Η έξοδος από μια άλλη οπτική

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ξέρω πόσοι πιθανώς να έχετε δει την σειρά του History Channel "Battles BC" αλλά ένα από τα επεισόδια της έχει ιδιαίτερο θρησκευτικό ενδιαφέρον.

Αναφέρεται στην "Έξοδο" την Βίβλου και την όλη ιστορία του Μωυσή, αλλά από μια στρατιωτική οπτική γωνία και ανάλυση των γεγονότων που περιγράφονται.

Δίνονται πολύ καλές εξηγήσεις (και απόλυτα λογικές) για όλα όσα περιγράφονται στην ιστορία της εξόδου, τις στρατηγικές, τα γεγονότα, τα διάφορα "θαύματα", τα εγκλήματα, κλπ. Και πραγματικά φαίνεται ότι οι ιστορίες δεν είναι καθόλου φανταστικές, απλά εμείς τις βλέπουμε ή έχουμε μάθει να τις βλέπουμε και να τις ερμηνεύουμε με λάθος τρόπο.

[youtube]OU5CaGLzhMY[/youtube]

[youtube]UuGe-7po-cQ[/youtube]

[youtube]9X7rBvMiRBY[/youtube]

[youtube]9oCYqWrcZnI[/youtube]

[youtube]9Wn5V_zOaac[/youtube]
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα περισσότερα από αυτά τα είχα ήδη διαβάσει, αλλά χαίρομαι για αυτήν την κίνηση. Όταν θα έχω το χρόνο, θα δω και πιο επισταμένα το υλικό! ;)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
aggelos3000
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 27 Οκτ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Το βασικό πρόβλημα της ιστορίας της εξόδου είναι οτί δεν υπάρχει ούτε ένα ιστορικό στοιχείο για την ύπαρξη εβραίων στην αίγυπτο.
Οι αιγύπτιοι όπου ήταν φοβερά γραφειοκράτες και μας έχουν αφήσει άπειρα στοιχεία ακόμα και για πολέμους τους οποίους έχασαν δεν μας λένε τίποτα για εβραίους
Ας λύσουμε πρώτα αυτό το πρόβλημα και μετα ας προσπαθήσουμε να δούμε πως φύγαν απο εκεί.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Off Topic
Hi Bro
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

aggelos3000 έγραψε:Το βασικό πρόβλημα της ιστορίας της εξόδου είναι οτί δεν υπάρχει ούτε ένα ιστορικό στοιχείο για την ύπαρξη εβραίων στην αίγυπτο.
Οι αιγύπτιοι όπου ήταν φοβερά γραφειοκράτες και μας έχουν αφήσει άπειρα στοιχεία ακόμα και για πολέμους τους οποίους έχασαν δεν μας λένε τίποτα για εβραίους
Ας λύσουμε πρώτα αυτό το πρόβλημα και μετα ας προσπαθήσουμε να δούμε πως φύγαν απο εκεί.
Νομίζω ότι υπάρχουν αναφορές σε αυτούς από τον Μανέθωνα και τον Λυσίμαχο. Ίσως όχι με το όνομα Εβραίοι αλλά υπάρχουν αναφορές για διωγμό/φυγή μιας ομάδας ανεπιθύμητων/επικινδύνων.

Και στα βίντεο τους ταυτίζει με άλλη ομάδα που ζούσε εκεί για αιώνες με μορφή φρουρών που αργότερα υποβιβάστηκαν σε κοινούς εργάτες.

Πάντως από το σκεπτικό αυτών των αναλυτών η ιστορία βγάζει πολύ καλό νόημα και δίνει και την μόνη καλή εξήγηση που έχω ακούσει για τα 40 χρόνια "περιπλάνηση".
Άβαταρ μέλους
dracumelenios
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010 02:54
Όνομα Ιστότοπου: http://www.youtube.com/user/dracumelenios

Εγώ ξέρω ότι η ιστορικότητα της εξόδου ήταν για πολλά χρόνια αντκείμενο έντονης διαμάχης ανάμεσα σε γενιές ολόκληρες ιστορικών και αρχαιολόγων που υποστήριζαν τη μια ή την άλλη άποψη, και ότι πλέον τα τελευταία χρόνια έχει λήξει πλέον το θέμα εφόσον όλοι οι εμπλεκόμενοι σχετικοί φορείς (ακόμα και του Ισραήλ) συμφωνούν πλέον ότι η βιβλική ιστορία της έξοδου δεν επαληθεύεται ιστορικά από τα ευρήματα των έρευνων.
Απάντηση