"Οι «ανώμαλοι» δεν έχουν τα φόντα να γίνουν Ήρωες"+Καλαβρύτω

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
:angry-tappingfoot:
Επιχείρημα ήταν αυτό; Αφού όλοι αυτοί κάνουν αναπαραγωγή ο ένας του άλλου. Πρέπει να ψάχνεις κάθε φορά να δεις ποιος ...την αμόλησε πρώτος!
Ενώ το δικό μου... Άλλη χάρη έχει να μπορείς να σχολιάσεις και να σε φιμώνουν συνέχεια :D
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
xarxar έγραψε: :angry-nono: Μμμμ, σιγά, όλο αντιγραφές από το δικό μου είναι. Ακόμα και ο Ορθό από κει τα έκλεβε.
:angry-tappingfoot:
Επιχείρημα ήταν αυτό; Αφού όλοι αυτοί κάνουν το ίδιο και ψάχνεις κάθε φορά να βρεις ποιος την ...αμόλησε πρώτος!

Ενώ το δικό μου!.. Το φίμωμα από 'κεί έχει άλλη χάρη! :D
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:Κανονικά έπρεπε να αναρτήσω νέο θέμα αλλά είναι σχετικό κι έχω βαρεθεί πια με το Σεραφείμ:

"Ανακοινωθέν του Μητροπολίτη Πειραιώς Σεραφείμ για σχέδιο Νόμου του Υπουργείου Δικαιοσύνης"

Ενδεικτικά: [...]
Παρέλειψες τα καλύτερα, κατ' εμέ:
Τίθεται λοιπόν τό μέγιστο ἐρώτημα ὑπάρχουν πολλῶν εἰδῶν γενετήσιοι σεξουαλικοί προσανατολισμοί
Πρώτον, ναι: θα εξηγηθώ περαιτέρω για του λόγου το αληθές σε λίγο, αλλά, ούτως ή άλλως, ο τύπος το έχει χάσει προ πολλού...
ὥστε μία συγκροτημένη πολιτεία νά παρίσταται ἀνάγκη θεσμικά νά προστατεύσει αὐτούς τούς ποικίλους γενετήσιους σεξουαλικούς προσανατολισμούς;
Χρειάζεται να αναφέρω σε πολλούς Χριστιανούς ότι είναι απαράδεκτο να πεις, βάσει του δικού τους δόγματος, ό,τι άλλο πέραν του ότι η ομοφυλοφιλική πράξη είναι αμαρτία, και πάλι μόνο βάση του δόγματός τους. Ό,τι άλλο είναι τελείως και αποκλειστικά κάθετα αντίθετο στο δόγμα, ανεξαρτήτως του τι συνηθίζουν να κάνουν... «Σεραφείμ,» όσο και στην επιστήμη, όπως ακολουθεί εδώ:
Σέ ἕναν ἄνθρωπο ὑπάρχουν πολλοί ἐγκέφαλοι, πολλοί στόμαχοι, πολλοί καρδιακοί μῦες;
Δεν προκύπτει από πουθενά η ανάγκη ύπαρξης πέραν ενός και μόνο προσανατολισμού κατ' άτομο. Αλόγιστο ή ακαταλόγιστο, Σεραφειμούκο; :roll:
Ἡ γενετήσια λειτουργία στό ἀνθρώπινο εἶδος δέν εἶναι προσδιορισμένη σαφέστατα ἀπό τήν ὀντολογία τοῦ ἀνθρωπίνου εἴδους καί δέν ἐκδιπλώνεται συγκεκριμένα στό ἄρρεν καί τό θῆλυ; Ὑπάρχει κατά τήν γνώμη τῶν συντακτῶν τοῦ νομοσχεδίου καί ἕτερο φῦλο στό ἀνθρώπινο γένος;
Θέλει ο μουσομπαγλαμάς ν' ακούσει δυο πράγματα που θα τον κάνουν να του πέσει το ράσο; :twisted:

Πρώτον, δεν υπάρχει αποκλειστικός και τέλειος διαχωρισμός «άρρεν» και «θήλυ» στο ανθρώπινο γένος: υπάρχει μία μεταβατική διαδικασία διαχωρισμού του γένους από κοινό σωματικό πρότυπο, και που προκύπτει από την επίδραση των ανδρογόνων που παράγουν κατά το συγκεκριμένο στάδιο της ανάπτυξης του εμβρύου από τους όρχεις.

Από εκεί και ύστερα, όμως, αρχίζει το όλο θέμα...

Πρώτον, οι όρχεις μπορεί να είναι πλήρως ή μερικώς ανίκανοι να παράγουν ικανά ή αρκετά ανδρογόνα για να συμβεί η αλλαγή· επίσης, τα ανδρογόνα μπορεί να είναι μια χαρά, αλλά το σώμα του ατόμου να μην μπορεί να αντιδράσει τόσο, ώστε να επέλθει η αλλαγή, ακόμα κι εντελώς — οπότε έχεις ένα ψυχολογικά κι εκ πρώτης όψεως θήλυ άτομο, μόνον εφοδιασμένο με στείρους πλέον όρχεις έναντι ωοθηκών... Υπάρχουν κι άλλες εκδοχές, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται να εξηγήσω σε μεγαλύτερη έκταση το πόσο μπάμιας είναι ο Σεραφείμ.
Ὅπως καλῶς γνωρίζομε ἀπό τήν ἐπιστήμη τῆς ἐγκληματολογίας
Ακολουθεί μεγάλο έγκλημα του Σεραφείμ...
ἐν σχέσει πρός τό γενετήσιο ἔνστικτο ὑφίστανται δυστυχῶς στήν πεσμένη ἀνθρώπινη φύση
«Τσουπ» και δογματικές απόψεις που δεν προκύπτουν από την εγκληματολογία... :roll:
ἐκτρωματικές
Επίσης μη εγκληματολογικό...
ψυχοσωματικές ἐκπτώσεις,
«Ψυχολογικές (ή ψυχικές) διαταραχές» λέγονται...
ὅπως ἡ παιδοφιλία, ἡ ὁμοφυλοφιλία, ἡ νεκρολαγνεία
Μήπως να σε πάνε μέσα για συκοφαντική δυσφήμιση και εξαπάτηση; :evil:

Η ομοφυλοφιλία δεν αναγνωρίζεται ως «ψυχοσωματική έκπτωση» από οποιονδήποτε επιστημονικό κλάδο, ποσώς δε την εγκληματολογία!
καί ἄλλες ἀποκρουστικές ἐκδηλώσεις ἰδιαζόντως εἰδεχθεῖς,
Κι όλα αυτά τα ξέρουμε από την επιστήμη της εγκληματολογίας, ε μπαγασάκο; :roll:
πού εὐτελίζουν τό ἀνθρώπινο πρόσωπο καί χωματοποιοῦν τήν ἀθάνατον ψυχήν του.
Μες στην επιστήμη είσαι, παιδάκι μου... Τύφλα να 'χε ο Hund!
οἱ γνωστοί διεθνεῖς κύκλοι πού ἐπιχειροῦν τήν σαπροποίηση καί ἀποδόμηση τῆς ἀνθρώπινης κοινωνίας,
Κωμικόν ιντερλούδιον για μουσάτο ρασοφόρο κτήνος με ποιμαντορική ράβδο και μήτρα. :mrgreen:
εὐτελίζοντας τό τιμιώτατο ἀνθρώπινο πρόσωπο, πού μόνο στήν ἐκδίπλωση τῆς ὑγιοῦς σεξουαλικότητός του
Ψιτ, εσύ η τρελή με τα μαύρα — άνοιξε και το DSM-IV λιγάκι...

Αλήθεια, μήπως έχουμε πολλούς absexual (αποσεξουαλικούς: που «φτιάχνεται» ερωτικά με την αποστασιοποίηση, απόσπαση, αποκοπή, ή άλλα είδη εναντίωσης στη σεξουαλική δραστηριότητα) τύπου στις Αβρααμικές Εκκλησίες, τελικά;
μπορεῖ νά ἀνεύρει τήν πληρότητα,
Κι εγώ που νόμιζα ότι άλλα λένε τα Χριστιανικά κείμενα (βλέπε τα του Παύλου για την αφοσίωση στον «Κύριο»).
τήν ἐλευθερία του
Μπαρδόν; :lol:
καί τήν ἀξιοπρέπειά του,
Ουδέν σχόλιον...
Ὥστε λοιπόν ὑπάρχει καί ἄλλος σεξουαλικός προσανατολισμός στό ἀνθρώπινο γένος πού πρέπει νά τόν περιβάλει μέ νομικό κῦρος
Έχεις ακούσει την έννοια της προστασίας του πολίτη, μήπως; :think:
ἡ Κυβέρνηση τοῦ ΠΑΣΟΚ
Πάντα μου άρεσαν αυτές οι κομματικές μπηχτές: εδώ εδράζει η βαθύτητα, ο πλούτος της επιχειρηματολογίας! :mrgreen:
καί διερωτώμεθα ἔχει τέτοια ἐξουσιοδότηση ἀπό τό ἐκλογικό σῶμα;
Όπως γράφω και αλλού, καλόν είναι να μάθει ο κόσμος τι εστί αντιπροσωπευτική δημοκρατία: άπαξ εκλεγεί κάποιος, και εφόσον δεν υπάρχει κάτι να τον περιορίζει σχετικά (π.χ. Σύνταγμα, αξιοκρατική και αδιάφθορη δικαστική και εκτελεστική εξουσία, κ.ά.), μπορεί να ψηφίσει ό,τι νόμο θέλει! Πότε θα μάθει ο κόσμος ότι δε νοείται θέμα του τι λέει ο κοσμάκης;

Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, τι στο διάολο ρόλο μπορεί να είχαν τα δημοψηφίσματα;!
Ἔχει ἐξουσιοδότηση νά καταλύει τόν αἰώνιο καί ἄφθιτο Νόμο τοῦ Δημιουργοῦ τοῦ ἀνθρωπίνου προσώπου
Πότε κατέλυσε τι ακριβώς και πώς ποιός;! :lol:
καί νά πριμοδοτῆ
Αυτή η προσαρμοστική ικανότητα, όπως η ενσωμάτωση ολότελα ξένων λέξεων και παράλληλη χρήση πολυτονικού-υποτακτικής (εν προκειμένω), είναι πραγματική εντυπωσιακή...
τήν παραφθορά τῆς ἀνθρώπινης ὀντολογίας; Γνωρίζει τί ἡ ἀληθής ἰατρική πρεσβεύει διά τήν παράχρηση τῶν σωματικῶν σεξουαλικῶν ὀργάνων καί τοῦ θεοσδότου ἀνθρωπίνου ὀργανισμοῦ;
Βλέπε ανωτέρω.
Ἀγνοεῖ τίς ἄπειρες ψυχοσωματικές ἀσθένειες πού ἐλλοχεύουν πίσω ἀπό μιά τέτοια παράχρηση τοῦ ἀνθρωπίνου σώματος
Να μεταβούμε και στον απειροστικό λογισμό για να εξετάσουμε καλύτερα το θέμα, λέω εγώ! :roll: Ποιές άπειρες, αγύρτη;
καί δίδει μήνυμα στήν νέα γενιά ὅτι ὑπάρχει καί πριμοδοτεῖται ἀπό τήν ὀργανωμένη κοινωνία ἡ παραφθορά τῆς ἀνθρώπινης προσωπικότητος καί ἡ ἐπίπλαστη μεταβολή της σέ ἄθυρμα τῶν διαμονικῆς συλλήψεως αἰσχρουργιῶν;
Και τα ζωάκια δαίμονας τους μπήκε, αφεντικό; :think: Έτσι θα «τον» λέω από 'δω κι εμπρός: «ο Διάολός μου...» :twisted:
Ντρέπομαι ὡς Ὀρθόδοξος Ἐπίσκοπος καί ὡς Ἕλλην πολίτης πού ἀναπνέω τόν ἴδιο ἀέρα καί πατῶ στά ἴδια χώματα μέ τόν κ. Καστανίδη. Καί ἐπειδή ἐκ τῶν ἔργων του ἀποδεικνύεται ὅτι δέν πιστεύει στήν κρίση τοῦ αἰωνίου Θεοῦ δημοσίᾳ τοῦ λέγω ὅτι θά θυμηθεῖ «σύντομα» τόν ταπεινό μου λόγο ὅταν ἀναποδράστως, ἔκων ἄκων, ὅπως κάθε ἄνθρωπος, θά βρεθεῖ ἐνωπιόν Του ἀλλά θά εἶναι πολύ ἀργά γι’ αὐτόν.
Τώρα, φταίω να του θυμήσω μερικές παραβολές, του κανάγια;
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ντρέπομαι ὡς Ὀρθόδοξος Ἐπίσκοπος καί ὡς Ἕλλην πολίτης πού ἀναπνέω τόν ἴδιο ἀέρα...
Μήπως θα ήταν μια καλή λύση λοιπόν να σταματήσει να αναπνέει; Δεν ξέρω μιάν ιδέα ρίχνω...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Για τον Σεραφείμ έχουμε νέο θέμα με ολόκληρη τη δήλωση εδώ.
It is by will alone I set my mind in motion.
Απάντηση