Κατασκευή ισλαμικού τεμένους/τζαμί στην Ελλάδα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

ktinos έγραψε:Ως ιδιοκτήτης αυτού του κράτους καθορίζω και το πολιτισμό του.
EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE?
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειναι ελληνας, αρα η ελλαδα του ανικη
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:
ktinos έγραψε:Ως ιδιοκτήτης αυτού του κράτους καθορίζω και το πολιτισμό του.
EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE?
Headturning, έτσι; :lol:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το γήπεδο του ΠΑΟΚ χτίστηκε βάσει αναπτυξιακού νόμου κι ενώ είχαν προηγηθεί χρόνια διαβουλεύσεων. Δεν το λέω για να ανοίξω άλλη μια θλιβερή συζήτηση για τα οπαδικά (και δεν πρόκειται να απαντήσω σε ο,τιδήποτε σχετικό όπως κάνω καιρό τώρα) αλλά είδα παραπάνω ότι αναφέρθηκε ενώ δεν έχει καμία σχέση με το θέμα. Δε νομίζω ότι θα πάνε να χτίσουν τζαμί οι μουσουλμάνοι βάσει αναπτυξιακού νόμου...

Το ζήτημα δεν αφορά τόσο το τι πολιτισμό θέλουμε στην Ελλάδα. Καθημερινά με τις πράξεις μας δείχνουμε τι πολιτισμό θέλουμε όσο απλοϊκό και αν ακούγεται ίσως σε μερικούς.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατί Σβόιν έχω εγώ κανένα δικαίωμα στη Συρία, το Πακιστάν και τα υπόλοιπα ή μήπως με ρωτάνε για ότι κάνουν, καταργηθήκαν τα κράτη και δεν το κατάλαβα? Καταπατώ τα δικαιώματα των μουσουλμάνων ενώ εγώ έχω πλήρη δικαιώματα και ελευθερίες σε αυτά τα κράτη? Τα δικαιώματα με τις υποχρεώσεις πάνε πακέτο να φτιάξουν 10 τζαμιά όχι 1 με τη προϋπόθεση να έχω πλήρη δικαιώματα στα αντίστοιχα κράτη. Όλοι στην Ελλάδα πουλάνε πνεύμα προς τα κει δε πάει κανείς.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Είσαι μετανάστης σε κάποιο από αυτά τα κράτη;
Αυτοί που φέυγουν από κει, εξακολουθούν να λούζονται τα όποια κακά της χώρας προέλευσής τους;
Με την ίδια λογική, ένας έλληνας που θα πάει στη Γερμανία π.χ. θα πρέπει να έχει ό,τι δικαιώματα έχει και ο γερμανός στην Ελλάδα;
It is by will alone I set my mind in motion.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο όποιος θέλει να έρθει στην Ελλάδα να έρθει με τα Ελληνικά δεδομένα, αν έρθει η Συρία στην Ελλάδα θα πρέπει να φύγω εγώ. Γιατί στη Γερμανία περνάει η Ελληνική νοοτροπία?
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

ktinos έγραψε:να φτιάξουν 10 τζαμιά όχι 1 με τη προϋπόθεση να έχω πλήρη δικαιώματα στα αντίστοιχα κράτη.
Η λογική "είστε μαλάκες, άρα θα γίνω κι εγώ μαλάκας" δεν μου φαίνεται και πολύ λογική.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Η λογική αντιμετωπίζετε με λογική και η μαλακία με μαλακία, δεν υπάρχει λογική στη μαλακία αλλά αιτία.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

ktinos έγραψε:Η λογική αντιμετωπίζετε με λογική και η μαλακία με μαλακία, δεν υπάρχει λογική στη μαλακία αλλά αιτία.
Οποτε, το μονο που καταφερνεις ειναι να ανακυκλωνεις τη μαλακια.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ktinos έγραψε:Τεμπελόσκυλο όποιος θέλει να έρθει στην Ελλάδα να έρθει με τα Ελληνικά δεδομένα, αν έρθει η Συρία στην Ελλάδα θα πρέπει να φύγω εγώ. Γιατί στη Γερμανία περνάει η Ελληνική νοοτροπία?
Μα αυτό λέμε τόσην ώρα. Αν ο άλλος σέβεται τους νόμους του κράτους στο οποίο ζει, γιατί να του απαγορεύσω εγώ να χτίσει τζαμί, παγόδα ή ό,τι άλλο θέλει;
It is by will alone I set my mind in motion.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι, αν ανεχθείς τη πρώτη μαλακία θα ακολουθήσουν και οι επόμενες. Αν γίνει ένα τζαμί θα χρειαστεί και δεύτερο και τρίτο και τέταρτο……… και στο τέλος θα χρειαστείς και ένα κράτος για να πάς.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα slippery slopes δίνουν και παίρνουν πάλι... :facepalm:

Επίσης, δεν έχετε απαντήσει όσοι κοντράρετε τους Μουσουλμάνους συγκεκριμένα γιατί πρέπει το καθεστώς να δεχθεί όσα εσείς θέλετε ως άθεοι (και άρα κόντρα στη «νόρμα») από αυτό για να προσαρμοστεί στα δικά μας δεδομένα... (Με άλλα λόγια, καλή η φόλα στον κοσμάκη, μα μόνον όταν είναι για τους άλλους, έτσι; :roll:)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

RaspK έγραψε:... γιατί πρέπει το καθεστώς να δεχθεί όσα εσείς θέλετε ως άθεοι (και άρα κόντρα στη «νόρμα») από αυτό για να προσαρμοστεί στα δικά μας δεδομένα... (Με άλλα λόγια, καλή η φόλα στον κοσμάκη, μα μόνον όταν είναι για τους άλλους, έτσι; :roll:)
Mα όλοι οι άλλοι είναι βλάκες... Θεοί και παπαριές. Κάθε ένας τον χαβά του κι όλοι μαζί στην ίδια μαλακία...
Κοίτα ὀμως εμάς!!! Ξεχειλίζει ευφυΐα...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα τσιτάτα του εδώ «νήματος...» :mrgreen:
aqyn έγραψε:το μονο που καταφερνεις ειναι να ανακυκλωνεις τη μαλακια.
Αναρχος έγραψε:Κοίτα ὀμως εμάς!!! Ξεχειλίζει ευφυΐα...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αν γίνει ένα τζαμί θα χρειαστεί και δεύτερο και τρίτο και τέταρτο……… και στο τέλος θα χρειαστείς και ένα κράτος για να πάς.
Εξακολουθώ να περιμένω να μου πεις έστω και μία περίπτωση (αριθμός 1) που να έχει γίνει αυτό που φοβάσαι. Από το θα φτιάξει κάποιος ένα χώρο λατρείας μέχρι να αλώσει την χώρα υπάρχει κάποια απόσταση δε νομίζεις; Με αυτή την έννοια θα μπορούσαν να πουν και ας πούμε και οι Γερμανοί "ρε συ αυτός ο γλιδιάρης ο Έλληνας έχτισε εστιατόριο στη γειτονιά μας. Σε λίγο (2-3 χιλιάδες χρόνια ας πούμε) δεν θα βρίσκουμε να φάμε Sauerkraut".
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ktinos έγραψε:Γιατί Σβόιν έχω εγώ κανένα δικαίωμα στη Συρία, το Πακιστάν και τα υπόλοιπα ή μήπως με ρωτάνε για ότι κάνουν, καταργηθήκαν τα κράτη και δεν το κατάλαβα?
Ακόμη κι αν δεχτούμε, χάριν συζητήσεως, ότι πρέπει να εφαρμόσουμε τη λογική αυτή, και πάλι δεν έχει εφαρμογή στην περίπτωσή μας. Δεν μιλαμε για δικαιώματα Σύριων/Πακιστανών/πολιτών λοιπών κρατών (ποιων άραγε; και με ποια κριτήρια) στην Ελλάδα σε αντιδιαστολή με δικαιώματα Ελλήνων στη Συρία/Πακιστάν/λοιπά κράτη, αλλά για τα δικαιώματα των ανθρώπων (όλων ανεξαιρέτως) σε όλον τον κόσμο (ανεξαιρέτως), άρα βεβαίως και των μουσουλμάνων/χριστιανών/άθεων, και βεβαίως και στην Ελλάδα/Συρία/Πακιστάν.

Και πριν ρωτήσεις γιατί μιλάμε στο δελτίο τύπου μόνο για Ελλάδα και όχι γι' άλλες χώρες, να σου θυμίσω ότι έχουμε έδρα την Ελλάδα, και ασχολούμεθα πρωτίστως με όσα γίνονται εδώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Αριθμός:
3562
Τύπος:
Ερωτήσεις
Συνοδος / Περίοδος:
Γ' ΙΓ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ)
Θέμα:
Καθυστερεί η υλοποίηση του νόμου για την κατασκευή Τεμένους στο Βοτανικό
Κόμμα:
ΣΥ.ΡΙΖ.Α.
Ημερομηνία:
28/12/2011
Ημ. Τελευταίας Τροποποίησης:
28/12/2011
Καταθέτοντες:
Παπαδημούλης Χριστόδουλου Δημήτριος
Υπουργεία:
Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης & Θρησκευμάτων
Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων
Υπουργοί:
Διαμαντοπούλου Άννα (Υπουργός Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων )
Βορίδης Μαυρουδής (Μάκης) (Υπουργός Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων )


Απαιτείται υπογραφή Βορίδη (ΛΑΟΣ). Τυχαίο;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι και κάτι άλλο: το γεγονός ότι σε διάφορες χώρες οι χριστιανοί αντιμετωπίζουν προβλήματα και το γεγονός ότι αυτές οι ίδιες χώρες είναι σήμερα κατά κανόνα χώρες αποστολής μεταναστών δείχνει αν μη τι άλλο ότι, αν κάποιος πρέπει να μιμηθεί τον άλλον, αυτός ο κάποιος είναι οι κυβερνήσεις των χωρών αυτών και όχι η δική μας. Ο φανατισμός ευδοκιμεί κατά κανόνα εκεί όπου υπάρχει δυστυχία ή τελοσπάντων εκεί όπου η παρούσα κατάσταση κρίνεται πολύ χειρότερη από μια υποθετική κατάσταση που έχουμε στο μυαλό μας (άσχετα αν είναι εφικτή ή όχι)...

Επίσης, το να χτιστεί τζαμί (τζαμιά λέω εγώ, ένα για σουνίτες κι ένα για σιΐτες, είναι υπεραρκετά) είναι ζήτημα ασφάλειας. Με ένα δυο τζαμιά στα οποία θα συγκεντρώνονται οι μουσουλμάνοι θα είναι πιο εύκολο για ένα σοβαρό κράτος να βλέπει αν υπάρχουν εξτρεμιστικοί πυρήνες ή αυξημένη εγκληματικότητα. Στην παρούσα φάση οι μουσουλμάνοι συγκεντρώνονται όπου βρουν πχ σε μια πλατεία της Αθήνας το καλοκαίρι, σε ένα κτίριο της ΔΕΘ πάλι το καλοκαίρι οι Μπαγκλαντεσιανοί, σε ευρύχωρα διαμερίσματα ή αποθήκες κτλ. και είναι πολύ πιο δύσκολος ο έλεγχός τους ακόμα και για ένα σοβαρό κράτος.

Το μόνο στο οποίο είμαι αντίθετος είναι στην κρατική χρηματοδότηση του τζαμιού. Μπορεί να γίνει ένας πλειοδοτικός διαγωνισμός. Τουρκία, Σ. Αραβία και Ιράν θα ενδιαφερθούν σίγουρα. Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να χρησιμοποιηθεί πολιτικά η μουσουλμανική κοινότητα από αυτές τις χώρες (βασικά από την Τουρκία) αλλά γι' αυτό το λόγο χρειαζόμαστε αυστηρή μεταναστευτική πολιτική, αποτελεσματική διπλωματία, μυστικές υπηρεσίες σε εγρήγορση και πάνω απ' όλα αυτοπεποίθηση στις όποιες διαπραγματεύσεις χρειαστούν.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εν ολίγοις, σοβαρότητα, όχι ελληναραδισμούς... (Να τονίσω πως συμφωνώ μαζί σου, για όσους δεν το πιάνουν, αλλά τρέχα-γύρευε.)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση