Πρέπει στις συζητήσεις να προσβάλλουμε τους θρησκευόμενους;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Δεν είναι «πολιτικά correct» είναι επαφή με την πραγματικότητα, και συνειδητοποίηση του ότι το να δηλώνεις άθεος δεν παρέχει κάποιο πιστοποιητικό ανωτερότητας. Αντιθέτως, έχω γνωρίσει και στις παρέες μας* δογματικά μυαλά που έχουν καβαλήσει τέτοια καλάμια ώστε να καταλήγουν γραφικοί.

Όπως λέει και ο Ευθύμης είναι «μια καλή αρχή», αλλά μέχρι εκεί.

* Εννοώ στον ευρύτερο χώρο της αθεΐας και δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα.

ΥΓ: τρολλάρεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Όταν εξετάζεις μία παθολογία δεν τίθεται ζήτημα "ανωτερότητας" ή "κατωτερότητας".

Τώρα αν κάποιος ερμηνεύει μια παθολογία σαν στίγμα "ανωτερότητας" ή "κατωτερότητας", αυτό είναι άλλη συζήτηση και έχει να κάνει περισσότερο με την άποψη που έχει κάποιος για το τι διαμορφώνει (ή επηρεάζει) το κοινωνικό status του ατόμου σε μία ομάδα.

Υγ: Το "τρολλάρεις" είναι αντεπιχείρημα στην άποψη ότι η θρησκεία θα πρέπει να εξετάζεται και από την οπτική της παθολογίας;
État de siège
Eppur_si_muove
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011 18:42
Όνομα Ιστότοπου: eppursinuove

δεν θα έλεγα σε έναν άθεο "σε θεωρώ άρρωστο"
εννοούσα θρησκευόμενο **
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ε,οχι αγαπητοι φιλοι ν αποκτησουμε κι ενοχικο συνδρομο για το πως θα παρει ο αλλος την καθε κουβεντα που θα πω και τι μεταφορικο νοημα θα της προσδωσει και να με υποβαλλει εκ των υστερων και σε απολογια.Κατι τετοιο ειναι μια νικη ανευ μαχης.
Οποιος εχει τη μυγα λεει η παροιμια μυγιαζεται,και πανω απ ολα θελει και τον συμφερει να μυγιαστει γιατι απ τη μερια του θυματος μπορει να κερδιζει ακοπα και χωρις κανενος ειδους επιχειρηματα.Οποτε το οτι θα προσβληθει με οτιδηποτε αλλο εκτος της συναινεσης στα λεγομενα του πρεπει να ληφθει εως δεδομενο.
Ο καθε παραλογισμος οδηγει η στην εχθροτητα η στη χειραγωγηση
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Πρεπει, στις συζητησεις μας μαζι τους, να προσβαλλουμε τους θρησκευομενους

Στις συζητησεις μαζι τους, με θεματα πιστης και θεου, προσβαλω μονο τον ευατο μου

αντε και πες οτι οταν μιλα μαζι τους δεν του προσβαλω τα θεικα κτλ.... σκαει ομως ενας βλασημος αθεος και συζηταει μαζι μου..... και εγω φυσικα δεν προσβαλωμε που γαμα την πανατζια μου ο αλλος(την δικη μου πανατζια)... τι θα πρεπει να κανουμε να σταματησουμε να μιλαμε γιατι ο αλλος προσβαλετε ???(με την δικη μου πανατζια προσβαλετε )
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Νομίζω πως το να τους αντιμετωπίζεις σαν αρρώστους είναι μεγαλύτερη προσβολή από το να τους πεις ότι πιστεύουν σε βλακείες. Και δεν θεωρώ πως έχει διαφορά το να προσβάλεις κάποιον για την πίστη του στο ίντερνετ με το να τον προσβάλεις από κοντά.

Επίσης δεν θεωρώ πως πρέπει ή δεν πρέπει να κάνω κάτι με τους πιστούς. Εξαρτάται πάντα από το άτομο, τη σχέση που έχουμε και το τι θέλει. Αν κάποιος θρήσκος θελήσει να κάνουμε θρησκευτική κουβέντα δεν θα τον αποφύγω για να μην χαλάσω τη φούσκα του, θα του απαντήσω. Με κάποιους μάλιστα οι συζητήσεις είναι ενδιαφέρουσες και πολύ ωραίες. Τώρα το αν θα θεωρήσει την απάντησή μου προσβλητική ο άλλος (και το αν πραγματικά θα είναι προσβλητική) θα εξαρτηθεί πολύ από τη στάση του και το πόσο σκαλωμένος ή όχι είναι.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Λέω τη γνώμη μου, λέει τη δική του και μέχρι εκεί, η δική του ψυχοθεραπεία επιβαρύνει σοβαρά τη δική μου. Είναι σα τους παθητικούς καπνιστές, μαζί με το κάπνισμα πρέπει να απαγορευτεί και η βλακεία. Η βλακεία βλάπτει σοβαρά την υγεία και πρέπει να μπει ταμπέλα και φόρος.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Όταν ήμουν μικρός, μου άρεσε να προκαλώ τους θρήσκους είτε με το να τρώω παγωτό στο προάυλιο της εκκλησίας μεγάλη βδομάδα είτε αμφισβητώντας ευθέως την ύπαρξη του θεού σε συζητήσεις.

