Υποχρεωτικό τελικά το μάθημα των θρησκευτικών στο Νέο Λύκειο

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Υπεκφεύγεις διότι δε σε βολεύει... υποθετική ερώτηση όσο υποθετική και η δική σου.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Να στο πω πιο απλά Αρίστο: όπως δεν γίνεται δημοψήφισμα για τα μαθηματικά, τη γραμματική, την φυσική κλπ έτσι δεν υπάρχει λογική να γίνει δημοψήφισμα για κανένα μάθημα. Το τι θα περιέχει το διδακτικό πρόγραμμα δεν είναι θέμα του τι θέλει ο κόσμος και τι όχι αλλά το πιο θα πρέπει να είναι το περιεχόμενο της παιδείας που έχει ανάγκη μια σύγχρονη κοινωνία. Αν κάποιος θέλει να μορφωθεί το παιδί του θρησκευτικώς ας πάει στο κατηχητικό. Η θρησκεία επειδή είναι κοινωνικό φαινόμενο θα πρέπει σαφώς να περιέχεται ως εκπαιδευτικό αντικείμενο αλλά στο πλαίσιο κάποιου άλλου γενικότερου μαθήματος, ας πούμε ιστορία του πολιτισμού ή κάτι τέτοιο. Τα σημερινά θρησκευτικά ένα στόχο έχουν: Να σε κάνουν χριστιανόπουλο.

Και να σας πω την αλήθεια τα θρησκευτικά στο Λύκειο δε με χαλάνε και τόσο. Εκεί που πραγματικά μου τη δίνουν είναι στο δημοτικό.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ωραια για να καταλαβει και ποιο καλα ο χαρχαρ να το πω ξανα γιατρε μου

για λογους ευαισθησιας μπορεις να πεις να μην υπαρχουν τα θρησκευτικα επειδη αλλος μπορει να ειναι αλοθρησκος
ε για τους ιδιους λογους δε μπορεις να πεις για την φυσικη και τα λοιπα ετσι δεν ειναι?

λες λοιπον οτι για λογους ευαισθησιας και λοιπα πως τα λετε ζηταμε να καταργηθει το συγκεκριμενο μαθημα
αν υπαρχει κοινη συνενεση ολων τον φορεων το καταργουμε αν ομως υπαρχουν διαφωνιες δε θα πρεπει να γινει μια ψηφοφορια για το αν θελουν οι πολλοι να παραμηνει το μαθημα η οχι?

δηλαδη ποσο ποιο απλα να το πω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Δε μου απάντησες Αρίστο. Αντιθέτως, ο Γιατρός έχει ήδη απαντήσει σε αυτό που ξανα-ρωτάς. Έτσι δεν κάνουμε σοβαρή κουβέντα.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

αριστοτέλη απλά το λες, το θέμα όμως δεν είναι απλό. Ορισμένα δικαιώματα, αυτά που λέμε ανθρώπινα δικαιώματα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ στην κρίση της πλειοψηφίας. Δεν μπορεί να αποφασίσει για παράδειγμα η πλειοψηφία να μαζευτεί και να κρεμάσει κάποιον, για οποιοδήποτε λόγο. Ακόμα και αν κάποιος έβγαζε δημοψήφισμα «να κρεμάσουμε τον Τζοχατζόπουλο στην πλατεία συντάγματος», αυτό το δημοψήφισμα θα ήταν άκυρο. Αυτά έχουν συμφωνηθεί στο δημοκρατικό πολίτευμα που βρισκόμαστε.
Στα ανθρώπινα δικαιώματα λοιπόν, είναι και η θρησκευτική ελευθερία, όπως και η ελεύθερη ανάπτυξη της συνείδησης (προστασία από δογματισμούς κλπ). ΔΕΝ μπορείς να αναγκάζεις παιδιά να μαθαίνουν μια ψεύτικη εικόνα για τον κόσμο. Όταν το συνειδητοποιήσει αυτό η κοινωνία, το μάθημα αν δεν καταργηθεί, θα γίνει προαιρετικό. Η θα αλλάξει εντελώς περιεχόμενο και θα διδάσκει αλήθειες για τις θρησκείες του πλανήτη.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

