Πρέπει στις συζητήσεις να προσβάλλουμε τους θρησκευόμενους;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτοί πρέπει να μας προσβάλλουν; Παραθέτω διάλογό μου σε μέσο κοιν. δικτ. με άτομο που δεν ξέρω καθόλου, ξεκίνησε όπως ακριβώς διαβάζετε και δεν έχω καταλάβει ακόμη τι τον προκάλεσε. Have fun.
Αυτός
στο νερό πανω περπατανε οι φτωχοι τω πνευματι, οι αγαθοι στην καρδια, οι θεοι δηλαδη και οχι οι κοπριτες σαν και σενα... εξυπνακια ... εσεις ειστε τα σκουπιδια της γης ... ριξε το δοκαρι απο το κρανιο σου και θα δεις τον άλλο κοσμο, μεχρι τοτε θα βλεπεις την ταινεια που σου βαζει ο υπερηφανος δαιμονας μεσα σου

Εγώ
Ε;

Αυτός
Δ !

Εγώ
"οι κοπρίτες σαν και μένα [...] εμείς είμαστε τα σκουπίδια της γης". ΟΚ, ό,τι πεις. Θα φταίω εγώ αν πάρω το σχόλιό σου και σε διαπομπεύσω διαδικτυακά;
Όσο για το ποιοι είναι φτωχοί τω πνεύματι, ουδέν σχόλιο, κι ο νοών νοείτο.
"οι αγαθοί στην καρδιά, οι θεοί δηλαδή..."
Φαίνεται ότι είσαι βαθιά νυχτωμένος.
Καλά κάνεις βέβαια και υπερασπίζεσαι τους ανύπαρκτους θεούς σου, καθώς είναι δεδομένο ότι μόνοι τους είναι εντελώς ανίκανοι τόσο να υπερασπιστούν τους εαυτούς τους, όσο και να κάνουν οτιδήποτε άλλο.
Καληνύχτα.

Αυτός
την απάντηση αυτη την εχω ηδη δημοσιευσει εκει που πατησες λάικ να την διαβάσουν και άλλοι... τι να διαπομπεύσεις ρε; εισαικαλα; σιγα μη με κανεις να ντραπω, να κοκκινισω ... σε σενα δεν πιστευω παντως, αντι να ακουσεις αυτο που σου λεω επαναστατεις... δεν γουσταρω το καλημερα αθέων και ανοήτων σαν και σενα. Από το Κορκ είσαι;

Εγώ
Όχι, απ' την R'lyeh.
Ενώ εσύ ξεχειλίζεις χριστιανική αγάπη.
(Ακόμα δε βρήκα πού αναφέρεσαι. Όχι ότι έχει σημασία.)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Άσε, βρήκα ποιος είναι, απολαύστε υπεύθυνα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

mmamais καλωσήρθες. Αν θες μπορείς να περάσεις κι από εδώ να μας πεις δυο λόγια για σένα. Για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με την Ιοκάστη.

Και για τους υπόλοιπους, να επαναλάβω αυτό που είπε ο Τάσος αλλά πιο επίσημα: Χαλαρώστε και μην είστε εριστικοί!
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Εννοείται ότι θα το 'λεγες, το είχα προφητέψει, γι' αυτό και το είπα πρώτος. :pray: :mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Τάσο συμβαίνει συχνά αυτό. Αρκετοί πιστοί προσβάλλονται από τους άθεους (κάποιες φορές επειδή οι άθεοι σατιρίζουν την θρησκεία, κάποιες φορές απλά επειδή υπάρχουν κι αμφισβητούν την ύπαρξη του θεού τους) και αρκετά συχνά πέφτουν τρελά βρισίδια, ειδικά στο facebook. Έχει πλάκα και σε τέτοιες περιπτώσεις δεν έχει νόημα καν να απαντήσει κανείς.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπορεί να μην έχει νόημα, έχει όμως ενίοτε πλάκα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Τάσο, στην επόμενη πετυχημένη προφητεία θα σε ανακηρύξουμε επίσημο προφήτη του φόρουμ και θα πρέπει να βγάλεις αυτό το άβαταρ και να βάλεις τον Παΐσιο.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

α σε παρακαλω τεμπελοσκυλο να εισαι δικαιος αντιμιν εγω 2 προφυτιες εκανα και επεσα μεσα οποτε τον περναω τον τασο

οσο για το θεμα ναι ειναι ασχημο να προσβαλεις καποιον αν δε σε εκανε κατι αν σε εκανε τοτε μπορεις να τον σατηρισεις οτι λεει
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
αρίστο έκανες 2 προφυτείες,
παλια στα γήπεδα εκανες αλητείες
στην εξέδρα τα παόκια πίνουνε φυτείες
ποσο μου φαίνονται τα ποδόσφαιρα μαλακίες
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

εγω 2 προφυτιες εκανα και επεσα μεσα
Η μία ήταν ότι ΠΑΣΟΚ-ΝΔ θα πάρουν 80%. Η άλλη μεγάλη επιτυχία ποιά ήτανε;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

η μια ητανε που η χρυση αυγη θα μπει στην βουλη και καποιος γιατρος του ικα θα σκασει απο τα νευρα του :D

και η δευτερη ητανε για καποιες γρουσουζιες [σε κασετοφωνα ειπα] που παλυ καποιος γιατρος του ικα ειχε προβλημα στον υπολογιστη του την επομενη :D

σε αγαπαω γιατρε και το ξερεις :text-goodpost:

λεο αδικιεσαι πρεπει να βγαλεις ποιητικη συλογη χτες

κυριε αντμιν σορρι για τα εκτος θεματος αλλα σορρι αντε συνεχιστε για το θεμα που λετε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εαν υιοθετησεις την κατα Κριστοφερ Χιτσενς προσεγγιση του θεματος τοτε μπορεις να τους κανεις να ξεφυσανε σαν βαπορια απο την τσαντιλα,δειχνοντας ετσι οτι καποια στιγμη ολοι πρεπει να μεγαλωσουν,να μην πιστευουν σε φανταστικους "θειους" που τους αγαπανε,κι οτι στη ζωη δεν συμφωνανε απαραιτητα ολοι με σενα επειδη σε μαθανε να νομιζεις οτι εισαι το πιο καλο παιδακι μεσα απο τα αλλα παιδακι και γιαυτο εχεις παντα δικιο σε ολα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
mmamais
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2012 22:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Με καλύπτει η απάντηση της Ιοκάστης, επαυξάνω λέγοντας ότι "υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι σε όλες τις κατηγορίες ανθρώπων", και τέλος τιμή μου να υπάρχει πιθανότητα να επιβεβαιώνω τον προφήτη Taso του φόρουμ σας.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάνω απ' όλα (τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου γνώμη) είναι να καταλαβαίνεις και να δέχεσαι το χιούμορ, ακόμα και το καυστικό (για καθαρά και στοχευμένα προσβλητικό είναι άλλη κουβέντα). Εξυπακούεται ότι ομοίως το δεχόμαστε κι εμείς (π.χ.).
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

xarax έγραψε: θρησκευομενους ?
Τι εννοω προσβολη : Κατι, που αυτοι οι ιδιοι θεωρουν οτι προσβαλλει τον θεο τους.
Δεν γίνεται αλλιώς. Ακόμα και αν αποφευγω ζητηματα θεωρίας, οταν αυτοι εχουν απαιτηση να επιβάλλουν "το σωστό" στα πρακτικά και δρώμενα του εδώ και τώρα, τότε αυτοι προσβάλλουν εξαρχης. η χειραφέτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ανθρωπινης υπερηφάνιας και ανθρωπινης εντιμης αξιολογησης εναντι θρησκευόμενων που κρινουν απο τον πυργο της ημιμαθειας και φοβου εννοείται πάντα ως προσβολή.
εγω θα ηθελα να δικαιολογησω την εχθρα και την μισαλλοδοξία που μου δείχνουν οχι μόνο ανταποδίδοντας την προσβολη λεκτικα...
μια δικαιη κοινωνια θα τους παραμεριζε , οπως τους αρρώστους, μονο που αυτοι οι "αρρωστοι" βοηθουν την επιβολη εξουσιας και αντι να τους κρυωουμε τους εχουμε κρατικους φορεις
xarax έγραψε:Πολλα πραγματα που λεμε σε αυτο το Φορουμ δεν θα τα ελεγα ποτε σε μια κατ ιδιαν συζητηση μου με εναν Χριστιανο (ισως και τα περισσοτερα).
το αντιθετο θα ελεγα, οταν τολμησουν στο προσωπο μου να μιλησουν ευθεια, τοτε μου βγαινει "ανοθευτο και απεριποιητο"
xarax έγραψε:Αλλα σε αυτο το Φορουμ δεν μιλαμε προσωπικα σε θρησκευομενους, ετσι δεν ειναι ? Η τουλαχιστον, δεν κανουμε προσωπικη συζητηση κατ ιδιαν με οσους θρησκευομενους επιθυμουν να συμμετεχουν. Αυτοι πρεπει να περιμενουν οτι οι αποψεις μας θα ειναι, πρεπει να ειναι, εχθρικες με τις δικες τους.
ακριβως και ετσι με προσπαθεια, αυτοσυγκρατηση και μπαναρίσματα δεν πεφτει το επιπεδο χαμηλα με αοριστες γενικευσεις..

οι αποψεις μας ειναι ουδετερες προς αυτους στην πραγματικοτητα, τους αφηνουν πίσω και κατω.

σε μια πιό ...πολιτισμενη? εξελιγμενη? ανοιχτη? κοινωνια, δεν ασχολουμαι με θρησκευομενους, οπως δεν ασχολουμαι με παραπληγικους. ειναι στο ντουλαπακι τους και κανουν ο'τι θελουν, και οπως οι παραπληγικοι αλλου, εχουν ραμπες και ασανσερ και πεζοδρομια και ισοπεδες διαβασεις για να μετακινουνται

εδω ομως, στα ξυλάγγουρα των τυφλων που πεταγονται σαν γιαγαντιοι ψυλλοι πορδης, πρεπει να βγαλεις το κλαδευτηρι
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες mmamais και από εμένα. Σωστά τα είπες για τις συζητήσεις, κι εγώ αν η αντιμετώπιση είναι ψύχραιμη και διακρίνω διάθεση συζήτησης, δεν έχω πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση όμως, ακόμη κι αν ο άλλος πάει να ανάψει τα αίματα, κρατώ χαμηλούς τόνους, ιδίως σε δημόσιες συζητήσεις όπου ξέρω ότι μας διαβάζουν και άλλοι (και σε ιδιωτικές το ίδιο κάνω, μην φανταστείτε, δεν μου αρέσει να τσακώνομαι).

Όταν κάποιος θρήσκος καθήσει να συζητήσει μαζί μου, ξέροντας ότι είμαι άθεη, το εκτιμώ ιδιαίτερα, γιατί μάλλον είναι τόσο δύσκολο για εκείνον όσο και για εμένα. Αν έχεις όρεξη για κουβέντα, θα έχουμε πολλά να πούμε! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μελανη μου αν καποιος που σε ξερει και ξερει οτι εισαι αθεα δε θα πρεπει να σε πριζει ουτε να σε πηγαινει κοντρα γιατι θα ξερει οτι θα χασει με 0-5

στο θεμα μας ξανα σιγουρα υπαρχουν θρησκοι που με το που θα ακουσουν οτι εσυ εισαι αθεα θα τσιτοσουν αλλα νομιζω οτι ειναι το καλυτερο να μπορεις με καποιον θρησκο να κανεις μια συζιτηση για να ακουσεις ολες της εκδοχες του

ε τωρα αν καταλαβεις οτι στην λεει μπορεις να τον προσβαλεις

και αν δε καταλαβες τιποτα απο οσα λεω δε πειραζει υγεια :)
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

xarax έγραψε: Τι εννοω προσβολη : Κατι, που αυτοι οι ιδιοι θεωρουν οτι προσβαλλει τον θεο τους.
Η απαντηση μου ειναι απολυτη : ΟΧΙ.
Εκεί, για μένα, το'χασες το παιχνίδι. Δεν έχω καμμία διάθεση, πρόθεση ή υποχρέωση να σεβαστώ τί προσβάλλει εσένα ή κάποιον άλλο. Το κάνω, από δική μου πρωτοβουλία και στο βαθμό που θεωρώ λογική την αξίωσή σου. Αν μου πεις πχ ότι να σε λέω "Ρούλη" σε προσβάλλει, τότε μάλλον δε θα σε λέω "Ρούλη". Αν μου πεις ότι σε προσβάλλει που φοράω τζιν γιατί το καραβόπανο είναι ιερό για τη θρησκεία σου, στα παπάρια μου - δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να το πω. Υπάρχουν 7δις άνθρωποι. ΟΛΟΙ προσβάλλονται από κάτι. Δεν οφείλω να μην κάνω τίποτα από φόβο μήπως κάποιος ψυχάκιας προσβληθεί (όχι τίποτ'άλλο, αλλά κάποιος θα προσβληθεί που δεν κάνω κάτι, κι όλας). Κι αφήνω μερικά εξαιρετικά quotes γι'αυτό το θέμα, που με εκφράζουν απόλυτα.
Δε θυμάμαι από πού είναι
"Offending someone is not the same as someone taking offense."
Stephen Fry
Εικόνα
Μια ενδεικτική λίστα
Εικόνα
Steve Hughes - Μετά το 3:23
[youtube]fHMoDt3nSHs[/youtube]
Σαφώς και δε θα πάω να προκαλέσω σκόπιμα τον άλλο με σκοπό να τον προσβάλλω, αλλά αν προσβάλλεται από κάτι που εγώ ΔΕ θεωρώ προσβλητικό, είναι δικό του πρόβλημα, όχι δικό μου. Και δε θα'πρεπε ποτέ να γίνει δικό μου, για κανένα λόγο. Νομίζω πως ένας καλός "κανόνας" σύγκρισης είναι αν αυτός που "προσβάλλει" θεωρεί προσβλητικό αυτό που κάνει. Όταν εγώ περπατάω στο δρόμο και δεν κάνω το ... σταυρό μου, σαφώς και δεν το θεωρώ "προσβλητικό" να μην κάνει κάποιος το σταυρό του, επομένως κανένα δικαίωμα δεν έχει η θείτσα από απέναντι να αρχίσει να με βρίζει επειδή της "προσέβαλλα" τάχα μου τη θρησκεία. Η ίδια η ύπαρξη θρησκείας με προσβάλλει, λες να την ακυρώσουνε για να μην προσβληθώ; Εγώ γιατί να σκάσω; Γιατί να περιοριστώ από τα πιστεύω κάποιου άλλου - δεν αρκεί που δεν προσπαθώ να του επιβάλλω τα δικά μου;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος snm την 10 Ιούλ 2014 14:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Off Topic
Και πολύ μου αρέσει όταν εμφανίζονται καινούργια άτομα στο φόρουμ και αναβιώνουν παλιές συζητήσεις.
It is by will alone I set my mind in motion.
Απάντηση