Κατασκευή ισλαμικού τεμένους/τζαμί στην Ελλάδα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Επικούρειε, δεν χρειάζεται να αιτηθούν των δικαιωμάτων τους για να τα απολαύσουν.
Σε ένα κράτος δικαίου, η εξασφάλιση των δικαιωμάτων των πολιτών είναι δεδομένη. Αλίμονο αν ήθελε και αίτηση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

επικουρειος έγραψε:...Δεν ισχυει αυτο αποκλειστικα και μονο για τους μουσουλμανους αλλα για τον οποιονδηποτε ο οποιος διαφοροποιει τον τροπο ζωης του αυτοαποκλειομενος εντος στεγανων...
Κάτι ωσάν τον Κήπο του Επικούρου μου φαίνεται αυτό...
επικουρειος έγραψε:...Ισχυει στις κατωθι περιπτωσεις των αθιγγανων, μουσουλμανων, αναρχικων, καθε λογης θρησκοληπτων παρανοικων,τρομοκρατιας,λαων αρνουμενων καθε προοδου ολοι αυτοι καταφευγουν στην ευκολη λυση της αναγωγης τους ως θυματα διακρισεων.Η μηπως κανω λαθος?
Έγραψες Επικούρειε... :clap:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αναρχος την 08 Ιαν 2012 20:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ε δεν μπορω να το καταλαβω αυτο και ουτε θα το καταλαβω

διαφωνουμε με τους μουσουλμανους συμφωνουμε οτι ειναι ακραιοι
αλλα τους υποστηριζουμε για να φτιαξουνε τζαμια σε μια χωρα που ειναι μειονοτητες?

θα σας παω στο ποδοσφαιρο τωρα οσο και αν δεν σας αρεσει :D

με θυμιζεται αποψεις οπαδων του παοκ στον τελικο του 2008 που λεγανε

αντιπαθουμε τον ολυμπιακο ο εχθρος μας ειναι ο ολυμπιακος
αλλα υποστηριζουμε στον τελικο τον ολυμπιακο γιατι αν παρει το κυπελο ο ΑΡΗΣ θα δυναμοσει και δεν θα ανεχτουμε να δουμε αρειανους στον λευκο πυργο να πανιγιριζουνε

ακριβος το ιδιο με φενεται
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ανεφερα επι παραδειγματι τους αθιγγανους,ετσι ζουνε χιλιαδες χρονια αυτη ειναι η επιλογη τους,ειναι σεβαστη απολυτα.Νομαδικος λαος που ασχολειται με το εμποριο και η εξελιξη τους αγγιξε καταργωντας τα καρα και παιρνοντας αμαξια.Δεν στελνουν τα παιδια τους στο σχολειο,παροτι η Ελλαδα ειναι γεματη απο σχολεια,κι αν εστω ενα παιδακι τους το στειλουν ξυπολυτο και κακοντυμενο σ ενα σχολειο αυτο δεν θα αποτελει για τ αλλα ενα αντικειμενο διακρισεων?
Η μια καθολα αξιοσεβαστη κορη μουσουλμανα που τυχον κυκλοφορει με τη μπουργκα στη μεση της Αθηνας ευρισκομενη ωσαν στη Κανταχαρ του Αφγανισταν μηπως κι αυτη δε θ αποτελει κατι αξιοπεριεργο προκαλωντας με την εμφανιση της,τοτε κι ενας αβοριγηνας υποθετικα δεν θα μπορουσε να ταξιδεψει ολον τον πλανητη με οτι αυτος φοραει και χωρις ολα τα υπολοιπα που ουτως η αλλως δεν χρησιμοποιει,απλα οι αβοριγηνες ειναι καπως λιγοτερο ταξιδιαρηδες κι ακομα λιγοτερο φωνακλαδες.
Απλα και για το φιλο τον αναρχο που ισως να ενοχληθηκε με το σχολιο μου σχετικα με τους αναρχικους το θεμα της συζητησης δεν ειναι να κριθουν οι ιδεες του καθενος-αλλοιμονο,απλα η ολη διαφοροποιηση και η αποστροφη γενικα απο ενα καθιερωμενο αλλα και απολυτα χαλαρο προτυπο των συγχρονων δυτικων κοινωνιων που αξιοποιωντας τις ικανοτητες και το ταλεντο του καθενος ωφελει και την ευρυθμη λειτουργια και της ιδιας της κοινωνιας,οδηγει ολους αυτους και στο να κανουν τελικα αισθητη την παρουσια τους με ενα εντελως λαθος τροπο καταληγοντας παντα στο ιδιο συγκρουσιακο μοντελο.
Απο τη θυματοποιημενη διαφορετικοτητα δεν ξεφευγουν και καποιες προκλητικα εξωφθαλμες περιπτωσεις γκεη οι οποιοι αφου κανοντας το παν να διατυμπανισουν αυτη τους την διαφορετικοτητα εκ των υστερων κατηγορουν τους παντες για τις αντιδρασεις που προκυπτουν,ωσαν να ενδιαφερονταν καποιος αρχικα για τις πεποιθησεις τους κι οχι για την εικονα που τελικα αυτοι προβαλουν,αυτοαποκλειονται τελικα οι ιδιοι τους απο την παραγωγικη διαδικασια και προσφορα και μπαινουν ακομα πιο βαθια στα αδιεξοδα της γκετοποιησης τους.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ε ναι ρε φίλε τι δεν καταλαβαίνεις; Διαφωνώ με αυτά που λες αλλά υποστηρίζω το δικαίωμά σου να τα λες, ποιό είναι το πρόβλημα και τι αναλογία είναι αυτή με το υποστηρίζω ή δεν υποστηρίζω;

Για τελευταία φορά: Δεν υποστηρίζω τους μουσουλμάνους υποστηρίζω το δικαίωμα της θρησκευτικής ελευθερίας (που περιλαμβάνει και το δικαίωμα να μην πιστεύεις).