συνεχιζεις χαρχαρ δηλαδη τι ακριβος εμεινε αναπαντητο? εγω απανταω σε ολα αλλοι απαξιονουν και δεν απαντανε σε ερωτισεις ασ μην λεμε ονοματα

απελευθερε ποιος ειπε για δημοψηφισμα για κρεμαλες μην λεμε οτι να ναι εισαι και σοβαρος ανθρωπος

τα ανθρωπινα δικαιωματα που καταπατουνται λοιπον για εσενα εινα αν διδασκεται το συγκεκριμενο μαθημα και γενικα το να λες αν πιστευεις

ωραια γιατι δεν ζητας μια ψηφοφορια οχι απαραιτητα να ψηφισουμε ολοι οσοι ειναι αρμοδιοι στο θεμα λες να καταργηθει το μαθημα και αποφασισουν ναι η οχι αυτο εγω λεω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

aristotelis_1 έγραψε:εγω απανταω σε ολα
Ναι, κατά κάποιο τρόπο...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Και να σας πω την αλήθεια τα θρησκευτικά στο Λύκειο δε με χαλάνε και τόσο. Εκεί που πραγματικά μου τη δίνουν είναι στο δημοτικό.
στο δημοτικό υπέφερα από την εκκλησία δίπλα στο σχολείο και το "μου τη δίνουν" ακούγεται απαλό
φτάνοντας στο λύκειο σίγουρα δεν με χαλάγανε φιλοσοφικά, αλλά με έκαναν πανκ, έτσι πχ. ψήναμε ρέγγες στα πίσω θρανία με μπαμπάκι και οινόπνευμα ή σηκώναμε το μικρό αυτοκίνητο της θρησκευτικού και το παρκάραμε ένα τετραγωνο δίπλα και σπαταλούσαμε πολύτιμο μαθησιακό χρόνο χωρίς να προάγεται η κοινωνικότητα που ήταν σε χαμερπά επίπεδα, ούτε εμβανθύνοντας αδύνατα σημεία κατανόησης σε θετικές επιστήμες ή φιλοσοφικές έννοιες, λεπτομέρειες που φυσικά δεν υφίστανται σε σύστημα παπαγαλίας

Υποχρεωτικό τελικά το μάθημα των θρησκευτικών στο Νέο Λύκειο?
αλλαουακμπάρ ελουρσούλαλλά φως ιλαρόν και παντοκράταιο

χοντροκέφαλοι πίθηκοι-τραμπούκοι, το σόι των κυβερνώντων
χαρακτηρίστε ελεύθερα το πλήθος τους
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

τα ανθρωπινα δικαιωματα που καταπατουνται λοιπον για εσενα εινα αν διδασκεται το συγκεκριμενο μαθημα και γενικα το να λες αν πιστευεις
Το να λες αν πιστεύεις ή όχι δεν είναι καταπάτηση των δικαιωμάτων, όμως είναι καταπάτηση των δικαιωμάτων το να σε αναγκάζουν να πεις αν πιστεύεις ή όχι. Και αυτό το λέει ο νόμος. Αν λοιπόν πω "θέλω να απαλλαγώ από τα θρησκευτικά" και μου πουν "ωραία, υπόγραψε ένα χαρτί που να λέει ότι δεν είσαι χριστιανός ορθόδοξος και βλέπουμε" τότε υφίσταμαι καταπάτηση των δικαιωμάτων μου. Απλά τα πράγματα.

Επίσης αν διδάσκεις στο δημόσιο σχολείο που ανήκει σε όλους την ιδεολογία της πλειονότητας καταπατάς τα δικαιώματα των υπόλοιπων. Δηλαδή: Όταν ένα μάθημα είναι ξεκάθαρα ιδεολογικό και δεν έχει καμία σχέση με την επιστήμη που είναι αντικειμενική δεν έχει καμία θέση στο σχολείο.

Ακόμη πιο απλά:Κανένας δεν έχει δικαίωμα να αποφασίσει είτε με δημοψήφισμα είτε αλλιώς το αν κάποιο παιδί 6-12 ετών θα υποστεί πλύση εγκεφάλου ή όχι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

προφανος εσυ δεν θελεις να δεχτει πλυση εγκεφαλου δε θα πρεπει να αντιδρασης? θα αντιδρασεις
οταν οι αλλοι ομως θελουν αυτην την πλυση δε θα αντιδρασουνε? θα αντιδρασουνε

γιατι λοιπον να ακουσουν την δικια σου αποψη να διαγραφη το συγκεκριμενω μαθημα και οχι τον υπολοιπων?
για αυτο πρωτενα την ψηφο
δε μιλαμε να ψηφισουμε ολοι οι ασχετοι αλλα οσοι ειναι καθηγητες και γονεις

απο εκει και περα αν σε αναγκαζουν να πεις αν πιστευεις η οχι ειναι ασχημο απο πλευρας καθαρα φακελοματος σου σε αυτο συμφωνω

κατι επι του θεματος αλλο δεν εχω να πω δεν με ενδιαφερει αλλωστε εχετε και εσεις τον δικο σας αγωνα που σας ενδιαφερει χρονια να τον πετυχεται σεβαστη η αποψη σας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

οταν οι αλλοι ομως θελουν αυτην την πλυση δε θα αντιδρασουνε? θα αντιδρασουνε
Το δικαίωμα κάποιου να μην υποστεί πλύση εγκεφάλου υπάρχει, το δικαίωμα κάποιου να υποστεί πλύση εγκεφάλου επίσης υπάρχει, το δικαίωμα κάποιου να υποστεί πλύση εγκεφάλου ο άλλος δεν υπάρχει.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ναι αλλα τοτε τι θα γινει ο γιατρος δεν θελει να δει το μαθημα ο απελευθερος θελει να το δει αρα ο γιατρος θα περασει μια ωρα εκτος ταξης?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Η εκτός τάξης, η κάνει κάποιο άλλο μάθημα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δεν υπάρχει "μάθημα θρησκευτικών", η όλη φράση αποτελεί οξύμωρο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Το να λες αν πιστεύεις ή όχι δεν είναι καταπάτηση των δικαιωμάτων, όμως είναι καταπάτηση των δικαιωμάτων το να σε αναγκάζουν να πεις αν πιστεύεις ή όχι. Και αυτό το λέει ο νόμος. Αν λοιπόν πω "θέλω να απαλλαγώ από τα θρησκευτικά" και μου πουν "ωραία, υπόγραψε ένα χαρτί που να λέει ότι δεν είσαι χριστιανός ορθόδοξος και βλέπουμε" τότε υφίσταμαι καταπάτηση των δικαιωμάτων μου. Απλά τα πράγματα.

Επίσης αν διδάσκεις στο δημόσιο σχολείο που ανήκει σε όλους την ιδεολογία της πλειονότητας καταπατάς τα δικαιώματα των υπόλοιπων. Δηλαδή: Όταν ένα μάθημα είναι ξεκάθαρα ιδεολογικό και δεν έχει καμία σχέση με την επιστήμη που είναι αντικειμενική δεν έχει καμία θέση στο σχολείο.

Ακόμη πιο απλά:Κανένας δεν έχει δικαίωμα να αποφασίσει είτε με δημοψήφισμα είτε αλλιώς το αν κάποιο παιδί 6-12 ετών θα υποστεί πλύση εγκεφάλου ή όχι.
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Προσκυνώ, γιατρέ μου. Πρέπει να το κάνουμε αφίσα αυτό. Προσωπικά σκέφτομαι να το κλέψω και να το αναρτήσω και σε άλλα μέσα δικτύωσης.

Επίσης, χαρά στην υπομονή ορισμένων.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ναι βαλτε τα να παρετε λαικ πολλα απο την μια παντα πλευρα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Αρίστο, μην ξεχνιέσαι, χρωστάς μία απάντηση...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τεταρτος στην σειρα,,,, για ξανα πες με τι ακριβος με ρωτησες και δεν απαντησα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

:violin:
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

παιξε τσιγγανε :violin:
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση