Η γνώμη σας για τον Χριστόδουλο

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:συγχιζεσαι και θα σε ανεβει η πιεση μπαμια

ειπα φανατικους και ανθελληνες οποιους χαρηκαν για τον θανατο του κακο ειναι? Ναι και σου εξηγησα γιατι

εσυ οταν ακους χριστιανους να λενε για τους λαθρομεταναστες οτι πρεπει να τους βουλιαζουν τα πλοια οπως κανανε οι ιταλοι δεν τους θεωρεις φανατικους χριστιανοταλιμπαν? καθε αλλο συμφωνω μαζι τους+πιστευω οτι θα πρεπει να ανεβουν και αυτοι στα πλοια

πιες ενα τσαι τωρα και θα συνελθεις
ειχες δικιο επρεπε να πιω κατι για να συνελθω... αλλα και παλι αυτο ειναι προσωρινο.
Λεο δεν μπορω να θυμωσω ουτε να παω κοντρα στον Αριστο μας. Ο αριστος μας ειναι τοσο απλος,ευθυς και ευστοχος πολλες φορες που μας ξεπερνα πολλες φορες και δεν μπορω να του παω κοντρα
Στην συγκεκριμενη περιπτωση ομως, οπως και πολλες αλλες, το κολλημα του να δει το προφανες με ενόχλησε. Τελος παντον εγω ο μικροκαρδος φανατικος ανθέλληνας τον συγχωρω
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Αρίστο είναι πράγματι λανθασμένος ο τρόπος που επέλεξες να εκφραστείς.
ειπα φανατικους και ανθελληνες οποιους χαρηκαν για τον θανατο του κακο ειναι?
Φυσικά και είναι κακό. Το να θεωρείς κάποιον μαλάκα και πληγή για τη χώρα δεν σε κάνει ούτε φανατικό ούτε ανθέλληνα και σίγουρα δε θα κλάψεις που πέθανε, αντιθέτως το βρίσκω λογικό να σκεφτείς "άντε να ξεσκαρτάρουμε σιγά σιγά". Ειδικά το ανθέλληνας δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα πως το κόλλησες.

Θα συμφωνήσω λοιπόν με τους υπόλοιπους. Ο Χριστόδουλος ήταν καθίκι. Προσπαθούσε να "εκσυγχρονίσει" την εκκλησία και να προσεγγίσει τους νέους γιατί ήταν έξυπνος κι έβλεπε πως χάνει πελάτες. Όμως δεν έδειξε τελικά τίποτα διαφορετικό από τους υπόλοιπους υποκριτές παπάδες: προέτρεπε το μίσος για τους αλλόθρησκους, μπλέχτηκε στα θέματα του κράτους με πολύ ενοχλητικό τρόπο, έφαγε όσα μπορούσε να φάει κι απέδειξε κι αυτός πως δεν πίστευε στον θεό κι απλά παραμύθιαζε τους πιστούς –αλλιώς δεν εξηγείται ο τρόπος που ζούσε.

Δεν μπορείς να πεις πως ένας άνθρωπος ήταν τίμιος καλός όταν έχει το θράσος να λέει ότι διδάσκει την θρησκεία της αγάπης σύμφωνα με την οποία πρέπει να μοιράζεσαι τα πάντα με το συνάνθρωπό σου και ο ίδιος ζούσε στη χλιδή με τα λεφτά του κοπαδιού που καθοδηγούσε. Για να μην πιάσω και το θέμα με τις ταυτότητες, στο οποίο περισσότερο με απογοήτευσε η αντίδραση του κόσμου δηλαδή, που κανονικά θα έπρεπε να τον κράξουν όλοι και δεν ακούστηκε τίποτα...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μπαμια μου χαλαρα και εγω σε αγαπαω

ιοκαστη μου το λεω ξανα ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ

οποιος χερεται για τον θανατο οχι του παπα οχι του πολιτικου του τελευταιου ανθρωπου ειναι λαθος

και τι να κανουμε τωρα αυτοι που τοτε χαρηκαν για τον θανατο του συγκεκριμενου ηταν ανθελληνες τα γραφανε στα τοτε φορουμ της εποχης και τα ξερω

απο εκει και περα εχουμε μπερδεψει πολλα πραματα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα προτιμούσα να έλεγε την αλήθεια στους πιστούς πριν πεθάνει.
Το ότι πέθανε μου είναι ευχάριστο μόνο γιατί δεν το έκανε και νομίζω πως δεν θα το έκανε ούτε αν ζούσε κι άλλο, κατά τα άλλα δεν με πείραξε κιόλας.
Οι χριστιανοί που τον έκλαιγαν, γιατί δεν χαίρονταν που πήγε να βρει τον θεό τους;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν έχω δει πολλές ταινίες του, αλλά αυτή με τους σταυροφόρους ήταν για όσκαρ, έφαγε και το Σπίλμπεργκ. :obscene-smokingpimp:
fireFight
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Σεπ 2011 12:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνω με Ιοκάστη αλλα θα επιλεξω μια πιο ηπια προσεγγιση: ηταν αλλος ενας παπας.. απλως περισσοτερο user-friendly απο αλλους. Επιχειρησε την προσεγγιση της νεολαιας μιλωντας στη γλωσσα της, εβαζε καλαμπουρι στο κηρυγμα/προπαγανδα, συμπαθουσε και τον συμπαθουσαν τα ΜΜΕ, και ολα καλα.. Το ολο πακετο παραηταν μαλλον εκσυγχρονιστικο για το ολο πνευμα της εκκλησιας, και ισως γι'αυτο δεν εχουμε κλωνους του να κατακλυζουν τα παραθυρα με κρυα ανεκδοτα και ευθυμες παραβολες.

Φιλε aristotelis_1:
- "θεμα δεν ανοιγω ουτε θελω να σε πεισω εσενα η καποιον αλλων ο καθε ενας εχει δικες του γνωμες για ολα"
Διαβασε το παρακατω και συσχετισε:
http://en.wikipedia.org/wiki/I'm_entitled_to_my_opinion
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Χριστόδουλος είναι το καλύτερο παράδειγμα που θα μπορούσε ποτέ να τύχει από πλευράς ταπεινότητας, εγκράτειας, αγάπης στους αντιπάλους του, δικαιοσύνης, πίστης, ευθύτητας και καθόλου δημαγωγίας, ήταν με μία λέξη τέλειος.

Σαν άνθρωπος, λυπάμαι που το λέω διότι έχει πεθάνει, όποτε τον ανακαλώ στην μνήμη μου με πιάνουν τρομερά γέλια.

Μακάρι να ζούσε άλλα 100 χρόνια για να τον έχουμε ως το ζωντανό παράδειγμα του τέλειου εκκλησιαστικού ηγέτη.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν μπορείς να πεις πως ένας άνθρωπος ήταν τίμιος καλός όταν έχει το θράσος να λέει ότι διδάσκει την θρησκεία της αγάπης σύμφωνα με την οποία πρέπει να μοιράζεσαι τα πάντα με το συνανθρωπο σου και ο ίδιος ζούσε στη χλιδή με τα λεφτά του κοπαδιού που καθοδηγούσε.
Βασικα το ρολο του συνανθρωπου τον παιζει το ιερατειο και πρεπει να μοιραζεσαι τα αγαθα σου με αυτους,ως στο σημειο της απολυτης ενδειας σου ετσι ωστε να καταστεις κι εσυ ενας ακομα αναξιοπαθουντας αιτουμενος τη χαρη της φαντασιακης τους ελεημοσυνης.Αυτος ειναι ο σκοπος τους,να παρουν απο σενα κι οχι να δωσουν στους αλλους,αν ηθελαν να εδιναν εχουν ηδη παρα πολλα για να δωσουν και δεν θα γυρευαν συνεχως καινουρια.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αρίστο Έλληνας δεν είναι αυτός που ξέρει να κλίνει το ζήτω η Ελλάς σε όλα τα γένη αριθμούς και πτώσεις (ναι ξέρω ότι εδώ δεν υπάρχει επιλογή γένους, χέστε με). Αυτός είναι οπαδός της ομάδας με την φανέλα Ελλάς.

Στο έχω ξαναπεί: δεν έχουμε ανάγκη οπαδούς. Πολίτες έχουμε ανάγκη. Και ο σωστός πολίτης πρέπει να είναι ανελέητος με τα κακώς κείμενα της πατρίδας του. Αυτός είναι ο πραγματικός πατριωτισμός.

Τα άλλα, το να βαυκαλιζόμαστε με το πόσο μεγάλη ιστορία "έχουμε", πόσο μεγάλο πολιτισμό (από τον οποίο δεν προσπαθούμε να αφομοιώσουμε τίποτα, ενώ οι "άλλοι", οι κουτόφραγκοι τον έχουν σε πολύ ψηλή θέση και διδάσκονται απ'αυτόν), πόσο ζόρικους προγόνους κλπ όλα αυτά αν δεν συνοδεύονται από σωστή συνείδηση του ρόλου μας σαν πολίτες σήμερα είναι απλά κομπλεξισμοί ενός μέρους του ελληνικού λαού που προσπαθεί να αντλήσει αξία από το παρελθόν του.

Από κει και πέρα ο Χουντόδουλος ήταν χαρακτηριστικό δείγμα καιροσκόπου πολιτικού ακροδεξιών τάσεων που προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τις πιο οπισθοδρομικές, φοβικές, καθυστερημένες πλευρές της συνείδησης των νεοελλήνων και απ'αυτή την άποψη πήγε την χώρα στο μέτρο των δυνατοτήτων του πίσω.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

^^
άψογος γιατρέ

Αρίστο, μόνο οταν ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου οτι δεν ανάγονται όλα σε ποδοσφαιρικές έννοιες, και ειδικά η πολιτική ή η φιλοσοφία, θα καταφέρεις να κάνεις λίγο πιο γόνιμο διάλογο απο αυτόν που κάνεις συνήθως.

Εξάλλου, η άποψη 'αγάπα αλλήλους', 'αγάπα τον εχθυρό σου', όπως και το " το να χαίρεσαι με το θάνατο κάποιου είναι κακό" είναι αφελείς χριστιανικές ιδέες και που σίγουρα δεν εφαρμόζονται κατεξοχήν απο τους ίδιους που τις κηρύττουν.

Καθόλου αυτονόητο να λυπόμαστε με το πάθημα το εχθρού. Εντελώς αυτονόητο να χαιρόμαστε. Ειδικά οταν ο εχθρός είναι διπλός:

1) διαφημιστής του χριστιανικού ψέμματος, και δόλιος, διπλωμάτης, μπαγάσας 'ανανεωτής' της εκκλησίας
2) φασισταριό του κερατά με ακροδεξιές υπερπατριωτικές και άρα αντιχριστιανικές στην ουσία τους απόψεις μίσους
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

το να χαίρεσαι με το θάνατο κάποιου είναι κακό" είναι αφελείς χριστιανικές ιδέες και που σίγουρα


δηλαδη το να χαιρεσαι για τον θανατο του οποιοδιποτε που διαφωνεις με της αποψεις του ειναι λογικο? :think:
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

οσο μένεις στο 'είναι καλό' και 'είναι κακό' θα είσαι στα ίδια.

ναι είναι λογικό.

και δε διαφωνώ -απλά- με τις απόψεις του χριστόδουλου.

διαφωνώ με την ύπαρξή του Χριστόδουλου και ευτυχώς ο καρκίνος συμφωνούσε με μένα.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ναι αλλα ξερεις τι λενε αν καταριεσαι η αν χαιρεσαι με την αρρωστια καπιου μπορει να γυρισει μπουμεραγκ σε εσενα
[κουφια η ωρα]

για εμενα δεν ειναι λογικο να χαιρεται καποιος για την αρρωστια η τον θανατο καποιου και για αυτο την ειπα σε οσους αφελεις 30αριδες-40αριδες χαρηκανε τοτε για τον θανατο του συγκεκριμενου

και απλα εφερα καποια παραδειγματα για να πω για ποιους λογους δεν τον συμπαθουσανε τον συγκεκριμενο

απο εκει και περα δεν θελω να γινω δικηγορος κανενος και δε θελω να πω τι καλα η κακα εκανε καποιος
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

προολήψεις

είμαι καλός άνθρωπος και το είδες

αν ένας καλός άνθρωπος [εγώ] καταριέται έναν κακό [χριστόδουλος] οχι μόνο δε γυρνάει η κατάρα πίσω

αλλα έρχεται πίσω μεγάλη τύχη.

Δηλαδή μίσησε και συ εναν χριστόδουλο, μπορεις!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

φυσικα και εισαι καλος ανθρωπος
και ενας καλος ανθρωπος δεν ζηταει ποτε τον θανατο καποιου αλλου οσες διαφωνιες και αν εχει
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

ρε συ δε το ζήτησα το θάνατό του. απλά τον ευχόμουν σιωπηλά

τώρα φταίω εγώ που ο καρκίνος με άκουσε και τον πήρε?

μη μου δημιουργείς τύψεις τώρα!!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

'' η “Αυγή” τον κατηγόρησε πως επί Χούντας ως αρχιμανδρίτης ασελγούσε κατ’ εξακολούθησιν σε ίδρυμα νεαρών τροφίμων''.

Διαβάστε στο blog ''Ροΐδη Εμμονές'' ένα άρθρο που γράφει τα τέρατα για τον Χριστόδουλο.
http://roides.wordpress.com/2010/11/24/24nov10/
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Rictor έγραψε:'' η “Αυγή” τον κατηγόρησε πως επί Χούντας ως αρχιμανδρίτης ασελγούσε κατ’ εξακολούθησιν σε ίδρυμα νεαρών τροφίμων''.
Εκεί θα κολλήσουμε;! Αυτό το είδος ιερατικής κατσαρίδας ασελγεί στον εγκέφαλο των νέων ανθρώπων από καταβολής κόσμου.
État de siège
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Leo21 έγραψε:είμαι καλός άνθρωπος και το είδες
εεε, όχι μόνο ο αρίστος! Ολοι το έχουμε δει!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

^^^
οχι , οχι, με είδε
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση