Πρέπει στις συζητήσεις να προσβάλλουμε τους θρησκευόμενους;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

Off Topic
Δεν μπορώ να πάρω κρέντιτ, άλλος το αναβίωσε στο γκρουπ, εγώ απλά το μονοπάτι με τα μπισκοτάκια ακολούθησα :drool:
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Η άποψη μου για το αρχικό ερώτημα (χωρίς να έχω διαβάσει τα σχόλια).
Προσβολή του τύπου "είσαι μαλάκας που πιστεύεις στον θεό που πιστεύεις" θεωρώ ότι είναι λάθος. Προσβάλει το άτομο για τις επιλογές του και όχι τις επιλογές τις ίδιες. Από εκεί και πέρα όλα είναι θεμιτά, επειδή το τι συνιστά προσβολή για τον καθένα είναι πολύ σχετικό. Αν κάποιος προσβάλλεται επειδή δεν πιστεύω στον φανταστικό του φίλο, η επειδή δεν πάω μαζί του στην εκκλησία την "ανάσταση", το γράφω στα μπομπόλια μου. Ομοίως και αν θεωρεί προσβολή το ότι μιλάω ανοικτά πολλές φορές λέγοντας ότι όλες η θρησκείες είναι μούφα.

Γενικά δεν παίρνω την θέση του άθεου ακτιβιστή, παρά μόνο αν το φέρει η κουβέντα ή αν ερωτηθώ. Έχει πολύ δράμα η ζωή από μόνη της, δεν το κυνηγάω κιόλας να αντιπαρατίθεμαι με θεϊστές.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

;) 8-) :)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

:text-yeahthat:
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Truleusi καλό!!

Kαι ναι, είναι αυτό που λέει ο snm, αν ήταν να προσέχουμε για να μην προσβάλλουμε κανέναν δε θα έπρεπε να μιλάμε καθόλου...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

φυσικα εχετε δικαιο σε οτι λετε απλα εχει μια διαφωρα και επειδη ειμαι της αποψης να τα λεμε ολα σας λεω και αυτο

αλλο οταν στην παρεα μας μηλαμε χημα αδιαφωροντας αν ο διπλανος μας ειναι θρησκος αλλοδαπος παοκτσης και λοιπα
και αλλο οταν ξερεις οτι ο δημητρης ειναι θρησκος και οταν τον δεις θα του βρισεις τα πιστευω του ετσι για χαβαλε

αν ειναι σε φαση χαβαλε βεβαια ναι να δεχτει την σατηρα και ο ιδιος αλλα αν ξερεις οτι δεν θελει τετοια αστεια και θα στραβωσει και το κανεις επιτηδες εσυ επειδη ετσι γουσταρεις τοτε ειναι λαθος
και επειδη απο ολο αυτο θα κρατησει ο αγαπητος ανθρωπιστης την λεξη αλλοδαπος

πες μου σε ποια παρεα δεν αναφερονται πολλες φορες [αθελα τους αρκετοι και σκοπιμος πολλοι ]αρνητικα σε αλλοδαπους?

ενα απλο παραδειγμα κατα τα αλλα ναι οποιος ειναι πιστος θρησκευομενος πρεπει να αντιμετοπιζει την αλλη αποψη φυσιολογικα και οχι να βλεπει παντου εχθρους
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν δεν ανοίξουν το θέμα "πίστη/θρησκεία" μόνοι τους δεν κάνω ενεργή προσπάθεια να αναζητήσω για να μεταπείσω κάποιον θρησκευόμενο.

Όταν θίγουν το θέμα, ή δείχνουν απανοχή/φανατισμό εναντίον "αλλόθρησκων" και άθεων, θα τους "προσβάλλω" (με τους όρους που αντιλαμβάνεται ο μέσος θρησκευόμενος την προσβολή : εννοω θα διαφωνήσω μαζί τους για ζητήματα πίστης, δεν θα κατσω να τους προσβαλλω πραγματικα).

Γενικά δεν ασχολούμαι εκτός αν πρόκειται για ανοιχτόμυαλους ανθρώπους. Έχω καλύτερα πράγματα να κάνω στον ελεύθερο χρόνο μου από το να δημιουργώ αντιπάθειες σε στενομυαλους. Επίσης με ανθρώπους που βλέπω ότι μισούν/αντιπαθούν όσους διαφέρουν από τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις αποφεύγω τις κοινωνικές επαφές ΓΕΝΙΚΑ, εκτός αν είναι αναγκαίες. Δεν θα παρακαλάμε τον κάθε ταλιμπανάκο να γίνει άνθρωπος.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Πρέπει άραγε στις συζητήσεις με ναρκομανείς να προσέχεις τα λόγια σου όταν αναφέρεσαι στις παραισθήσεις τους , μήπως προσβληθούν;
État de siège
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Μα η συζητηση γινεται ακριβως για αυτον το σκοπο,ο καθε μυγιαγγιχτος παρουσιαζεται ταχα ως ενας ανοιχτος ανθρωπος που συζηταει τα παντα,αλλα στην ουσια δεν κανει αλλο απο το να ψαχνει να βρει μυγα για να μυγιαστει καθε φορα που θα του πουνε οχι.

Αμα δεν πρεπει στις συζητησεις μας να προσβαλλουμε τους πιστους τοτε δεν θα πρεπει να τους λεμε ποτε οχι,θα ακουμε με προσοχη χωρις να μιλαμε,ουτε θα σκεφτομαστε και καθε που θα ρωταει εαν συμφωνουμε μαζι του εμεις θα του λεμε μονο ναι.Η συζητηση θα ειναι ενας διαρκης μονολογος οπως ακριβως το κυριακατικο κηρυγμα και ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι με το αποτελεσμα,κι ενα μυαλο που εχετε χαστε το εκει περα να ησυχασετε και μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

εξαρτάται από τον θρησκευόμενο αν είναι κάποιας ηλικίας η αν είναι κολλημένος για να μην πώ τίποτε άλλο.καλό θα ήταν να μην τον δίνει κανείς και πολύ σημασία, γιατί είναι μάταιο να ασχολείται μαζί του θα χάσει τον χρόνο του και τζάμπα θα συγχυστεί. αν είναι πάλι κανένας που επιμένει να σε προσηλυτίσει και θέλει να σε μάθει το μάθημα που του έμαθαν ε΄τότε το θέλει το δούλεμα του.
Απάντηση