ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΑΝ ΚΟΠΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΣΤΟΥΣ ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ καλό το άρθρο του ΕβανΤ και οι παρεμβάσεις στα σχόλια του κ.Καρανικόλα.
Υπήρχε βέβαια δημοσιευμένο σε σκόρπια μορφή, εδώ και πολλά χρόνια, με παραπομπές, αλλά όχι τόσο συγκεντρωμένο.
1.http://oodegr.co/oode/koinwnia/perius1.htm
2.http://oodegr.co/oode/koinwnia/perius2.htm
3.http://oodegr.co/oode/koinwnia/oikonomi ... tous_1.htm
4.http://oodegr.co/oode/koinwnia/oikonomi ... ythi_1.htm

Για τους λογιστές του φορουμ πρέπει να υπολογιστούν και αυτά τα έξοδα κατ'ετος (120 εκατ. ευρώ , αντιστοιχούν σε 40 δισεκατομμύρια δραχμές περιπου, επί το σύνολο των ετών και με μια αντιστάθμιση μέσου όρου, διότι τα έξοδα δεν είναι σταθερά κατ'έτος)
http://oodegr.co/oode/orthod/genika/fil ... 2015_1.htm

Και βέβαια πρέπει να υπολογιστούν λογιστικά και οι αμέτρητες ώρες εθελοντικής εργασίας από χιλιάδες ανθρώπους σε καθημερινή βάση και να προστεθούν στα παραπάνω έξοδα.

Νομίζω και εγώ ότι ο καπαγες είναι ο καλύτερος για μια τέτοια δουλειά.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι ώρες εθελοντικής εργασίας προστίθενται; Σοβαρά τώρα;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν θέλεις να κάνεις σοβαρή λογιστική δουλειά, πρέπει να τις λάβεις υπόψιν.
Οι εθελοντές ξοδεύουν χρόνο από κάποια εργασία που θα μπορούσε να τους αποφέρει εισόδημα.
Επίσης μπορεί να ξοδεύουν λεφτά για τρόφιμα, ή καύσιμα, ή εισιτήρια για τις μετακινήσεις τους.

Πίσω από τους αριθμούς έχουμε ανθρώπους που δουλεύουν, μην το ξεχνάς αυτό.

Πρέπει να ληφθούν και αυτά υπ'όψιν.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι και στη συνέχεια να δώσει το κράτος χρήματα στην ένωση άθεων για το κοινωνικό έργο των εθελοντών του "Κάνε καλό χωρίς θεό"!
Εθελοντής σημαίνει "εγώ κάνω κάτι για κάποιον άλλον χωρίς να ζητάω αντάλλαγμα, ούτε για τον εαυτό μου ούτε για κανέναν (το παιδί μου, τον φίλο μου, την εκκλησία μου, την ένωσή μου κλπ)".
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν θέλεις πρότεινε εσύ ως ένωση αθέων στο κράτος να χρηματοδοτεί τις εθελοντικές οργανώσεις, ανάλογα με το πλήθος και το έργο των εθελοντών. Είμαι σίγουρος ότι κάποιοι στην εκκλησία θα χαρούν πολύ με αυτήν την πρωτοβουλία της ένωσης αθέων.

Πέρα από αυτό, εαν θέλεις να μετρήσεις λογιστικά την κοινωνική προσφορά για εσένα (διότι ο χριστιανός δεν το κάνει για να το μετρήσει κάποιος) πρέπει να υπολογίσεις και αυτό. Αν δεν το κάνεις κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.

Σημείωσε δέ ότι υπάρχουν αρκετοί ιερείς που δεν πληρώνονται. http://ikivotos.gr/post/382/ethelontes- ... toys-naoys
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατί να προτείνω στο κράτος κάτι που θεωρώ τελείως ηλίθιο; Εσύ μάλιστα προτείνεις κάτι που είναι πολύ πιο ηλίθιο αφού ισοδυναμεί με την αναδρομική κρατική χρηματοδότηση των εθελοντικών οργανώσεων ανάλογα με το έργο των εθελοντών.
Μέχρι τώρα οι εθελοντές προσέφεραν το έργο τους χωρίς να έχουν κάνει τέτοια συμφωνία με το κράτος (δηλ. να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους με αντάλλαγμα το να παίρνει το κράτος χρήματα από τους φορολογούμενους και να τα δίνει στις εθελοντικές οργανώσεις τους). Εσύ προτείνεις να γίνει τώρα αυτή η συμφωνία και να ισχύσει και για τότε που δεν ίσχυε!

Αν ο χριστιανός εθελοντής δεν μετράει λογιστικά την κοινωνική προσφορά του τότε γιατί το κάνεις εσύ γι αυτόν;
Κούρος έγραψε:Και βέβαια πρέπει να υπολογιστούν λογιστικά και οι αμέτρητες ώρες εθελοντικής εργασίας από χιλιάδες ανθρώπους σε καθημερινή βάση και να προστεθούν στα παραπάνω έξοδα.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω πως πολύ επιλεκτικά θεωρείς ηλίθιο αυτό που δεν συμφέρει την ιδεολογία σου ή την μισαλλοδοξία σου.

Συζητάμε για την κοινωνική προσφορά της εκκλησίας στην κοινωνία, στο έθνος και στο κράτος.
Όλα αυτά είναι παράμετροι που αν θέλει κάποιος να είναι αντικειμενικός, πρέπει να τα συνυπολογίσει.

Αν είναι αντικειμενικός επίσης, πρέπει να συνυπολογίσει και τους χιλιάδες ιερείς και μοναχούς που θυσιάστηκαν στις απελευθερωτικές κινήσεις της πατρίδας μας εναντίων των κατακτητών. Ή την προσφορά των μοναστηριών στην διατήρηση της ελληνικής γραμματείας (γνωρίζεις βέβαια ότι οι μεγαλύτερες βιβλιοθήκες αρχαίων πηγών της κλασσικής γραμματείας είναι το μοναστήρι της Αγίας Αικατερίνης στο Σινά και το Άγιο όρος (μαζί με το Βατικανό)). Ή το γεγονός ότι τα περισσότερα μοναστήρια στην Πελοπόννησο (Αρκάδι), Κρήτη και σύσσωμο το Άγιο Όρος, παρασκεύαζε πυρομαχικά για τον απελευθερωτικό αγώνα καταστρέφοντας τις βιβλιοθήκες τους (η πυρίτιδα έβγαινε από τις σελίδες των βιβλίων).

Όλα αυτά είναι θυσίες που πρέπει κάποιος να συνυπολογίσει, αν θέλει να κάνει μια αντικειμενική μελέτη.
Η εκκλησία, ποτέ δεν θα το κάνει. Ότι έκανε και κάνει το κάνει από αγάπη και αίσθημα χρέους απέναντι στον άνθρωπο και στο δίκιο.

Η ένωση αθέων όμως, επειδή βλέπει τα πράγματα υλιστικά και "υπολογιστικά", μπορεί και πρέπει να το κάνει.
Εφόσον μπήκε στην διαδικασία, ας το προχωρήσει σωστά και αντικειμενικά το πράγμα. Δεν είναι καθόλου κακό. Το να είναι κάποιος άθεος δεν σημαίνει αυτόματα ότι πρέπει να μισεί την εκκλησία, ούτε ότι πρέπει να φορά παρωπίδες και εσκεμμένα να αγνοεί την ιστορία.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Έχουμε άλλο θέμα για αυτά viewtopic.php?f=26&t=406
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Ανοίγουμε που και που και κανένα βιβλίο ιστορίας κουκουρούκου μου.

Δεν είναι όλη η ζωή, δυό λαλούν και τρείς χορεύουν.. ;)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δεν αμφισβητώ τα ιστορικά γεγονότα, θεωρώ γελοία την άποψη ότι πρέπει η εκκλησία να αποζημιωθεί για ό,τι καλό έκανε ανά τους αιώνες.
Off Topic
Οι τρεις λαλούν και οι δυό χορεύουν, χάνεται το νόημα της έκφρασης αλλιώς.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Σωστά.Τότε συμφωνείς και με μένα και με την εκκλησία ούτε η εκκλησία το ζήτησε ούτε και θα το ζητήσει ποτέ, ούτε εγώ.
Άλλωστε, κανείς δεν μπορεί και δεν έχει το δικαίωμα να κοστολογήσει τις ανθρώπινες ζωές που χάθηκαν στον αγώνα.
Όταν λοιπόν μπαίνει κάποιος στη υλιστική λογική "πήρες πέντε, έδωσες επτά έχασες δύο" πρέπει να του δείξεις ότι η λογική του δεν μπορεί να εφαρμοστεί πάντα.

Εφόσον λοιπόν ξέρεις και δεν αμφισβητείς τα ιστορικά γεγονότα, έπρεπε εσύ και όχι εγώ να κάνεις την κουβέντα αυτή με τον φίλο.
Και όχι να πετάς μια άκυρη μαλακία για να χαχανίσουμε.
Σοβαρέψου και σκέψου τι είναι αυτό που γράφω όταν με διαβάζεις.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Αυτό εσύ δεν το είπες;
Κούρος έγραψε:Και βέβαια πρέπει να υπολογιστούν λογιστικά και οι αμέτρητες ώρες εθελοντικής εργασίας από χιλιάδες ανθρώπους σε καθημερινή βάση και να προστεθούν στα παραπάνω έξοδα.
Αυτό, λοιπόν, είναι γελοίο να αναφέρεται σε οποιαδήποτε συζήτηση για εκκλησιαστική περιουσία.

Ένα αυτό. Δεύτερον, η εκκλησία γκαρίζει "φέρτε πίσω τα στρέμματα" ως απάντηση στη διακοπή της μισθοδοσίας των κληρικών. Άρα δεν είμαι εγώ ή ο kapages ή ο οποιοσδήποτε άλλος εδώ μέσα που ξεκινάει την υλιστική λογική του πήρες τόσα έδωσες τόσα.

Και τρίτον, εσύ, προσωπικά, είσαι υπέρ του να μισθοδοτούνται οι κληρικοί από το κράτος; Γιατί; Αν αποφάσιζε το κράτος να μην χρηματοδοτεί τη μισθοδοσία των κλήρικών, θα ένιωθες ότι αδικείται η εκκλησία; Γιατί;
It is by will alone I set my mind in motion.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-yeahthat:
Για να καταλάβεις Κούρε πόσο τρελές μαλακίες λες, αφού θεωρείς λογικό ότι πρέπει να συνυπολογιστεί η όποια προσφορά της εκκλησίας στη κοινωνία, στο έθνος και στο κράτος θα θα θεωρείς λογικό και το ότι πρέπει να υπολογιστεί και η προσφορά αυτών στην εκκλησία. Πχ η προστασία της εκκλησίας από τον στρατό, την αστυνομία κλπ, οι ζωές των στρατιωτών που θυσιάστηκαν για να συνεχίσει να υπάρχει το ελληνικό κράτος και κατά συνέπεια και η εκκλησία όπως την γνωρίζουμε κλπ.

Φανατικός και επίσης κουτοπόνηρος είσαι εσύ που επειδή ξέρεις ότι όλα αυτά δεν μπορούν να υπολογιστούν αντικειμενικά, προσπαθείς να πείσεις με ηλίθια επιχειρήματα ότι είναι απαραίτητος ο συνυπολογισμός τους ώστε να μην μπορέσει να γίνει κανένας υπολογισμός. Κι αυτό γιατί κατά βάθος φοβάσαι ότι χωρίς τη στήριξη του κράτους (δηλ. χωρίς την υποχρεωτική φορολόγηση των πολιτών υπέρ της εκκλησίας), η εκκλησία σου αργά ή γρήγορα θα καταρρεύσει. Δεν σε αδικώ σε αυτό...
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωπ, να και η ιερά εξέταση: εσύ είπες αυτό Κούρε, εσύ νομίζεις εκείνο Κούρε, εσύ κουτοπόνηρε Κούρε επιδιώκεις το άλλο..

Λοιπόν, επειδή μου έχετε αποδείξει πολές φορές ότι δεν πολυκαταλαβαίνετε αυτά που διαβάζετε (λογικό) για να δούμε, θα με ξαναεπιβεβαιώσετε ή όχι;
Κούρος έγραψε:Για τους λογιστές του φορουμ πρέπει να υπολογιστούν και αυτά τα έξοδα κατ'ετος (120 εκατ. ευρώ , αντιστοιχούν σε 40 δισεκατομμύρια δραχμές περιπου, επί το σύνολο των ετών και με μια αντιστάθμιση μέσου όρου, διότι τα έξοδα δεν είναι σταθερά κατ'έτος)
http://oodegr.co/oode/orthod/genika/fil ... 2015_1.htm

Και βέβαια πρέπει να υπολογιστούν λογιστικά και οι αμέτρητες ώρες εθελοντικής εργασίας από χιλιάδες ανθρώπους σε καθημερινή βάση και να προστεθούν στα παραπάνω έξοδα.

Νομίζω και εγώ ότι ο καπαγες είναι ο καλύτερος για μια τέτοια δουλειά.
1)"Για τους λογιστές του φορουμ.."
Τι κάνει ο υποχθόνιος Κούρος εδώ; Απευθύνει μια πρόταση στους λογιστές του φορουμ, δηλαδή σε όσους θέλουν να ασχοληθούν λογιστικά με το θέμα της εκκλησιαστικής περιουσίας.

Μήπως ο ίδιος ο Κούρος ασχολείται με λογιστικούς υπολογισμούς; Όχι. Άλλωστε αν το έκανε δεν θα το πρότεινε. Θα το έκανε. Απλό;

2)"Και βέβαια πρέπει να υπολογιστούν λογιστικά.."
Τι κάνει εδώ ο φανατικός Κούρος; Συνεχίζει να προτείνει πέρα από τα βεβαιωμένα λογιστικά έξοδα των 40+ δισεκατομμυρίων δραχμών ανά έτος και τις ανθρωποώρες εθελοντικής εργασίας για να ολοκληρωθεί η λογιστική μελέτη που θέλει να κάνει η ένωση αθέων.

Μήπως ο Κούρος το κάνει ή το έχει κάνει; Όχι. Άλλωστε, αν το έκανε δεν θα το πρότεινε. Ποτέ δεν του πέρασε από το μυαλό να το κάνει. Το προτείνει για να βοηθήσει αυτούς που θέλουν να το κάνουν να είναι πιο αντικειμενικοί. Αν δεν θέλουν να είναι αντικειμενικοί, δεν θα το κάνουν. Δεν φταίει όμως ο Κούρος επειδή κάποιοι δεν θέλουν να είναι αντικειμενικοί, έτσι δεν είναι;


Λοιπόν έχουμε ένα θέμα κατανόησης αυτών που διαβάζουμε.
α)Φίλε μου θέλεις να υπολογίσεις λογιστικά το περιουσιακό πάρε δώσε της εκκλησίας με το Ελληνικό κράτος; Κάντο.
β)Φίλε μου θέλεις να προσθέσεις και το κοινωνικό έργο της εκκλησίας με λογιστικούς όρους, όπου αυτό είναι δυνατόν (εξήγησα που είναι δυνατόν); Κάντο.
Η άποψή μου είναι ότι αν θέλεις να είσαι αντικειμενικός, πρέπει να κάνεις και τα δύο.

γ)Φίλε μου θέλεις να προσθέσεις και το πολιτιστικό ή εθνικό έργο της εκκλησίας στην κοινωνία μας, με λογιστικούς όρους; Αυτό δεν μπορείς να το κάνεις. Αξία ανεκτίμητη. Η εκκλησία υπάρχει εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια και κρατά την παράδοση και τον Ελληνισμό στην καρδιά της. Θυσιάζει τα μέλη της κατά χιλιάδες σε όλη την ιστορία μας, για να συνεχίσουμε να υπάρχουμε ως εθνική οντότητα. Αυτό το τελευταίο, είναι πολύ-πολύ μεγαλύτερο από κάθε λογιστική και προσπάθεια.

Αυτά έγραψα εν ολίγοις και αφήστε την ιερά εξέταση για αργότερα.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Άρα συμφωνούμε, τις πίπες περί υπολογισμού των εθελοντών κλπ σε συζήτηση για την εκκλήσιαστική περιουσία εσύ τις άρχισες. Οι "λογιστές του φόρουμ" που ασχολούνται με την "εκκλησιαστική περιουσία" έμειναν ακριβώς εκεί, στην περιουσία, χωρίς φανφάρες για κοινωνική προσφορά και εθνικό έργο και μπαρούτια του 1821. Και επιμένω, το να θες να υπολογίσεις στην περιουσία τέτοιες ασαφείς έννοιες είναι γελοίο.

Δεν μου απάντησες σε αυτά που σε ρώτησα, αλλά θα ρωτήσω κι άλλο ένα. Εσύ θεωρείς ότι όποτε γίνεται συζήτηση για εκκλησιαστική περιουσία, πρέπει να αποτιμούνται σε χρήμα και να συμπεριλαμβάνονται και έννοιες όπως ο εθελοντισμός, η κοινωνική προσφορά, η πολιτιστική κληρονομιά κλπ; Αυτό πρέπει να γίνεται μόνο για την εκκλησία, ή για να εκτιμίσω την περιουσία του Bill Gates πχ πρέπει να υπολογίσω και πόσες ώρες έχει προσφέρει εθελοντικά, πόσες δωρεές έχει κάνει σε φιλανθρωπίες, και γενικότερα το κέρδος της ανθρωπότητας
Off Topic
(ή ζημία αν είσαι λινουξάς, δε θα τα χαλάσουμε εκεί)
από τις δημιουργίες της Microsoft;

Θα περιμένω απάντηση, εκτός αν σου είναι πραγματικά δύσκολο να πεις την προσωπική σου άποψη, χωρίς λινκ από τους ινστρούχτορές σου.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

1)Ή θα χαχανίζεις ή θα βρίζεις;
Δεν νομίζεις πως είναι καιρός να μεγαλώσεις;

Δεν είναι πίπες το να υπολογίζεις λογιστικά τις εργατοώρες και τα έξοδα μια εθελοντικής δράσης.
Λυπάμαι αλλά είσαι εντελώς αμόρφωτος. Αν ψάξεις ή ρωτήσεις θα σου πουν ότι τρέχουν πολλά προγράμματα χρηματοδότησης εθελοντικής εργασίας. Επίσης πολλές μκο χρηματοδοντούνται επισήμως και συστηματικώς. Διότι ο εθελοντισμός μπορεί να κοστολογηθεί λογιστικά.
Λυπάμαι. Όχι μόνο με επιβεβαιώνεις, αλλά εσκεμμένα γίνεσαι και χυδαίος προσπαθώντας να κρύψεις ότι είσαι ένας αμόρφωτος ηλίθιος χαχανούλης.

2)Τι να σου απαντήσω; Απάντησέ μου πρώτα εσύ και αμέσως μετά θα σου απαντήσω εγώ: Για την αμορφωσιά και τη χυδαιότητά σου τι νομίζεις ότι φταίει; Η εκκλησία, η οικογένειά σου, ή εσύ προσωπικά;
Μόλις μου απαντήσεις, θα σου απαντήσω ευχαρίστως.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Εγώ διαφωνώ με τους συνάθεους. Ασφαλώς να υπολογιστούν. Μαζί με τα πρόστιμα για ανασφάλιστη εργασία, και πέραν του ωραρίου, αναδρομικές οφειλόμενες ασφαλιστικές εισφορές στα διάφορα ταμεία, ΕΦΕΤ, και δε ξέρω πόσες από τις άλλες 30 υπηρεσίες από τις οποίες πρέπει να πάρει άδεια μια επιχείρηση υγειονομικού ενδιαφέροντος για να δουλεύει νόμιμα, αλλιώς αυτόφωρο, φυλάκιση, και σφράγιση του καταστήματος μέχρι νεοτέρας, όπως ισχύουν για τις υπόλοιπες εμπορικές επιχειρήσεις που πουλάνε ένα προϊόν (φιλανθρωπία) με 100% κέρδος. Τα έσοδα της εκκλησίας ΑΕ μόνο για μισθοδοσίες ιερέων είναι τα διπλάσια, 220-240 εκατομμύρια σε ετήσια βάση, έναντι 120 εκ φιλανθρωπικού έργου και αυτό να φτάνει εκεί μόνο με προσυπολογισμό της εργατοώρας των εθελοντών.
Όχι να στέλνουμε χαλασμένα κοτόπουλα για φιλανθρωπία και να μην μπαίνει μέσα κάνεις, τη στιγμή που αν το έκανε οποιοσδήποτε νόμιμος επιχειρηματίας με 1 κοτόπουλο (όχι μερικά εκατομμύρια...) θα τον έγδερναν στο σύνταγμα δημόσια προς παραδειγματισμό.
Και ασφαλώς, να ενημερώσουμε τους εθελοντές ότι δεν το κάνουν για το θεό/χριστό η οτιδήποτε φαντασίωση τους, αλλά για την εκκλησία, μια εμπορική επιχείρηση που αξιώνει να αμοιβεται για λογαριασμό τους, και κατόπιν μετά να περηφανεύεται για το εθελοντικό ΤΟΥΣ έργο, να δούμε πόσοι θα ξαναπατήσουν μετά.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Κούρε, μπορώ κι εγώ να αρχίσω τους χαρακτηρισμούς επί προσωπικού. Προς το παρόν έχω σχολιάσει μόνο τα λεγόμενά σου.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Επί προσωπικού χαρακτηρίζεις όταν λες σε κάποιον να αφήσει τις πίπες. Απάντησε μου λοιπόν χωρίς κολοτούμπες να συνεχίσουμε την κουβέντα.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Χαρακτήρισα τα λεγόμενά σου πίπες. Δεν χαρακτήρισα εσένα ηλίθιο και αμόρφωτο ή οτιδήποτε άλλο. Μάθε να τα ξεχωρίζεις. Και διάβασε και τους κανονισμούς λειτουργίας του φόρουμ.
It is by will alone I set my mind in motion.
Απάντηση