Προφανώς ένας ενήλικος και κατασταλαγμένος άθεος δε το κάνει, δε χρειάζεται να το κάνει και μάλλον θα ήταν άκομψο για αυτόν να το κάνει. Οι λόγοι μπορεί να είναι διάφοροι.

Όμως κάποιοι θρήσκοι μπορεί να τη βγαίνουν "κάπως" και είναι σαφές οτι πρέπει να ακούσουν την απαντησούλα τους, κι αν είναι λίγο τσουχτερή επειδή τους αξίζει, so be it, σιγά μην έχουμε και τύψεις.

προσωπικά είμαι συχνά πολύ κριτικός και αυστηρός με φίλους, με γονείς, με ανθρώπους δικούς μου και θα χαριστώ σε χριαστανούς που τους τρώει το κωλαράκι τους?

NOT ME

Φυσικά τάσσομαι κατά της πολιτικής ορθότητας και της ψευτοδιπλωματίας, δηλαδή το δίλημμα που μας βάζουν κάποιες δημοσιεύσεις παραπάνω δε μου λέει κάτι.

Η διπλωματία είναι για όσους θέλουν να πολιτευτούν... ;)
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Ο μέσος "σύγχρονος" θρήσκος στην χώρα μας πιστεύει ...

Ότι τον έφτιαξε "Κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν" κάποια θεότητα της εποχής του χαλκού ονόματι Γιαχβέ ......αλλά όχι ακριβώς.
Οτι ο Γιαχβέ είχε φτιάξει το σύμπαν 2-3 μέρες πριν για να το δώσει στον άνθρωπο να το κάνει ότι γουστάρει .....αλλά όχι ακριβώς.
Ότι ο Γιαχβέ έστειλε τον μοναδικό του γιό να θυσιαστεί για εμάς , ώστε να σωθούμε...... αλλά όχι ακριβώς.
Οτι μετά τον θάνατο θα αναστηθούν ... αλλά όχι ακριβώς.

....
....
το "σύγχρονος" πάει στο 'αλλά όχι ακριβώς '

Δηλαδή τι είδους κουβέντα μπορείς να κάνεις χωρίς να τον προσβάλλεις με κάποιον που σου δηλώνει ..
Οτι είναι ο μέγας Ναπολέων και το σύμπαν δημιουργήθηκε πριν 6283 χρόνια ( κάποιο απόγευμα του Αύγουστο 2000 χρόνια μετά από την εξημέρωση του σκύλου από τον άνθρωπο) και υπάρχει μόνο για πάρτη του; ..... αλλά όχι ακριβώς.
État de siège
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

ktinos έγραψε:Η βλακεία βλάπτει σοβαρά την υγεία
Άσε που πολλοί είμαστε κι αλλεργικοί (σ' αυτήν) σε μεγάλο κι ανησυχητικό βαθμό...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

xarax έγραψε: Ευτυχως που δεν θα μπορει να σου ριξει καμμια μπουνια, η να σε καψει στην πυρα, δια μεσω της οθονης...
Αν πάντως ρίξει καμιά μπουνιά δια ζώσης και όχι μέσω οθόνης, τότε μόνος του αυτοακυρώνεται ως πιστός της «θρησκείας της αγάπης».
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

χμ ναι να προσβαλουμε τους θρησκευομενους οταν μας λενε καποια πραματα παραλογα μαζι σας


























οπως και να προσβαλουμε ολους τους φανατικους στα πιστευω τους γενικα και να τους κανουμε χαβαλε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-goodpost: :text-yeahthat:
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
mmamais
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2012 22:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σας, είμαι καινούριος στο φόρουμ και δηλώνω χριστιανός ορθόδοξος, συνεπώς, αντιμετωπίζω την ερώτηση του θέματος από την ανάποδη.....αν μου επιτρέπετε φυσικά.

Στις συζητήσεις μου με αθέους, για θέματα πίστεως, προσπαθώ να διατηρήσω μια ηρεμία γιατί ξέρετε, αυτές οι συζητήσεις συχνά ... ξεφεύγουν. Κατά τα άλλα αποφεύγω να κάνω ιεραποστολή και κήρυγμα (παλιότερα προσπαθούσα) και προσπαθώ να διατηρώ κατά το δυνατόν αντικειμενικότητα στη συζήτηση, στα πλαίσια του "Ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει". Αν ο άλλος δεν επιχειρήσει το ίδιο, δηλαδή να με απαλλάξει σώνει και καλά από την ασθένειά μου τα πράγματα πάνε καλά. Μια ανταλλαγή απόψεων (χιλιοειπωμένων έστω) χρήσιμη είναι.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

mmamais έγραψε:Στις συζητήσεις μου με αθέους, για θέματα πίστεως ...
Tι ακριβώς εννοείς ? Τα θέματα πίστεως δεν επιδέχονται διαφωνία .

Και κάτι άλλο , έτυχε ποτέ να κάνεις συζήτηση με μη πιστό άθεο ?
Άβαταρ μέλους
petsoukos
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010 18:38
Όνομα Ιστότοπου: Computerman
Επικοινωνία:

Πφφ... δεν ασχολούμαι. Είναι δυνατόν να γυρίσεις το αγύριστο μυαλό; Το κολλημένο με Logo στιγμής; Το Logo του θεού τους αν στεγνώσει δεν αφαιρείται.
Δεν μπορείς να νικήσεις ένα troll...το αφήνεις να ψοφήσει από την «πείνα»
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

γεια σου φίλε mmamais

υπήρξε μια μεσαιωνική περίοδος του φόρουμ, όπου οι νεοάθεοι [πιτσιρικάδες οι πιερισσότεροι, αλλα καθοδηγούμενοι απο μεγαλύτερους καψουρο-αθεους και νεοάθεους] καίγανε τους πιστούς και θρήσκους σκεπτικιστές που μπαίναν να κάνουν κάποιο διάλογο. ίσως και για αυτό δεν υπάρχουν περισσότεροι τέτοιοι εδώ μέσα...

συνέχισε τη πορεία σου εδω μέσα και θα μάθεις σίγουρα πολλά, γιατι οι άθεοι είναι οι πιο διαβασμένοι και μερικές -σπάνιες?-οι πιο γαμάτοι τύποι στον γαμημένο πλανήτη, excuse my french
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον φίλο Μαμάη. Ελπίζω να μείνεις και να βρεις ενδιαφέρουσες απόψεις.

Οι υπόλοιποι, μην παίρνετε αμέσως τα όπλα, ρε παιδιά. Και κυρίως μη μου τη χαλάτε, πάνω που βγαίνω πιο προφητικός κι απ' τον Παΐσιο... 8-) :mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τασο προφυτη :D

ασχημο ειναι να προσβαλεις τα πιστευω καποιου οταν ξερεις οτι θα ενωχληθει και οταν ο ιδιος δεν σε εχει πειραξει
οταν καποιος λεει βλακειες ανετα μπορεις να του την πεις για τα οποιαδιποτε πιστευω του

και πραγματι το φορουμ τελευταια εχει γινει σαν εναν ναυαγο που περιμενει στο νησι να βρει καποιο καραβι

λεμε και καμια βλακεια να περασει η ωρα :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες mmamais :)

Θεωρώ πως πάντα εξαρτάται και από τα δύο άτομα. Κάποιοι (άθεοι ή θρήσκοι) το μόνο που θέλουν είναι να κράξουν την άλλη πλευρά, άλλοι θέλουν να συζητήσουν, άλλοι θέλουν απλά να περάσουν τη γνώμη τους. Οπότε εξαρτάται πολύ από το τι θες να κάνεις. Δεν είναι απαραίτητο κάθε κουβέντα περί πίστης να είναι κήρυγμα από κάποια από τις 2 πλευρές. Μπορεί να είναι μια φιλοσοφική συζήτηση για την ύπαρξη ή όχι του θεού, μια πρακτική συζήτηση για τη θέση της εκκλησίας στη χώρα μας, μια απλή ανταλλαγή απόψεων κλπ. Απλά πολύ συχνά επειδή υπάρχει διαφωνία μερικοί το βλέπουν σαν κήρυγμα. Και βέβαια για το πως θα εξελιχθεί η κουβέντα παίζει πάντα ρόλο η διάθεση των συνομιλητών, το πόσο μπορεί ο καθένας να συμμετέχει σωστά σε ένα διάλογο κλπ.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση