Κατασκευή ισλαμικού τεμένους/τζαμί στην Ελλάδα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
ktinos έγραψε:Ως ιδιοκτήτης αυτού του κράτους ....
Α εσείς είστε ο ιδιοκτήτης? Να ξέρω σε ποιον θα απευθύνω τα παράπονά μου! Τόσα χρόνια πληρώνω τα κοινόχρηστα και δεν λειτουργεί τίποτε εδώ μέσα!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Off Topic
ktinos έγραψε:Ως ιδιοκτήτης αυτού του κράτους ....
Α εσείς είστε ο ιδιοκτήτης? Να ξέρω σε ποιον θα απευθύνω τα παράπονά μου! Τόσα χρόνια πληρώνω τα κοινόχρηστα και δεν λειτουργεί τίποτε εδώ μέσα!
Τέλειον! :lol: :clap: :text-bravo:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατί Σβόιν έχω εγώ κανένα δικαίωμα στη Συρία, το Πακιστάν και τα υπόλοιπα ή μήπως με ρωτάνε για ότι κάνουν, καταργηθήκαν τα κράτη και δεν το κατάλαβα? Καταπατώ τα δικαιώματα των μουσουλμάνων ενώ εγώ έχω πλήρη δικαιώματα και ελευθερίες σε αυτά τα κράτη? Τα δικαιώματα με τις υποχρεώσεις πάνε πακέτο να φτιάξουν 10 τζαμιά όχι 1 με τη προϋπόθεση να έχω πλήρη δικαιώματα στα αντίστοιχα κράτη. Όλοι στην Ελλάδα πουλάνε πνεύμα προς τα κει δε πάει κανείς.
αχ...

Βρισκόμαστε στο ελληνικό κράτος και περιμένουμε το ελληνικό κράτος να λειτουργήσει σύμφωνα με τους νομους του και όχι σύμφωνα με τους νομους του Πακισταν και του Ιραν.

Αν θεωρούμε τις πρακτικές του Ιραν καλο παράδειγμα και καλή πρακτική (καταπάτηση τον θρησκευτικών ελευθεριων επειδή οι άλλοι πιστεύουν κάτι άλλο από εμάς) και θέλουμε να τις εφαρμόσουμε και εδώ θέτουμε σε κίνδυνο και τον δικό μας εαυτό. Με το να δέχεσαι εξαίρεσης θετής τον εαυτό σου ως πιθανή εξαίρεση

Το να λέμε ΘΑ κάνουν δεν έχει κανένα απόλυτος νόημα. Στην ελλάδα υπάρχουν είδη παράνομα τζαμια σε διαμερίσματα, πράμα πιο επικίνδυνο εάν φοβάσαι τους φουνταμενταλιστές καθώς δεν ελένχετε από πουθενά η λειτουργία τους, και δεν έχω δει ακόμα μουσουλμάνους ζωσμένους με εκρηκτικά να ανατινάζουν την ακρόπολη. Πράμα που είναι πιο πιθανό να συμβεί εάν τους αναγκάζεις να λειτουργούν παράνομα καθώς στην παρανομία συχνάζουν και η ακραίοι μουσουλμάνοι.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ έχω δει μουσουλμάνους ζωσμένους με εκρηκτικά στην Αμερική, στο Ισραήλ, στη Ρωσία και σε όλοι την Ευρώπη. Εσύ που είδες τους αφομοιωμένους μουσουλμάνους. Δεν σας ενδιαφέρουν τα δικαιώματα αλλά η προβολή, αν σας ενδιέφεραν τα δικαιώματα θα σας ενδιέφεραν και των Ελλήνων, αν περάσει μια γυναίκα μισόγυμνη και τη πετροβολήσουν, θα συλλάβουν τη γυναίκα, γιατί ο νόμος δε πιάνει τη θρησκεία, τα ήθη και έθιμα. Στη Ξάνθη οι αφομοιωμένοι μουσουλμάνοι πετροβόλησαν τηλεοπτικό συνεργείο, εκεί γιατί δε πουλάτε πνεύμα και ευαισθησία. Μελάνη κάνεις μία αίτηση κολλάς 168 χαρτόσημα το επικυρώνεις στο ΑΤ και μου το στέλνεις.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν σας ενδιαφέρουν τα δικαιώματα αλλά η προβολή, αν σας ενδιέφεραν τα δικαιώματα θα σας ενδιέφεραν και των Ελλήνων, αν περάσει μια γυναίκα μισόγυμνη και τη πετροβολήσουν, θα συλλάβουν τη γυναίκα, γιατί ο νόμος δε πιάνει τη θρησκεία, τα ήθη και έθιμα.
Τελευταία φορα που τσέκαρα τους νομους αυτό που θα συνέβαινε στο φανταστικό σου σενάριο είναι να συλλάβουν την γυναικα για προσβολή τις δημοσιας αιδούς (πυθανοτατα) και τους πετροβολητές για απόπειρα δολοφονιας η πρόκληση σωματικών βλαβών και λιπες παραβασις.