Και αυτό το δικαίωμα δεν είναι των μουσουλμάνων είναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ. Αν δεν υποστηρίζεις τα δικαιώματα για όλους τότε κάποια στιγμή τα χάνουν όλοι. Και αν δεν είσαι από την αρχή παρών μετά τι θα πεις; Δεν τα υποστήριζα γιατί τα στερούσαν από τους άλλους όχι από μένα;

Ε τότε είναι αργά. Τότε θα κάτσεις όπως σου άξιζε στον άξονα. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι μαζί με σένα (τον όποιον "εσένα") θα κάτσω και εγώ στον άξονα.

Και μην ακούσω μαλακίες του στυλ "τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν υπάρχουν" κλπ γιατί θα πιάσω το διαλεκτικό ματσούκι!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν αμφισβητώ ότι πολλοί μουσουλμάνοι θα αφομοιωθούν στον Ελληνικό πολιτισμό τη σιγουριά σας δε καταλαβαίνω. Και αν δε αφομοιωθούν και γίνουμε Κύπρο Ν2 τη θα πούμε, συγνώμη κάναμε λάθος. Θα πρέπει να γίνουμε πειραματόζωα για να αποδείξουμε αν υπάρχουν ελευθερίες και δικαιώματα. Όλοι οι πόλεμοι ξεκινούν από θρησκευτικές και πολιτισμικές διαφορές, 400 χρόνια δεν αφομοιωθήκαμε με τους Τούρκους. Πολλές τρομοκρατικές ενέργειες έχουν γίνει από αφομοιωμένους μουσουλμάνους. Όλοι η ιστορία επαναλαμβάνει και αποδεικνύει το αντίθετο. Εμείς τι θα αποδείξουμε, ότι πετάει ο γάιδαρος. Μου θυμίζει το πείραμα ΠΑΣΟΚ ότι μπορούμε να ζούμε χωρίς να δουλεύουμε.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

διαφωνουμε με τους μουσουλμανους συμφωνουμε οτι ειναι ακραιοι
αλλα τους υποστηριζουμε για να φτιαξουνε τζαμια σε μια χωρα που ειναι μειονοτητες?
Η Ένωση Άθεων είναι υπέρ της ανέγερσης ναών κάθε θρησκείας, διότι ένας εκ των βασικών στόχων της βάσει του καταστατικού της είναι η προώθηση της θρησκευτικής ελευθερίας. Είναι αντίθετη ωστόσο στην κρατική χρηματοδότηση των δραστηριοτήτων θρησκευτικών οργανισμών, μεταξύ αυτών και της ανέγερσης ναών, για όποιο θρήσκευμα και αν πρόκειται. Κάθε θρησκευτικός οργανισμός οφείλει να χρηματοδοτεί μόνος του τις δραστηριότητές του, είτε πρόκειται για ανέγερση ναών, είτε για μισθοδοσία ιερέων, είτε για πραγματοποίηση τελετών, είτε για λειτουργία ιερατικών και θεολογικών σχολών, είτε για διδασκαλία του δόγματος, είτε για οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα, χωρίς να επιβαρύνεται ο κρατικός προϋπολογισμός. Τα έξοδα κάθε θρησκευτικού οργανισμού πρέπει να καλύπτονται μόνο από τα μέλη του και όχι από όλους τους φορολογούμενους πολίτες, οι οποίοι δεν είναι όλοι θρήσκοι ούτε ανήκουν όλοι στο ίδιο θρήσκευμα, και φυσικά όλα τα θρησκεύματα θα πρέπει να έχουν ίση αντιμετώπιση από το κράτος και όχι να υπάρχει διακριτική μεταχείριση, είτε θετική είτε αρνητική.
Ελλινικο συνταγμα
Άρθρο 13

1. Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός.
2. Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων. Η άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να προσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη. Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται.
Αυτό υποστηρίζουμε, καθώς αυτό μας εξασφαλίζει και όχι τους μουσουλμάνους
με θυμιζεται αποψεις οπαδων του παοκ στον τελικο του 2008 που λεγανε

αντιπαθουμε τον ολυμπιακο ο εχθρος μας ειναι ο ολυμπιακος
αλλα υποστηριζουμε στον τελικο τον ολυμπιακο γιατι αν παρει το κυπελο ο ΑΡΗΣ θα δυναμοσει και δεν θα ανεχτουμε να δουμε αρειανους στον λευκο πυργο να πανιγιριζουνε

ακριβος το ιδιο με φενεται
Το παράδειγμα σου είναι άκυρο. Δεν υποστηρίζουμε τον ολυμπιακό αν και δεν είμαστε ολυμπιακή σε βάρος του Αρη επειδή τoν αντιπαθούμε περισσότερο. Δεν υποστηρίζουμε καμια ομάδα, αυτό που υποστηρίζουμε είναι το δικαίωμα τον ποδοσφαιρικών ομάδων να διεκδικήσουν τον τίτλο καθώς και εμείς επικαλούμαστε το ίδιο δικαίωμα για να τον διεκδικήσουμε

Υποστηρίζουμε ότι ο ολυμπιακός αν και τον αντιπαθούμε έχει δικαίωμα να πάρει μέρος στο πρωτάθλημα όπως και ο Aρης και όλες η άλλες ομάδες και να διεκδίκηση τον τίτλο στον τελικό όπως όλες η άλλες ομάδες επειδή η ΕΠΟ λέει ότι όλες η ομάδες που τηρούν τις απαραίτητες προδιαγραφές μπορούν να πάρουν μέρος στο πρωτάθλημα και να διεκδικήσουν τον τίτλο.

Και εμείς που υποστηρίζουμε τον ΠΑΟΚ λέμε ότι έχουμε δικαίωμα να πάρουμε μέρος στο πρωτάθλημα επειδή τηρούμε τις προδιαγραφές τις ΕΠΟ. Επόμενος θα ήταν κάπως παράλογο να ζητάμε να αποκλειστεί από το πρωτάθλημα μια άλλη ομάδα που τηρι τις προδιαγραφές επειδή την αντιπαθούμε καθώς ακυρώνουμε το επιχείρημα υπέρ τις συμμετοχής μας (την τήρηση τον προδιαγραφών) καθώς και αυτό που μας δίνη δικαίωμα να πάρουμε μέρος στο πρωτάθλημα (της προδιαγραφές)

Τώρα καιρό εδώ μέσα ρε αριστοτέλη, δεν έχεις βγάλει ακόμα συμπέρασμα για το τι διεκδικούμε ; Δεν μας διαβάζεις, δεν βλέπεις τι γράφουμε ;

Δηλαδή αυτό το πράμα το έχουμε ήδη πει σε αυτό το thread σε προηγουμενη σελίδα. Aμα μας θεωρείς υποκριτές και ότι λέμε ψέματα πες το μας στην μούρη να τελειώνουμε.

Επίσης δεν μου διευκρίνισες αυτό το "και καλά υποστηρίζεται"
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Και αν δε αφομοιωθούν και γίνουμε Κύπρο Ν2 τη θα πούμε, συγνώμη κάναμε λάθος. Θα πρέπει να γίνουμε πειραματόζωα για να αποδείξουμε αν υπάρχουν ελευθερίες και δικαιώματα.
Πέραν του ότι το θέμα της Κύπρου δεν έχει καμία σχέση γιατί οι Τουρκοκύπριοι ήταν γηγενείς (τουλάχιστον ήταν εκεί αιώνες) τι προτείνεις; Που σταματάει αυτό το "και αν";

Σου είπα ότι στο χέρι μας είναι αν θα αφομοιωθούν ή όχι. Σου είπα επίσης ότι η τακτική της άρνησης είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για να μην αφομοιωθούν και να έχεις τα προβλήματα που φοβάσαι.

Και ναι, η ελευθερία έχει ρίσκα. Έχει το ρίσκο να μην γίνουν κάποια στιγμή τα πράγματα όπως θες εσύ αλλά όπως θέλει ο άλλος.

Όμως ξέρεις κάτι; Η καλύτερη άμυνα της ελευθερίας είναι ο εαυτός της. Γι'αυτό και η διαφύλαξη της ελευθερίας είναι σημαντικότερη από το αν έχουμε δίκιο ή άδικο. Διότι η ελευθερία αυτοπροστατεύεται με το να εγγυάται ότι δεν μπορεί να αυτοκαταργηθεί.

Άλλωστε αυτοί οι φόβοι είναι ιστορικά αδικαίωτοι. Ποτέ δεν καταργήθηκε η ελευθερία από την πολλή ελευθερία αλλά από την παράβαση των κανόνων της ελευθερίας.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:διαφωνουμε με τους μουσουλμανους συμφωνουμε οτι ειναι ακραιοι
αλλα τους υποστηριζουμε για να φτιαξουνε τζαμια σε μια χωρα που ειναι μειονοτητες?
Βεβαίως.

Δεν υποστηρίζουμε το μουσουλμανικό δόγμα, υποστηρίζουμε το δικαίωμα των μουσουλμάνων να έχουν τζαμί.

Ας πούμε εσύ δεν υποστηρίζεις την ομάδα του ΠΑΟΚ, θα έβγαινες όμως ποτέ να πεις ότι δεν έχουν δικαίωμα να έχουν γήπεδο? Αν έβγαινε ο προπονητής του Άρη κι έλεγε "κανείς δεν πρέπει να έχει γήπεδο εκτός από τον Άρη", θα έλεγες πως είναι δίκαιο αυτό?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

ktinos έγραψε:Όλοι οι πόλεμοι ξεκινούν από θρησκευτικές και πολιτισμικές διαφορές
Not really - μόνο σαν αφορμή για τις μάζες. Όλοι οι πόλεμοι στο σύγχρονο κόσμο γίνονται είτε για το χρήμα είτε για κάτι που μεταφράζεται σε χρήμα. Ακόμα και σε τριτοκοσμικές περιπτώσεις, πάλι κάποιος φύλαρχος θα κερδίσει πλούτη ή κάποιοι έμποροι όπλων θα κερδίσουν κλπ. ή κάποια εξουσία θα εδραιωθεί που αποδώσει ενεργειακά οφέλη κλπ..
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Να πω κάτι απλό: δηλαδή, με απλά λόγια, θέλετε πολλοί μοναδικά μέλη της κοινωνίας μας να είναι αυτοί και μόνον που θα «εγκλιματισθμούν» πλήρως στα ελληνικά δεδομένα και δε θα επιζητούν καμία διαφοροποίηση; :think:

Εαν αυτό ισχύει, καλά θα κάνετε τότε:
1. να φύγετε από την «Ελληνορθόδοξη» Ελλάδα ή
2. να μείνετε και να μην ζητάτε ίσα δικαιώματα ή
3. να καταλάβετε ότι λέτε μεγάλες κουταμάρες.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα γράψω ό,τι γράφω σε παρόμοια νήματα. Ζητήματα όπως αυτό της μπούρκας και του τζαμιού είναι κομμάτια του ευρύτερου μεταναστευτικού ζητήματος. Αποκτά μεγάλη σημασία το δεύτερο λόγω της αθρόας λαθρομετανάστευσης, αποκτάνε μεγάλη σημασία και τα πρώτα. Τζαμί ας χτίσουν, αυτό είναι το λιγότερο σημαντικό κατά τη γνώμη μου. Αν όμως θέλουμε να αποφύγουμε φαινόμενα γκετοποίησης και ισλαμικού εξτρεμισμού, θα πρέπει να δοθεί βάρος στη διευκόλυνση των απελάσεων βραχυπρόθεσμα και στην ενημέρωση και ανάπτυξη των κυριότερων χωρών αποστολής μακροπρόθεσμα. Κανείς δεν είπε να βουλιάζουμε πλοιάρια αλλά όσο δεν υπάρχει έλεγχος, θα προσπαθούμε συνέχεια να μπαλώσουμε με τζαμιά και μπούρκες τις τρύπες ενός ήδη καταταλαιπωρημένου τσουβαλιού.

