Κατασκευή ισλαμικού τεμένους/τζαμί στην Ελλάδα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάνω σε αυτό το θέμα η ανακοίνωση που είχε βγάλει η Ένωση τότε νομίζω με καλύπτει απόλυτα ως προς την θέση μου
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ρε ανθρωπιστη

να γινουν οχι 1 εκατο τζαμια δεν πρεπει ομως να ρωτησουνε της περιοχες που θα γινουν αν ειναι συμφωνοι?
αυτο ρωτησα και επειδη ξερω την απαντηση ναι ασ ρωτησουνε και αν θελουν να γινουν εκει χριστιανικες εκκλησιες
δηλαδη χτιζουμε ναους αλλοθρησκων σε καποιες περιοχες και δε πρεπει να πουμε τους εκει κατοικους αν ειναι συμφωνοι για το μερος που θα φτιαχτει?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι δεν πρέπει
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ωραια τοτε δε πρεπει ουτε εσυ να θιγεσαι με την εκκλησια της καμπανες και τα οσα λεει ο εκαστοτε ανθιμος
αφου εγω δε πρεπει να εχω αποψη για το αν θα χτισουνε στην γειτονια μου τζαμι

και προσεξε δεν ειπα να μην γινει να γινουν 100 ειπα αρκει να βρεθει μια λυση απο ολους
αλλα συνεχισε αν θελεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

:facepalm:
Δεν ψηφιζω το να μην ασκει τη θρησκεια του ο μουσουλμανος, αλλα το να μην με επιβαρυνει ασκωντας την.

Το οτι με επιβαρυνει και ο ορθοδοξος δεν σημαινει οτι πρεπει να στηθω στα 4 για ολους, μεχρι να βαρεθουν. Ουτε θα ψηφισω ναι στο τζαμι με δικα μου λεφτα, ετσι ωστε να αποδειξω ενα αναποδο point "οτι δεν πρεπει να πληρωνουμε για τζαμια".

Αρα λοιπον, δεν ψηφιζω "ναι στο τζαμι". Γιατι ετσι αποδεχομαι οτι ειμαι μς, αποδεχομαι εμεσως οτι πρεπει να γινει ενα ή ελαχιστα τζαμια, αποδεχομαι οτι πρεπει το συνδεδεμενο με την ορθοδοξια κρατος να δινει αδειες κλπ.
Αν το οικοπεδο μου ειναι διπλα στο χωρο που θα γινει τζαμι, αποδεχομαι οτι για ολη μου τη ζωη, θα βλεπω ενα εκτρωμα διπλα μου (γιατι και να αλλαξουν οι οροι στο μελλον, με τιποτα δεν θα γκρεμιστει).

Αντιθετα απορριπτω σαν ακυρο το ερωτημα και ψηφιζω ναι:
Στην καταργηση του δικαιωματος του μητροπολιτη να οριζει τα πολεοδομικα των Εκκλησιων και αλλα θεματα ναων αλλων θρησκειων.
Στην καταργηση της κρατικςη χρηματοδοτησης προς την Εκκλησια.
Στην αποσυνδεση του χτισιματος των τζαμιων απο το κρατος.
Στο δικαιωμα των μουσουλμανων και ολων των πιστων να φτιαχνουν ναους οπου τους αρεσει, με δικα τους λεφτα, εφοσον τηρουνται οι γενικοι πολεοδομικοι οροι.
svoin έγραψε: Δεν έχει ο μουσουλμάνος ένα δικαίωμα που θέλουμε να του καταργήσουμε πλειοψηφικά αλλα να διατηρήσουμε για τον εαυτό μας ?
Ο πρωτος πληθυντικος που χρησιμοποιεις ειναι πολυ περιεργος.
Ποιοι ειμαστε "εμεις"; Εγω παντως δεν διατηρω για τον εαυτο μου κανενα τετοιο δικαιωμα .

Τελος, μπορεις να μου δειξεις πως ακριβως η Ενωση Αθεων υποστηριζει την ανεγερση τζαμιου με κρατικα λεφτα επειδη ετσι κανουν και οι ορθοδοξοι;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καπαγες

Αν το οικοπεδο μου ειναι διπλα στο χωρο που θα γινει τζαμι, αποδεχομαι οτι για ολη μου τη ζωη, θα βλεπω ενα εκτρωμα διπλα μου

αυτο προσπαθησα να πω οτι αν εσυ σαν ενωση σαν ανθρωπιστης σαν οτι θελεις λες να γινει το τζαμι και τελικα το φτιαξουν διπλα σου χωρις να σε ρωτησουν πρεπει να το δεχτεις περιφανα ετσι?

αν ομως με τους αλλους της περιοχης πειτε στους μουσουλμανους και τον δημο οτι πρεπει το μερος που θα χτιστει να ειναι καπου αλλου δε θα υπαρξει προβλημα νομιζω

αυτο προσπαθησα να πω οσο για το αλλο ναι 100 να γινουν αφου θα το πληρωσουν εκεινοι αλλα με βαση την συμφωνια στο μερος με τους κατοικους
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Η Ένωση Άθεων είναι υπέρ της ελευθερίας ανέγερσης ναών κάθε θρησκείας, διότι ένας εκ των βασικών στόχων της βάσει του καταστατικού της είναι η προώθηση της θρησκευτικής ελευθερίας. Είναι αντίθετη ωστόσο στην κρατική χρηματοδότηση των δραστηριοτήτων θρησκευτικών οργανισμών, μεταξύ αυτών και της ανέγερσης ναών, για όποιο θρήσκευμα και αν πρόκειται. Κάθε θρησκευτικός οργανισμός οφείλει να χρηματοδοτεί μόνος του τις δραστηριότητές του, είτε πρόκειται για ανέγερση ναών, είτε για μισθοδοσία ιερέων, είτε για πραγματοποίηση τελετών, είτε για λειτουργία ιερατικών και θεολογικών σχολών, είτε για διδασκαλία του δόγματος, είτε για οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα, χωρίς να επιβαρύνεται ο κρατικός προϋπολογισμός. Τα έξοδα κάθε θρησκευτικού οργανισμού πρέπει να καλύπτονται μόνο από τα μέλη του και όχι από όλους τους φορολογούμενους πολίτες, οι οποίοι δεν είναι όλοι θρήσκοι ούτε ανήκουν όλοι στο ίδιο θρήσκευμα, και φυσικά όλα τα θρησκεύματα θα πρέπει να έχουν ίση αντιμετώπιση από το κράτος και όχι να υπάρχει διακριτική μεταχείριση, είτε θετική είτε αρνητική.

Με δεδομένο ωστόσο το γεγονός ότι το δημόσιο χρηματοδοτεί την Ορθόδοξη Εκκλησία και μόνον αυτήν, το στοιχειώδες αίσθημα δικαίου απαιτεί να κάνει το ίδιο και για τα άλλα θρησκεύματα.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

ωραια τοτε δε πρεπει ουτε εσυ να θιγεσαι με την εκκλησια της καμπανες και τα οσα λεει ο εκαστοτε ανθιμος
αφου εγω δε πρεπει να εχω αποψη για το αν θα χτισουνε στην γειτονια μου τζαμι

και προσεξε δεν ειπα να μην γινει να γινουν 100 ειπα αρκει να βρεθει μια λυση απο ολους
αλλα συνεχισε αν θελεις
Όχι μπορώ να "θίγομαι"

Πια είναι η διαφορα ποτε θα μας πεις ?
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο πρωτος πληθυντικος που χρησιμοποιεις ειναι πολυ περιεργος.
Ποιοι ειμαστε "εμεις"; Εγω παντως δεν διατηρω για τον εαυτο μου κανενα τετοιο δικαιωμα .
Εμείς η υπόλοιπη άνθρωποι που δεν αντιμετωπίζουμε κάποιο κώλυμα ως προς αυτό το θέμα. Δεν διατηρείς για τον εαυτό σου το δικαίωμα εάν πιστέψεις σε κάποιον Θεω να χτίσεις ναο για τον Θεω σου ?
Δεν ψηφιζω το να μην ασκει τη θρησκεια του ο μουσουλμανος, αλλα το να μην με επιβαρυνει ασκωντας την.

Το οτι με επιβαρυνει και ο ορθοδοξος δεν σημαινει οτι πρεπει να στηθω στα 4 για ολους, μεχρι να βαρεθουν. Ουτε θα ψηφισω ναι στο τζαμι με δικα μου λεφτα, ετσι ωστε να αποδειξω ενα αναποδο point "οτι δεν πρεπει να πληρωνουμε για τζαμια".

Αρα λοιπον, δεν ψηφιζω "ναι στο τζαμι". Γιατι ετσι αποδεχομαι οτι ειμαι μς, αποδεχομαι εμεσως οτι πρεπει να γινει ενα ή ελαχιστα τζαμια, αποδεχομαι οτι πρεπει το συνδεδεμενο με την ορθοδοξια κρατος να δινει αδειες κλπ.
Αν το οικοπεδο μου ειναι διπλα στο χωρο που θα γινει τζαμι, αποδεχομαι οτι για ολη μου τη ζωη, θα βλεπω ενα εκτρωμα διπλα μου (γιατι και να αλλαξουν οι οροι στο μελλον, με τιποτα δεν θα γκρεμιστει).

Αντιθετα απορριπτω σαν ακυρο το ερωτημα και ψηφιζω ναι:
Στην καταργηση του δικαιωματος του μητροπολιτη να οριζει τα πολεοδομικα των Εκκλησιων και αλλα θεματα ναων αλλων θρησκειων.
Στην καταργηση της κρατικςη χρηματοδοτησης προς την Εκκλησια.
Στην αποσυνδεση του χτισιματος των τζαμιων απο το κρατος.
Στο δικαιωμα των μουσουλμανων και ολων των πιστων να φτιαχνουν ναους οπου τους αρεσει, με δικα τους λεφτα, εφοσον τηρουνται οι γενικοι πολεοδομικοι οροι.
Το ζητούμενο του θεωρητικού δημοψηφίσματος δεν είναι εάν θα κτιστεί με κρατικά λεφτά η όχι. Αλλα για το εάν μπορεί να χτιστεί Τζαμι η όχι. Και από ιδιώτες να γινόταν πάλι απαίτηση για δημοψήφισμα θα υπήρχε. Ξέχασε τα κρατικά λεφτά, η διμαρτυρία και απαίτηση δημοψηφίσματος δεν είναι για εάν θα το κάνει το κράτος η κάποιος ιδιώτης, αλλα για εάν μπορεί να γίνει.

Αυτό μπορείς να το δεις και από τον τοπικό μας ανεγκέφαλο. Είδες να ζητάει ποτε να ερωτηθεί ο κόσμος αν θα το πλήρωση το κράτος η ιδιώτης ? Όχι, εάν θα χτιστεί ζητάει να ερωτηθούμε

Το πως θα κτιστεί και απο ποιον είναι δεύτερο ερώτημα. Ως προς το οποιο η θέση μου είναι ότι εάν το κράτος θέλει να πληρώνει, θα πληρώνει για όλους, αν δεν θέλει να πληρώνει για όλους δεν θα πληρώνει για κανέναν. Εγώ θέλω να μην πληρώνει για κανέναν γιατί εκτος τον άλλον το να πληρώνει για κάποιον δημιουργεί την υποχρέωση να πληρώνει για όλους. Επιχειρηματολογία για το γιατί δεν πρέπει να πληρώνει για κανέναν είναι.

As simple as that

EDIT: Sorry το έχεσα με τα edits
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:
Η Ένωση Άθεων είναι υπέρ της ελευθερίας ανέγερσης ναών κάθε θρησκείας, διότι ένας εκ των βασικών στόχων της βάσει του καταστατικού της είναι η προώθηση της θρησκευτικής ελευθερίας. Είναι αντίθετη ωστόσο στην κρατική χρηματοδότηση των δραστηριοτήτων θρησκευτικών οργανισμών, μεταξύ αυτών και της ανέγερσης ναών, για όποιο θρήσκευμα και αν πρόκειται. Κάθε θρησκευτικός οργανισμός οφείλει να χρηματοδοτεί μόνος του τις δραστηριότητές του, είτε πρόκειται για ανέγερση ναών, είτε για μισθοδοσία ιερέων, είτε για πραγματοποίηση τελετών, είτε για λειτουργία ιερατικών και θεολογικών σχολών, είτε για διδασκαλία του δόγματος, είτε για οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα, χωρίς να επιβαρύνεται ο κρατικός προϋπολογισμός. Τα έξοδα κάθε θρησκευτικού οργανισμού πρέπει να καλύπτονται μόνο από τα μέλη του και όχι από όλους τους φορολογούμενους πολίτες, οι οποίοι δεν είναι όλοι θρήσκοι ούτε ανήκουν όλοι στο ίδιο θρήσκευμα, και φυσικά όλα τα θρησκεύματα θα πρέπει να έχουν ίση αντιμετώπιση από το κράτος και όχι να υπάρχει διακριτική μεταχείριση, είτε θετική είτε αρνητική.