Πιο θρησκευτικό δικαίωμα τον ελλήνων καταπατάτε στην ελλάδα ;

Πια θρισκευτικα δικαίωμα τον ελλήνων καταπατάτε στην ελλάδα από τους μουσουλμάνους ;
Εγώ έχω δει μουσουλμάνους ζωσμένους με εκρηκτικά στην Αμερική, στο Ισραήλ, στη Ρωσία και σε όλοι την Ευρώπη.
Στην αμερική σύμφωνα με το CIA factbook έχουμε 0,6% μουσουλμάνους και 313.232.044 πληθυσμό αρα 1.879.264,274 (δεν βγαίνει ακριβώς το νούμερο) μουσουλμάνους. Από αυτό το 1.800.000 και κάτι ψιλά μουσουλμάνους έχουν διάπραξη/προσπάθησαν να διαπράξουν τρομοκρατικά χτυπήματα σε σχέση με την θρησκεία τους 8. Το σημαντικότερο τρομοκρατικό χτύπημα στην αμερική (οι δίδυμοι πυργί) έγινε από μουσουλμάνους που ήρθανε από το εξωτερικό για αυτόν τον λόγο.

Στο ισραήλ και στην ρωσία μιλάμε για εμπόλεμες κατάστασης και αυτονομιστικά κινήματα.

Στην ευρώπη από όσο γνωρίζω έχουν συμβεί 2 τρομοκρατικά χτυπήματα (Ισπανία και Ηνωμένο Βασίλειο) και μια απόπειρα στο Βέλγιο. Ας υποθέσουμε ότι σε αυτά πήραν μέρος 10 άτομα και ας υποθέσουμε ότι αυτά τα άτομα δεν ήρθαν από το εξωτερικό με αυτόν τον σκοπό. Σύμφωνα με την wikipedia στην ευρωπαϊκή ένωση εχοθμε έναν πληθυσμό 13.000.000 μουσουλμάνους.

Με 1.800.000 και 13.000.000 αιμοδιψούς μουσουλμάνους θα περίμενα η βόμβες να σκάνε σε κάθε σοκάκι.

Επίσης, πόσες βομβες έχουν σκάσει στην Ελβετία η οποια έχει 2 ολόκληρα τζαμια ;
Στη Ξάνθη οι αφομοιωμένοι μουσουλμάνοι πετροβόλησαν τηλεοπτικό συνεργείο, εκεί γιατί δε πουλάτε πνεύμα και ευαισθησία
Από ότι διάβασα το συγκεκριμένο γεγονός δεν είχε ως χαρακτήρα θρησκευτικό αλλα πολιτικο και εθνικό. Οποτε μάλλον δεν αφορά την ένωση ως επίσημη οργάνωση, από εκεί και πέρα υποθέτω ο καθένας ως άτομο μπορεί να πει την γνώμη του για το γεγονός.

ΥΓ. Κανεις δεν ισχυρίζεται ότι το Ισλαμ είναι άγιο και οι ισλαμικές χώρες παράδεισος

Όλα αυτά όμως δεν έχουν καμια σχέση με την θρησκευτική ελευθερια και γιατί δεν πρέπει να γίνετε διαχωρισμός. Εxής να πεις κάτι σε όσα αντιτείναμε σχετικά με αυτό το θέμα ;
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα έχω ξαναπεί Σβόιν τα Ανθρώπινα δικαιώματα δεν τα θεωρώ δεδομένα αφού ο καθένας τα αντιλαμβάνεται όπως νομίζει αυτός, κάποιος θεωρεί δικαίωμα του να δέρνει τη γυναίκα του κλπ. Όταν αυτό γίνετε ομαδικά, ονομάζετε πολιτισμός ή θρησκεία. Εγώ μπορώ να θεωρώ δικαίωμα μου να κυκλοφορώ γυμνός ή να θεωρώ τη γη δημόσια. Τα δικαιώματα του ενός προσβάλουν τα δικαιώματα του άλλου. Οπότε δεν μπορούν να συνυπάρχουν διαφορετικές θρησκείες ή πολιτισμοί. Αν πάω στους Πυγμαίους στην Αφρική και ανοίξω σούπερ μάρκετ θα με βάλουν στη κατσαρόλα και θα με βράσουν και καλά θα κάνουν. Ο καθένας ζει όπως γουστάρει ποιος είναι αυτός που θα καθορίσει πως θα ζω εγώ και ποιος του δίνει αυτό το δικαίωμα. Αν γουστάρουν να ζουν όπως ζω εγώ να κάτσουν αλλιώς να πάρουν δρόμο. Αν δε σου αρέσει κάπου δε πας, πρέπει να προσαρμοστώ εγώ στο κάθε τρελό που έρχεται εδώ για να κονομήσει. Αυτοί που εμπνεύστηκαν τα Ανθρώπινα δικαιώματα έχουν χτίσει ένα τοίχος τέσσερα μέτρα. Τα Ανθρώπινα δικαιώματα είναι πατέντα για τα συμφέροντα τους. Τη είμαστε εδώ ο ΟΗΕ ή τα τσιράκια του Σόρος, του Δημητρά και άλλων. Θα ανοίξω και εγώ ένα θέμα για τα εγκλήματα στη Παλαιστίνη.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα έχω ξαναπεί Σβόιν τα Ανθρώπινα δικαιώματα δεν τα θεωρώ δεδομένα αφού ο καθένας τα αντιλαμβάνεται όπως νομίζει αυτός, κάποιος θεωρεί δικαίωμα του να δέρνει τη γυναίκα του κλπ. Όταν αυτό γίνετε ομαδικά, ονομάζετε πολιτισμός ή θρησκεία. Εγώ μπορώ να θεωρώ δικαίωμα μου να κυκλοφορώ γυμνός ή να θεωρώ τη γη δημόσια. Τα δικαιώματα του ενός προσβάλουν τα δικαιώματα του άλλου. Οπότε δεν μπορούν να συνυπάρχουν διαφορετικές θρησκείες ή πολιτισμοί. Αν πάω στους Πυγμαίους στην Αφρική και ανοίξω σούπερ μάρκετ θα με βάλουν στη κατσαρόλα και θα με βράσουν και καλά θα κάνουν. Ο καθένας ζει όπως γουστάρει ποιος είναι αυτός που θα καθορίσει πως θα ζω εγώ και ποιος του δίνει αυτό το δικαίωμα.
Νομίζω έχουμε ένα θέμα ορισμών, όταν μιλάω για ανθρώπινα δικαιώματα μιλάω για αυτό
Human rights are "commonly understood as inalienable fundamental rights to which a person is inherently entitled simply because she or he is a human being." Human rights are thus conceived as universal (applicable everywhere) and egalitarian (the same for everyone).
Τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι μια διεργασία που αναπτύχθηκε από τον ανθρώπινο πολιτισμό με τα χρονια. Μέσα από πολλές εξέλιξης και ηδεες εξελίχθησαν σε αυτό που είναι σήμερα και πια δεν αποτελούν αφηρημένες φιλοσοφικές έννοιες αλλα νομους και διεθνής σύμβασις. Ως δυτικός πολιτισμός ζούμε και απολαμβάνουμε αυτά τα δικαιώματα που προέκυψαν από αυτή την διεργασία.

Aμα πάρουμε ατομικά ο καθένας από εμάς αυτά τα δικαιώματα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι μας εξυπηρετούν, και διαπιστώνουμε ότι πηγάζουν από ανθρώπινες επιθυμίες και για το τι επιθυμούμε ως άτομα σε αυτόν τον κόσμο και το τι μας χρειάζεται ως άτομα για να υπάρξουμε "αρμονικά" σε αυτόν τον κόσμο. Πολλά από αυτά πηγάζουν από ανθρώπινες ενστικτιοδις επιθυμίες, όπως το δικαίωμα στην ζωή, και κάποια από ανθρώπινες ανάγκες όπως το δικαίωμα στην εργασία

Το τι θεωρείς εσύ προσωπικά ότι είναι "δικαίωμα" σου δεν έχει κάποια σχέση με την εννιά τον ανθρωπινων δικαιωμάτων. Τα ανθρώπινα δικαιώματα ως εννιά μιλάει για δικαιώματα και ελευθερίες που είναι παγκόσμιες και πανανθρώπινες και ίδια για όλους και όχι ατομικές η μιας συγκεκριμένης ομάδας.

Και άμα παρατήρησης τα δικαιώματα που έχουμε αναγνώριση στους ανθρώπους είναι τέτοια που δεν παρεμβάλουν το ένα με το άλλο. Και η ίδια η εννιά τους ακυρώνει την παρεμβολή. Όταν ως κοινωνία έχεις ορίσει το δικαίωμα στην θρησκευτική ελευθερια η ίδια η εννιά αυτής τις ελευθερίας εμποδίζει την επέμβαση στην θρησκευτική ελευθερια του αλλου. Το να επικαλεστείς ένα δικαίωμα που επεμβαίνει στην ελευθερια κάποιου αλλου αντιτίθεται στην ίδια την εννιά τον ανθρωπινων δικαιωμάτων.

Δεν είναι θέμα συμβίωσης πολιτισμών η θρησκειών. Είναι θέμα τον ελευθεριων που απολαμβάνεις εσύ ο ίδιος. Και θεμέλιο για να μην γίνεις θύμα τις αφαίρεσης τον ελευθεριων σου είναι η ισονομία και ισότητα όπως και για όλους τους νομους ενός κράτους. Αν δεχτείς εξαίρεσης αποδέχεσαι να γίνεις και εσύ εξαίρεση.

Από την στιγμή που αποδέχεσαι ως Κτήνος ότι αυτές οι fundamental ελευθερίες και δικαιώματα είναι συμφέρουσες προς εσένα και σε προστατεύουν δεν μπορείς να δεχτείς να γίνουν εξαίρεσης. Από την στιγμή που θα δεχτείς να γίνουν εξαίρεσης αποδέχεσαι ότι αυτές οι ελευθερίες δεν είναι πανανθρώπινες αλλα μονο για μερικούς και μπορείς ενδιναμη να μην αποτελέσεις μέρος τους και θετής τον εαυτό σου σε κίνδυνο.

Εάν δεν αναγνωρίζεις αυτές τις ελευθερίες και δικαιώματα στον εαυτό σου μπορείς να κανεις μια καμπανια να τις ακύρωσις, μέχρι τότε είσαι υποχρεωμένος να τις σέβεσαι για όλους.

Εκτος από όλα αυτά το θέμα είναι και "συμφεροντολογικό", εάν τα επικαλείσαι αλλα δεν τα εφαρμόζεις χάνεις το "κύρος" σου όταν τα χρησιμοποιείς ως επιχείρημα. Και από ηθικής πλευράς είναι μεμπτό καθώς θα είσαι υποκριτής. Από εκεί και πέρα κανεις δεν μπορεί να στα αφαίρεση παρα μονο να σε τιμωρήσει εάν τα παραβίασης
Αν γουστάρουν να ζουν όπως ζω εγώ να κάτσουν αλλιώς να πάρουν δρόμο. Αν δε σου αρέσει κάπου δε πας, πρέπει να προσαρμοστώ εγώ στο κάθε τρελό που έρχεται εδώ για να κονομήσει.
Συνειδητοποιείς ότι αυτη σου η φράση ακυρώνει όλον τον αγώνα μας εδώ για τις διεκδίκησης μας ως άθεοι ;

