ΜΟΝΑΧΙΣΜΟΣ: ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΑΘΩΩΝ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΨΥΧΩΝ

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Επισυνάπτω ένα απίστευτό και απαράδεκτο βίντεο που τυχαία βρήκα στο www.pare-dose.net (μεγάλη ΑΟΡΑΤΗ ΜΕΛΑΝΙ, ελπίζω ήδη να το έχεις αποθηκεύση στο αρχείο σου για μελλοντική αξιοποίηση) όπου βλέπουμε απόσπασμα με έναν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ κληρικό να ωθεί 2 αθώα μικρών παιδιά να γίνουν άγιοι και μοναχοί!!!!! και μάλιστα από εκπομπή στην ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ κρατική τηλεόραση!!!!! Δείτε το βίντεο (όσοι ακόμη δεν το έχετε δει) και τα σχόλια που ακολουθούν. Παρακαλώ γράψτε μου αν θέλετε κάποιο δικό σας σχόλιο για να υπάρξει λογος και αντίλογος:
http://www.pare-dose.net/?p=3982#ixzz19rWgRtNn
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο μοναχισμός είναι από τις πλέον αφύσικες παραδόσεις και ειδικά στο μεσαίωνα χρησιμοποιήθηκε ώστε διάφοροι φυγόπονοι να αποφύγουν την επιστράτευση σε καιρούς δύσκολους. Και με χριστιανικό μάτι να το δεις, ο ίδιος ο Ιησούς στην έρημο υποτίθεται ότι έμεινε 40 μέρες για να προετοιμαστεί να αντιμετωπίσει τον κόσμο, δεν πήγε εκεί από μικρή ηλικία για να μείνει επ' αόριστον!
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

μεγάλη ΑΟΡΑΤΗ ΜΕΛΑΝΙ
Off Topic
ε δεν είναι και πολύ μεγάλη 42 χρονών είναι
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ένα ενδιαφέρον θέμα που έχει τεθεί στο παρελθόν είναι ότι γενικά μάλλον ισχύει ότι τα περισσότερα φαινόμενα σεξουαλικής κακοποίησης ή παράβασης του θρησκευτικού όρκου αγαμίας (που είναι και αυτή αμαρτία για όσους ορκίζονται αγαμία) παρουσιάζονται σε μοναχούς ή άγαμους ιερείς. Είναι, δε, ενδεικτικό ότι η πλειοψηφία των παιδεραστών (παιδοβιαστών ή σεξουαλικώς κακοποιητές παίδων, μάλλον ορθότερα) είναι ετεροφυλόφιλοι άνδρες που κακοποιούν αγόρια λόγω διεστραμμένης ψυχοσύνθεσης ελλείψι συντρόφου (sexual regression).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Έτσι κι είχα παιδιά και τα πλησίαζε μοναχός για να τους πει τέτοιες βλακείες θα του έκοβα την γλώσσα (μεταφορικά πάντα - γιατί έχουμε και περίεργους στο φόρουμ : brrr : ) Θεωρώ πως στις περισσότερες περιπτώσεις φταίνε κι οι γονείς που το επιτρέπουν αυτό, τα παιδιά χρειάζονται προστασία από κάθε είδους προσηλυτισμό...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

τα συγκεκριμενα παιδακια μου φανηκαν αρκετα εξυπνα για να πεσουν στην λουμπα.
παντως συμφωνω οτι για το τι θα συμβει στο παιδι μας, οσον αφορα τις σειρινες, φταιμε κατα 80%. Ενα παιδι που εχει καλες βασεις και εκπαιδευση (ως τα 12 του) ειναι κατα το μεγαλυτερ μερος ικανο να ξεπερασει τετοιου ειδους προσυλιτισμους και εμποδια. Απο εκει και περα τα γονιδια του και οι κλισεις του θα τον κατευθυνουν σε αρνητικα η θετικα: σε μοναχισμο, ναρκωτικα, τζογο, φαγητο, αθεϊα, διαβασμα, μουσικη κτλ
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εμένα δε μου φάνηκε τόσο τραγικό αυτό. Σιγά, τους μίλησε για την ασκητική ζωή, ένα lifestyle το οποίο θεωρούνταν ενάρετο από την Αρχαιότητα. Την εποχή της υπερκατανάλωσης, αποτελεί πολύ καλή συμβουλή να έχουμε στο πίσω μέρος των κεφαλιών μας.
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ε ναι, δεν ξεκινάνε λέγοντας "έλα στο μοναστήρι". Στην αρχή μιλάνε για λιτότητα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Έτσι κι είχα παιδιά και τα πλησίαζε μοναχός για να τους πει τέτοιες βλακείες θα του έκοβα την γλώσσα (μεταφορικά πάντα - γιατί έχουμε και περίεργους στο φόρουμ : brrr : )

Με μία λευκή νοτιοαφρικάνα στο παρελθόν είχα συμφωνήσει ότι θα τους κόβαμε τους όρχεις κυριολεκτικά, έτσι και τα πλησίαζε. Μετά, ας πει ό'τι θέλει.

Τα παιδάκια στην εκπομπη δεν εχουν ανάγκη

ΕΤ-1 και τέτοια εκπομπή είναι το ζήτημα....
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:
μεγάλη ΑΟΡΑΤΗ ΜΕΛΑΝΙ
Off Topic
ε δεν είναι και πολύ μεγάλη 42 χρονών είναι
Off Topic
στα κιλά αναφερόταν
:mrgreen:
Όχι δεν το έχω κατεβάσει, δεν το είδα καν. Αξίζει όντως να το κατεβάσουμε λέτε?

Έβαλα να το κατεβάσω τελικά. Αν είναι δυνατόν να επιτρέπεται αυτό το πράγμα. Φανταστείτε να πιάναμε επτάχρονα και να τους λέγαμε "δε μου λες Αντωνάκη, έχεις σκεφτεί να γίνεις άθεος?", πώς θα αντιδρούσε το χριστεπώνυμο πλήθος!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Είπα:μεγάλη ΑΟΡΑΤΗ ΜΕΛΑΝΙ
Ο karakitsossecurity είπε: ε δεν είναι και πολύ μεγάλη 42 χρονών είναι.


Επειδή βλέπω ότι το μεγάλη Αόρατη Μελάνι παρερμηνεύτηκε (από Μέλος με χιούμορ) το διορθώνω σε Παν μέγιστη Θεά (με την καλή έννοια) Αόρατη Μελάνι (Επεξήγηση για να αποφύγω τυχον νέες παρερμηνείες : Θεά της Ένωσης Άθεων εννοώ).
Θα είχε ενδιαφέρον για μένα προσωπικά αν θα μπορούσε να γίνει μία έρευνα μεταξύ των χριστιανών (όχι των πολύ φανατικών αλλά των μετριοπαθών που είναι και οι περισσότεροι στη χωρα μας) με το ερώτημα:Τι θα ήταν χειρότερο για σας: με τρεις επιλογές:
1) Τα παιδιά σας να γίνουν άθεα.
2) Τα παιδιά σας να επιλέξουν τον μοναχισμό για όλη τους τη ζωή σε μοναστήρι σε χριστιανικό ορθόδοξο μοναστήρι.
3) Τα παιδιά σας να ασπασθούν άλλη θρησκεία μη χριστιανική (χωρίς προφανώς να κλειστούν σε μοναστήρι).
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

zab έγραψε:Τι θα ήταν χειρότερο για σας: με τρεις επιλογές:
1 2) Τα παιδιά σας να επιλέξουν τον μοναχισμό για όλη τους τη ζωή σε μοναστήρι σε χριστιανικό ορθόδοξο μοναστήρι.
2 3) Τα παιδιά σας να ασπασθούν άλλη θρησκεία μη χριστιανική (χωρίς προφανώς να κλειστούν σε μοναστήρι).
Την τρίτη επιλογή (τα παιδιά μου να γίνουν άθεα) δεν μπορώ να την κατατάξω στα κακά. Είναι σαν να ζητάς να σου πώ πόσο κακό θεωρώ να γίνουν του παιδιά μου έξυπνα, μορφωμένα, επιτυχημένοι επαγγελματίες, με κοινωνική συνείδηση κλπ κλπ

Επίσης παρέλειψες να βάλεις την επιλογή "πόσο κακό θεωρούμε να γίνουν τα παιδιά μας ένθεα". Ή λαθρέμποροι ναρκωτικών ή κατά συρροή δολοφόνοι ή μεγαλοστελέχη της Blackwater κλπ κλπ
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

zab έγραψε:να γίνει μία έρευνα μεταξύ των χριστιανών
Γιατί, πάντως, να μη γυρίσεις και την ιδέα λίγο, zab; Γιατί μόνο σε «ορθόδοξη» μονή, και όχι σε αλλόδοξη, γενικότερα;
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

zab έγραψε:
Off Topic
Παν μέγιστη Θεά (με την καλή έννοια) Αόρατη Μελάνι
Off Topic
Μήπως σας βρίσκεται ένα καλάμι πρόχειρο? :mrgreen:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

zab έγραψε:Θα είχε ενδιαφέρον για μένα προσωπικά αν θα μπορούσε να γίνει μία έρευνα μεταξύ των χριστιανών (όχι των πολύ φανατικών αλλά των μετριοπαθών που είναι και οι περισσότεροι στη χωρα μας) με το ερώτημα:Τι θα ήταν χειρότερο για σας...
Αγησίας έγραψε:Την τρίτη επιλογή (τα παιδιά μου να γίνουν άθεα) δεν μπορώ να την κατατάξω στα κακά. Είναι σαν να ζητάς να σου πώ πόσο κακό θεωρώ να γίνουν του παιδιά μου έξυπνα, μορφωμένα, επιτυχημένοι επαγγελματίες, με κοινωνική συνείδηση κλπ κλπ
...Επίσης παρέλειψες να βάλεις την επιλογή "πόσο κακό θεωρούμε να γίνουν τα παιδιά μας ένθεα"....
Αγησία παιδί μου, είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι ΔΕΝ είσαι χριστιανός. Μάλλον κάτι είχα καταλάβει λάθος...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε ευχαριστώ πολύ Comte de Toulouse, γιατί με την έξυπνη παρέμβαση σου με απάλλαξες από την υποχρέωση να απαντήσω στον Αγησία.









«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Απάντηση