Γιορτή 3 ιεραρχών (τιμούνται από Πανεπιστήμια)!

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατ' αρχάς διευκρινίζω ότι έψαξα όσο προσεκτικότερα μπορούσα με σκοπό να βρω κάποιο σχετικό θέμα και να μην ξεκινώ νέο ελαφρά τη καρδία, όμως κανένα δε μου φάνηκε να κολλάει ιδιαίτερα.
Με αφορμή λοιπόν την εν τω θέματι γιορτή, διαβάζω σε τοπικές εφημερίδες για τις εκδηλώσεις που έλαβαν χώρα σε σχολεία (μαθητικές λειτουργίες-εκκλησιασμοί, ομιλίες), αλλά και (κυρίως) στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, με εισήγηση του Πρύτανη :!: κ. ΡΕΜΕΛΗ, του Προέδρου της Ιατρικής Σχολής :!: κ. ΔΙΟΝ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΒΕΡΕΤΤΑ και κυρίως ομιλία του καθηγητή Ιατρικής :!: κ. Θώδη, σύμφωνα με τον οποίον τελευταίο:
"Ο εορτασμός αυτός όχι μόνο δεν είναι συμπτωματικός ή προϊόν ιδεολογήματος, αλλά είναι συσχετισμός ουσίας, απόρροια βαθύτερης πνευματικής και πολιτισμικής σχέσης, ταυτότητας και ιστορικής συνείδησης αυτής της χώρας.
Θεωρώ ότι ο συνεορτασμός πηγάζει από μια σαφή πολιτισμική παραδοχή και εκδοχή της Παιδείας μας: ότι η Ελληνική Παιδεία στηρίχτηκε σε δύο παιδευτικούς άξονες, στη φιλοσοφία του αρχαίου - ελληνικού πνεύματος και στην Ορθοδοξία."
Στη συνέχεια ο ομιλητής εκθείασε τους ιεράρχες και την προσφορά τους (να μην υπεισέρχομαι σε περιττές λεπτομέρειες).
Εδώ αντίστοιχα παραθέτω κάποια αποσπάσματα του Καλόπουλου για τους πεφωτισμένους μας ιεράρχες και τον απαράμιλλο φιλελληνισμό τους. Μετά απ' όλα αυτά (και κυρίως αναφέρομαι στη συμμετοχή, στήριξη, συνενοχή κ.λπ. Ακαδημαϊκών με ανώτατες θέσεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση-σ.σ. Πρύτανης, Πρόεδρος Ιατρικής σχολής), ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ-καταλάβω σε τι μπορούμε τελικά να ελπίζουμε για όλα αυτά τα θέματα τα οποία επιδιώκουμε (διαχωρισμός εκκλ.-κρ., έξωση δογμάτων από παιδεία και δημόσιο, κ.λπ.). Δεν ξέρω γι' αλλού τι ακριβώς εκδηλώσεις γίνονται και πώς τα πράγματα παρουσιάζονται, αλλά εγώ προσωπικά νιώθω από απογοητευμένος έως αηδιασμένος.
Off Topic
Υ.Γ. Ξαναρωτάω αν υπάρχει κάποια Τ.Θ. ή κάποιο φαξ, στα οποία να μπορώ να στέλνω αποκόμματα ή άλλο υλικό, σε περίπτωση που ενδιαφέρεστε για πιο ενδελεχή μελέτη, εφόσον δεν έχω scanner.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Όρεξη να 'χεις για διάβασμα:

Θα ξεφορτωθούμε ποτέ τους 3 Ιεράρχες; από τον Λασκαράτο και τον Ροΐδη.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλε Τάσο αν ήξερες πόσο συμπάσχω μαζί σου.Χρόνια τώρα αυτό το πρόβλημα να ακούμε ανθρώπους με αξιόλογες σπουδές που να κατέχουν πολύ σημαντικές θέσεις στη (σαθρή) κοινωνία μας να μας λένε ανιστόρητα και αστήρικτα πράγματα και περί καταστάσεων,αγίων, χριστών, θαυμάτων κλπ (μόνο για γαϊδάρους που πετάνε δεν μας έχουν πει ακόμη, αν και αυτά που μας λένε είναι ακόμη ποιο παράλογα ) που ουδεμία σχέση έχουν με την αλήθεια.Δεν ξέρω σε τι ποσοστό αυτοί που τα λένε αυτά τα πιστεύουν (νομίζω ότι κάποιοι τα πιστεύουν ενώ κάποιοι άλλοι ενσυνείδητα μας παραμυθιάζουν γιατί μας θέλουν κοιμισμένα και άβουλα πρόβατα).Το γεγονός ότι οδηγήθηκε η χώρα μας στη χρεωκοπία δε σου λέει κάτι.Η υποκρισία και το ψέμα είναι βασικό συστατικό της άσκησης της κρατικής εξουσίας(σε όλες τις μορφές της) στη χώρα μας.Σχετικά με την απογοήτευση που νιώθεις το καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά το χειρότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τα παρατήσουμε και να παραδοθούμε στο ψέμα και στο σκοταδισμό τους. Προσωπικά ακόμη και αν ήμουν σίγουρος ότι για τα επόμενα 1000 χρόνια τίποτε δε πρόκειται να αλλάξει στην Ελλάδα σε ότι αφορά τη σχέση κράτους-θρησκείας, θα συνέχιζα να αγωνίζομαι (στο μέτρο των δυνατοτήτων μου) ακόμη και μόνο για να έχω τη συνείδηση μου καθαρή και να μπορώ να κοιμάμαι τα βράδια.Τάσο δεν είμαι τόσο απαισιόδοξος όσο εσύ, πιστεύω ότι θα προλάβουμε να δούμε κάποιες αλλαγές και στην (καθυστερημένη δυστυχώς σε όλους σχεδόν τους τομείς) χώρα μας (πριν εγκαταλείψουμε αυτόν τον κόσμο) αλλά θέλει πολύ αγώνα,εξυπνάδα,δουλεία υπομονή και γερό στομάχι.Για σένα ένας λόγος παραπάνω, είναι πως ότι κάνεις το κάνεις και για τα παιδιά σου, πιστεύω ότι κάποτε θα είναι περήφανα για τη στάση ζωής σου ακόμη και αν δε προλάβεις να δικαιωθείς.
ΥΓ.Άσχετο αλλά αυτή την ώρα που σου γράφω, αν και είναι μόλις 07:30 ακούω το θλιβερό ήχο από την καμπάνα κάποιας εκκλησίας κοντά στο σπίτι μου (αυτοί οι χριστιανοί εκτός της νοημοσύνης μας δε σέβονται ούτε τις ώρες κοινής ησυχίας).
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

zab έγραψε:Σχετικά με την απογοήτευση που νιώθεις το καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά το χειρότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τα παρατήσουμε και να παραδοθούμε στο ψέμα και στο σκοταδισμό τους. Προσωπικά ακόμη και αν ήμουν σίγουρος ότι για τα επόμενα 1000 χρόνια τίποτε δε πρόκειται να αλλάξει στην Ελλάδα σε ότι αφορά τη σχέση κράτους-θρησκείας, θα συνέχιζα να αγωνίζομαι (στο μέτρο των δυνατοτήτων μου) ακόμη και μόνο για να έχω τη συνείδηση μου καθαρή και να μπορώ να κοιμάμαι τα βράδια.Τάσο δεν είμαι τόσο απαισιόδοξος όσο εσύ, πιστεύω ότι θα προλάβουμε να δούμε κάποιες αλλαγές και στην (καθυστερημένη δυστυχώς σε όλους σχεδόν τους τομείς) χώρα μας (πριν εγκαταλείψουμε αυτόν τον κόσμο) αλλά θέλει πολύ αγώνα,εξυπνάδα,δουλεία υπομονή και γερό στομάχι.Για σένα ένας λόγος παραπάνω, είναι πως ότι κάνεις το κάνεις και για τα παιδιά σου, πιστεύω ότι κάποτε θα είναι περήφανα για τη στάση ζωής σου ακόμη και αν δε προλάβεις να δικαιωθείς.
Μάλλον παρεξηγήθηκε η λέξη "απογοητευμένος" (σε άλλο ποστ έχω δηλώσει ότι πιστεύω σε μελλοντική γεωμετρική αύξηση των άθεων), η οποία αφορά αυτούς καθ' αυτούς τους τόοοοοοσο σπουδαγμένους επιστήμονες που κατέχουν και, όπως λες, πολύ σημαντικές θέσεις. Ίσως να μην μπορείτε να το καταλάβετε αν δεν το ζήσετε, πώς είναι κάθε χρόνο στην εκκλησία την 25η Μαρτίου ν' ακούς τις ίδιες ακριβώς παπάρες περί ανύψωσης λαβάρου, κρυφού σχολειού, συμβολής της εκκλησίας στην επανάσταση κ.λπ. και να βράζεις κάθε φορά, έτοιμος να εκραγείς και ν' αρχίσεις να φωνάζεις μέσα στο ναό "Τι είναι αυτά που λέτε και τι ψέματα αυτά που μας ταΐζετε;"
zab έγραψε:ΥΓ.Άσχετο αλλά αυτή την ώρα που σου γράφω, αν και είναι μόλις 07:30 ακούω το θλιβερό ήχο από την καμπάνα κάποιας εκκλησίας κοντά στο σπίτι μου (αυτοί οι χριστιανοί εκτός της νοημοσύνης μας δε σέβονται ούτε τις ώρες κοινής ησυχίας).
Επίσης έχω ξαναγράψει αλλού ότι αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά στα σαλπίσματα εγερτήρια και σιωπητήρια των στρατοπέδων (όταν αυτά είναι απέναντι από το σπίτι σου), με έναρξη από τις 06:30 ή και πιο νωρίς.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Μάλλον παρεξηγήθηκε η λέξη "απογοητευμένος" [...] Ίσως να μην μπορείτε να το καταλάβετε αν δεν το ζήσετε,
Μάλλον ο zab δεν έχει δει όλες τις αναρτήσεις σου, γι' αυτό θεώρησε πως έχεις εγκαταλείψει κάθε ελπίδα - ενώ δεν είναι έτσι. Εν τω μεταξύ, είναι συνάδελφός σου, οπότε έχει κι αυτός από πρώτο χέρι την εμπειρία της υποχρεωτικής παρουσίας σε θρησκευτικές/στρατιωτικές τελετές. ;)
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Απάντηση