Τι προσαρμογή πρέπει να κανεις ακριβώς ;
Αυτοί που εμπνεύστηκαν τα Ανθρώπινα δικαιώματα έχουν χτίσει ένα τοίχος τέσσερα μέτρα. Τα Ανθρώπινα δικαιώματα είναι πατέντα για τα συμφέροντα τους.
Γιατί ;
Τη είμαστε εδώ ο ΟΗΕ ή τα τσιράκια του Σόρος, του Δημητρά και άλλων.
Δεδομένου ότι θέλουμε ίση μεταχείριση ως άθεοι (θρησκευτική ελευθερια) και ανθροποι τότε μάλλον είμαστε τσιράκια του ΟΗΕ του Σορος και του Διμιτρα.

Όπως είσαι και εσύ οποτε διαματιρεσαι όταν κάποιος στα παραβιάζει
Θα ανοίξω και εγώ ένα θέμα για τα εγκλήματα στη Παλαιστίνη
Aνοιξε το αν και δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς τι σχέση έχει με την παρούσα συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εγώ έχω δει μουσουλμάνους ζωσμένους με εκρηκτικά στην Αμερική, στο Ισραήλ, στη Ρωσία και σε όλοι την Ευρώπη. Εσύ που είδες τους αφομοιωμένους μουσουλμάνους. Δεν σας ενδιαφέρουν τα δικαιώματα αλλά η προβολή, αν σας ενδιέφεραν τα δικαιώματα θα σας ενδιέφεραν και των Ελλήνων,
Επιβεβαιώνω και εγώ ότι όλοι οι μουσουλμάνοι είναι ζωσμένοι με εκρηκτικά. Επιπλέον επιβεβαιώνω πως κατά κάποιον τρόπο αυτό σημαίνει ότι δε νοιαζόμαστε για τα δικαιώματα των Ελλήνων (από που προκύπτει βέβαια αυτό το τελευταίο περιμένουμε να μας το πει ο Ktinos).

Για το τι είναι τα ανθρώπινα δικαιώματα με κάλυψε απόλυτα ο Svoin. Μπράβο. Δημοσίευση αναφοράς για όσους αναρωτιούνται τι και πως σχετικά με το θέμα αυτό.
svoin έγραψε:
Θα ανοίξω και εγώ ένα θέμα για τα εγκλήματα στη Παλαιστίνη
Aνοιξε το αν και δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς τι σχέση έχει με την παρούσα συζήτηση.
Ξέρεις τώρα εβραίοι, παγκόσμια συνομωσία, κλπ. Πως βέβαια συμβιβάζεται το να υπερασπίζεται κανείς τα δικαιώματα των μουσουλμάνων Παλαιστινίων με την συλλήβδην θεώρηση των μουσουλμάνων ως υποψηφίων βομβιστών αυτοκτονίας που είναι έτοιμοι σε όποια χώρα πάνε να ιδρύσουν ισλαμική τζαμαχιρία μάλλον είναι ένα ακόμη θέμα που περιμένουμε να μας το ξεκαθαρίσει ο ktinos,
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εσύ που είδες τους αφομοιωμένους μουσουλμάνους.
Εγώ πάντως είδα αρκετούς πριν δυο εβδομάδες, στο γάμο της ανιψιάς μου, που παντρεύτηκε μουσουλμάνο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξέρεις τώρα εβραίοι, παγκόσμια συνομωσία, κλπ. Πως βέβαια συμβιβάζεται το να υπερασπίζεται κανείς τα δικαιώματα των μουσουλμάνων Παλαιστινίων με την συλλήβδην θεώρηση των μουσουλμάνων ως υποψηφίων βομβιστών αυτοκτονίας που είναι έτοιμοι σε όποια χώρα πάνε να ιδρύσουν ισλαμική τζαμαχιρία μάλλον είναι ένα ακόμη θέμα που περιμένουμε να μας το ξεκαθαρίσει ο ktinos,
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Μπορεί να θεωρεί και τους 2 βαρβαρους και επικίνδυνους και στην συγκεκριμένη περίπτωση να μην υπερασπίζεται τα δικαιώματα τον παλαιστινιων αλλα να προβάλει την βαρβαρότητα τον Eβραίων.

Αν και μπορεί να ήταν ειρωνικός ως προς τα ανθρώπινα δικαιώματα και να ήθελε να προβάλει μια περίπτωση που αυτά δεν γίνονται σεβαστά και κανεις δεν κάνει τίποτα επιχειρηματολογώντας ότι είναι άχρηστα ως ιδέες αφού υπάρχουν δεν υπάρχουν δεν αλλάζει κάτι και χρησιμοποιούνται κατά το συμφέρον. Πράμα όμως που δεν αναιρεί το αν τα ίδια τα δικαιώματα ως είδες είναι συμφέροντα προς τον άνθρωπο και αν αυτά που έχουμε "εφεύρει" μέχρι τώρα πηγάζουν από ανθρώπινες ανάγκες και πρέπει να τα προστατεύσουμε ιδεολογικά ώστε να σινεχισουμαι να τα απολαμβάνουμε
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω γενικως διαφωνω με τον ορο αυτο της πολυπολιτισμικοτητας.Εχοντας εναν ετεροκλητο πληθυσμο χωρις κοινες καταβολες,αρχες,αξιες,πολιτισμικο υποβαθρο,σεβασμο στις αρχες της χωρας οπου διαμενουν μεσω ενος λεκτικου ορου ο οποιος δεν σημαινει τιποτε απολυτως και μιλωντας αοριστα περι ανθρωπινων δικαιωματων αυτη η κοινωνια θα ομοιαζει με τιποτα παρα με ενα απεραντο τρελοκομειο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Όλα αυτά που γράφεις είναι θεωρίες που στη πράξει δεν τα εφαρμόζει κανείς. Αν ίσχυαν όλα αυτά δε θα χρειαζόμαστε ούτε όπλα ούτε κράτη. Μάλων στο πλανήτη Άρη θα αναφέρεσαι. Εγώ προσπαθώ να ζω στη πραγματικότητα για να συνεχίσω να ζω. Αν γίνουν οι μουσουλμάνοι 3.000.000 και θέλουν αυτόνομο κράτος η φαντασία μου δε πρόκειται να με γλιτώσει ούτε και κανένας άλλος. Τους κανόνες κάποιος τους επιβάλει αλλιώς δεν είναι κανόνες άλλα αερολογίες. Προκειμένου να σώσω το τομάρι μου θα χαλάσω σε μερικούς το καπιταλιστικό τους όνειρο. Γιατρέ το ενδιαφέρων εκφράστηκε μόνο από τον Ευθήμη, κανείς δεν ασχολήθηκε με τις συνέπειες για τους Έλληνες. Από τη στιγμή που κανείς δεν εγγυάται τα Ανθρώπινα δικαιώματα είναι προϊόν επιστημονικής φαντασίας. Μελάνη δεν είπα ότι κυκλοφορούν βράδυ και πίνουν αίμα, είπα ότι όταν τους δοθεί ευκαιρία κάνουν δικό τους κράτος.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Όλα αυτά που γράφεις είναι θεωρίες που στη πράξει δεν τα εφαρμόζει κανείς. Αν ίσχυαν όλα αυτά δε θα χρειαζόμαστε ούτε όπλα ούτε κράτη. Μάλων στο πλανήτη Άρη θα αναφέρεσαι. Εγώ προσπαθώ να ζω στη πραγματικότητα για να συνεχίσω να ζω.
Μάλλον πρέπει να το επαναλάβω
Αν και μπορεί να ήταν ειρωνικός ως προς τα ανθρώπινα δικαιώματα και να ήθελε να προβάλει μια περίπτωση που αυτά δεν γίνονται σεβαστά και κανεις δεν κάνει τίποτα επιχειρηματολογώντας ότι είναι άχρηστα ως ιδέες αφού υπάρχουν δεν υπάρχουν δεν αλλάζει κάτι και χρησιμοποιούνται κατά το συμφέρον. Πράμα όμως που δεν αναιρεί το αν τα ίδια τα δικαιώματα ως είδες είναι συμφέροντα προς τον άνθρωπο και αν αυτά που έχουμε "εφεύρει" μέχρι τώρα πηγάζουν από ανθρώπινες ανάγκες και πρέπει να τα προστατεύσουμε ιδεολογικά ώστε να σινεχισουμαι να τα απολαμβάνουμε
Για κάποιον λόγο όμως ενώ τα θεωρείς τόσο άχρηστα στην ζωή σου δεν σε πειράζει καθόλου να τα απολαμβάνεις και να τα επικαλείσαι. Εκτος αν τώρα τελευταία επέτρεψες σε κάποιον να σου απαγόρευση να εχής τις θρησκευτικές πεποιθήσεις που επιθυμείς, η να συγχώρεσες τον υποθετικό δολοφόνο τις γυναικας σου, η να θεώρησες φυσιολογικό να σου απαγορευτεί να δουλέψεις επειδή είσαι άντρας η να θεώρησες ότι είναι φυσιολογικό να σου απαγορεύτη να μιλάς.

Κτήνος, περιμένω να αντιλαμβάνεται τι λέω και να απαντάει σε αυτά που λέω και μα μην μου λες σοφιστείες. Ξανά διάβασε το post μου και το post σου στο οπιο ηταν απαντιση, θα περιμένω.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε όλο το θέμα ακριβός το ίδιο επαναλαμβάνετε, δικαίωμα, δικαίωμα….. και εγώ θα σου απαντήσω, ένα ισοπεδωμένο Ιράκ μια ισοπεδωμένη Γιουγκοσλαβία κλπ εκατομμύρια για όπλα. Δεν υπάρχουν δικαιώματα, ότι κερδίζεις το κερδίζεις με το τσαμπουκά.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

ktinos έγραψε:ένα ισοπεδωμένο Ιράκ μια ισοπεδωμένη Γιουγκοσλαβία κλπ εκατομμύρια για όπλα. Δεν υπάρχουν δικαιώματα, ότι κερδίζεις το κερδίζεις με το τσαμπουκά.
Σου μιλάνε για ανθρώπινα δικαιώματα, κι εσύ απαντάς με εξωτερική πολιτική. Όσο για τον τσαμπουκά, είναι ο τέλειος τρόπος να μείνουμε για πάντα πίθηκοι.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

ktinos έγραψε:Σε όλο το θέμα ακριβός το ίδιο επαναλαμβάνετε, δικαίωμα, δικαίωμα….. και εγώ θα σου απαντήσω, ένα ισοπεδωμένο Ιράκ μια ισοπεδωμένη Γιουγκοσλαβία κλπ εκατομμύρια για όπλα. Δεν υπάρχουν δικαιώματα, ότι κερδίζεις το κερδίζεις με το τσαμπουκά.
Τα πορτοκαλια είναι πορτοκαλι τα καρπούζια στρογγυλά. Δεν υπάρχουν λαχανικά, ότι τρος το τρος μασώντας το.

Θα περιμένω και άλλο, γυρνα πίσω δες τι έγραψες δεν τι σου απάντησα και ελλα να συζητήσουμε.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

το ατομικο δικαιωμα στη θρησκευτικη λατρεια νομιζω οτι ισχυει μεχρι το σημειο που μπορει ο καθενας ελευθερα να προσευχεται και να λατρευει το θεο του στο σπιτι του. Συμφωνω οτι υπαρχουν στο σημειο αυτο ανελευθεροι περιορισμοι στο ελληνικο δικαιο που πρεπει να καταργηθουν.
Απο εκει και περα, φευγουμε απο τη σφαιρα του ατομικου, και παμε στη σφαιρα του δημοσιου και του κοινου. και εκει οσο και να σας στενοχωρει, το κυριο λογο πρεπει να εχει η τοπικη πλειοψηφια.
εγω ειμαι υπερ της ανεγερσης τεμενους στο κεντρο της Αθηνας, επειδη θεωρω οτι ΕΚΕΙ υπαρχει μια κρισιμη μαζα νομιμων μουσουλμανων που θα το χρησιμοποιησουν. Ειναι καθαρα υποκειμενικο το ζητημα της μαζας, και σεβομαι απολυτως οσους δεν εχουν αυτη τη γνωμη.
Διαφορετικα, να κανουμε και μια παγοδα για τους Βουδιστες...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν νομίζω ότι τα θεσμοθετημένα δικαιώματα από τις διεθνις σύμβασις θέτουν περιορισμούς ούτε καν το ελληνικό σύνταγμα θέτει περιορισμό εκτος από το να μην παραβιάζεται η δημοσια ταξί και τα "χρηστά ήθη". Ο καθένας είναι ελεύθερος να άσκηση την λατρεία του και αυτό περιλαμβάνει και να χτίσει ναούς. Προφανώς αυτή οι ναοί πρέπει να τηρούν κάποιους νομους και κανόνες (Τουλάχιστον πολεοδομικούς)

Οποιος δήποτε διαθέτη τα λεφτά και τον χορο θα έπρεπε να είναι ελεύθερος να κάνει ναο σε οποιον Θεω επιθυμεί.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε παιδιά, κάνετε το λάθος και αγνοείτε το βασικότερο χαρτί που σας έδωσε το κτήνος: σας είπε ότι δεν πρόκειται να κάνει αναγνώριση δικαιωμάτων σε κάποιων που δεν κάνει το ίδιο γι' άλλους. Κάτι τέτοιο έρχεται απ' ευθείας σε ρήξη με όσα είπες μόλις τώρα, κτήνος, ότι δεν απασχολείσαι με δικαιώματα και τα λοιπά. Δύο μέτρα και δύο σταθμά; :mrgreen:

Πέραν, επίσης, του τεράστιου προβλήματος που ακόμα δε σχολιάζεις... Επαναλαμβάνω:
Εφόσον είσαι άθεος, δηλαδή ανήκεις σε σαφή μειονότητα, πώς δικαιολογείς τη στάση σου ότι πρέπει να διαμορφωθεί το ελληνικό καθεστώς, παρότι ο ίδιος επιμένεις ότι δεν είναι σωστό να προσαρμόζεται το καθεστώς για να δέχεται αλλαγές μειονοτικών ομάδων;

Συνεχίζοντας, να πω εδώ πως δε νοείται ν' αφήσουμε ως θρησκευτικό δικαίωμα το δαρμό της συζύγου και πάει λέγοντας. Διάφορες μαλακίες έχουν ξεπηδήσει στις ΗΠΑ με τέτοια θέματα, μόνο που στην Ελλάδα τα πράγματα είναι σαφώς απλά: ο νόμος και συγκεκριμένα ο Κώδικας και το Δίκαιο που εφαρμόζονται σε κάθε περίσταση υπερτερούν των επικλήσεων βάσει θρησκευτικών πεποιθήσεων, εκτός κι εάν ευλόγως θεωρούνται εθιμικώς αποδεκτά θέματα (μην πετάξεις κάτι, παρακαλώ).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε παιδιά, κάνετε το λάθος και αγνοείτε το βασικότερο χαρτί που σας έδωσε το κτήνος: σας είπε ότι δεν πρόκειται να κάνει αναγνώριση δικαιωμάτων σε κάποιων που δεν κάνει το ίδιο γι' άλλους. Κάτι τέτοιο έρχεται απ' ευθείας σε ρήξη με όσα είπες μόλις τώρα, κτήνος, ότι δεν απασχολείσαι με δικαιώματα και τα λοιπά. Δύο μέτρα και δύο σταθμά;
Βασικά εφόσον δεν αναγνωρίζει δικαιώματα σε όσους δεν τα αναγνωρίζουν στους άλλους αυτομάτως δεν αναγνωρίζει δικαιώματα ούτε στον εαυτό του, αφού και ο ίδιος δεν τα αναγνωρίζει σε κάποιους.

Sorry άμα λέμε το ίδιο πράμα :P
Απάντηση