Με δεδομένο ωστόσο το γεγονός ότι το δημόσιο χρηματοδοτεί την Ορθόδοξη Εκκλησία και μόνον αυτήν, το στοιχειώδες αίσθημα δικαίου απαιτεί να κάνει το ίδιο και για τα άλλα θρησκεύματα.
Ευχαριστω για την ενημερωση. Μου ειχε διαφυγει η τελευταια προταση.
Εσυ λοιπον αυτη τη προταση την ερμηνευεις ως εξης:
svoin έγραψε:Το κράτος πρέπει να έχει ίση μεταχείριση προς όλους. Κανονικά δεν θα έπρεπε να πληρώνει για τις θρησκεφτικες αναγκες τον ανθρωπον αλλα να το κάνουν η πιστη τους μονη τους. Αλλα εφόσον έχει αποφασίσει ότι θα πληρώνει για τις θρησκευτικές ανάγκες κάποιον πιστον, θα πρέπει να το κάνει για όλους.

Το να το κάνει για όλους είναι παράλογο καθώς θα πρέπει να χαλάει λεφτά για την κάθε θρισκια που υπαρχει εκεί έξω και τον καθε "τρελό" που ανακάλυψε τον Θεω και θέλει λεφτά.

Με το να λες στο κράτος ότι σύμφωνα με την λογική του (Θα πληρώνω τις θρησκευτικές ανάγκες) βάση κάποιον αρχων θα πρέπει να αναλάβει μια έξτρα υποχρέωση (Τότε θα πρέπει να πληρώνεις τις θρησκευτικές ανάγκες ΟΛΟΝ) που θα περιπλέξει τα πράγματα είναι το επιχείρημα στο γιατί δεν πρέπει να πληρώνει μια συγκεκριμένη θρησκεία. Θες να πληρώνεις τις θρησκείες ? OK, τότε θα πρέπει να τις πληρώνεις όλες. Δεν θες να τις πληρώνεις όλες ? OK τότε δεν θα πληρώνεις καμια.
Εγω την ερμηνευω ως εξης:

Το οτι το δικαιο με την υφισταμενη κατασταση ειναι να τις χρηματοδοτει ολες, δεν σημαινει οτι θα επιδιωξω και θα συμφωνησω στο να τις χρηματοδοτει ολες. Και γενικα να τους δινει εξτρα δικαιωματα, που δεν δινει σε αλλες οργανωσεις μη θρησκευτικες.

Γιατι, και ολες να τις χρηματοδοτησει, εμενα δεν θα με χρηματοδοτησει κανενας να φτιαξω τα γραφεια της Ενωσης Αθεων. Αρα, ειναι εξ'ορισμου αδικο.

Δες αυτο.
viewtopic.php?f=43&t=3869#p84547


Edit. Εφοσον το βλεπεις μονο σαν επιχειρημα του γιατι δεν πρεπει να χρηματοδοτει την Εκκλησια το κρατος , πασο. Και εγω ετσι το βλεπω.
Αν ομως ξεφυγεις απο αυτο και υποστηριξεις θετικα το να γινει το τζαμι με λεφτα του κρατοςυ επειδη ετσι γινεται και στην Εκκλησια, εισαι φαουλ.

Τελος, στο ερωτημα του αν θελω τζαμια απαντησα.
Θελω, και μαλιστα απεριοριστα. Το θεμα ειναι ομως το πως τιθεται το ερωτημα. Το πλαισιο.
Το σημερινο πλαισιο ειναι προβληματικο, δημιουργει αδικες αλλα και δικαιες αντιδρασεις. Αν αλλαξει το πλαισιο, ολες οι αντιδρασεις θα ειναι ρατσιστικες και αδικες.
Μεχρι τοτε, διατηρω το δικαιωμα μου να αντιδρω δικαιως, και στα @@ μου αν υπαρχουν και αλλοι που αντιδρουν αδικως.

Και σορυ, εχω σταματησει πολυ καιρο να σχολιαζω τον Αριστοτελη οποτε μην τα μπλεκουμε. Σου συνιστω το ιδιο για να βρεις την ψυχικη υγεια σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kapages την 09 Αύγ 2014 12:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι μπορώ να "θίγομαι"
Πια είναι η διαφορα ποτε θα μας πεις ?

ποιος κανει τωρα τον χαζο ηθελα να ξερα εγω ο κακος φασιστας η εσυ ο καλος ανθρωπιστης?
την στιγμη που θιγεσαι απο της καμπανες και τα λογια του παπα και καλα κανεις ασε και τον αλλων να θιγεται με το να μην θελει τζαμι στην γειτονια του
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:Το επιχειρημα οτι αφου για τους χριστιανικους ναους χρησιμοποιουνται και κρατικα λεφτα, πρεπει να ισχυσει το ιδιο και για τους μουσουλμανικους ναους, ειναι ηλιθιο.
Διαφωνώ σε αυτό το σημείο, από τη στιγμή που το κράτος φορολογεί αδιακρίτως για τα θρησκευτικά έξοδα των πολιτών. Η ορθόδοξη εκκλησία στηρίζεται με τα λεφτά και των Ελλήνων μουσουλμάνων φορολογούμενων. Αν οι μουσουλμάνοι είναι 1% ας πούμε, το 1% των θρησκευτικών εξόδων πρέπει να πηγαίνει για αυτούς. (έχω την αίσθηση ότι πηγαίνουν πολύ λιγότερα. Το τζαμί στοιχίζει (λιγότερο από) 1 εκατομμύριο, τη στιγμή που μόνο η ετήσια μισθοδοσία των κληρικών είναι 220 εκατομμύρια, μας κάνει 0,45%) Οι μισθοί των μουφτήδων είναι ένα απειροστό κλάσμα αυτού.

Σύμφωνα με αυτό, μόνο οι έλληνες μουσουλμάνοι της θράκης είναι 100.000, δλδ περίπου το 1% του ελληνικού πληθυσμού.

Φυσικά το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και για τους άθεους.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Το οτι το δικαιο με την υφισταμενη κατασταση ειναι να τις χρηματοδοτει ολες, δεν σημαινει οτι θα επιδιωξω και θα συμφωνησω στο να τις χρηματοδοτει ολες. Και γενικα να τους δινει εξτρα δικαιωματα, που δεν δινει σε αλλες οργανωσεις μη θρησκευτικες.
Λέμε κάτι διαφορετικό ? Σύμφωνο με αυτό.

Δεν το επιδιώκω να γίνει, αλλα σύμφωνα με αυτό που κανεις (Το κράτος) δημιουργείς την κατάσταση όπου πρέπει να γίνει αυτό, οποτε για να μην δημιουργείται μια τέτοια κατάσταση μια δίνη λεφτά σε έναν επιλεκτικά.

Μήπως δε διαφωνούμε στην ουσία αλλα στα schematics ? :P
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:Όχι μπορώ να "θίγομαι"
Πια είναι η διαφορα ποτε θα μας πεις ?

ποιος κανει τωρα τον χαζο ηθελα να ξερα εγω ο κακος φασιστας η εσυ ο καλος ανθρωπιστης?
την στιγμη που θιγεσαι απο της καμπανες και τα λογια του παπα και καλα κανεις ασε και τον αλλων να θιγεται με το να μην θελει τζαμι στην γειτονια του
Ζήτησα εγώ να γίνει δημοψήφισμα ώστε να ράψουμε το στόμα του παπα και να γκρεμίσουμε τις καμπάνες ?

Γιατί μονο άμα ζήταγα και εγώ κάτι ανάλογο για την Εκκλησια θα είχε νόημα η αναλογια σου κακέ φασίστα
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:
kapages έγραψε:Το επιχειρημα οτι αφου για τους χριστιανικους ναους χρησιμοποιουνται και κρατικα λεφτα, πρεπει να ισχυσει το ιδιο και για τους μουσουλμανικους ναους, ειναι ηλιθιο.
Διαφωνώ σε αυτό το σημείο, από τη στιγμή που το κράτος φορολογεί αδιακρίτως για τα θρησκευτικά έξοδα των πολιτών. Η ορθόδοξη εκκλησία στηρίζεται με τα λεφτά και των Ελλήνων μουσουλμάνων φορολογούμενων. Αν οι μουσουλμάνοι είναι 1% ας πούμε, το 1% των θρησκευτικών εξόδων πρέπει να πηγαίνει για αυτούς. (έχω την αίσθηση ότι πηγαίνουν πολύ λιγότερα. Το τζαμί στοιχίζει (λιγότερο από) 1 εκατομμύριο, τη στιγμή που μόνο η ετήσια μισθοδοσία των κληρικών είναι 220 εκατομμύρια, μας κάνει 0,45%) Οι μισθοί των μουφτήδων είναι ένα απειροστό κλάσμα αυτού.

Σύμφωνα με αυτό, μόνο οι έλληνες μουσουλμάνοι της θράκης είναι 100.000, δλδ περίπου το 1% του ελληνικού πληθυσμού.

Φυσικά το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και για τους άθεους.
Θα αποδεχόσουνα να χαρακτηριστείς θρησκευτική οργάνωση για να λαμβάνεις φορολογικές ελαφρύνσεις και φόρους από το κράτος ?

Αυτό δεν αποτελεί βούτυρο στο ψωμί όσον λένε "Και η Αθεΐα μια θρησκεία είναι" ?
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Svoin, το ξερω οτι συμφωνουμε στα ουσιωδη. Αυτο εγραψα και εγω. Η διαφωνια μας ειναι στο αρχικο ποστ.

Απελευθερε, λογικο ειναι αυτο που λες, αλλα ουτε καποιο ζητημα για χρηματοδοτηση αθεων εχει τεθει, ουτε τα λεφτα που θα δωθουν στους μουσουλμανους θα κοπουν απο τους ορθοδοξους.

Εγω το βλεπω ως εξης:
Σημερα ενα Χ ποσοστο των φορων παει στους ορθοδοξους.
Ζητας για λογους δικαιοσυνης να διαιρεθει δικαια με πληθυσμιακα κριτηρια. Σωστο εφοσον αποδεχεσαι το Χ.

Εγω θελω το Χ=0

Συμβιβαζομαι ομως με τη προταση σου.
Να γινει με κρατικα λεφτα, αλλα να κοπουν απο τους ορθοδοξους αναλογικα. Οχι αλλους φορους.

Και εγω αυτο ειχα γραψει αλλα το ειχα ξεχασει... :D

viewtopic.php?f=43&t=3869#p84568
""Σαν αθεος ομως επιμενω οτι διαφωνω να δοθουν εξτρα χρηματα για τους μουσουλμανους. Ήδη πολλα πληρωνουμε για τις θρησκειες. Αν θελουν λεφτα οι μουσουλμανοι να τα παρουν απο τα κονδυλια των ορθοδοξων (που και αυτα πρεπει να μειωθουν). "
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:
apeleytheros έγραψε:
kapages έγραψε:Το επιχειρημα οτι αφου για τους χριστιανικους ναους χρησιμοποιουνται και κρατικα λεφτα, πρεπει να ισχυσει το ιδιο και για τους μουσουλμανικους ναους, ειναι ηλιθιο.
Διαφωνώ σε αυτό το σημείο, από τη στιγμή που το κράτος φορολογεί αδιακρίτως για τα θρησκευτικά έξοδα των πολιτών. Η ορθόδοξη εκκλησία στηρίζεται με τα λεφτά και των Ελλήνων μουσουλμάνων φορολογούμενων. Αν οι μουσουλμάνοι είναι 1% ας πούμε, το 1% των θρησκευτικών εξόδων πρέπει να πηγαίνει για αυτούς. (έχω την αίσθηση ότι πηγαίνουν πολύ λιγότερα. Το τζαμί στοιχίζει (λιγότερο από) 1 εκατομμύριο, τη στιγμή που μόνο η ετήσια μισθοδοσία των κληρικών είναι 220 εκατομμύρια, μας κάνει 0,45%) Οι μισθοί των μουφτήδων είναι ένα απειροστό κλάσμα αυτού.

Σύμφωνα με αυτό, μόνο οι έλληνες μουσουλμάνοι της θράκης είναι 100.000, δλδ περίπου το 1% του ελληνικού πληθυσμού.

Φυσικά το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και για τους άθεους.
Θα αποδεχόσουνα να χαρακτηριστείς θρησκευτική οργάνωση για να λαμβάνεις φορολογικές ελαφρύνσεις και φόρους από το κράτος ?

Αυτό δεν αποτελεί βούτυρο στο ψωμί όσον λένε "Και η Αθεΐα μια θρησκεία είναι" ?
Επιστρεφουμε στη παλια προταση, να διαλεγει ο καθενας ενα μικρο ποσοστο των φορων του που θελει να πηγαινει, ειτε προκειται για θρησκευτικες ή για αλλες οργανωσεις.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

@svoin.
έχω πει και αλλού ότι με απασχολούν πρακτικά ζητήματα. Αν ήταν να παίρνω το 5% του κρατικού θρησκευτικού προϋπολογισμού, η το ποσοστό του θρησκευτικού κρατικού προϋπολογισμού που αντιστοιχεί στους βεβαιωμένα με κάποιο τρόπο άθεους, Ναι θα το δεχόμουν.
Θα μπορούσα να στήσω κανονικά γραφεία και διαφήμιση, να κάνω απείρως πολλά περισσότερα.

Μετά, θα έλεγα έλα ο κάθε ένας με το εκκαθαριστικό του πόσα έδωσε και θα σας τα επιστρέφω αναλογικά, αφαιρώντας ότι θα κοστίζει όλη αυτή η διαδικασία, λειτουργικά έξοδα για υπαλλήλους τράπεζες και δε συμμαζεύεται. Για όποιον δεν ερχόταν η για ότι ποσό περίσσευε σε ετήσια βάση, θα τα έκανα όλα φιλανθρωπίες, φωνάζοντας τα κανάλια να με δείχνουν να δίνω επιταγές η καλάθια με φαΐ και ρούχα, χωρίς ναούς ούτε ράσα. Μπορεί να ακούγεται αισχρό, αλλά ο κόσμος κερδίζεται με κάτι τέτοια.

Όσοι χαρακτηρίζουν την αθεΐα ότι να 'ναι, σιγά σιγά με απασχολούν όλο και λιγότερο. Με απασχολεί απεναντίας τι λένε άνθρωποι που θα γινόντουσαν μέλη στην Ένωση σε κάποιο-πραγματικό λογικό πλαίσιο, πχ αν ήξεραν την ύπαρξη της, και δυστυχώς αυτό θέλει χρήματα για διαφήμιση, και για έργα.


@kαpages μιας και το ποσό είναι μικρό, δε νομίζω ότι θα μπει κάποιος έξτρα φόρος για αυτό. Υπάρχει ακόμα και το ενδεχόμενο εσόδων από θρησκευτικό τουρισμό. Ακόμα και να υπάρξει κάποια μικρή επιβάρυνση που θα επιμεριστεί στον πληθυσμό, πιστεύω ότι η τριβή με το διαφορετικό θα προωθήσει την ανεξιθρησκεία και θα καταρρίψει το μύθο της μοναδικής αληθινής θρησκείας του μέσου Έλληνα.



Off Topic
Επισημαίνω ότι τα παραπάνω απηχούν προσωπικές απόψεις, και ενδεχομένως να μην εκφράζουν την Ένωση Αθέων.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

μακαρι. Σαν ενα πρωτο βημα εστω.
Γιατι η ανεξιθρησκεια δεν προωθειται με το να περιμενεις απο το κρατος να σου χρηματοδοτησει τους ναους, να σου δωσει αδειες και γενικα να σε ελεγχει εν τοις πραγμασι. Ειδικα οταν στην Ελλαδα το κρατος συνδεεται με την ορθοδοξια.
Ανεξιθρησκεια in my book σημαινει ελευθερια να ανοιγω ναους οπου θελω, συμφωνα με generic πολεοδομικες αρχες και καποιες προδιαγραφες ασφαλειας που ισχουν για ολους τους χωρους,
να μην περιμενω κρατικα λεφτα και γενικα να μην εξαρτωμαι απο το κρατος= τη πλειοψηφια.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Αν και ο τίτλος φαίνεται άσχετος την κατασκευή του τζαμιού στην Αθήνα, τελικά φαίνεται ότι το όλο θέμα αφορά ακριβώς σε αυτό.

Αριθμός: 220/1907, 221/1908
Τύπος: Ερώτηση σε συνδυασμό με Α.Κ.Ε.
Σύνοδος/Περίοδος: Β' ΙΕ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ)
Θέμα: Σχετικά με τον φανατισμό του Ισλάμ
Κόμμα: ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ
Ημερομηνία: 20/08/2014
Ημ. τελευτ. τροποπ.: 21/08/2014
Καταθέτων: Νικολόπουλος Ιωάννου Νικόλαος
Υπουργοί:
1. Λοβέρδος Ανδρέας (Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων) 220/1907, 221/1908
2. Ντινόπουλος Αργύρης (Υπουργός Εσωτερικών) 220/1907
3. Βενιζέλος Ευάγγελος (Υπουργός Εξωτερικών) 221/1908, 220/1907
4. Σταμάτης Δημήτριος (Υπουργός Επικρατείας) 221/1908

Περίληψη ερώτησης
Στην Τουρκία και την Αίγυπτο ισλαμιστές καταστρέφουν ιερούς ναούς διαφόρων χριστιανικών κοινοτήτων, στη Συρία φονεύουν ελληνορθόδοξους (υποκινούμενοι από την Τουρκία) ενώ επί ενάμιση χρόνο αγνοείται η τύχη των δύο απαχθέντων ορθόδοξων επισκόπων.
Αν και οι Έλληνες Χριστιανοδημοκράτες δε θεωρούν όλους τους μουσουλμάνους φανατικούς ισλαμιστές και θεωρούμε ότι η [μουσουλμανική] μειονότητα στη Θράκη δικαιούται να απολαμβάνει τη θρησκευτική ελευθερία της, θεωρούμε ότι θέματα εθνικής ασφάλειας και δημόσιας τάξης δεν πρέπει να υποβαθμίζονται στο όνομα της πολυπολιτισμικότητας και ότι η Ελλάδα έχει δικαίωμα να αναθεωρήσει ορισμένες πτυχές της σχέσης της με το Ισλάμ.

α. Συμφωνείτε με τα παραπάνω; Πότε διαμαρτυρήθηκε η κυβέρνηση για τα συγκεκριμένα περιστατικά που αναφέρονται;
β. Έχει τη βούληση να ξανασυζητηθεί το θέμα κατασκευής του τζαμιού στην Αθήνα; Αν προχωρήσει η κατασκευή, γιατί δεν επιλέγεται η περιοχή του Σχιστού και αντί της κατοικημένης περιοχής του Βοτανικού;

Περίληψη απάντησης
1. Υπ. Παιδείας και Θρησκευμάτων: Η απάντηση είναι ένα τέρας 6 πυκνογραμμένων σελίδων αλλά ουσιαστικά είναι copy paste από άλλες απαντήσεις:
Α. Ισλαμικό Τέμενος: bl. viewtopic.php?f=43&t=3869&p=128466#p128466
Β. Κατεύθυνση Μουσουλμανικών Σπουδών στο Τμ. Θεολογίας του ΑΠΘ: Βλ. viewtopic.php?f=43&t=5410&p=141384#p141384
Γ. Εκκλησιαστική Παιδαγωγική Ακαδημία Θεσσαλονίκης: Βλ. viewtopic.php?f=43&t=5410&start=60#p138132

2. Υπ. Εσωτερικών: Εντελώς αναρμόδιο.

3. Υπ. Εξωτερικών: Σχετικά με το θέμα της απαγωγής των Μητροπολιτών, παρακολουθούμε στενά το θέμα.

4. Υπ. Επικρατείας: Αναρμόδιο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasos_didymoteicho την 18 Δεκ 2014 13:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: απαντήθηκε
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση