωρίτερα, είχαν φροντίσει τα πρόβατα να γράψουν συνθήματα στα περίπτερα και τα σταντ. Μιλάμε για ανθρώπους με IQ ραδικιού.

Το pride είχε μεγάλη επιτυχία, παρά την αποπνικτική ζέστη και υγρασία και παρά την ενοχλητικά μεγάλη παρουσία αστυνομίας και ματατζήδων. Πάρα πολύς κόσμος, άντρες και γυναίκες κάθε ηλικίας, κυρίως μικρές ηλικίες, τρελό κέφι και ζωντάνια. Από πλευράς πολιτικών κομμάτων, μετείχε ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΣΕΚ (συνιστώσα της ΑΝΤΑΡΣΥΑ). Αν κρίνω από τα πανώ, τα συνθήματα και τα φέιγ βολάν, ήταν πολύ έντονος ο πολιτικός χαρακτήρας της εκδήλωσης (μηνύματα κατά της βίας, της ομοφοβίας, του σεξισμού, του ρατσισμού, του φασισμού κλπ.), όπως δηλαδή ακριβώς όφειλε να είναι. Υπήρξε αντιπροσωπεία του Athens Pride και του Sofia Pride από τη Βουλγαρία, καθώς και μεμονωμένοι από τα Σκόπια και την Κύπρο.

Οι αντιδράσεις των περαστικών και των θαμώνων καφετεριών, μάλλον θετικές. Αν εξαιρεθούν δυό - τρεις κάφροι που έβριζαν, οι υπόλοιποι έκαναν μεγάλο χάζι και δεν σταμάτησαν να τραβούν φωτογραφίες. Πιο δεκτικές οι γυναίκες, ορισμένοι άντρες το έπαιζαν και καλά βλοσυροί και κουμπωμένοι.

Προσωπικά έχω την αίσθηση ότι απόψε σαν να έπεσε ένα «κάστρο». Οι χριστιανοκάφροι που διαμαρτύρονταν (όχι και τόσο χριστιανικά) έκαναν σαν τις παρθένες που έχασαν ότι πιο πολύτιμο διέθεταν. Γέμισε με ζωή, ζωντάνια και το αυτονόητο δικαίωμα στη διαφορετικότητα το κέντρο μιας πόλης που ως τώρα μύριζε μούχλα και πεθαμενίλα. Σας αρέσουμε - δεν σας αρέσουμε χριστιανοκάφροι, από δω και στο εξής θα μας βλέπετε μπροστά σας. Με τα πρόσωπά μας καθαρά και φωτεινά.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

:clap:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Κρατούσαν και εικόνες οι χριστιανοταλιμπάν;
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Απάντηση