Η παρουσία πολλών ανθρώπων μαζί στο ίδιο μέρος θα είναι ευεργετική για την περιοχή που θα έχει το τζαμί (καφετέριες, φαγάδικα κτλ) εφόσον βέβαια δε συνοδευτεί από αύξηση της εγκληματικότητας.

Στο βαθμό που το ζήτημα αφορά την Ένωση, είπα ήδη την άποψή μου. Ναι, να χτίσουν τζαμί ή μάλλον δυο τζαμιά, ένα για τους σουνίτες κι ένα για τους σιΐτες.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Ναι, να χτίσουν τζαμί ή μάλλον δυο τζαμιά, ένα για τους σουνίτες κι ένα για τους σιΐτες.
Σωστό κι αυτό...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

για να απαντησουμε στις ερωτησεις

σβοιν εγραψε
Τώρα καιρό εδώ μέσα ρε αριστοτέλη, δεν έχεις βγάλει ακόμα συμπέρασμα για το τι διεκδικούμε ; Δεν μας διαβάζεις, δεν βλέπεις τι γράφουμε ;
Δηλαδή αυτό το πράμα το έχουμε ήδη πει σε αυτό το thread σε προηγουμενη σελίδα. Aμα μας θεωρείς υποκριτές και ότι λέμε ψέματα πες το μας στην μούρη να τελειώνουμε.

[ νευριασα τωρα καλε μου σβοιν ομως με αυτο ειπα ποτε οτι ειναι κανεις υποκριτης?
ειπα οτι δε μπορω να καταλαβω πως ενας ΑΘΕΟΣ να βγαινει με ανακοινωσεις και να ζηταει να φτιαχτει τζαμι
μαθατε να υποχωρειτε πολυ ευκολα για να γινεσται καλοι στις μεινοτητες μηπως?

να δεχτω να φτιαχτει εγω το τζαμι δεν εχω προβλημα ασ το πληρωσουν και ασ το φτιαξουν ομως οταν υπερασπιζεται ο ΑΘΕΟΣ το να φτιαχτει τζαμι και την ιδια ωρα ενωχλειτε για της καμπανες της εκκλησιας πες μου η κοινη γνωμη πως θα τον χαρακτηρισουνε? υπαρχουν πολλοι που αμφισβιτουνε την θρησκεια και την εκκλησια αλλα με τετιες αποψεις σου λεει αθεοι ειναι αυτοι η τιποτα αλλο?
επισης κατι ακομα
νομιζει καποιος οτι ο μουσουλμανος θα το εκτιμισει αυτο το πραμα?]

μελανη μου
Δεν υποστηρίζουμε το μουσουλμανικό δόγμα, υποστηρίζουμε το δικαίωμα των μουσουλμάνων να έχουν τζαμί.
[ και οι δωδεκαθειστες θελανε να μην πειραξουν ενα σημιο ιερο για αυτους καποτε αλλα εκει δε βγηκε καμια ανακοινοση γιατι?]

Ας πούμε εσύ δεν υποστηρίζεις την ομάδα του ΠΑΟΚ, θα έβγαινες όμως ποτέ να πεις ότι δεν έχουν δικαίωμα να έχουν γήπεδο?

[ οταν το 2000 η κυβερνιση του πασοκ εφτιαξε κρατικο γηπεδο μπασκετ στον παοκ οχι μονο αντιδρασαμε αλλα δεν μαυρισαμε το πασοκ και δεν αναγνωριζουμε σαν ονομα το παοκ σπορτ αρενα
και το ονομαζουμε κρατικο της πυλαιας]

Και αν δε αφομοιωθούν και γίνουμε Κύπρο Ν2 τη θα πούμε, συγνώμη κάναμε λάθος. Θα πρέπει να γίνουμε πειραματόζωα για να αποδείξουμε αν υπάρχουν ελευθερίες και δικαιώματα.

[ τοτε απλα θα περιμενουμε αλλους να υπερασπιστουνε εμας]

γιατρε μου

Αν δεν υποστηρίζεις τα δικαιώματα για όλους τότε κάποια στιγμή τα χάνουν όλοι. Και αν δεν είσαι από την αρχή παρών μετά τι θα πεις; Δεν τα υποστήριζα γιατί τα στερούσαν από τους άλλους όχι από μένα;

[ επειδη εσυ εισαι αθεος υπερασπιζεσαι τους αλοθρησκους για να μπορεις εσυ να λες ειμαι αθεος πρεπει και ο αλλος να λεει οτι ειναι αλοθρησκος?]
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:για να απαντησουμε στις ερωτησεις

σβοιν εγραψε
Τώρα καιρό εδώ μέσα ρε αριστοτέλη, δεν έχεις βγάλει ακόμα συμπέρασμα για το τι διεκδικούμε ; Δεν μας διαβάζεις, δεν βλέπεις τι γράφουμε ;
Δηλαδή αυτό το πράμα το έχουμε ήδη πει σε αυτό το thread σε προηγουμενη σελίδα. Aμα μας θεωρείς υποκριτές και ότι λέμε ψέματα πες το μας στην μούρη να τελειώνουμε.

[ νευριασα τωρα καλε μου σβοιν ομως με αυτο ειπα ποτε οτι ειναι κανεις υποκριτης?
ειπα οτι δε μπορω να καταλαβω πως ενας ΑΘΕΟΣ να βγαινει με ανακοινωσεις και να ζηταει να φτιαχτει τζαμι
μαθατε να υποχωρειτε πολυ ευκολα για να γινεσται καλοι στις μεινοτητες μηπως?

να δεχτω να φτιαχτει εγω [ο μεσος ελληνας δηλαδη]το τζαμι δεν εχω προβλημα ασ το πληρωσουν και ασ το φτιαξουν ομως οταν υπερασπιζεται ο ΑΘΕΟΣ το να φτιαχτει τζαμι και την ιδια ωρα ενωχλειτε για της καμπανες της εκκλησιας πες μου η κοινη γνωμη πως θα τον χαρακτηρισουνε? υπαρχουν πολλοι που αμφισβιτουνε την θρησκεια και την εκκλησια αλλα με τετιες αποψεις σου λεει αθεοι ειναι αυτοι η τιποτα αλλο?
επισης κατι ακομα
νομιζει καποιος οτι ο μουσουλμανος θα το εκτιμισει αυτο το πραμα?]

μελανη μου
Δεν υποστηρίζουμε το μουσουλμανικό δόγμα, υποστηρίζουμε το δικαίωμα των μουσουλμάνων να έχουν τζαμί.
[ και οι δωδεκαθειστες θελανε να μην πειραξουν ενα σημιο ιερο για αυτους καποτε αλλα εκει δε βγηκε καμια ανακοινοση γιατι?]

Ας πούμε εσύ δεν υποστηρίζεις την ομάδα του ΠΑΟΚ, θα έβγαινες όμως ποτέ να πεις ότι δεν έχουν δικαίωμα να έχουν γήπεδο?

[ οταν το 2000 η κυβερνιση του πασοκ εφτιαξε κρατικο γηπεδο μπασκετ στον παοκ οχι μονο αντιδρασαμε αλλα δεν μαυρισαμε το πασοκ και δεν αναγνωριζουμε σαν ονομα το παοκ σπορτ αρενα
και το ονομαζουμε κρατικο της πυλαιας]

Και αν δε αφομοιωθούν και γίνουμε Κύπρο Ν2 τη θα πούμε, συγνώμη κάναμε λάθος. Θα πρέπει να γίνουμε πειραματόζωα για να αποδείξουμε αν υπάρχουν ελευθερίες και δικαιώματα.

[ τοτε απλα θα περιμενουμε αλλους να υπερασπιστουνε εμας]

γιατρε μου

Αν δεν υποστηρίζεις τα δικαιώματα για όλους τότε κάποια στιγμή τα χάνουν όλοι. Και αν δεν είσαι από την αρχή παρών μετά τι θα πεις; Δεν τα υποστήριζα γιατί τα στερούσαν από τους άλλους όχι από μένα;

[ επειδη εσυ εισαι αθεος υπερασπιζεσαι τους αλοθρησκους για να μπορεις εσυ να λες ειμαι αθεος πρεπει και ο αλλος να λεει οτι ειναι αλοθρησκος?]
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

νευριασα τωρα καλε μου σβοιν ομως με αυτο ειπα ποτε οτι ειναι κανεις υποκριτης?
ειπα οτι δε μπορω να καταλαβω πως ενας ΑΘΕΟΣ να βγαινει με ανακοινωσεις και να ζηταει να φτιαχτει τζαμι
μαθατε να υποχωρειτε πολυ ευκολα για να γινεσται καλοι στις μεινοτητες μηπως?

να δεχτω να φτιαχτει εγω το τζαμι δεν εχω προβλημα ασ το πληρωσουν και ασ το φτιαξουν ομως οταν υπερασπιζεται ο ΑΘΕΟΣ το να φτιαχτει τζαμι και την ιδια ωρα ενωχλειτε για της καμπανες της εκκλησιας πες μου η κοινη γνωμη πως θα τον χαρακτηρισουνε? υπαρχουν πολλοι που αμφισβιτουνε την θρησκεια και την εκκλησια αλλα με τετιες αποψεις σου λεει αθεοι ειναι αυτοι η τιποτα αλλο?
επισης κατι ακομα
νομιζει καποιος οτι ο μουσουλμανος θα το εκτιμισει αυτο το πραμα?
Όταν σου έχουμε απάντηση στα όσα γραφής και όταν οι απορίες σου είναι πράματα που έχουν ειπωθεί δεκάδες φορες εδώ μέσα και εσύ εξακoλουθις να ρωτάς το ειδιό πράμα τότε μάλλον η δεν τα διάβασες ποτε η δεν σε πείθουν και μας θεωρείς υποκριτές η διαφωνείς με αυτά και πρέπει να μας πεις που είναι λάθος αυτό που λέμε.

Εφόσον δεν προβάλεις πουθενά τα επιχειρήματα σου γιατί αυτά που λέμε δεν στέκουν μπορώ να υποθέσω μονο ότι συμβαίνει το πρώτο η το δεύτερο. Δεδομένου ότι μου απάντησες μπορώ να αποκλείσω το πρώτο ενδεχόμενο.

Οποτε, αριστοτέλη, εφόσον έκανες μια ερώτηση και σου απαντήσαμε σε αυτήν την ερώτηση περιμένω από εσένα να:

Εφόσον η απάντηση μας σε ικανοποιεί να σταματήσεις να ρωτάς το ειδιό πράμα ξανά και ξανά καθώς το μονο που υπονοεί είναι ότι μεροληπτούμε υπέρ τον μουσουλμάνων για κάποιον λόγο.

Εφόσον η απάντηση μας δεν σε ικανοποιεί να μας πεις γιατί δεν στέκι η θέση μας όπως στην προβάλαμε σύμφωνα με τα επιχειρήματα μας

Εφόσον δεν πιστεύεις ότι αυτή η θέση μας είναι ειλικρινής να μας το πεις ξεκαθαρα

Το να απαντάς στην απάντηση μας επαναλαμβάνοντας ακριβώς την ίδια ερώτηση για την οποια σου απαντήσαμε δεν έχει κανένα απόλυτος νόημα

Η απάντηση στο δεύτερο σκέλος τις ερώτησης σου την οποια έχουμε ήδη απάντηση αλλα την ξανά ρωτάς βρίσκετε εδώ καθώς και σε πολλά post πριν από αυτό
Η Ένωση Άθεων είναι υπέρ της ανέγερσης ναών κάθε θρησκείας, διότι ένας εκ των βασικών στόχων της βάσει του καταστατικού της είναι η προώθηση της θρησκευτικής ελευθερίας. Είναι αντίθετη ωστόσο στην κρατική χρηματοδότηση των δραστηριοτήτων θρησκευτικών οργανισμών, μεταξύ αυτών και της ανέγερσης ναών, για όποιο θρήσκευμα και αν πρόκειται. Κάθε θρησκευτικός οργανισμός οφείλει να χρηματοδοτεί μόνος του τις δραστηριότητές του, είτε πρόκειται για ανέγερση ναών, είτε για μισθοδοσία ιερέων, είτε για πραγματοποίηση τελετών, είτε για λειτουργία ιερατικών και θεολογικών σχολών, είτε για διδασκαλία του δόγματος, είτε για οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα, χωρίς να επιβαρύνεται ο κρατικός προϋπολογισμός. Τα έξοδα κάθε θρησκευτικού οργανισμού πρέπει να καλύπτονται μόνο από τα μέλη του και όχι από όλους τους φορολογούμενους πολίτες, οι οποίοι δεν είναι όλοι θρήσκοι ούτε ανήκουν όλοι στο ίδιο θρήσκευμα, και φυσικά όλα τα θρησκεύματα θα πρέπει να έχουν ίση αντιμετώπιση από το κράτος και όχι να υπάρχει διακριτική μεταχείριση, είτε θετική είτε αρνητική.
Επίσης σου έχω απάντηση για αυτό το θέμα, όπως και ο γιατρός, στο προηγούμενο post για το οποιο έγραψες αυτήν την απάντηση

Το ότι ενοχλούμαστε από τις καμπάνες δεν σημαίνει ότι θέλουμε να απαγορεύσουμε να χτίζονται και εκκλησιες. Και εγώ ενοχλούμε το βραδυ από τα αυτοκίνητα που περνάνε μπροστά από τος σπίτι μου με μεγάλη ταχύτητα αλλα δεν θέλω να απαγορεύσω τα αυτοκίνητα ούτε ούτε τις καμπάνες

Επίσης αυτή σου η φράση "ομως οταν υπερασπιζεται ο ΑΘΕΟΣ το να φτιαχτει τζαμι και την ιδια ωρα ενωχλειτε για της καμπανες της εκκλησιας πες μου η κοινη γνωμη πως θα τον χαρακτηρισουνε? υπαρχουν πολλοι που αμφισβιτουνε την θρησκεια και την εκκλησια αλλα με τετιες αποψεις σου λεει αθεοι ειναι αυτοι η τιποτα αλλο?" δείχνει ότι θεωρείς ότι η στάση μας μπορεί να θεωρηθεί υποκριτική από κάποιους, αν και όπως σου έδειξα πιο πάνω δεν είναι καθόλου υποκριτική καθώς δεν κάνουμε αυτό για το οποιο μας "κατηγορείς" στο παρα πάνω κείμενο


Είσαι μέλος τις κοινής γνώμης που θεωρεί την στάση μας υποκριτική η ότι μεροληπτούμε υπέρ κάποιον ;

Όσο αφορά το αν θα μας εκτιμήσουν οι μουσουλμάνοι σου έχω απάντηση είδη όταν δήλωσες πιο πριν "να μην περιμένουμε να μας αντιμετωπίσουν με κατανόηση η μουσουλμάνοι εάν γίνουν πλειοψηφία" και για πολιστι φορα όσες φορες έχουμε συζήτηση μαζί αγνόησες την απάντηση μου και επανέλαβες ακριβώς το ίδιο πράμα για το οποιο σου απάντησα.

Δεν μας ενδιαφέρει να γίνουμε αρεστή στους μουσουλμάνους καθώς σκοπός μας δεν είναι να γίνουμε αρεστή στους μουσουλμάνους. Μάλιστα δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάς/δηλώνεις κάτι τέτοιο όταν ποτε κανεις δεν το έθεσε ως θέμα η σκοπό.
και οι δωδεκαθειστες θελανε να μην πειραξουν ενα σημιο ιερο για αυτους καποτε αλλα εκει δε βγηκε καμια ανακοινοση γιατι?
Από ότι θυμάμαι εκείνη την εποχή η Ένωση ήταν κάτι πολύ καινούργιο ακόμα (δεν είμαι σίγουρος αν είχε δημιουργηθεί επίσημα ως ένωση ακόμα) και δεν έβγαζε ανακοίνωσης γενικά για καμια θρησκεία η αν θυμάμαι σωστά για οποιο δήποτε θέμα γενικά, διορθώστε με αν κάνω λάθος. Οποτε εάν δεν κάνω λάθος δεν είναι θέμα μερολιπτιας η κάποιας υποχθόνιας αγάπης για τους μουσουλμάνους αλλα το ότι η ένωση ήταν κάτι καινούργιο που δεν είχε αρχίσει ακόμα να ασχολείται ενεργά με τέτοια θέματα.

Αλλα ακόμα και αν κάνω λάθος το θέμα συζητήθηκε δημοσια στο forum όπου όλοι είπαν τις άποψης τους και κάνανε την κριτική τους για το εάν συμφωνούνε η όχι και οποιος δήποτε ήθελε μπορούσε να μπει στο forum και να διάβαση τι είπαμε.
οταν το 2000 η κυβερνιση του πασοκ εφτιαξε κρατικο γηπεδο μπασκετ στον παοκ οχι μονο αντιδρασαμε αλλα δεν μαυρισαμε το πασοκ και δεν αναγνωριζουμε σαν ονομα το παοκ σπορτ αρενα
και το ονομαζουμε κρατικο της πυλαιας
Στην περίπτωση μας η σωστή αναλογια θα ήταν να πούμε ότι όλα τα γήπεδα ποδοσφαίρου είναι κρατικά και και ο Αρις και ο ΠΑΟΚ δεν έχουν γήπεδο και ο νομος απαγορεύει να χτίσουν δικό τους μονη τους αλλα μονο να τους παραχώρηση γήπεδο το κράτος. Ο Αρις λοιπόν διεκδικεί να πάρει γήπεδο επειδή το δικαιούται όπως όλες οι ποδοσφαιρικές ομάδες τις ελλάδας και παραβιάζεται το δικαίωμα του σε γήπεδο από το κράτος.

Ταυτόχρονα με τον Αρι ζητάει γήπεδο και ο ΠΑΟΚ, και το κράτος το απαγορεύει και σε αυτόν παραβιάζοντας το δικαίωμα που επικαλείται και ο Αρις. Πως λοιπόν ο Αρις μπορεί να συνεχίσει να επικαλείται το δικεομα του σε γήπεδο και ταυτόχρονα να λέει καλά κάνατε στον ΠΑΟΚ που καταπατάτε το δικο του δίκαιομα του σε γήπεδο ;

Aμα ο Αρις το κάνει αυτό ακυρώνει αυτόματα το επιχείρημα του γιατί ο ίδιος δικαιούται γήπεδο αφού δέχεται ότι κάποιες ομάδες μπορούν να μην έχουν γήπεδο και ας έχουν το δικαίωμα να έχουν γήπεδο. Και το να μην μιλήσει όταν το δικαίωμα που επικαλείται καταπατάτε ις βάρος κάποιου αλλου θα ήταν σαν να συναινεί σε αυτήν την καταπάτηση και να δέχεται ότι μπορούν να γίνουν εξαίρεσης.

Εκτος του ότι το θέμα δεν είναι απλά "συμφεροντολογικό" (το υπερασπιζόμαστε για να μην το χάσουμε και εμείς) εντός παρα πολλών εισαγωγικών, είναι και ηθικό καθώς απλά δεν είναι δίκαιο και ηθικό να γίνει κάτι τέτοιο. Και εγώ τουλάχιστον θέλω να θεωρώ τον εαυτό μου δίκαιο και ηθικό προς την προσωπική μου ηθική
επειδη εσυ εισαι αθεος υπερασπιζεσαι τους αλοθρησκους για να μπορεις εσυ να λες ειμαι αθεος πρεπει και ο αλλος να λεει οτι ειναι αλοθρησκος?
Ναι, επειδή όπως είπαμε είδη παρα πολλές φορες σε παρα πολλά post αυτό που μας δίνη το δικαίωμα να λέμε ότι είμαστε άθεοι χωρίς να κινδυνεύουμε από κάτι είναι η θρησκευτική ελευθερια (άθρο 13 του συντάγματος) και αυτήν επικαλούμαστε για να διεκδικισουμε τα δικαιώματα μας.

Εάν δεχτούμε ότι κάποιοι αποτελούν εξαίρεση και δεν έχουνε αυτό το δικαίωμα προτον ακυρώνουμε τον λόγο που επικαλούμαστε για τα δικαιώματα μας δεύτερον θα ήμασταν υποκριτές αφού επικαλούμαστε τον νομο που μας αφορά όπου μας συμφέρει και στις άλλες περίπτωσις τον αφήνουμε να παραβιάζεται και τρίτον δίνουμε το δικαίωμα να αποτελέσουμε και εμείς εξαίρεση εκτος από τους μουσουλμάνους καθώς αφού παραβιάστηκε σε αυτούς μπορεί να παραβιαστεί και σε εμάς.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Σκοπός μου δεν είναι να αφαιρέσω δικαιώματα και ελευθερίες, σκοπός μου είναι να διαφυλάξω τα δικά μου. Για να δώσεις ελευθερίες και δικαιώματα θα πρέπει ο άλλος να τα αντιλαμβάνεται, αλλιώς θα καταπατήσει τα δικά σου. Τα δικαιώματα και οι ελευθερίες είναι συμφωνία δυο πλευρών και δεν είναι δεδομένα. Αν εγώ αρχίσω και βρίζω θα έχω το δικαίωμα να γράφω σε αυτό το φόρουμ ή αν πάει να με σκοτώσει κάποιος θα σκεφτώ τα δικαιώματα του? Από τη στιγμή που η μουσουλμανική θρησκεία δεν αντιλαμβάνεται δικαιώματα και ελευθερίες δεν μπορεί και να τα έχει. Και στο φινάλε δεν έχω καμία υποχρέωση να ανέχομαι τη τρέλα του καθενός. Ως ιδιοκτήτης αυτού του κράτους καθορίζω και το πολιτισμό του.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Τότε θα σου πρότεινα να ζήτησης από το κράτος σου να αποχώρηση από τις δειθνής συνθήκες που αφορούν τα ανθρώπινα δικαιώματα και να βάλει εξαιρείς στο σύνταγμα του. Μετά μπορείς να αφήσεις τον εαυτό σου στο έλεος του κράτους και τις εκάστοτε πλειοψηφίας και πολιτικής

Υποθέτω θα δείξουν μεγαλύτερο έλεος απ'οτι οι μουσουλμάνοι
Σκοπός μου δεν είναι να αφαιρέσω δικαιώματα και ελευθερίες, σκοπός μου είναι να διαφυλάξω τα δικά μου. Για να δώσεις ελευθερίες και δικαιώματα θα πρέπει ο άλλος να τα αντιλαμβάνεται, αλλιώς θα καταπατήσει τα δικά σου.
Με το να αναγνωρίζεις εξαίρεσης σε κάποιες ελευθερίας θετής σε κίνδυνο και τις δικες σου καθώς πολλοί θεωρούν ότι πρέπει να αποτελέσεις και εσύ μια εξαίρεση.
Αν εγώ αρχίσω και βρίζω θα έχω το δικαίωμα να γράφω σε αυτό το φόρουμ ή αν πάει να με σκοτώσει κάποιος θα σκεφτώ τα δικαιώματα του?
Μέχρι να το κανεις θα εxής δικαίωμα να γραφής.

Από ότι ξέρω το να σε σκοτώσει κάποιος δεν αποτελεί δικαίωμα. Η νόμιμη αυτοάμυνα από την άλλη είναι δικό σου δικαίωμα. Το να σκοτώσεις όμως κάποιον προληπτικά δεν νομίζω ότι είναι αυτοάμυνα
Από τη στιγμή που η μουσουλμανική θρησκεία δεν αντιλαμβάνεται δικαιώματα και ελευθερίες δεν μπορεί και να τα έχει. Και στο φινάλε δεν έχω καμία υποχρέωση να ανέχομαι τη τρέλα του καθενός. Ως ιδιοκτήτης αυτού του κράτους καθορίζω και το πολιτισμό του.
Το δικαίωμα δεν αναγνωρίζεται στην θρησκεία αλλα στους πιστούς τις θρησκείας. Βάση τις θρησκευτικής ελευθερίας μεσο τις οποιας απετις από τους άλλους να σέβονται την δίκια σου "τρελα" (εφόσον είσαι άθεος) είσαι υποχρεωμένος να σεβαστής και την "τρελα" τον άλλον. Aμα δεχτείς εξαίρεσης πρέπει να δεχτείς ότι θα αποτελέσεις και εσύ εξαίρεση.

Τι σχέση έχει ο ελληνικός πολιτισμός με την θρησκευτική ελευθερια τον ανθρώπων ;

Όταν κάποιος από αυτούς παραβίαση κάποια ελευθερια κάποιου ο νομος για να τιμωρηθεί υπάρχει, μέχρι τότε η ελευθερίες του πρέπει να γίνονται σεβαστές.

Ξέρω πόλους μουσουλμάνους που δεν γυρνάνε με γιαταγάνια να περνούν κεφαλια, και σίγουρα το να τους καταπιέσουμε μερολιπτοντας εναντιον τους δεν θα βοηθήσει στο να μην το κάνουν αυτό.

Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι πως το να τους αναγνωρίσουμε τις θρησκευτικές ελευθερίες τους θα καταπάτηση τις δικεσου ελευθερίες
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αριστοτέλης έγραψε:και οι δωδεκαθειστες θελανε να μην πειραξουν ενα σημιο ιερο για αυτους καποτε αλλα εκει δε βγηκε καμια ανακοινοση γιατι?
Επειδή ήταν διαφορετικό το θέμα. Δεν ζήτησαν να ανεγείρουν ναό σε έναν χώρο όπου νομίμως μπορεί να ανεγερθεί, αλλά να μην καλυφθεί ένας αρχαίος ναός από το έργο του μετρό. Η Ελλάδα είναι γεμάτη αρχαίους ναούς, δεν είναι δυνατόν να μην κάνουμε κανένα έργο για να μην τους αγγίξουμε.

Αν οι 12θεϊστές ήθελαν να χτίσουν νέο ναό και τους εμπόδιζαν, ή αν ήθελαν να αναβιώσουν αρχαίο ναό και το γεγονός αυτό δεν δημιουργούσε ουσιαστικό πρόβλημα ή εμπόδιο σε κάποιο σημαντικό για όλους τους πολίτες έργο, θα λέγαμε και για εκείνους τα ίδια που λέμε για τους μουσουλμάνους τώρα.

ΕΔΙΤ: επίσης αν οι μουσουλμάνοι ήθελαν να αναβιώσουν κάποιο παλιό τζαμί που βρισκόταν σε σημείο όπου θα εμπόδιζε κάποιο σημαντικό έργο ή θα δημιουργούσε άλλου είδους πρόβλημα, θα λέγαμε να βρούνε κάποιο άλλο χώρο.
Αριστοτέλης έγραψε:οταν το 2000 η κυβερνιση του πασοκ εφτιαξε κρατικο γηπεδο μπασκετ στον παοκ οχι μονο αντιδρασαμε αλλα δεν μαυρισαμε το πασοκ και δεν αναγνωριζουμε σαν ονομα το παοκ σπορτ αρενα
Πρόσεξε λίγο: υποστηρίζουμε το δικαίωμά τους να χτίσουν τζαμί, όχι όμως την κρατική χρηματοδότηση του τζαμιού.

Αν ο ΠΑΟΚ έχτιζε δικό του γήπεδο με δικά του λεφτά σε χώρο όπου νομίμως μπορούσε να χτίσει, ποιο το πρόβλημα?
Αριστοτέλης έγραψε:το τζαμι δεν εχω προβλημα ασ το πληρωσουν και ασ το φτιαξουν...
Ε αυτο λέμε κι εμείς!
Αριστοτέλης έγραψε:...ομως οταν υπερασπιζεται ο ΑΘΕΟΣ το να φτιαχτει τζαμι και την ιδια ωρα ενωχλειτε για της καμπανες της εκκλησιας πες μου η κοινη γνωμη πως θα τον χαρακτηρισουνε? υπαρχουν πολλοι που αμφισβιτουνε την θρησκεια και την εκκλησια αλλα με τετιες αποψεις σου λεει αθεοι ειναι αυτοι η τιποτα αλλο?
Ε δεν πειράζει βρε Αρίστο, εμείς τέτοιες απόψεις έχουμε και είμαστε άθεοι. Όποιος θέλει ας το καταλάβει, όποιος δεν θέλει ας μην το καταλάβει.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Πω πω, Γιατρέ μου, άπειρο respect. :bow-blue: :bow-yellow:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση